Skocz do zawartości
Yavimatuzalem

Który z tych monitorów wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś niżej na forum możecie znaleźć temat, w którym pytałem o kilka kwestii z monitorami. Rozważałem 27", różne matryce i drogą eliminacji wybrałem kilka modeli, z których muszę wybrać ten jeden.

 

ASUS TUF VG259Q (IPS)

iiyama G-Master GB2560HSU Red Eagle (TN)

AOC G2590PX (TN, ale nie podoba mi się czerwony pasek na dolnej ramie ekranu)

HP 25Mx (TN)

Acer XF240HBMJDPR (TN)

 

Przeznaczenie: filmy i seriale, codzienne użytkowanie (Facebook, www, czasami obrobienie amatorskie jakiejś fotki, czytanie), gry. Mniej więcej wszystko w równych proporcjach.

Do tej pory korzystałem z iiyamy E2407HDS (TN) i nie narzekałem. Cenowo wszystkie w moim budżecie.

 

Co byście wybrali i dlaczego?

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych co podałeś wybrałbym VG259Q, bo TN strasznie przekłamuje kolory (robię jednolite tło w prezentacji, a monitor na TN wyświetla mi gradient)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ASUS-a i nie jestem do końca zadowolony. Najbardziej przeszkadza rozmycie, o którym pisali też użytkownicy różnych forów. Podobno jakiś filtr, który powoduje, że tekst na jasnym tle nie jest całkiem ostry, widać to też w grach. Prawdopodobnie go zwrócę i zastanawiam się, czy nie wziąć jednak czegoś z TN. Z IPS-ów moje wymagania spełnia AOC 24G2U, ale nigdzie go nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dopytam - dlaczego obracasz się w monitorach 144Hz, skoro jego przeznaczenie ma być typowo ogólne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dopytam - dlaczego obracasz się w monitorach 144Hz, skoro jego przeznaczenie ma być typowo ogólne?

Dlatego że 144hz przecież w niczym nie przeszkadzają podczas oglądania czegoś, a podobno dają dobry efekt w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno? Masz Asusa to chyba powinieneś być pewny, czy coś Ci te 144Hz dają czy nie.

Nie jestem, ale mimo to chcę 144hz. ASUS-a będę oddawał nie ze względu na 144hz, a na rozmycie itp. Nie wiem więc w czym problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chcę. Bo będę też grał na kompie i liczę na dobry efekt 144hz. Zadałem konkretne pytanie, podałem konkretne modele monitorów w pierwszym poście, jeśli nie chcesz pomóc, to spoko, nie musisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął tego Acer XF240HBMJDPR tamte za jasno świecą, 400 cd jasności to już za dużo, mój ma 300 cd i świeci za jasno, to tamte wypaliłyby mi oczy :)

Edytowane przez Znamsie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął tego Acer XF240HBMJDPR tamte za jasno świecą, 400 cd jasności to już za dużo, mój ma 300 cd i świeci za jasno, to tamte wypaliłyby mi oczy :)

Ten ASUS to dopiero daje po oczach, nawet na bardzo niskich ustawieniach.

 

Brakuje mi w nim regulacji góra-dół :/ Siedzę na różnej wysokości zależnie od tego co robię i samo pochylenie nie załatwia sprawy. Obecny monitor miałem nieregulowany i chciałbym coś wygodniejszego.

Do tego szukam konkretnie z X-kom.pl ze względu na możliwość odbioru osobistego i tym samym łatwiejszy zwrot. Po wklepaniu moich wymagań w X-komie wyskakują mi tylko dwa monitory - ASUS, którego mam i AOC24G2U, który jest niedostępny. Dlatego myślę nad tym czy nie wziąć tańszego TN, gdy pojawi się AOC kupić go i porównać, najwyżej sprzedając TN jeśli wypadnie słabiej.

 

Nie wiem też czy IPS to dobre dla mnie rozwiązanie - mój pierwszy IPS to ten ASUS. I nie wiem czy nie podszedł mi on ze względu na swoje cechy czy też może część z nich dzieli z monitorami IPS (chociaż w robocie też mam chyba IPS i jest ok).

 

Rozważałem też tego Acera: KG251QFBMIDPX, ale znów - brak regulacji góra-dół :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ASUS-a i nie jestem do końca zadowolony. Najbardziej przeszkadza rozmycie, o którym pisali też użytkownicy różnych forów. Podobno jakiś filtr, który powoduje, że tekst na jasnym tle nie jest całkiem ostry, widać to też w grach.

?? Dziwne. To rozmycie, szczególnie przy czytaniu, może być spowodowane:

- wyłączonym overdrive (lub źle wyregulowanym)

- włączonym filtrem rozmywającym w OSD

- niskim PPI ekranu

- budową piksela w połączeniu z owym niskim PPI (choć to częściej występuje na VA)

- ditheringiem/6 bit matrycą w połączeniu z niskim PPI (występuje nawet na niektórych IPS)

 

Ja bym wziął tego Acer XF240HBMJDPR tamte za jasno świecą, 400 cd jasności to już za dużo, mój ma 300 cd i świeci za jasno, to tamte wypaliłyby mi oczy :)

Przecież podana jasność monitora, to jasność maksymalna, przy maksymalnej jasności podświetlenia. To że masz auto wyciągające 300 km/h, nie oznacza, że musisz jeździć w centrum miasta tylko i wyłącznie z taką prędkością. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

?? Dziwne. To rozmycie, szczególnie przy czytaniu, może być spowodowane:

- wyłączonym overdrive (lub źle wyregulowanym)

- włączonym filtrem rozmywającym w OSD

- niskim PPI ekranu

- budową piksela w połączeniu z owym niskim PPI (choć to częściej występuje na VA)

- ditheringiem/6 bit matrycą w połączeniu z niskim PPI (występuje nawet na niektórych IPS)

Czytałem, że to podobno filtr na ekranie daje taki efekt. Widziałem opinie już wcześniej, ale myślałem, że są przesadzone. Jednak nie są. Z ostrością na 50 jest na tyle rozmyty obraz, że przeszkadza, szczególnie w czytaniu (po chwili przestaję zauważać rozmycie, ale oczy bardziej się męczą), przy ostrości 60 wszystko jest zbyt ostre. Korzystam więc z 50 z włączonym na 25/50 VividPixel, no ale ta funkcja nie była chyba po to stworzona. Wydając 1300 na monitor oczekiwałem czegoś lepszego.

 

Jako że AOC 24g2U jest niedostępny, to wezmę coś z TN, tylko pytanie co z tych wymienionych w 1 poście będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że to podobno filtr na ekranie daje taki efekt.

Filtr? ... hmm, może chodzi o powierzchnię antyrefleksyjną, która jest tak bardzo chropowata/agresywna, że aż pogarsza ostrość wyświetlanego obrazu?

 

Korzystam więc z 50 z włączonym na 25/50 VividPixel,

Ostrość na 50 daje zwykle wyłączenie filtrów rozmywających i wyostrzających, więc jest to dobre ustawienie i innego sam bym nie używał.

 

Nie wiem tylko co to "vividPixel" ale w praktyce zwykle tego typu "bajery" to śmieci zniekształcające obraz.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr? ... hmm, może chodzi o powierzchnię antyrefleksyjną, która jest tak bardzo chropowata/agresywna, że aż pogarsza ostrość wyświetlanego obrazu?

 

Ostrość na 50 daje zwykle wyłączenie filtrów rozmywających i wyostrzających, więc jest to dobre ustawienie i innego sam bym nie używał.

 

Nie wiem tylko co to "vividPixel" ale w praktyce zwykle tego typu "bajery" to śmieci zniekształcające obraz.

Yup, może być to powłoka, nazywana przez niektórych filtrem antyrefleksyjnym. W każdym razie podobno to nie kwestia danej sztuki monitora, a ten typ tak ma.

 

VividPixel to funkcja, która ma poprawiać ostrość przy wyświetlaniu niższej rozdzielczości niż natywna monitora, jakieś stare gry, grafiki itp. Bez niej odpalonej obraz jest rozmyty przy samej ostrości na 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że AOC 24g2U jest niedostępny, to wezmę coś z TN, tylko pytanie co z tych wymienionych w 1 poście będzie ok.

 

Ten AOC jest dostępny na Amazonie, nie wiem co się tak uparłeś, na drogi sklep jakim jest x-kom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten AOC jest dostępny na Amazonie, nie wiem co się tak uparłeś, na drogi sklep jakim jest x-kom.

Proszę o poradę w sprawie wyboru monitora, a muszę tłumaczyć się ze 144hz, a teraz sklepu.

Proszę bardzo: mieszkam w Gdańsku, do X-komu mam dobry dojazd, dzięki czemu w razie reklamacji albo zwrotu mogę po prostu podrzucić sprzęt. Nie muszę się bawić w zabezpieczanie przesyłek i ich odsyłanie.

Do tego jestem zadowolony z ich poziomu obsługi klienta, a tych kilka złotych nie robi mi aż tak dużej różnicy. Gdyby AOC pojawił się w jakimś innym polskim, znanym sklepie, to pewnie bym rozważył, ale na ściąganie go zza granicy bawić mi się nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby AOC pojawił się w jakimś innym polskim, znanym sklepie, to pewnie bym rozważył, ale na ściąganie go zza granicy bawić mi się nie chce.

 

To ściąganie zza granicy jest tak samo proste jak kupowanie w polskim sklepie internetowym, do tego darmowa wysyłka, gdzie x-kom każe sobie płacić 20zł za kurieralol2.gif do tego Amazon ma o wiele lepszą polityke gwarancyjną niż nasze sklepy. Ale co kto lubi.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Miłych zakupów!

e: Btw. nie interesuje mnie polityka gwarancyjna, bo i tak korzystam zawsze z korzystniejszej rękojmi.

Edytowane przez Yavimatuzalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@UP jasność się reguluje w menu monitora. Dobrze jak schodzi na 60-80cd.

 

Dzieki ze mi napisales bo bym na to nie wpadl ,tylko ze np. moj monitor z 300 cd jest ustawiony na 30%, a i tak swieci jasniej niz moj stary 7 letni benq ustawiony na 70%, no to z tym 400 cd pewnie musialbym zejsc na 10% albo calkiem na 0.

Edytowane przez Znamsie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Miłych zakupów!

e: Btw. nie interesuje mnie polityka gwarancyjna, bo i tak korzystam zawsze z korzystniejszej rękojmi.

 

Szkoda pisać...powodzenia.lol2.gif

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie warto zawracać sobie głowy tym Asusem VG259Q. Rozmyty tekst eliminuje ten monitor z listy moich zainteresowań. Nie wiem co kupić. Szkoda, że EIZO FG2421 nie jest produkowany. Gdyby był nawet bez FreeSync to brałbym go w ciemno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie warto zawracać sobie głowy tym Asusem VG259Q. Rozmyty tekst eliminuje ten monitor z listy moich zainteresowań. Nie wiem co kupić. Szkoda, że EIZO FG2421 nie jest produkowany. Gdyby był nawet bez FreeSync to brałbym go w ciemno...

Tak jak pisałem wcześniej - da się to dostosować ustawieniami, ale wydaje mi się, że nie o to chodzi w monitorze. Tym bardziej, że spośród tych, które mnie interesowały był najdroższy, więc oczekiwałem, że nie będzie miał takich podstawowych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ten IPS za 800zl ma ma VESA na dupie, więc za 50-100zl masz regulacje o jakiej Ci się nawet nie śniło.

 

2. RTV Euro AGD też nie masz w swoim mieście? Albo innych sklepów?

https://m.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/acer-monitor-acer-23-8-nitro-vg240yp-144hz.bhtml

 

3. Odbiór osobisty w sklepie może być traktowany jako zakup bez prawa 14 dniowego zwrotu.

 

4. Jak chcesz żyletę obraz do czytania, to 4K i powłoka błyszcząca bez anty refleksu lub co najwyżej półmat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...