Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tak do końca i3 to jest 7700k. Nowa i3 wg specyfikacji ma obcięty L3 do 6MB vs 8MB w starej i7. Nie wiem dlaczego obcięli ten L3

 

Nie zupełnie, według tabeli tylko najtańsza i3 ma 6MB L3, droższe już mają normalnie 8MB, co może świadczyć o tym że Intel chce wykorzystać odrzuty.

Podpicowany 7700k w takim wypadku jest mocno realny. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mało prawdopodobne, że całe portfolio będzie mieć odrębny układ krzemowy dla każdej ilości rdzeni. Nawet takie celerony coffee są na krzemie 4core.

 

 

Strzelam, że na układzie 10core będą robione 10c i 8c, a na układzie 6core będą 6c i 4c. Jakoś się to nawet zgrywa z taktowaniami ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku 8-gen i3 to się zgadzało, rewizja B0 odrębna od U0 występująca i5/i7 i najprawdopodobniej wykorzystany do produkcji i5-7600k.

Możliwe że w tym wypadku skroją stare chipy U0, właściwie po premierze ta wątpliwość powinna zostać rozwiązana, do taktowań DDR4 nie przykładam specjalnej wagi, bo to wartość którą można z górzy narzucić z powodów bliżej nie określonych.

 

Ja bym zaryzykował stwierdzenie że i7-10700k to może być 9900k, a kto wie śladem samego 9900k może się okazać że dostaniemy w ręce dwie rewizje, jedna z 9900k druga cięta z 10900k :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.. a kto wie śladem samego 9900k może się okazać że dostaniemy w ręce dwie rewizje, jedna z 9900k druga cięta z 10900k :)

W jednym pudełku pod dual systemy dla streamerów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geekbench 5 Single-Core CPU Tests:

 

Intel Core i9-10900K 10 Core / 20 Thread CPU (Single-Core) - 1437 Points

Intel Core i9-9900KS 8 Core / 16 Thread CPU (Single-Core) - 1412 Points

AMD Ryzen 9 3950X 16 Core / 32 Thread CPU (Single-Core) - 1308 Points

AMD Ryzen 9 3900X 12 Core / 24 Thread CPU (Single-Core) - 1279 Points

 

Geekbench 5 Multi-Core CPU Tests:

 

AMD Ryzen 9 3950X 16 Core / 32 Thread CPU (Multi-Core) - 14313 Points

AMD Ryzen 9 3900X 12 Core / 24 Thread CPU (Multi-Core) - 12134 Points

Intel Core i9-10900K 10 Core / 20 Thread CPU (Multi-Core) - 11390 Points

Intel Core i9-9900KS 8 Core / 16 Thread CPU (Multi-Core) - 9458 Points

 

Wcctech źródło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc Twoim zdaniem z czym? :Up_to_s:

z widzimisie intela. procesory w desktop nie maja limitow mocy

 

7NihLzb0LewMDljG.jpg

 

2 z 3 procesorów nonk maja nizsze realne zegary niz i7 8700

Edytowane przez michu20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak bedzie z cenami plyt :hmm: bo z tego co zauwazylem to z generacji na generacje to chyba coraz drozej za coraz wieksze paździerze :E

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie warto się przesiadać, chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie warto się przesiadać, chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy.

 

ceny znamy, że mówimy, że nie warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yampik@ To zależy z czego się przesiadamy. Z 8 i 9gen to faktycznie nie warto, ale już z 7gen i starszych to jak najbardziej. Oczywiście jeśli Intel nie wyskoczy z cenami z d*

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpicowany 7700k w takim wypadku jest mocno realny. ;)

Jest nawet gorzej bo i3 10 th dostała ~300 Mhz mniej wsparcia z RAMu na płycie od i7 :E No i oczywiście i3 trzeba łączyć z "Z" żeby miały normalną wydajność, bo na "H" ta i3 zdechnie przy i7, bo kto kupował i7K już z reguły brał płytę na "Z" do OC. Jakoś mnie nie dziwi, że 10th to podpicowana premiera, premiera papierowa, marketing ciągnący się od listopada tamtego roku, właściwie zero marketingu, premiera dopiero w połowie maja a w tym roku jeszcze premiera 11th gen, procesor na nie więcej niż pół roku :E :E :E

 

yampik@ To zależy z czego się przesiadamy. Z 8 i 9gen to faktycznie nie warto, ale już z 7gen i starszych to jak najbardziej. Oczywiście jeśli Intel nie wyskoczy z cenami z d*

Z 7gen prędzej się przesiądę na Ryzena 4000 niż na cokolwiek od Intela. 10th gen nie ma sensu dla nikogo. Może jakby podstawka została ta sama to ktoś mógłby sobie wymienić i3/i5 na i7/i9 a tak to :E

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yampik@ To zależy z czego się przesiadamy. Z 8 i 9gen to faktycznie nie warto, ale już z 7gen i starszych to jak najbardziej. Oczywiście jeśli Intel nie wyskoczy z cenami z d*

 

Jest nawet gorzej bo i3 10 th dostała ~300 Mhz mniej wsparcia z RAMu na płycie od i7 :E No i oczywiście i3 trzeba łączyć z "Z" żeby miały normalną wydajność, bo na "H" ta i3 zdechnie przy i7, bo kto kupował i7K już z reguły brał płytę na "Z" do OC. Jakoś mnie nie dziwi, że 10th to podpicowana premiera, premiera papierowa, marketing ciągnący się od listopada tamtego roku, właściwie zero marketingu, premiera dopiero w połowie maja a w tym roku jeszcze premiera 11th gen, procesor na nie więcej niż pół roku :E :E :E

 

 

Z 7gen prędzej się przesiądę na Ryzena 4000 niż na cokolwiek od Intela. 10th gen nie ma sensu dla nikogo. Może jakby podstawka została ta sama to ktoś mógłby sobie wymienić i3/i5 na i7/i9 a tak to :E

 

 

Nie zgodzę się. Jak ktoś 8 z dołu (8100? a nawet 8400 + odpowiedniki 9gen) ?

To jak w bardzo dobrej cenie będzie coś 6/12 i 8/16 to nie warto ?

 

Wg. mnie kwestia ceny i wg. mnie tak wygląda stan rzeczy.

Za przykład podam oczywiście skrajną sytuację ale jakby 10600 kosztował 300 zł a 10700 450 zł - to wtedy jednak byłoby warto ;)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z widzimisie intela. procesory w desktop nie maja limitow mocy

Oczywiście że mają, domyślnie konfigurowany jako coś proporcjonalnego do tdp. Wejdź sobie do biosu czy xtu to zobaczysz PL1 i PL2.

Jak je odkręcisz, to nie będą już przeszkadzać w drodze do allcore turbo. Oczywiście jest jeszcze current limit (też nadpisywalny), tjmax, czy specyficzne dla konkretnej płyty zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, ale od strony intela nie ma niczego, co by uniemożliwiało czy zabraniało ciągłą pracę procesora na allcore turbo takim, jakie zostało zdefiniowane dla danego modelu procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny znamy, że mówimy, że nie warto?

Ceny były już podane, wystarczy poszukać i pomyśleć o ile są zaniżone. Poza tym wzrost wydajności względem 9gen mierny. Dlatego kupiłem 9900k,zamiast czekać. Różnica mocy między 4790k a nim niewyobrażalna, ale pewnie między 9gen a 10gen komiczna.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mają, domyślnie konfigurowany jako coś proporcjonalnego do tdp. Wejdź sobie do biosu czy xtu to zobaczysz PL1 i PL2.

Jak je odkręcisz, to nie będą już przeszkadzać w drodze do allcore turbo. Oczywiście jest jeszcze current limit (też nadpisywalny), tjmax, czy specyficzne dla konkretnej płyty zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, ale od strony intela nie ma niczego, co by uniemożliwiało czy zabraniało ciągłą pracę procesora na allcore turbo takim, jakie zostało zdefiniowane dla danego modelu procesora.

 

nie ma zadnych limitow mocy , intel ustawil mnoznik i podbijajac limit mocy na wyzsze nie bedzie wiecej mhz to nie laptop,a procesory non k nie mozna krecic jedynie ruszyc bclk do 3 procent. base clock jest gwarantowane i jest uzaleznione od chlodzenia i limit mocy nie ma tu nic do tego bo przy odpowiednim wszystkie procesory intela trzymaja turbo

 

IMO nie warto się przesiadać, chyba że ktoś ma za dużo pieniędzy.

dziwne stwierdzenie... przesiadac tj z jakiego procesora?

 

Ceny były już podane, wystarczy poszukać i pomyśleć o ile są zaniżone. Poza tym wzrost wydajności względem 9gen mierny. Dlatego kupiłem 9900k,zamiast czekać. Różnica mocy między 4790k a nim niewyobrażalna, ale pewnie między 9gen a 10gen komiczna.

jezeli zrobiles to na dniach to byla glupota, masz drozej i bez mozliwosci 11 generacji gdzie bedzie zmiana ipc

Edytowane przez michu20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Jak ktoś 8 z dołu (8100? a nawet 8400 + odpowiedniki 9gen) ?

To jak w bardzo dobrej cenie będzie coś 6/12 i 8/16 to nie warto ?

 

Wg. mnie kwestia ceny i wg. mnie tak wygląda stan rzeczy.

Za przykład podam oczywiście skrajną sytuację ale jakby 10600 kosztował 300 zł a 10700 450 zł - to wtedy jednak byłoby warto ;)?

Po co miałbym wymieniać płytę główną? Kupiłbym uzywke i7 8700K, albo nawet nowego bo cena spadnie jeśli miałbym 8th gen. Bardzo dobra cena i Intel już sobie ustaliliśmy że się nie łączy. Intel musiałby spaść z ceną 20-30% żeby w ogóle zachęcić do zmiany płyty głównej, a tak to nie mają żadnego sensu i są DOA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne stwierdzenie... przesiadac tj z jakiego procesora?

 

No na przykłąd z 9 generacji

 

jezeli zrobiles to na dniach to byla glupota, masz drozej i bez mozliwosci 11 generacji gdzie bedzie zmiana ipc

 

Panie, mnie tu 4790k chrupało w 1440p. Procka zamówiłem jeszcze za przyzwoitą cenę, podobnie MOBO. 11 generacja to będzie również zmiana cen. Jak dla mnie przesiadka była racjonalna, bo wiedziałem o nadchodzących premierach, ale czekanie na 5% więcej względem 9900k nie miałoby sensu, a drożej to dopiero zobaczysz co będzie :E

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu uwazasz ze bedzie zmiana cen w 11 generacji ?

intel ma ceny dosc stale czyli drogo .

ryzen 4000 tez ma miec zmiane ipc choc pewnie nie tak duza jak intel wiec jakas konkurencja bedzie .

co do 8 watkow haswell to o ile miales duall chanell ram chrupac nie powinno jedynie fps slabsze .

8 watkow haswell dalej na fleku jest

 

w rdzen 9 i 10 generacja to jest to samo, chyba nawet igpu nie zmienili i zostalo 630 po prostu w segmencie dali ht a najzywszy model dostal dwa rdzenie wiecej

Edytowane przez michu20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana cen w sensie poszczególnych jednostek, i7 wskoczy cenowo na pułap obecnej i9, a i9 poszybuje jeszcze wyżej. Podobnie będzie z i3 i i5. Wzrost cen zawsze był.

Jasne, że miałem dual channel, ale i tak chrupało od czasu do czasu. 8 wątków niestety przechodzi do lamusa, jeśli chodzi o gry. Będzie się nadawało jedynie do pracy biurowej, choć daje radę w 1080p.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak nie bylo z coffylake

6/12 wskoczylo cenowo w 4/8 jakby bylo jak piszesz to zadnego postepu by nie bylo.

amd choc ma gorszy rdzen to jakas konkurencja jest chocby cena czy liczba rdzeni...

 

rozdzielczosc nie siedzi na cpu i w 1080p czy4k liczba klatek jest taka sama. malo tego do nizszej rozdzielczosci bierze sie zazwyczaj mocniejsze cpu ze wzglwdu ze gpu moze zapenic wyzsze fps...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie daje rady w 1440p gdzie CPU odgrywa mniejsza rolę, ale nadaje się do 1080p gdzie CPU jest mocniej dociazane. Ciekawe rzeczy piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak było z coffylake to nie pamiętam, chodzi mi o pewien trend u Intela.

 

Co do rozdziałki, wiem że CPU nie liczy się tak bardzo, jeśli chodzi o wyższą rozdzielczość, ale wzrost wydajności odnotowałem bardzo duży. Może to ze względu na mocniejszy sprzęt. Następna przesiadka będzie dotyczyła GPU właśnie, czyli pewnie jakiś RTX z serii 40 końcówką Ti

 

@up, jeśli to do mnie - nie wiem w takim razie gdzie leżał problem, może dysk już do utylizacji, ewentualnie RAMu brakowało, bo problem występował jedynie w Chrome :E Coś podobnego miało kiedyś miejsce w GTA 5, nie wiem czy to naprawili.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 1440p o ile grasz w detalach najwyzszych to po zmianie tych cpu z rtx2070 nie ma jakis wielkich roznic fps w produkcjach aaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie ma różnic jak są. Z 4790k mogłem sobie pykać w takiego Assasyna Origins (dość stara gra) czy RDR 2 na średnich żeby mieć jako taką stabilność. Teraz mogę grać na ultra i mam AVG FPS i stabilny i wysoki. W Hitmanach oczywiście mogłem ustawiać detale na najwyższe. Wszystko zależy od gry. GPU jest oczywiście teraz bardziej dociążona, ale nikt mi nie powie, że procesor nie ma żadnego znaczenia, bo doświadczyłem skoku cywilizacyjnego na własnej skórze. Miałem nagrać krótkie filmy z rozgrywek, żeby pokazać wzrost wydajności. Szkoda, że tego nie zrobiłem.

Edytowane przez MrAriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu uwazasz ze bedzie zmiana cen w 11 generacji ?

 

Jeśli sprawdzą się plotki, że 11 generacja to znów max 8/16 to nawet bez podwyżek i3, i5, i7 oraz i9 dostaniemy i9 11900K będący odpowiednikiem w liczbie rdzeni i wątków i7 10700K itd czyli będzie drożej za rdzeń i wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...