Skocz do zawartości
Tomsuu

MONITOR 144HZ, Warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zakupić drugi monitor, obecnie mam 75 HZ, zastanawiam się nad 144 HZ, czy warto kupić 144 HZ czy jednak kupić sobie 75 HZ ?

Edytowane przez Tomsuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,zależy do czego będziesz używał monitora,144hz jeżeli chodzi o gry fps np. Cs go,Bf,fortnite itp. to warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem tak: lepiej mieć możliwość ustawienia 144Hz niż nie mieć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznice w HZ widac nie tylko w grach, rowniez na pulpicie i przegladaniu stron www ,jest plynniej i przyjemniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu... W dzisiejszych trendach, poniżej 360Hz bym nie schodził. :chlup:

Edytowane przez VoxCordi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto pójść w 144 Hz. Obraz będzie mniej rozmazany i będziesz miał większy komfort grania. Nie chodzi tutaj nawet o wyniki, tylko o zmęczenie wzroku przy grach typu FPS. Należy jednak poczytać testy, gdyż ważny jest jeszcze czas reakcji, ale rzeczywisty a nie ten podawany przez producenta.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Grubo pojechałeś. Bzdur od zatrzęsienia jak na forum elektrody.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że warto. Do gier to oczywiste, ale i wszystko inne tak samo, choćby przewijanie tekstu czy stron jest dużo przyjemniejsze

 

@up

Grubo pojechałeś. Bzdur od zatrzęsienia jak na forum elektrody.

 

Czy ja wiem, dobrze napisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obraz będzie mniej rozmazany i będziesz miał większy komfort grania. Nie chodzi tutaj nawet o wyniki, tylko o zmęczenie wzroku przy grach typu FPS

Faktycznie rozmazany obraz i zmęczenie wzroku przy grach typu fps ma wiele wspólnego z Hz monitora :P

 

Ps. Tak samo jak przewijanie tekstu w notatniku i ruszaniem myszki na pulpicie :lol2:

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli jego karta graficzna nie wyciągnie tych 144 fps w grze to i tak różnica jest odczuwalna względem 60 Hz monitora ,50 fps na monitorze 144 Hz z freesyncem działa płynniej niż 50 fps na 60 Hz monitorze i jest wrażenie że tych fps jest więcej niż w rzeczywistości ,input lag też jest niższy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o boże co ja tu czytam :P już pomogę tym mniej obeznanym z tym zmęczeniem wzroku to poleciałeś chyba już na trochę inna planetę jeśli nie chcesz męczyć wzroku masz od tego flicker free a nie hz

znamsie masz mało fps włącz v sync i co "lagi" spadły wątpię :)

jeśli nie grasz w gry typu właśnie fortnite czy cs go to szkoda tracić jakość obrazu moim zdaniem tak tak są monitory 144 hz na fajnych matrycach gdzie i jakość wyświetlanego obrazu stoi na przyzwoitym poziomie tylko mówimy tu już o sporych kwotach podobnych do zakupu nowego komputera

krótko mówiąc zapomniałeś jeszcze dodać budżet jaki masz na to :)

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

znamsie masz mało fps włącz v sync i co "lagi" spadły wątpię :)

 

 

Nie ma potrzeby włączania v sync skoro mam freesync który robi cała robotę i nie ma żadnych lagów, po to został wymyślony , v sync więcej przeszkadza niż pomaga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby włączania v sync skoro mam freesync który robi cała robotę i nie ma żadnych lagów, po to został wymyślony , v sync więcej przeszkadza niż pomaga :)

daje przykład nie każdy będzie miał freesync a chyba dobrze wiesz że freesync działa na podobnej zasadzie co v sync z małej liczby klatek nie zrobi cudów ;) także nie rób zamętu bo jeszcze ludzie nie będą inwestować w nowe podzespoły bo po co skoro włączysz freesync i magia

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie grasz w gry typu właśnie fortnite czy cs go to szkoda tracić jakość obrazu moim zdaniem tak tak są monitory 144 hz na fajnych matrycach gdzie i jakość wyświetlanego obrazu stoi na przyzwoitym poziomie tylko mówimy tu już o sporych kwotach podobnych do zakupu nowego komputera

Dzieci ferie zaczęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daje przykład nie każdy będzie miał freesync a chyba dobrze wiesz że freesync działa na podobnej zasadzie co v sync z małej liczby klatek nie zrobi cudów ;) także nie rób zamętu bo jeszcze ludzie nie będą inwestować w nowe podzespoły bo po co skoro włączysz freesync i magia

 

Na podobnej zasadzie ale jednak inaczej, freesync jest lepszy nie ogranicza wyswietlania fps tak jak v sync ,nie robię zamętu tylko stwierdzam fakt że grając w 50 fps na 144 Hz jest płynniej niż w 60 Hz ,nagrałem nawet filmik w slow mo ale na żywo widać było lepiej różnicę .

pierwsza połowa jest w 144 Hz z freesync , druga połowa w 60 Hz . Edytowane przez Znamsie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieci ferie zaczęły.

dokładnie mam 20 lat za niedługo 21 ;) zresztą tutaj nie ma co się udzielać :P przecież jak kupisz 144hz po wejściu na 75 hz to nawet w notatniku myszka się laguje ciekawe co maja powiedzieć gracze na konsoli :) jakoś nie narzekają jeśli jesteś e-sportowcem ok ma to sens ale jeśli grasz nawet w szybkie gry typu cs-go dla relaksu to czy jest sens tracić na jakości obrazu bo zazwyczaj tanio 144hz niestety jest na matrycy tn wiadomo że po zakupie 144hz będziesz starał się udowodnić że nic poniżej nie ma sensu też może u ciebie działać efekt placebo gdzie nawet badania udowodniły że tabletki z np magnezem potrafiły wyleczyć pacjenta :)

Edit: jeśli autor będzie miał pytania zapraszam pw myślę że wyżej trochę rozjaśniłem

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież jak kupisz 144hz po wejściu na 75 hz to nawet w notatniku myszka się laguje ciekawe co maja powiedzieć gracze na konsoli

Coś w tym musi być :D

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rozmazany obraz i zmęczenie wzroku przy grach typu fps ma wiele wspólnego z Hz monitora :P

 

Ps. Tak samo jak przewijanie tekstu w notatniku i ruszaniem myszki na pulpicie :lol2:

 

Owszem, monitory z wysokim odświeżaniem mają najszybsze matryce = niższy czas reakcji + wysoka częstotliwość = mniej rozmazany obraz przy szybkich ruchach, nie wiem co w tym dziwnego, przecież to oczywiste.

 

Przewijanie tekstu to dokładnie analogiczna sytuacja, na moim monitorze mogę wyświetlić maks 120 klatek i różnica w czytelności przy szybkim przewijaniu jest ogromna względem 60, nawet ślepy by zauważył:

 

https://www.testufo.com/framerates-text

 

Takie są fakty.

 

przecież jak kupisz 144hz po wejściu na 75 hz to nawet w notatniku myszka się laguje ciekawe co maja powiedzieć gracze na konsoli :)

 

Nikt nie mówi, że coś laguje. Jak mam 300 koni w aucie to jest szybkie ale to że ktoś ma 500 nie znaczy że moje laguje ;)

 

jakoś nie narzekają jeśli jesteś e-sportowcem ok ma to sens ale jeśli grasz nawet w szybkie gry typu cs-go dla relaksu to czy jest sens tracić na jakości obrazu bo zazwyczaj tanio 144hz niestety jest na matrycy tn wiadomo że po zakupie 144hz będziesz starał się udowodnić że nic poniżej nie ma sensu też może u ciebie działać efekt placebo gdzie nawet badania udowodniły że tabletki z np magnezem potrafiły wyleczyć pacjenta :)

Edit: jeśli autor będzie miał pytania zapraszam pw myślę że wyżej trochę rozjaśniłem

 

Nie wiem o jakiej stracie w jakości mowa? Są już szybkie IPSy a pewnie nawet i 2-3 szybkie modele VA by się znalazły.

 

60 i 75Hz ma dokładnie ten sam sens co wcześniej, po prostu są nowe rozwiązania i warto z nich korzystać jak ma się możliwość bo nic się nie traci, poza pieniędzmi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak pisałem tylko takie rozwiązania kosztują zazwyczaj :P chyba nie powiesz mi że stary poczciwy lg 24mp59g jest złym wyborem :P fajna jakość obrazu cena tez ok a jeśli chcesz tak jak pisałem wcześniej kupić 144hz z dobrą matrycą to no ~1000zł trzeba mieć i tak jest lepiej niż kiedyś dlatego mówię trzeba też podawać budżet :P pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie rozmazany obraz i zmęczenie wzroku przy grach typu fps ma wiele wspólnego z Hz monitora :P

 

Ps. Tak samo jak przewijanie tekstu w notatniku i ruszaniem myszki na pulpicie :lol2:

 

Flicker free to co innego. Mi chodzi o zmęczenie od ruchomego obrazu, a nie od migotania. Rozmazany obraz też męczy wzrok. Spróbuj przeczytać niewyraźną czcionkę. Po kilkunastu minutach będą bolały oczy.

 

Jeszcze wiele przed Tobą nauki. EIZO - lider monitorów premium potwierdza moją tezę:

 

Redukcja rozmycia dzięki częstotliwości odświeżania 240 Hz

 

Monitor konwertuje sygnał wejściowy z 120 Hz do 240 Hz' date=' aby zmniejszyć efekt smużenia i rozmycia pojawiający się podczas zmiany klatek. Pozwala to znacznie poprawić ostrość i widoczność obrazu, a także zmniejszyć zmęczenie wzroku spowodowane oglądaniem ruchomych obrazów.[/quote']

 

Link: https://www.eizo.pl/monitor/duravision-fdf2405w/

 

P.S. Muszę przyznać, że jednak poszli po bandzie. 240 Hz to było BFI, czyli stroboskop w ich wykonaniu, a to męczy oczy. Mimo to zwykłe 120 Hz już dużo daje i mniej męczy oczy jeśli chodzi o obraz w ruchu. Oczywiście w obrazie statycznym bądź mało dynamicznym nie będzie większej różnicy.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podobnej zasadzie ale jednak inaczej, freesync jest lepszy nie ogranicza wyswietlania fps tak jak v sync ,nie robię zamętu tylko stwierdzam fakt że grając w 50 fps na 144 Hz jest płynniej niż w 60 Hz ,nagrałem nawet filmik w slow mo ale na żywo widać było lepiej różnicę .

pierwsza połowa jest w 144 Hz z freesync , druga połowa w 60 Hz .

 

 

Pierwsza część filmu to 50FPS z włączonym LFC, monitor ma około 100Hz wówczas - masełko.

 

Druga część filmu to 50FPS na 60Hz - Wychodzi na to, że zakres synchronizacji jest poniżej progu LFC. Trzeba by edytować plik z zakresem synchronizacji w CRU. Może pomoże. W twoim wypadku w skrócie pierwsza część jest synchronizowana z LFC a druga wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak pisałem tylko takie rozwiązania kosztują zazwyczaj :P chyba nie powiesz mi że stary poczciwy lg 24mp59g jest złym wyborem :P fajna jakość obrazu cena tez ok a jeśli chcesz tak jak pisałem wcześniej kupić 144hz z dobrą matrycą to no ~1000zł trzeba mieć i tak jest lepiej niż kiedyś dlatego mówię trzeba też podawać budżet :P pozdrawiam

 

Nic nie ma sensu, będę pluć na innych bo uważają inaczej?

 

60 a 100Hz+ nawet na pulpicie robi ogromną różnicę. To nie efekt placebo. W grach FPS rwónież różnica jest bardzo duża. Odpal gierkę w 60FPS a następnie w 45FPS i powiedz, widzisz czy nie widzisz. Czasem znajdą sie filmowcy co w pupie byli i kupę widzieli ale wiedzą najlepiej. Bo przecież ludzkie oko Europejczyka nie widzi ponad 25FPS, natomiast w Ameryce widzą do 30FPS? To jest takie żałosne jak człowiek mierzy innych swoją miarą.

 

Ty uważasz że FHD IPS 60Hz jest super, otóż nie. Można kupić coś zupełnie innego i być 100x bardziej zadowolonym. Jeden kupi nawet 240Hz inny 4K i obaj będą szczęśliwi w przeciwieństwie do zakupu zwyklaka za 500zl. Ty masz zwyklaka i jest super? Cieszymy się razem z Tobą. Wiele osób tani prosty monitor zadowala.

 

Co powiesz o ludziach, którzy zamiast i3 kupują od lat i7 a ostanio nawet i9? Wszyscy przepłacają za Placebo?

 

Bez sensu... W dzisiejszych trendach, poniżej 360Hz bym nie schodził. :chlup:

 

 

I to pisze osoba z miniaturką kolumny za 55 tysięcy funtów :D

https://shop.martinshifi.co.uk/products/b-w-nautilus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto 144Hz i to bardzo. Już przy przewijaniu stron internetowych i na pulpicie wszystko chodzi dużo płynniej niż na 60Hz które wcześniej miałem. Nigdy już nie wrócę do 60Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część filmu to 50FPS z włączonym LFC, monitor ma około 100Hz wówczas - masełko.

 

Druga część filmu to 50FPS na 60Hz - Wychodzi na to, że zakres synchronizacji jest poniżej progu LFC. Trzeba by edytować plik z zakresem synchronizacji w CRU. Może pomoże. W twoim wypadku w skrócie pierwsza część jest synchronizowana z LFC a druga wcale.

 

Czyli mialem taki efekt jak opisany na pewnej stronce

 

"FreeSync różnią się w zakresie oferowanych funkcjonalności i nie wszystkie obsługują np. Low Framerate Compensation (LFC), czyli kompensację spadków płynności, która poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego (w naszym przypadku 48 Hz). Monitory z LFC publikują klatki, kiedy odświeżanie spada poniżej minimum dla FreeSync, pozwalając w ten sposób wejść w wymagany przedział. Jeśli więc nasza grafika generuje 30 kl./s, LFC podwaja tę liczbę do 60, a my możemy cieszyć się płynnym obrazem."

 

No i super, pszesiadlem sie z 7 letniego benq 60 Hz bez takich bajerow i od razu zauwazylem roznice ,wiec to jednak nie moj wymysl ze jest faktycznie plynniej tylko monitor tak jakby dodaje klatek stad to uczucie wiekszej plynnosci w grze, reasumując nie trzeba miec mocnej karty graficznej zeby wykorzystac potencjal monitora 144 Hz .:)

Edytowane przez Znamsie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...