Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjrzałem się bliżej mobasowi Strix-E z490 gdzie pamięci lecą na 4800MHz thumbup.gif dobrze też wygląda sekcja VRM 14+2 w tej cenie (moim zdaniem) nic lepszego nie ma wink.gif producent dołącza wentylatorek

W podobnej cenie jest jeszcze MSI Unify, który ma jeszcze lepszą sekcję zasilania. Brak mu "tylko" jakichkolwiek wyjść wideo.

Problem w tym, że obie płyty są na chwilę obecną niedostępne w Polsce i nie wiadomo kiedy się pojawią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się bliżej mobasowi Strix-E z490 gdzie pamięci lecą na 4800MHz thumbup.gif dobrze też wygląda sekcja VRM 14+2 w tej cenie (moim zdaniem) nic lepszego nie ma wink.gif producent dołącza wentylatorek

Cytat z jednego z testów - klik:

For memory overclocking, the ASUS ROG STRIX Z490-E Gaming did well, reaching 4000 MHz at XMP timings and voltages on my Trident Z Neo kit.

However, to pass my MemTest 64 validation without errors, I had to reduce the speed to 3900 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Znając Asusa znowu oszczędzili i wsadzili jakiś tańszy PWM ASP 1100/1400BT, więc sensora nie będzie w takiej konfiguracji.

Swoją drogą już na X570 pokazali pazur, 14 mosfetów, z czego dwa na iGPU a reszta to tak naprawdę potrojone 4 fazy :E

Tak tylko nie wiem czego oczekujesz po jednej z najtanszych plyt na danym chipsecie :hmm: Mnie te te potorjone fazy nie bola i jestem tego swiadom co tam laduja tylko ze jesli sekcja daje rade to nie szukam dziur w calym. Co innego gdybym kupil mobasa za 2k a wrzucili by tani szrot. Kupic najtansza plyte i byc rozczarowanym ze nie ma topowej sekcji :hmm: . Moge byc rozczarowany brakiem wentylatorka ale za to mam porty do iGPU :lol2: Dla mnie wazne jest to ze tania plyta ma wystarczajaca sekcje. Nie jestem zwolennikiem topowych mobasow juz bo nie robie z nich uzytku, portow wiecej nie pottzebuje czy integy oraz dwoch sieciowek i rekordow w OC nie robie.

 

Cytat z jednego z testów - klik:

For memory overclocking, the ASUS ROG STRIX Z490-E Gaming did well, reaching 4000 MHz at XMP timings and voltages on my Trident Z Neo kit.

However, to pass my MemTest 64 validation without errors, I had to reduce the speed to 3900 MHz.

Serio podajesz przyklad z wbicia xmp na beta biosach w porownaniu do manulanego OC :hmm: Sporo biosow musi uplynac i testow uzytkownikow na manualnym OC zeby wyciagac jakies wnioski jak dzis mobas nie potrafi nawet wbic na CR1 przy 3000mhz :E .

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z jednego z testów - klik:

For memory overclocking, the ASUS ROG STRIX Z490-E Gaming did well, reaching 4000 MHz at XMP timings and voltages on my Trident Z Neo kit.

However, to pass my MemTest 64 validation without errors, I had to reduce the speed to 3900 MHz.

 

Czyli wiadomo na czym oszczędzili, nie dość że sprzedają Strixa w dawnej cenie Maximusa Code, to jeszcze bryndza z kręceniem.

Te 14+2 fazy to też zwykłe kłamstwo, w rzeczywistości jest układ 7+1 z reszta powielona i to w cenie 1500 zł :E

 

Dowód:

Cyt. z TechpowerUP

The ASUS ROG STRIX Z490-E Gaming features a 8-phase VRM configuration using a parallel power-stage design. Two Vishay SIC639 power stages run in parallel for each phase, which gives ASUS double the power-handling capability without using any doublers.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pisalem wczesniej ze strix ma ta sama sekcje co moj tuf tylko tuf 6+1 a strix 7+1 :E Przez zakupem porownywalem wiec jak jest prawie taka sama to po co przeplacac :lol2:

 

Predzej by bylo zadac pytanie kto dzis sprzedaje mobasy z dobra sekcja za dobra kase :hmm:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio podajesz przyklad z wbicia xmp na beta biosach w porownaniu do manulanego OC :hmm: Sporo biosow musi uplynac i testow uzytkownikow na manualnym OC zeby wyciagac jakies wnioski jak dzis mobas nie potrafi nawet wbic na CR1 przy 3000mhz :E .

A gdzie ja porównuje XMP do manualnego? jak będę miał płytę to mogę porównać :)

Dla mnie niepokojące jest to, że to nie zadziałało. moim zdaniem przy 4000 powinno.

Wielu użytkowników płyt na z370/390 od Asusa czekało na poprawę biosów i się nie doczekało :)

problemy z pamięciami jak były tak i dalej są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pisalem wczesniej ze strix ma ta sama sekcje co moj tuf tylko tuf 6+1 a strix 7+1 :E Przez zakupem porownywalem wiec jak jest prawie taka sama to po co przeplacac :lol2:

Predzej by bylo zadac pytanie kto dzis sprzedaje mobasy z dobra sekcja za dobra kase :hmm:

A po co robić dobrze, przeciętny entuzjasta i tak jedyne co zrobi to palcem policzy ilość dławików, jest 16? No jest! Co tam że w rzeczywistości jest 8 sztuk i to jeszcze na tanim mosfecie.

 

Sprawdź sobie po ile można kupić SiC 639, najbardziej rozbawiła mnie cena za szpulę 3000 sztuk :D Po stawkach zakupu u Asusa złożenie całej sekcji do Strixa-E, to jakieś 40-50zł i to liczone z zapasem :lol2:

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A gdzie ja porównuje XMP do manualnego? jak będę miał płytę to mogę porównać :)

Dla mnie niepokojące jest to, że to nie zadziałało. moim zdaniem przy 4000 powinno.

Wielu użytkowników płyt na z370/390 od Asusa czekało na poprawę biosów i się nie doczekało :)

problemy z pamięciami jak były tak i dalej są.

Po prostu po beta startowym bios dziwie sie ze oczekujesz aby to ruszylo na kopa bo jak wiadomo czy to amd/intel pierwsze biosy to jest tragedia.

 

A po co robić dobrze, przeciętny entuzjasta i tak jedyne co zrobi to palcem policzy ilość dławików, jest 16? No jest! Co tam że w rzeczywistości jest 8 sztuk i to jeszcze na tanim mosfecie.

 

Sprawdź sobie po ile można kupić SiC 639, najbardziej rozbawiła mnie cena za szpulę 3000 sztuk :D Po stawkach zakupu u Asusa złożenie całej sekcji do Strixa-E, to jakieś 40-50zł i to liczone z zapasem :lol2:

Oczywiscie nie mozna byc zadowolonym z takiej postawy producentow ale raczej lepiej nie bedzie wiec mozesz albo kupic albo nie kupic i co najwyzej pomarudzic na boku :E Dlatego nie inwestuje w zadne drogie mobasy wiedzac co sie dzieje,kupilem TUFa z wystarczajaca sekcja i nie popadam w oh ahy, po prosty korzystam. Za jakis czas w koncu staniesz przed wyborem nowego mobasa, co wybierzesz?? :D

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako klient oczekuję pełnowartościowego produktu płacąc za niego 1,5k :)

U Asusa te wczesne biosy beta czasami niestety pozostają nimi do końca.

Płyta ma obsługiwać 4800MHz według deklaracji a nie radzi sobie z nędznymi 4000?

Fakt ... może być niekompatybilność, ale pierwsze wrażenie kiepskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt przyznam ci racje i dopytam, czy jesli na takim TUF jak mam dekalruja 4600Mhz to jest to mozliwe czy pic na wode :hmm::E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność, że to płyta a nie cpu (kontroler)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu po beta startowym bios dziwie sie ze oczekujesz aby to ruszylo na kopa bo jak wiadomo czy to amd/intel pierwsze biosy to jest tragedia.

 

 

Oczywiscie nie mozna byc zadowolonym z takiej postawy producentow ale raczej lepiej nie bedzie wiec mozesz albo kupic albo nie kupic i co najwyzej pomarudzic na boku :E Dlatego nie inwestuje w zadne drogie mobasy wiedzac co sie dzieje,kupilem TUFa z wystarczajaca sekcja i nie popadam w oh ahy, po prosty korzystam. Za jakis czas w koncu staniesz przed wyborem nowego mobasa, co wybierzesz?? :D

 

Tak z ciekawości, bo lepiej nie będzie, więc w jaki sposób ma mnie ratować kupienie popudrowanej 10-Gen? To wolę nie kupić i "poczekać" na coś wartego uwagi zwłaszcza ze 8700k @ 5.0 + RTX 3080/Ti obleci wszystkie gry na Ultra przez najbliższe ponad 2 lata.

A jeśli chodzi o płytę to cóż, ja mam utrudnione zadanie, bo potrzebne sporej ilości portów rozszerzeń, stąd tania płyta w ogóle nie wchodzi w grę, a co zrobię? Jeżeli dalej będą tak kosić, to wrócę do HEDT, bo zwyczajnie będzie to lepsza opcja. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra mam linka ;)

 

Test na benchu wykonany wiec w budzie trzeba odliczyc z 15st. Nie ma tragedi.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek, na 4 ławkach nie spodziewaj się więcej jak oczko w porywach dwa wyżej nad z390

Przy czterech ławkach moja MSI wymięka totalnie więc będzie tylko zysk. Gorzej na pewno nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czterech ławkach moja MSI wymięka totalnie więc będzie tylko zysk. Gorzej na pewno nie będzie.

 

wszystko zależy ile posmarujesz na SA, można tez odpalić 2x16 na 4400 ale wiesz jak to będzie wyglądać w ATC, w sumie to przydał by się ktoś kto postawi 1.5+v na kontroler i sprawdzi po jakim czasie się wysypie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, bo lepiej nie będzie, więc w jaki sposób ma mnie ratować kupienie popudrowanej 10-Gen? To wolę nie kupić i "poczekać" na coś wartego uwagi zwłaszcza ze 8700k @ 5.0 + RTX 3080/Ti obleci wszystkie gry na Ultra przez najbliższe ponad 2 lata.

A jeśli chodzi o płytę to cóż, ja mam utrudnione zadanie, bo potrzebne sporej ilości portów rozszerzeń, stąd tania płyta w ogóle nie wchodzi w grę, a co zrobię? Jeżeli dalej będą tak kosić, to wrócę do HEDT, bo zwyczajnie będzie to lepsza opcja. ;)

 

Ja tak samo. Do DDR5 mobo/cpu nie ruszam bo obecne 6/12 pomimo tylko 4.3GHz daje radę.

 

A płyty to serio dramat jest obecnie, zaczęło się od X570, przez Z490, tragedii dopnie B550 jeśli chodzi o wycenę i wyposażenie..

 

Choć gdybym miał obecnie coś składać na Z490 to z uwagi na mATX poszedł bym w MSI MPG Z490M, ma wszystko to czego ja potrzebuję, sekcja "w miarę" i cena nie jest tak dramatyczna bo "tylko" ~950zł. Choć za podobną na Z370 płaciłem 630 8:E. 3 stówy za nic poszło do góry..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 stówy za nic poszło do góry..

Poszło do góry za... PCIe 4.0,które dopiero następna generacja Core będzie miała możliwość obsługi PCIe 4.0 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszło do góry za... PCIe 4.0,które dopiero następna generacja Core będzie miała możliwość obsługi PCIe 4.0 :E

 

Ktoś jeszcze wierzy w te bzdury, że pcie 4.0 podnosi w jakikolwiek sposób koszt produkcji płyty? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś kiedy plyty b460?

Podobno w środę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel dla swojego dobra powinien pozwolić na OC pamięci na każdym możliwym chipsecie począwszy od aktualnego lga 1200 aż po wieki wieków amen.

No ale zanim Intel zatrybi to minie znów jakiś czas, znów stracą kawałek tortu komputerów osobistych, będzie płacz i szukanie winnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ktoś jeszcze wierzy w te bzdury, że pcie 4.0 podnosi w jakikolwiek sposób koszt produkcji płyty? :E

Panie, przecież do PCIe 4.0, trzeba prowadzić ścieżki z platynowym ekranem, to nie są tanie rzeczy :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel dla swojego dobra powinien pozwolić na OC pamięci na każdym możliwym chipsecie począwszy od aktualnego lga 1200 aż po wieki wieków amen.

Ta... a potem okazałoby się, że ze wszystkich płyt z segmentu 0-1000zł najlepiej pamięci kręcą się na H410, ze względu na tylko dwa sloty :lol2:

Połącz to ze względnie wysokim turbo w większości procków, i nagle okazałoby się, że prawie nikt nie potrzebuje Z.

Wiesz jak bardzo by to zabiło sprzedaż droższych płyt? Not gonna happen :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta... a potem okazałoby się, że ze wszystkich płyt z segmentu 0-1000zł najlepiej pamięci kręcą się na H410, ze względu na tylko dwa sloty :lol2:

Połącz to ze względnie wysokim turbo w większości procków, i nagle okazałoby się, że prawie nikt nie potrzebuje Z.

Wiesz jak bardzo by to zabiło sprzedaż droższych płyt? Not gonna happen :E

Właśnie to jest największe chamstwo w wykonaniu Intela gdzie np: H97 miał praktycznie wszystko co Z97... oprócz podkręcania pamięci (pomijam już że Intel bazowe taktowanie pamięci w i5 ustawił na 2666Mhz gdy w tym samym czasie AMD ma 2933-3200MHz, w Intelu muszą pracować "tęgie mózgi" by praktycznie już na starcie ograniczać wydajność swojego produktu w stosunku do AMD).

Odbije mu się czkawką, tak długo tłukł 4/4 i 4/8 że zapomniał w jakim świecie żyje. To już nie jest świat "legend" 2500K albo 2700K. To świat "legend" R3600X oraz R3700X które nie "legendarnie biją intela mając wyższy fps", ale "legendarnie biją intela bardzo zbliżoną wydajnością czyniąc to dużo niższym kosztem platformy cpu+mobo".

Wiem że Intel nadal ma ogromne przychody, do czasu, kiedyś może się zdziwić bo nic nie trwa wiecznie. Duopol nie jest idealnym rozwiązaniem dla klienta, przydałby się trzeci gracz (AMD też nie będzie wiecznie "dobrym tanim wujkiem").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A czy w tych swoich obliczeniach w przypadku amd wziąłeś pod uwagę kilkuletni zapas maści na ból tej części ciała gdzie słońce nie dochodzi? Bo patrząc po tym co piszesz doskwiera potem przepotężnie :D Spamowanie 1440p i 4k tylko po to by ukryć bottleneck cpu bottleneckiem gpu to też jest kabaret, tylko, że nikt się nie śmieje. Raczej wzbudza politowanie.

 

Zaglądanie każdemu do kieszeni to też jakiś dziwny fetysz.

 

PS. Dam zagadkę odnośnie grania w 4K, o którym najwyraźniej nie masz bladego pojęcia.

 

CPU A generuje w grze 50fps.

CPU B generuje w grze 65fps.

Grafa generuje w grze 55fps w ultra detalach w 4k, po obniżeniu kilku bezsensownych ultra fps skacze do 75.

Gramy w 60Hz.

 

Który CPU i w jakich okolicznościach będzie stanowił bottleneck i niezadowolenie gracza?

 

PS. Nie powtarzaj w kółko tej bzdury o tym, że w 1440p czy w 4k wpływ cpu maleje bo jest on dokładnie taki sam jak w 1080p. Jeśli stanowi bottleneck w full hd to taki sam będzie stanowił w 4k.

 

PS2. Z powodzeniem gram w 1440p/1440p 120Hz/4k 60Hz na RTX2080. Nie, nie trzeba do tego 3080Ti.

 

Nie wiem czy zauważyłeś, ale lukadd ma grafikę, niczego gorszego z tego powodu nie kupił. Planuje zmianę dopiero za kilka miesięcy. Kupił sprzęt na kilka lat, przy którym nie będzie musiał się zastanawiać dlaczego mu fpsy spadają z powodu cpu. I jak najbardziej ten cpu ma sens do 4k, wyjaśniłem wyżej dlaczego. do tego na horyzoncie szykuje się wzrost wymagań, również w stosunku do cpu. Kupił też pamięci 4400MHz, no tylko jedna platforma umożliwia używanie ich bez obniżania im taktowań o prawie 700MHz :E.

 

 

Napij się melisy, weź głęboki oddech i uspokój się.

 

 

Zestawienie procesorów w 4K z kartą graficzną RTX 2080Ti

 

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-intel-core-i9-10900k-core-i5-10600k-z490-motherboard-review?page=2

 

 

RTX 3070 wydajnościowo okolice RTX 2080Ti, RTX 3080 +/- 15% szybszy, RTX 3080Ti +/- 30% szybszy.

 

 

 

Wierze, że z powodzeniem grasz w 4k na RTX 2080, zapewne w nowe tytuły bez problemu w stabilnych 60 fps śmigają.

 

50571880df35c9c6.png

 

Wzmagania CPU dla tej gry

 

8305838e3cb84917.jpg

 

 

 

 

Które procesory na rynku nie zapewniają stabilnych 60 fps w grach ?

 

 

Reszta bez komentarza.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Przynudzam, ale może komuś się to przyda. Popytałem na overclock.net oraz forum MSI w kwestii braku obsługi wyjść wideo na MSI Z490 Unify. No i tak, z opinii, które czytałem to:

 

1. Płyta nie ma linii VCCGT.

2. Dzieki temu aż 16 faz idzie w gwizdek CPU (1440A).

3. Brak ścieżek dla iGPU w PCB płyty również ma na celu optymalizację zasilania CPU.

4. Oczywiście nie można używac Quicksync w związku z powyższym na Unify.

5. To sprawia, że płyta jest dużo mniej 'future proof', gdyż Rocket Lake ma mieć zupełnie nowe iGPU z dużą ilością nowych funkcji.

6. Nawet Aourus Master może nie wystarczyć dla iGPU Rocket Lake, gdyż Xe ma potrzebować minimum 50A, czyli dokładnie tyle, ile ma Master na linii VCCGT (1 faza).

 

Czyli jeśli ktoś chce mieć i dobre zasilanie CPU i iGPU, gotowe do obsłużenia Rocket Lake, to zapraszam po płyty 2500 PLN i więcej. Unify ma dawać czadu jeśli chodzi o podkręcanie CPU.

 

Mam preorder na 10900k i Unify, tylko dla zaspokojenia mojej próżności, ale biorąc to wszystko pod uwagę, plus to, że Rocket Lake i Zen 3 są za rogiem, to zastanawiam się nad jego skasowaniem. Pewnie Rocket Lake i tak będzie miał nowe płyty, a plotki o zegarach Zen 2 refresh dają do myślenia w kwestii Zen 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...