Skocz do zawartości
LegiaWarszawa

Wymiana bebechow z desktopa na serwer do laba

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam starego kompa ok 10 lat który w sumie dobrze działa ale że względu na remont i brak miejsca na biurko pod monitor i komp oraz posiadanie lapka chciałbym mu wymienić bebechy i zrobić sobie nasa i serwer pod laba. Kvm/hyperv/wmvare.

 

Chciałbym zostawić obudowę, dvdrom i zasilacz a wrzucić nowa plyte, procki i ram.

 

Generalnie zależy mi na serwie pod laba i ewentualnie hosting swoich usług głównie dla siebie, ale jakby się dało oszczędzić na zakupie nasa to też mógłbym tu gromadzic danev w raid.

 

Obecnie jest to:

Płyta - ASUS M4785td-v evo z płytką USB3/sata3

Proc: 955be phenom x4

Grafa: ATI Radeon HD5850 toxic 1gb od sapphire

RAM: 16gb Adaty 1600mhz

Zasiłka: Antec TruePower New 6500w

Obudowa: Cooler Master Dominator II 692 Advanced

Chłodzenie proca: scythe mugen 2 rew

 

Co by tu mozna wrzucic?

 

Acha ramu bym chcial min 64gb, lepiej 128. Koszt najchetniej do 1500 bez dyskow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam starego kompa ok 10 lat który w sumie dobrze działa ale że względu na remont i brak miejsca na biurko pod monitor i komp oraz posiadanie lapka chciałbym mu wymienić bebechy i zrobić sobie nasa i serwer pod laba. Kvm/hyperv/wmvare.

 

Chciałbym zostawić obudowę, dvdrom i zasilacz a wrzucić nowa plyte, procki i ram.

 

Generalnie zależy mi na serwie pod laba i ewentualnie hosting swoich usług głównie dla siebie, ale jakby się dało oszczędzić na zakupie nasa to też mógłbym tu gromadzic danev w raid.

 

Obecnie jest to:

Płyta - ASUS M4785td-v evo z płytką USB3/sata3

Proc: 955be phenom x4

Grafa: ATI Radeon HD5850 toxic 1gb od sapphire

RAM: 16gb Adaty 1600mhz

Zasiłka: Antec TruePower New 6500w

Obudowa: Cooler Master Dominator II 692 Advanced

Chłodzenie proca: scythe mugen 2 rew

 

Co by tu mozna wrzucic?

 

Acha ramu bym chcial min 64gb, lepiej 128. Koszt najchetniej do 1500 bez dyskow.

 

To nie ma sensu, co chcesz dokładnie robić bo ten zestaw to się zbytnio do niczego nie nadaje. Na pewno zmiana cpu + mobo + ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podobnie jak Ty zaczalem sie rozgladac ostatnio za jakims sprzetem na domowy lab. Pomysl z jednym komputerem do wszystkiego raczej nie wypali. Gdzie nie poczytasz to wirtualki nie nadaja sie do wszystkiego i wszyscy odradzaja wrzucac wszystko na 1 maszyne. Przyklad pfsense>router>firewall powinien byc osobno, Freenas nie za bardzo dziala pod wirtualka - poczytaj forum proxmox np, do tego moglbys pobawic sie w klastry majac kilka maszyn, Dockerm kubernoty Ja sam po zaglebieniu sie w temat doszedlem do wniosku ze kupie serwer 1u. Udalo mi sie upolowac della 210 II w formie Websense V5000 G2. Za grosze To bedzie router. Ale ze jeszcze przydaloby sie Jakas dodatkowa maszyna po taniosci,do wirtualizacji. Zaczalem ogladac komputery ssf i towery od wiekszosci producentow jak dell lenovo itp dostepne na portalach aukcyjnych. I wtedy wpadlem na fujitsu esprimo. I doznalem szoku. Maja zasilacze o sprawnosci 85+ = zakupilem p900 90+ i moj ma zasilacz 80 + platinum!! Z i5 2400 4gb ram dysk 500 w spoczynku pobiera 28W!! I jest bardzo cichy.

 

TO WAZNE pobor pradu przeciez to bedzie pracowac 24h. Mam switch dell 24 porty, serwer 210II, Fujitsu p900 = wszystko bierze max 120 w

 

Poszukaj cos takiego fajna platforma na serwer. Nie nadaje sie na komputer do grania zasilacz 250w i wtyczka 16 pin = dziwny wymysl = nie podlaczysz standartowego zasilacza ale dzieki temu pobiera bardzo malo pradu!!

 

Tu masz link przykladowy :

 

https://allegro.pl/oferta/fujitsu-esprimo-p900-e90-g530-4gb-250gb 129zl. Tylko zmienic celerona na xeona 1240 np - 4 rdzenie 8 watkow.

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez megamas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisalem - zmienic mobo proc i ram - to odpowiedz na 2gi post:)

Dlaczego nie mialbym ogarnac czegos, co bedzie zarowno home labem jak i nasem na takim desktopie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm

 

Pierwszy problem to 64 albo 128 gb ram. Starsze architektury, amd czy intel, obsluguja do 32 gb. 64 pojawia sie albo w serwerach, jako ddr3 ecc, albo jako ddr4 w desktopach na nowszych socketach - koszt 64 gb ddr4 pewnie ok 1000 - 1200 zl a gdzie reszta komponentow?

Zalozmy ze wystarczy ci 32 gb ram ( a raczej powinno ), to wtedy plyty intela od 1155 wzwyz, xeony od 1240 (4 rdzenie / 8 watkow). Albo amd czy intel nowszej generacji i ddr4.

 

A pierwszy problem, gdy masz wszystkie uslugi na jednej maszynie,to w razie awarii tracisz nie tylko dane, ale i tez np. dostep do sieci - kiedy pracowala jako router.

Dlatego router imho powinien byc zawsze oddzielny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisalem - zmienic mobo proc i ram - to odpowiedz na 2gi post:)

Dlaczego nie mialbym ogarnac czegos, co bedzie zarowno home labem jak i nasem na takim desktopie?

Sprawdź sobie na stronie vmware kompatybilność np Esxi z procesorami raczej phenoma to tu nie będzie :D Możesz np Proxmoxa postawić. Na tym stawiasz vm-ki z Freenasem + NextCloud + np MikrotikOS router. Jakiegoś veema albo nakivo albo inne cuda można po testować.

 

32gb ram spokojnie starczy na taki lab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co mam sprawdzac vmware pod phenoma jak ja chce to wymienic... ?

Szukam jakiegos rozwiazania - albo micro tower juz gotowiec albo plyta pod jakies w miare sensowne procki do ktorej bede mogl wrzucic 64gb ram albo 128. Jesli tego typu rozwiazanie okaze sie za drogie to jeszcze wezme pod uwage gotowiec jakis nas na 4 lub 2 dyski i laba na tym nie zrobie.

 

Jedyne o co chocialem poprosic to podpowiedzi na jakie mobo, procki i ram popatrzec zeby to wrzucic:

A) do w/w kompa w miejsce starych bebechow

B) kupic jako mini tower lub cos w stylu microserver gen 8 (ale to ma za malo ram)

C) zastanowic se nad typowym qnapem/synology po taniosci bez vmek

 

Czy jestescie mi w stanie cos hardwareowego doradzic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcje są dwie:

- Do 32GB RAM;

Jakakolwiek płyta z socketem min LGA1150(5th Generation) lub LGA1151(6th Generation) lub nowsza do posiadanej obudowy (zależne od budżetu). Plus procek i RAM. Ewentualnie np. HP Microserver gen 8. Albo zupełnie coś innego w całości(jakaś workstacja Dell/HP/IBM/FUJITSU, np. DELL T1700 ale tu jest tylko 2x3,5" i 2x5,25").

 

- Powyżej 32GB RAM;

Coś pokroju Della PowerEdge T20 T30 T40, lub pokrewne rozwiązania HP/IBM/FUJITSU. PC DELL Precision 5810 E5-1607v3 32GB RAM (max 256 GB RAM) ale tylko 2 sloty 3,5" na dyski. Generalnie szukaj serwerowych rozwiązań w obudowie Tower. Nie kupuj nic do racka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freenas musi mieć bezpośredni dostęp do dysków, a nie każda płyta główna pozwoli na passthrough kontrolerów sata bezpośrednio do VMki. A jak jeszcze masz tylko jeden kontroler, to przecież nie możesz oddać całości wirtualce, bo wtedy host maszyn wirtualnych traci swój własny dysk i się zawiesi - więc musisz go bootować z usb albo innego kontrolera, czy nawet m.2 pcie.

Dodatkowo freenas powinien mieć ram ECC, bo błędy w RAM to jedna rzecz, z którą ZFS sobie nie radzi wcale.

 

Ja mam esxi, na którym siedzi freenas i daje mojemu nadzorcy przestrzeń dyskową na dyski dla wirtualek, ale nie jest to temat dla laika na początek zabawy z wirtualizacją.

 

Z ramem, jak wyżej zauważyli, masz limit wielkości kości ram jakie pasują do płyty głównej i procesora, i o 64GB na tamtej płycie możesz zapomnieć, ale na początek do zabawy wystarczy to co masz - jak dorzucisz jakiś SSD na pliki dysków swoich wirtualek, i może jakaś karta sieciowa intela, jak pro/1000.

Szybkie to nie będzie, ale działać zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od sprzętowego raidu masz kontrolery PCI-E. Jak kupisz używkę Dell/HP/IBM/LSI itp to nawet na domowych mobo nie powinno być problemów z kompatybilnością. Bo tak naprawdę wybór rozwiązań ogranicza się do (od najprostszego):

- ZFS i kontroler SATA z płyty głównej - najprostsze, najszybsze i najtańsze rozwiązanie

- LVM i kontroler sprzetowy RAID na PCI-E - na allegro używki chodzą od 40zł w górę, w zależności od szybkości.

- ZFS i kontroler z trybem HBA - gotowce są droższe i trudniej dostępne. Większość zwykłych ludzi po prostu flashuje sprzętowe RAIDy (te które się da) odpowiednim oprogramowaniem. Ja tak przerabiałem PERC H310. Jest trochę zabawy.

 

Generalnie zastanów się dobrze czego oczekujesz od nasa - jakich funkcjonalności. Ja miałem Debian -> Openmediavault + ZFS -> Freenas aż w końcu dałem sobie spokój z nas-os'ami i po prostu wrzuciłem proxmoxa a na niego Nextclouda i inne usługi typu samba porozrzucałem po kontenerach. Dyski spięte ZFSem. Działa to już ze 2 lata i nie widzę sensu mieć gui do zarządzania dyskami, udziałami itp bo raz ustawione po prostu to działa. A ty sam jeszcze mówisz że chcesz się uczyć więc nawet jeżeli będziesz miał potrzebę to często zmieniać to grzeb w konsoli i nie szukaj gui.

 

Co do routera to tak jak inni pisali - nie zamieniaj domowego na wirtualkę szczególnie gdy jeszcze się uczysz. Owszem, postaw sobie pfsense, dorzuć kartę sieciową Intela z dwoma gniazdami (jakieś 20-30zł) i ustaw swoją sieć jako WAN a jakąś inną, zbridgowaną z innym interfejsem jako LAN. I już masz pole do zabawy.

 

Generalnie odradzałbym narazie jakieś duże inwestycje. Sądzę że nawet 32gb narazie powinno ci starczyć. Nawet jakaś mała maszynka SFF z i7 i kilkoma dyskami da radę. Pobaw się, poeksperymentuj, dopiero jak wypracujesz sobie potrzeby możesz sięgać po jakieś ciężkie maszyny.

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec skladalem niedawno laba na "konsumenckim" sprzecie (zapominamy od ECC). Asus Prime X370 (na mobo patrz pod katem zlaczy PCI-E im wiecej tym lepiej), Ryzen 7 1700, 64GB RAM od chinczykow, 2 karty sieciowe dual LAN na intelu I350 tez od chiczykow, RX550 + GT710. Nie liczac dyskow w 2000PLN sie zmiescisz i ESXi postawisz.

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...