Skocz do zawartości
outbreakz

Kompatybilność ramu Corsair pod intel/amd?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Składam sobie pomału nowy komputer, kupiłem obudowę i pamięć ram Corsair 2x16gb 3200 rgb pro.

Kupując powyższy ram zauważyłem, że występuje on w wersji tańszej i droższej.

Specyfikacja tak podobna, że nie zauważyłem żadnej różnicy, więc dokonałem zakupu tańszej wersji.

W między czasie napisałem maila do Corsair z pytaniem o różnicę tych dwóch pamięci, a Ci odpowiedzieli mi że pamięci tańsze działają tylko pod intel, a droższe pod AMD oraz Intel.

Tłumaczą to różnicą szybkości SPD.

Czy to jest jakiś żart, marketingowa ściema?

Pamięci kupiłem pod ryzena, więc czuję się zmieszany.

 

Pozwólcie że zacytuję moją rozmowę z Corsair poniżej.

 

Hello.

Whats the difference between these two?

 

CMK32GX4M2Z3200C16

CMK32GX4M2B3200C16

 

Specification is the the same, but price is different.

 

Example:

 

https://www.megekko.nl/product/2046/1064424/DDR4-Geheugen/Corsair-DDR4-Vengeance-LPX-2x16GB-3200-Geheugenmodule

 

https://www.megekko.nl/product/2046/123436/DDR4-Geheugen/Corsair-DDR4-Vengeance-LPX-2x16GB-3200-CMK32GX4M2B3200C16-Geheugenmodule

 

Thanks in advance.

 

Ich odpowiedź brzmi następująco:

 

Thank you for contacting us.

 

(CMK32GX4M2Z3200C16) VENGEANCE® LPX 32GB (2 x 16GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit - Black has higher SPD speed (2666MHz) and is also compatible with AMD chipset, whereas (CMK32GX4M2B3200C16) VENGEANCE® LPX 32GB (2 x 16GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit - Black has 2133MHz SPD speed and is compatible with Intel chipsets only.

 

Should you need any further information, please do not hesitate to contact us.

 

Kind Regards,

 

Vid

CORSAIR Tech Support

 

Kilka dni przed ich odpowiedzią - powyższym mailem zwrotnym zdążyłem kupić Corsair Rgb pro. Mocno zaniepokojony zacząłem się zastanawiać, o co chodzi do cholery - przecież nigdy nie słyszałem o problemach z kompatybilnością zegarów spd. Czytałem, że samsungi lepsze og hynixów, ale zegar SPD?

 

Mój następny mail brzmi:

 

Thank you for your answer.

 

So you telling me that 2133MHz SPD speed is compatible with Intel chipsets only, and will not work with amd? The problem is my pc will be build on amd cpu...

 

I bought that one: CMW32GX4M2C3200C16W

 

I checked, it is 2133MHz.

 

Will it work on amd? ryzen 7 3700x

 

mobo: asus prime x570 pro

 

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Memory/Vengeance-PRO-RGB-White/p/CMW32GX4M2C3200C16W#tab-tech-specs

 

First time ever I heard something about spd speed, I know about hynix and samsung thing, but never heard nothing about spd speed/compatible problems.

 

Thanks in advance.

 

Ich odpowiedź:

 

Serial presence detect (SPD) is a standardized way to automatically access information about a memory module. SPD is a memory hardware feature that makes it possible for the computer to know what memory is present, and what timings to use to access the memory.

 

Basically SPD speed is the speed memory operates out of the box. Overclocked settings are applied by XMP (Intel's Extreme Memory Profile) or DOCP (AMD's Direct Over Clock Profile).

 

VENGEANCE® RGB PRO 32GB (2 x 16GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit — White is not compatible with AMD chipsets, it is compatible with Intel chipsets only

 

Z góry przepraszam za cytowanie po angielsku, ale tłumaczyć wszystko byłoby czasochłonne.

 

Czy to jest jakaś marketingowa ściema?

 

Podsumowując, według ich logiki Corsair 2*16gb 3200mhz spd 2133MHz działa tylko pod intel, a 2*16gb 3200mhz spd 2666MHz działa pod Intel oraz AMD.

Trochę wody w Wiśle upłynie zanim sprawdzę to w realu, bo jak na razie mam tylko obudowę, pastę i pamięć ram.

Dlatego tutaj jestem, żeby mieć pewność, że wszystko będzie hulać.

Z góry śliczne dzięki za poświęcony czas, zainteresowanie oraz wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez outbreakz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie, support chce ci powiedzieć, że profil XMP nie musi na 100% zadziałać na Ryzenie, ale SPD/JEDEC ruszą na obu kitach bez problemu. Dlatego powstawały zestawy "kompatybilne" z AMD Ryzen - z trochę poprawionym/dostosowanym profilem.

 

W przypadku Intela, kontroler obsługuje 2133 (skylake), 2400 (KabyLake) i następne chyba właśnie 2666. Żeby wykorzystać te 3200MHz trzeba wczytać profil XMP, a to wymaga płyty z chipsetem Z. Ryzen od razu startował z kontrolerem 2666. Zen+ (2700x) wspierał już 2933.

 

Płyta powinna wystartować z profilu SPD/Jedec. By osiągnąć 3200MHz trzeba będzie użyć profilu XMP. Jeśli profil będzie sprawiał problemy, to Ryzen DRAM Calculator i ustawimy je odpowiednio ;)

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliczne dzięki, wszystko jasne. Czy Twoim zdaniem lepiej sprzedać to co kupiłem i zaopatrzyć się w wersję dedykowaną amd?

Chciałbym uniknąć jakichkolwiek problemów w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...