Skocz do zawartości
BartoszB

Kwestie techniczne odnośnie sekcji zasilania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytam cały odnośnie sekcji zasilania różnych modeli płyt głównych. Znalazłem ciekawą tabelę gdzie są wyszczególnione: fazy, dublery i dla mnie magiczne High Side FET i Low Side FET.

 

Wszystko byłoby fajnie ale niektóre są oznaczone np.

Fazy: 6 * 2 ale mają jeden tranzystor na fazę.

 

Natomiast niektóre mają m4 fazy ale na każdą fazę są 3 tranzystory. Matematycznie jak to sobie przemnożę to obydwa produkty mają liczbę "12". Pytanie czy te rozwiązania są takie same? Może któreś z nich jest lepsze?

 

Czy mógłbym mi ktoś nasunąć jakąś literaturę na ten temat? Lub chociaż jakieś frazy po których mógłbym sobie doczytać informacje odnośnie zagadnień elektronicznych? Niestety nie mogłem znaleźć nic na forum w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fazy to wszystko zależy od producenta.

Za jedną sztukę fazy uważa się X tranzystorów/mosfetów/N-mosfetów podpiętych do jednego kontrolera.

 

Teraz po chłopsku i powiedzmy że nasza płyta jest na mosfetach i jest wypasiona ;)

Czyli jeśli płyta posiada 16 mosfetów ale tylko cztery kontrolery to jest cztero fazowa.

Jeśli posiada 16 mosfetów i szesnaście kontrolerów to jest szesnasto fazowa.

Ilość mosfetów może być większa niż kontrolerów ale nie odwrotnie.

 

To tak w ogromnym skrócie.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trochę mi rozjaśniło sytuację :)

 

Mam jednak wątpliwości jak interpretować sekcję na przykładzie dwóch płyt. Poniżej mam aspekty techniczne:

 

Asus TUF Gaming X570-Plus. Fazy - 4. Hide Side Fet i Low Side Fet: 3x SiC639 50A Power Stage

Gigabyte X570 Aorus Elite. Fazy: 6*2. Hide Side Fet i Low Side Fet: 1x SiC634 50A Power Stage i dodatkowo dubler: ISL6617A

 

Czy obydwa rozwiązania są porównywalne do siebie?

 

Na chłopski rozum Asus obsługuje 150A na fazę i Gigabyte również?

Które rozwiązanie jest lepsze? Mniej faz, a więcej tranzystorów czy więcej faz a mniej tranzystorów?

Jaką rolę pełni dubler? Bo w opisach widzę, że dubluje on fazy ale oprócz niego na płycie reszta komponentów jest taka sama. Mniemam, że dubluje fazy ale czy to dobre rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...