Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli brak jakichkolwiek optymalizacji energetycznych.

 

U mnie 9900k@4.3 1.05v pobór w CB20 138-140wat.

Na to wygląda.

 

Gościo mi pisze, że jego sztuka 10700k robi 5Ghz na 1.25V. Jak faktycznie tak jest to będą się pojawiać fajne wyniki. Ja do 5Ghz muszę dawać ~1.33V. Ogólnie to muszę zmienić chłodzenie do zabawy w benche 5ghz+

 

Teraz się bawiłem i na 1.24V puściłem wstępnie stabilne 4.8Ghz.

Z gniazdka przy moim zasilaczu ciągnie ~220W przy Cine R20

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego i7 10700k trzymam na razie na auto. Napięcie przy obciążeniu wynosi ok. 1.23-1.26 V.

Przy obciążeniu wszystkich rdzeni takty wynoszą 4.7 GHz, na pojedynczych rdzeniach widuję 4.9 GHz.

Tego max turbo wynoszącego 5.1 GHz jeszcze nie zaobserwowałem. Nie wiem, czy czegoś nie włączyłem w biosie, czy co ma się zadziać, żeby pojedynczy rdzeń robił te 5.1 GHz.

Z ciekawości sprawdzę, ile mój proc potrzebuje do 5.0 GHz, chociaż osobiście wolę go trzymać na napięciu ok. 1.25 V.

Jak ustawiacie napięcia CPU SA i CPU IO? Moja płyta (MSI Carbon) ładuje odpowiednio 1.3 i 1.2 V, jak ustawię pamięci na 3800 MHz. Wydaje mi się, że ciut za dużo. Na razie zjechałem do 1.2 i 1.15, a pewnie można spokojnie jeszcze niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ma zintegrowaną grafikę. Procesory AMD z IGP są sporo droższe i słabsze (jak wspomniany 3400G). Jeśli Intel wyda 10100F to będzie można porównywać cenę ze standardowymi Ryzenami.

Ta i3 będzie trafiać do tanich zestawów dla graczy tak jak do tej pory trafiały tam i3 2/4. Można zaklinać rzeczywistość. Nikt tych procków nie parował z płytami Z i szybkimi pamięciami. Uwierz ze poza zestawami do biur każdy z komputerow z i3-10100 będzie sparowany z jakąś grafiką, nawet najbardziej badziewiastą , ale nawet w marketowych odpadach każdy wie że musi być "dzifors 2GIBA!

 

Śmieszą też teksty ze trzeba porównywać z 3400G bo integra, i nikt nie będzie spinał tej i3 z grafiką w pcie. Ciekawe bo jednoczesnie w tym temacie są ludzie co przekonują że ich 4790 niewiele odstaje w grach, a proc o wydajności gamingowego topu sprzed 3 lat nagle miałby wystarczać ledwo do office ?

 

Zachodnie portale porównują i3-10100 nie bez powodu do 3100 i 3300X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda.

 

Gościo mi pisze, że jego sztuka 10700k robi 5Ghz na 1.25V. Jak faktycznie tak jest to będą się pojawiać fajne wyniki. Ja do 5Ghz muszę dawać ~1.33V. Ogólnie to muszę zmienić chłodzenie do zabawy w benche 5ghz+

 

Teraz się bawiłem i na 1.24V puściłem wstępnie stabilne 4.8Ghz.

Z gniazdka przy moim zasilaczu ciągnie ~220W przy Cine R20

 

A temperatury na takim macho na 1.24v 4.8ghz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A temperatury na takim macho na 1.24v 4.8ghz?

W gierkach lajcik. W cinebench R20 po ~10 przebiegach robi się ciepło. Ale też budę mam chłodzoną wolnoobrotowymi Be Quiet SW3 w ilości tylko 2x140+120

P9LDR5J.png

 

Jakie ramy polecacie do tego zestawu

10700K+ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING

 

Patriot 4400Mhz CL19

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A temperatury na takim macho na 1.24v 4.8ghz?

Do tego napiecia ktore sugerujesz polecam chlodzenie ze stopki mojej. Po przelocie CB20 na nastawach ze stopki nie pokazal wiecej jak 83st, podczas Blendera class room 88st max wiec na 1.25v bedzie chlodek.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie są testy i3 10300 i 10320 ( 4,6ghz na auto i tdp 65w !!! ) ja się pytam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, a pytasz się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie są testy i3 10300 i 10320 ( 4,6ghz na auto i tdp 65w !!! ) ja się pytam?

Tam gdzie jego cena. 9 stów za i3 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do zasilania 10700k wystarczy podłączyć do płyty zasilanie 8-pin? To dodatkowe 4 (ASUS) jest konieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jego cena. 9 stów za i3 :D

5 lat temu to był król gamingu pod postacia i7-6700K za 1500zł. Teraz mamy to samo za pół ceny. (699 za najniższy model i3, wolniejszy raczej od sklejlejka nie będzie?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do zasilania 10700k wystarczy podłączyć do płyty zasilanie 8-pin? To dodatkowe 4 (ASUS) jest konieczne?

Opcjonalne, ja mam tylko 8 pin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu to był król gamingu pod postacia i7-6700K za 1500zł. Teraz mamy to samo za pół ceny. (699 za najniższy model i3, wolniejszy raczej od sklejlejka nie będzie?)

I7-6700K 2015: CPU 1500zł + przyzwoita Z170 550zł = 2050zł

I3-10100 2020: CPU 700zł + przyzwoita Z490 800zł = 1500zł

 

I7-6700K: 8MB cache, all-core stock 4.0GHz i możliwość OC do ~4.7GHz

I3-10100: 6MB cache, all-core stock 4.1GHz, brak możliwości OC

 

I7-6700K: po 5 latach nadal daje radę i jego posiadacze mogą spokojnie przeczekać co najmniej jeszcze jedną generację. Po drut-modzie możliwość przesiadki na 8c/16t bez zmiany płyty.

I3-10100: nie wróżę mu tak godnego starzenia się, za to przyzwoita Z490 obsłuży 10c/20t z obecnej i wysoko-półkowy procesor z przyszłej generacji.

 

PS. W kategorii 4c/8t i tak bezkonkurencyjny jest obecnie R3 3300X (619zł), który ma wydajność i7-7700K stock (4.4GHz) i pójdzie z podkręconym RAM'em nawet na płytach A320 za dwie stówki.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do zasilania 10700k wystarczy podłączyć do płyty zasilanie 8-pin? To dodatkowe 4 (ASUS) jest konieczne?

U mnie tez 8pin. Nie ma koniecznosci tego 4pin wrzucac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta i3 będzie trafiać do tanich zestawów dla graczy tak jak do tej pory trafiały tam i3 2/4. Można zaklinać rzeczywistość. Nikt tych procków nie parował z płytami Z i szybkimi pamięciami. Uwierz ze poza zestawami do biur każdy z komputerow z i3-10100 będzie sparowany z jakąś grafiką, nawet najbardziej badziewiastą , ale nawet w marketowych odpadach każdy wie że musi być "dzifors 2GIBA!

 

Śmieszą też teksty ze trzeba porównywać z 3400G bo integra, i nikt nie będzie spinał tej i3 z grafiką w pcie. Ciekawe bo jednoczesnie w tym temacie są ludzie co przekonują że ich 4790 niewiele odstaje w grach, a proc o wydajności gamingowego topu sprzed 3 lat nagle miałby wystarczać ledwo do office ?

 

Zachodnie portale porównują i3-10100 nie bez powodu do 3100 i 3300X.

Ale kto twierdzi, że nikt nie będzie parował? Jeśli dla kogoś synonimem procesora jest Intel a przy tym nie ma hajsu to pewnie weźmie tego i3 do gier a może nawet do aplikacji wielowątkowych.

 

Chodzi mi tylko o to, że nie masz racji twierdząc, że to procesor źle wyceniony. Biorąc pod uwagę jego wszystkie zalety (tak, w szczególności zintegrowaną grafikę), jego cena jest bardzo rozsądna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o to, że nie masz racji twierdząc, że to procesor źle wyceniony. Biorąc pod uwagę jego wszystkie zalety (tak, w szczególności zintegrowaną grafikę), jego cena jest bardzo rozsądna.

Nie jest.

Integra w postaci wyświetlacza pulpitu to nie ta sama kategoria co APU.

 

Nie chcesz zewnętrzenej karty- RX Vega 11 w Ryzenie 3400G, lub nawet Vega 8 w Ryzenie 2200G zapewni kilkukrotnie wyższą wydajność od UHD630.

 

w3_1920_3.png

 

Używasz zewnętrznej karty- R3 3300X jest tańszy, wydajniejszy i oferuje znacznie większe możliwości na tanich płytach.

 

Wyświetlacz pulpitu to fajna, użyteczna sprawa, ale w ewkiwalencie do 50zł, a nie 150-200zł jak ma to miejsce w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Integra w postaci wyświetlacza pulpitu to nie ta sama kategoria co APU.

 

 

 

ty tak naprawdę??, wiesz co taka Integra może zdziałać przy kiepskim cepie, no zapewne nie wiesz.... wyświetlanie pulpitu to tylko produkt uboczny, na starej Integrze jeszcze na i7 4700Hq mogę komfortowo zagrać w WOT no ale to nie jest gpu do grania bo jest zaledwie garść gier które ona ogarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te I3-10100 potanieją. Już teraz w alternate.de stoją za niecałe 600pln w przeliczeniu z euro(135).

 

Ale raczej nikt tych proców nie będzie pakował do Z490, no chyba, że z zamiarem późniejszego upgrade na coś konkretniejszego.

 

Taki R3 3300X jest tańszy dokładnie o 6 euro od i3 10100.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty tak naprawdę??, wiesz co taka Integra może zdziałać przy kiepskim cepie, no zapewne nie wiesz.... wyświetlanie pulpitu to tylko produkt uboczny, na starej Integrze jeszcze na i7 4700Hq mogę komfortowo zagrać w WOT no ale to nie jest gpu do grania bo jest zaledwie garść gier które ona ogarnie

Zdaję sobie sprawę ża na UHD530/630 można odpalić całkiem sporo mało wymagających gier.

Nie zmienia to faktu że wcześniej Intel dawał te integry gratis do każdego procesora.

I było to traktowane jako mały, dodatkowy plus, a nie kluczowy ficzer usprawiedliwiający wyższą cenę poblokowanego na wszystkie sposoby procesora od wydajniejszego i odblokowanego wyrobu konkurencji.

 

Gdyby i3-10100 kosztował 500-550zł możnaby powiedzieć- ok, jest mniej wydajny (zwłaszcza z RAM'em 2666MHz) od R3 3300X, ale za to tańszy i ma iGPU.

Przy 699zł integra nie przykryje różnicy w perf./$ pomiędzy tymi procesorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paw79 jak cie tak meczy czyjaś kieszeń i portfel to załóż jakąś instytucja charytatywna, mnie absolutnie nie interesuje kto co sobie kupi i tez nie interesuje mnie dlaczego ten cep ma integra a tamten jej nie ma, po prostu kupuje to co mi odpowiada, a jakieś tam głupie porównania i pref $ kieszeń portfel kot i pies raz wzięci i wzdychanie do monitorów, po co to tobie odłóż to a będziesz miał spokojniejsze sumienie zwłaszcza jak nie jest się w stanie zrozumieć wszystkich profili użytkowników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz już wiadomo, dla czego intele bez integry były z początku w cenie tych z integrą. Badały grunt i przyzwyczajały klientów do zmian :E

 

Teraz bez integrowce są tańsze, czyli teoretycznie lepiej dla tych, którzy integry nie potrzebują. Może lepiej tak, niż gdyby serii F nie było wcale i wszystko było by po prostu droższe i jeszcze doliczone do cen scrapy proców z uszkodzoną integrą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wymieniać pamięć ram Crucial Ballistix 2x16Gb 3000mhz cl15 na Patriot Viper Steel 4400mhz 2x8Gb?

Mam procesor 10700k i płytę Gigabyte z490 aorus pro ax. Obecne pamięci ustawiłem tylko na profil xmp na 3000mhz.

Nie wiem czy poradzę sobie z podkręcaniem. Ile można na tych patriotach uzyskać z samego profilu xmp i czy warto wymieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP może nawet nawet nie zadziałać. Lepiej jak podkręcisz swoje Cruciale niż jak miałbyś ładować XMP w Patriotach.

 

Na pytanie ile daje OC pamięci, znajdziesz odpowiedź na YT. Ostatnio sporo testów się pojawiło z wpływem OC pamięci na wydajność. W tym nawet i5 z ramem po OC na 4000 vs i9 z 3200 cl14.

 

Twoje i7 też tam występuje z pamięciami 3200c14, czyli lepiej niż z Twoimi Crucialami na XMP.

 

 

Jeżeli kupisz dzisiaj sprzęt i go nie kręcisz, to tracisz bardzo wiele do tych co kręcą. Nawet jak wydasz na to znacznie więcej kasy niż inny użytkownik kręcący teoretycznie słabszy sprzęt. Szczególnie w grach to widać i przy walce z pamięciami. W programach jakiś do renderowania to OC nie zmienia prawie nic, więc tutaj droższy zakup z reguły = lepsza wydajność ( pomiajając walkę zen vs icore ).

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...