Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak już zabrałeś głoś, to wytłumacz wszystkim dlaczego topowe płyty mają pełne 8 faz, a płyty do 1000 zł nie. :)

 

Z390 Aorus Xtreme (Waterforce) IR35201 (8+0)

MEG Z390 Godlike IR35201 (8+0)

ROG Maximus XI Apex ASP1405I (8+0)

 

Umiesz w ogóle liczyć komponenty na płycie i czytać schematy? Bo to co tutaj podałeś to dowód na to iż nie bardzo masz jakiekolwiek pojęcie.

Opis który tutaj zamieszczasz nie informuje o ilości faz, tylko o ilości kanałów sterujących obsługiwanych przez kontroler PWM.

 

Idziemy po kolei

Aorus Z390 Extreme:
CPU: IR35201 (kontroler 8 kanałów) + 8x IR3599 (powielacz sygnału) + 16x TDA21462​ (mosfet drmos) = 16 faz - podwojony jedynie sygnał sterujący
iGPU: IR35204 (kontroler 2 kanały) + 2x 4C10N + 2x 4C06N (mosfet fet osobno hi i low side) = 2 fazy. - brak powielacza, ilość kanałów równa ilości faz.

MSI MEG Z390 Godlike:
CPU: IR35201 (Kontroler 8 kanałów) + 8x IR3598 (powielacz sygnału) + 16x TDA21462​ (mosfet drmos) = 16 faz - podwojony jedynie sygnał sterujący.
iGPU: brak.

Asus ROG Z390 Apex XI:
CPU: ASP1405I (kontroler 8 kanałów) + 16x IR3555 (mosfet drmos) = 8 faz - brak powielacza sygnału fazy podwojone, w tej cenie to jest kpina.
iGPU: brak.

Jeśli chodzi o kwestie zasilania to ostatnimi czasy w c***a tnie najbardziej Asus. ;)

Choć nie tylko, generalnie płyty poniżej 1000 zł świecą pustkami i oferują często wyposażenie starszych płyt za 500 zł. Patologia która pełną gębą zaczęła się od Z270.

 

Przykład nr.2:

Asus Z390 Maximus XI Hero
CPU: ASP1400CBT (kontroler 4+2 kanały CPU = 4 iGPU = 2) + 8x SiC639 (mosfet drmos) = 4 fazy - brak powielacza sygnału fazy podwojone.
iGPU: 2 kanały z kontrolera CPU + 2x SiC639 (mosfet drmos) = 2 fazy - brak powielacza, ilość kanałów równa ilości faz.

 

Ten sam schemat powtarza się dla Code XI i Formuły XI które są sporo droższe :E

 

Nie będę już nawet komentować Z97 na którym procesory są wyposażone w zintegrowaną przetwornicę, dzięki czemu napięcie wejściowe jest sporo wyższe i nie trzeba bóg wie jakiego natężenia pakować.

Masz 8 faz nawet bez powielonego sygnału, ale o niższej wydajności prądowej względem nowych płyt. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, jak miło. Człowiek wstaje zmęczony po długiej podróży, wchodzi na swoje ulubione forum żeby się trochę rozerwać, a tutaj co? VRM topic szczerbaty.gifszczerbaty.gifszczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X99 też miało FIVR i VCCIN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwestie zasilania to ostatnimi czasy w c***a tnie najbardziej Asus. ;)

Bardzo dobrze widać to na sTRX4. Wszyscy w płytach z najwyższej półki dają ten nowy 16-fazowy kontroler od Infineona, a oni w Zenith II Extreme za ponad 3 koła walnęli IR35201 i na chama podwojone komponenty :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożegnanie 4/4 już nastapiło. Pożegnainie 4/8 i 6/6 za jakiś rok.

Dam znać za rok czy pożegnam 4/8, ale raczej nie sądzę. Będę musiał zrobić delid i OC do 5 GHz. Bo na razie stock wystarcza do e sportu i gier AAA.

 

A co do łysego i jego komentarza - https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/focus/wolfdale/oc/gry.png

Pożegnał E8400 dla ~20 średniej wydajności, przy 7970, kiedy jeszcze w 2013 roku procesory 2 rdzeniowe karmiły średnia półkę GPU :E Tylko nie ze strony AMD. Wielordzeniowość dopiero do PC weszła niedawno, obalenie 4/8 zajmie jeszcze z 2-3 lata, ale po prostu 4/8 to będzie średnio-niska półka zamiast topowej, ale w dalszym ciągu będzie można na niej grać.

Jak już mówiłem, rewolucja rdzeniowa poprzestawiała wam światopogląd i fakty trochę zmieszała związany z hura optymizmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo dobrze widać to na sTRX4. Wszyscy w płytach z najwyższej półki dają ten nowy 16-fazowy kontroler od Infineona, a oni w Zenith II Extreme za ponad 3 koła walnęli IR35201 i na chama podwojone komponenty :E

 

IR35201 to bardzo fajny kontroler odpowiednik właściwie ASP1405I, ale żeby w takiej cenie ciąć koszta i nie wrzucić powielacza sygnału, to trzeba być już dzbanem do sześcianu :E

Zwłaszcza że IR3599 nie kosztuje już takich kroci jak w 2015 roku 8:E

 

O, jak miło. Człowiek wstaje zmęczony po długiej podróży, wchodzi na swoje ulubione forum żeby się trochę rozerwać, a tutaj co? VRM topic szczerbaty.gifszczerbaty.gifszczerbaty.gif

No właśnie, działasz jak magnes :E Przez ostatnie miesiące nikt nie ruszał tego tematu, tylko wracasz i zabawa rusza :D

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IR35201 to bardzo fajny kontroler odpowiednik właściwie ASP1405I, ale żeby w takiej cenie ciąć koszta i nie wrzucić powielacza sygnału, to trzeba być już dzbanem do sześcianu :E

Zwłaszcza że IR3599 nie kosztuje już takich kroci jak w 2015 roku 8:E

Nawet nie trzeba doublerów ładować, jest już na rynku natywnie 16-fazowy XDPE132G5C. Zatem chyba nie ma odpowiedniego słowa na skomentowanie ASUS-owego skąpstwa :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawet nie trzeba doublerów ładować, jest już na rynku natywnie 16-fazowy XDPE132G5C. Zatem chyba nie ma odpowiedniego słowa na skomentowanie ASUS-owego skąpstwa :lol2:

Asus przynajmniej jest uczciwy i widać, jak na dłoni ich skąpstwo szczerbaty.gif Natomiast AsRock... low side mosfet... Kubie to pokazywałem. Sekcja na "wypasie" chyba z 12 bloków, ale parametry takie, że siąść i płakać... Dawno nie siedziałem w temacie, ale z czystej ciekawości - warto się przyjrzeć, co tam pakują... Mój link >>SM4336<<

 

d2ed88284eae8.jpg

 

5.3 Łoma na low side.... UUuuuuUUu szczerbaty.gif

 

W poprzedniej gen. dopiero od Taichi zaczynało się coś normalnego. Znając życie ten układ dla Intela za chwilę zmieni półkę cenową, tak jak to zrobił przy X570

 

No właśnie, działasz jak magnes :E Przez ostatnie miesiące nikt nie ruszał tego tematu, tylko wracasz i zabawa rusza :D

 

Nełodymowy 33_8.png

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nawet nie trzeba doublerów ładować, jest już na rynku natywnie 16-fazowy XDPE132G5C. Zatem chyba nie ma odpowiedniego słowa na skomentowanie ASUS-owego skąpstwa :lol2:

 

Wiem że są takie kontrolery, zwróciłem uwagę na to że można to było na wiele sposobów rozwiązać, nawet 2x IR35201/ASP1405I można wpakować, ale wszyscy wiemy że RGB i logo ROG jest zbyt drogie aby inwestować w takie "pierdoły 8:E" jak układ zasilania :lol2:

 

Asus przynajmniej jest uczciwy i widać, jak na dłoni ich skąpstwo szczerbaty.gif Natomiast AsRock... low side mosfet... Kubie to pokazywałem. Sekcja na "wypasie" chyba z 12 bloków, ale parametry takie, że siąść i płakać... Dawno nie siedziałem w temacie, ale z czystej ciekawości - warto się przyjrzeć, co tam pakują... Mój link >>SM4336<<

Pamiętam, ale ja wtedy nie sprawdziłem całego schematu, co poprawiłem kilka dni później i okazuje się że Taichi ma dokładnie ten sam mosfet który Ty miałeś w Hero na Z170, stąd nie rozumiem skąd takie rozjazdy wychodzą w tym Asrocku :hmm:

Jedyna różnica to starszy powielacz sygnału Hero = IR3599, Taichi = IR3598. Chyba że przyoszczędzili na drobnicy dyskretnej na którą mało kto patrzy 8:E

 

 

Nełodymowy 33_8.png

Chyba ten od głośnika :D

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

VRM offtop level master ...

a już myślałem że coś nowego w temacie kiszonych w piwnicy inteli

 

widocznie intel musi mieć trochę czas na załatanie ostatniej "luki"

 

Wiem że są takie kontrolery, zwróciłem uwagę na to że można to było na wiele sposobów rozwiązać, nawet 2x IR35201/ASP1405I można wpakować, ale wszyscy wiemy że RGB i logo ROG jest zbyt drogie aby inwestować w takie "pierdoły 8:E" jak układ zasilania :lol2:

 

RGB i logo ROG rzuca się w oczy a czytanie schematów i zdejmowanie radiatorów to zabawa dla nielicznych ... konsumentów

dodatkowo kręcenie na intelach to zabawa dla zapaleńców którzy w ogolę zamierzają dopłacać do odblokowanego procka, płyty i lepszego chłodzenia

reszta weźmie zablokowana i5 i nic więcej ich nie interesuje.

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

VRM offtop level master ...

a już myślałem że coś nowego w temacie kiszonych w piwnicy inteli

 

widocznie intel musi mieć trochę czas na załatanie ostatniej "luki"

 

 

 

RGB i logo ROG rzuca się w oczy a czytanie schematów i zdejmowanie radiatorów to zabawa dla nielicznych ... konsumentów

dodatkowo kręcenie na intelach to zabawa dla zapaleńców którzy w ogolę zamierzają dopłacać do odblokowanego procka, płyty i lepszego chłodzenia

reszta weźmie zablokowana i5 i nic więcej ich nie interesuje.

No, no i do tej zablokowanej i5 wezmą płytę za 1700-2200zł? 8:E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no i do tej zablokowanej i5 wezmą płytę za 1700-2200zł? 8:E

przecież sam wiesz że w najlepszym wypadku tanią "Z" by odpalić szybszy RAM a częściej "B chipset"

a tobie jak zwykle o co biega?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij czytać temat w całości, a nie po łebkach, bo rozmowa tyczy się topowych płyt za krocie, a Ty z choinki wypalasz z zablokowaną i5 :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna różnica to starszy powielacz sygnału Hero = IR3599, Taichi = IR3598

Szczerze nie wiem, który jest starszy (:E), ale te układy pełnią nieco inną funkcję. Jak dobrze pamiętam, to IR3599 to stricte doubler a IR3598 sterownik MOSFET z opcjonalną funkcją powielania sygnału PWM. Albo odwrotnie, można sobie sprawdzić w razie potrzeby 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie wiem, który jest starszy (:E), ale te układy pełnią nieco inną funkcję. Jak dobrze pamiętam, to IR3599 to stricte doubler a IR3598 sterownik MOSFET z opcjonalną funkcją powielania sygnału PWM. Albo odwrotnie, można sobie sprawdzić w razie potrzeby 8:E

 

Może być, 3598 zawsze do fetów/kluczy wrzucają. 3599 tylko w drmosach widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij czytać temat w całości, a nie po łebkach, bo rozmowa tyczy się topowych płyt za krocie, a Ty z choinki wypalasz z zablokowaną i5 :heu:

zdaj sobie sprawę że kasę na takie płyty mają dorobieni ludzie po 40 i jest to jakby nie parząc produkt premium dla niewielkiej grupy klientów

takie osoby zazwyczaj już nie mają tyle czasu i chęci by zgłębiać tajniki VRM'ów [wątpię by te płyty brali "zawodowi" overclockerzy, własnie z powodu sekcji]

to są płyty dla ludzi mający wystarczająco pieniędzy by wydać je na kaprys posiadania takiej płyty a prędzej będą mogli się pochwalić światełkami niż kontrolerami napięć; maja zaspokoić potrzebę posiadania sprzętu premium

 

przy czym produkt premium nie może niczym ustępować od klasy średniej wiec ma więcej światełek ...

 

żeby mi tylko ktoś nie wyskakiwał że te płyty są high-endem; nie są żadnym szczytem możliwości technicznych, no chyba że mówimy o możliwościach w temacie RGB ;)

cena != jakość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie... Bardzo mądrze powiedziane. Dokładnie tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze do nowych procow comet late bedzie nowa podstawka-lga 1200,czy ktos moze wie,czy mimo wszystko taki 9900k bedzie dzialac na nowej podstawce?

:hmm:

 

jezeli pytanie/info juz sie pojawialo-z gory przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9900K na LGA 1200 nie będzie działać - znając Intela LGA 1200 będzie nie kompatybilna z LGA 1151

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie działać, tylko chłodzenia będą kompatybilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowej podstawce będzie 49 pinów więcej więc to będzie całkiem inny socket od 1151.

Wymiary socketu mają być takie same,co przy LGA 1150/1151/1155/1156,więc nie będzie nowego socketu,pozostałe piny będą uzupełnione wokół pustego miejsca w sockecie.

Tak jak Bladzioch napisał chłodzenia z LGA 1151 będą niemal na pewno kompatybilne z LGA 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale piny odpowiedzialne za np zasilanie mogą być w innych miejscach niż w starszym sockecie, chłodzenie będzie stare pasowało bo rozstaw otworów montażowych będzie ten sam. Pytanie czy nie dało się zrobić nowej serii na starych płytach? pewnie tak, ale to intel i muszą zarobić po raz kolejny również na nowych chipsetach/płytach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy nie dało się zrobić nowej serii na starych płytach? pewnie tak, ale to intel i muszą zarobić po raz kolejny również na nowych chipsetach/płytach

To pytanie można było również zadać w Październiku 2017 kiedy wchodziła 8 generacja. Intel wówczas mówił że to było konieczne, czas jednak zweryfikował co innego. Tu nie chodzi o to, czy nową serię dało by się uruchomić na dotychczasowych płytach gł, bo zapewne byłaby taka możliwość, tylko Intel od lat ma taką strategię biznesowa że na jedną podstawkę wypuszcza tylko dwie generacje procesorów.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie zdziwię jak 10gen po bios modzie i innych cudach Chinole wepchaja do z170.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, chcę złożyć PC do grania. Próbowałem ustalić jakiś budżet ale za każdym razem gdy przeglądam podzespoły i opinie to powiększam ;) Myślę że takie 5000 do 6000 to maks. Przy takiej kwocie lub trochę większej mógłbym kupić grafikę w okolicy 2500,  i tu się zastanawiam. Moje pomysły to RTX 4700 zwykły, RTX 4060 TI 16 gb, RX 7800 xt lub trochę tańszy RX 6800 xt. Nie pytajcie jaki mam monitor bo nie mam. Po ustaleniu jakie podzespoły zobaczy się czy 1440 ma sens ale chyba do tych kart ma.  W takim wypadku czy do 1440 przy powiedzmy RTX 4700 wystarczy i5 12400F? Przy okazji zapytam czy prawdą jest iż większą wydajność mają połączenia intel z invidią / radeon z amd? Ostatnie pytanie - dołożyć te 200-300 zł by mieć ddr5?
    • No będzie jeździł i to jeszcze przez wiele lat takim czy innym spaliniakiem. Używany elektryk w niskim budżecie na dzień dzisiejszy jest całkowicie nie opłacalny i stwarza wielkie ryzyko ponoszenia olbrzymich kosztów, a raczej w większości przypadków lepiej zezłomować niż inwestować Tak zerknąłem na wyżej polecanego Nissana Leaf od Niemca idzie kupić za jakieś 35-45k jakiegoś ~7-8 latka bez gwarancji na baterię lub z samą końcówką tej gwarancji. I tutaj jest słowo klucz bez gwarancji, gdzie nowa bateria to tego auta to google wypluwa minimum ~70k pln A naprawa i wymiana w jakimś innym nieautoryzowanym serwisie na jakąś używaną sprawną to koszt ~30k pln+ Z 2 latami gwarancji. "Koszt z wymianą to mniej więcej 30 000 złotych, zależy od stanu wszczepianej baterii, ale staramy się klientom proponować takie z minimum 90 procent state-of-health" https://elektrowoz.pl/porady/nissan-leaf-i-wymiana-baterii-zapraszam-do-mnie-potrzebny-wiekszy-zasieg-bateria-jako-magazyn-zapraszam-wywiad/ Bateria padnie po roku czy dwóch w takim używanym aucie i kaplica, nowa bateria to koszt x2 wartości auta, a wymiana na jakąś sklejaną używkę to koszt w okolicy wartości takiego auta    
    • No i które zostawiasz ? Dodam tylko, że wynik GPU Twojej karty 22K jest 100% wyższy, niż mojej 3060ti
    • Problem jest z ustabilizowaniem 4 kości DDR5 na wysokich zegarach i dotyczy on tak samo Intela jak AMD dlatego niezależnie od platformy jeśli potrzebna ci jest większa ilość RAMu to kup ją od razu w dwóch kościach. Chodzi o to że przy starcie płyta testuje stabilność pamięci DDR5 na wybranych ustawieniach. Robią to również płyty na Intelu bo to cecha pamięci DDR5 (wysokie zegary oznaczają wysoką wrażliwość na jakość i stabilność sygnału). Kolejne starty można przyspieszyć aktywują funkcję która domyślnie będzie ładować poprzednie stabilne ustawienia omijając trenowanie.
    • Abstrahując już od samego pomysłu CPK/CPL i jego sensowności, to jednak śmieszy mnie nazywanie hubem przesiadkowym lotniska, z którego nie można latać ani na nim lądować 24h na dobę.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...