Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Ciekawy post z forum Anandtech przetumaczony przez google:
"Intel opublikował interesujący artykuł na temat przewidywania wartości skupionej i jego konsekwencji dla przyszłych ulepszeń architektury procesora:

conferences.computer.org/isca/pdfs/ISCA2020-4QlDegUf3fKiwUXfV0KdCm/466100a079/466100a079.pdf

Kilka fragmentów, które osobiście uznałem za interesujące:

„Zaproponowano przewidywanie wartości, aby spekulacyjnie przełamać prawdziwe zależności danych, umożliwiając w ten sposób procesorom Out of Order (OOO) osiągnięcie wyższego równoległości poziomu instrukcji (ILP) i zwiększenie wydajności. predyktory wartości artystycznej próbują zmaksymalizować liczbę instrukcji, które można przewidzieć pod kątem wartości, z przekonaniem, że większy zasięg odblokuje więcej ILP i zwiększy wydajność ”.

„FVP znacznie zmniejsza obszar, moc i złożoność projektową implementacji prognozowania wartości, a jednocześnie zapewnia duże przyrosty wydajności. Szczegółowe wyniki symulacji dla 60 różnorodnych jedno-wątkowych obciążeń pokazują, że cenimy przewidywanie około 25% wszystkich instrukcji obciążenia i dostarczamy 3,3% wzrost wydajności w porównaniu do poziomu bazowego podobnego do procesora Intel Skylake. Wydajność ta znacznie wzrasta do 8,6%, gdy symulujemy futurystyczny procesor, który ma dwukrotnie więcej zasobów niż Skylake. ”"

Dla ścisłości chodzi o wydajność przewidywania wartości, oraz wyciąganie jeszcze więcej równoległości.
 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W caseking kolejna obnizka, box 10700 (z igpu!) 299eur (1336zl), naprawde swietna cena

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel chyba pierwszy raz pozytywnie zaskakuje cenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Namieszałem trochę w poście powyżej. Chodzi o to że oprócz przewidywania instrukcji Intel w przyszłych generacjach rdzeni x86 wprowadzi przewidywanie danych które umożliwi wyciśnięcie jeszcze większej równoległości(ILP) pojedynczego wątku. Przewidywanie danych ma przyczynić sie do bardzo dużego wzrostu IPC.

 

Intel symuluje obecnie futurystyczny rdzeń x86 który ma 2x więcej zasobów niż x86 Skylake. Np m.in 16 portów wykonawczych zamiast 8 a w tym przypuszczalnie 8-10ALU. Być może któryś z przyszłych generacji x86 Intela będzie tak szeroki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, sprzedałem 6700k i zastanawiam się nad 10700/10700k. Widzieliście gdzieś może jakieś Ich sensowne porównanie w testach? Szukałem ale znalazłem tylko na techpowerup.

Jest sens obecnie dokładać do „k”? Różnica to jakieś 200 zł. Którą z płyt w sensownej cenie byście polecali do takiego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu dzięki - patrzyłem właśnie na taki zestaw.

 

Chciałbym 10700 lub wersję z "k" ale raczej bez F, bo planuję opchnąć 1080ti i przeczekać do premiery nowych kart, a nie chce mi się szukać na ten czas czegoś na zastępstwo.

 

W PL ceny wyglądają tak:

- 10700F - 1536 zł - 1250 zł netto

- 10700 - 1610 zł - 1310 zł netto

- 10700k - 1840 zł - 1500 zł netto

na caseking wychodzi +/- 1200 zł netto za 10700 więc dla stówy raczej nie widzę sensu kombinować z fakturą z poza PL.

Biorę na fakturę i vat odliczam więc w tym przypadku nie ma dla mnie znaczenia czy wynosi on 16 czy 23% :)

 

Ramy zostawię chyba te co mam - nie ma chyba sensu sprzedawać, dokładać drugie tyle i kupować nowych dla 3-5% wydajności. Te które podałeś kosztują jakieś 650 zł - nie mało jak za 16GB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy jednak przydałyby się troche szybsze :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Boger napisał:

@Minciu dzięki - patrzyłem właśnie na taki zestaw.

 

Chciałbym 10700 lub wersję z "k" ale raczej bez F, bo planuję opchnąć 1080ti i przeczekać do premiery nowych kart, a nie chce mi się szukać na ten czas czegoś na zastępstwo.

 

W PL ceny wyglądają tak:

- 10700F - 1536 zł - 1250 zł netto

- 10700 - 1610 zł - 1310 zł netto

- 10700k - 1840 zł - 1500 zł netto

na caseking wychodzi +/- 1200 zł netto za 10700 więc dla stówy raczej nie widzę sensu kombinować z fakturą z poza PL.

Biorę na fakturę i vat odliczam więc w tym przypadku nie ma dla mnie znaczenia czy wynosi on 16 czy 23% :)

 

Ramy zostawię chyba te co mam - nie ma chyba sensu sprzedawać, dokładać drugie tyle i kupować nowych dla 3-5% wydajności. Te które podałeś kosztują jakieś 650 zł - nie mało jak za 16GB...

To nie kupuj proca jak GPU sprzedajesz. Zanim wyjdzie ampere to Intel pewnie kolejną generacje procow wypuści.  Bezsens takie kombinacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

To nie kupuj proca jak GPU sprzedajesz. Zanim wyjdzie ampere to Intel pewnie kolejną generacje procow wypuści.  Bezsens takie kombinacje.

Ale sprzęt kupuję nie tylko pod gry - one stanowią 5% tego do czego używam kompa. Ściska mnie bo sprzęt rozgrzebany i nawet zdjęć nie mogę przejrzeć ?

 

Mam zapasowego G4560 na którym chciałem przesiedzieć ale okazało się, że płyta którą mam do niego, nie ma portu M2 i dupa - system musiałem zmigrować na talerzowego 2,5" 5400 rpm. Nie mam cierpliwości czekać aż to się uruchomi ?

Zresztą kiedy pojawi się Rocket Lake? Koniec roku? W takim przypadku szersza dostępność będzie styczeń/luty 2021. Nie wiem czy chce mi się czekać pół roku dla 5-10% wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Boger napisał:

Ale sprzęt kupuję nie tylko pod gry - one stanowią 5% tego do czego używam kompa. Ściska mnie bo sprzęt rozgrzebany i nawet zdjęć nie mogę przejrzeć ?

 

Mam zapasowego G4560 na którym chciałem przesiedzieć ale okazało się, że płyta którą mam do niego, nie ma portu M2 i dupa - system musiałem zmigrować na talerzowego 2,5" 5400 rpm. Nie mam cierpliwości czekać aż to się uruchomi ?

Zresztą kiedy pojawi się Rocket Lake? Koniec roku? W takim przypadku szersza dostępność będzie styczeń/luty 2021. Nie wiem czy chce mi się czekać pół roku dla 5-10% wydajności.

To po grzyba Ci wersja K, jak nie będziesz walczył o żadna FPSy? Weź sobie nawet i5 10400, więcej nie potrzeba. Do tego plyte na H i sprzedaj GPU.  I nie wiem po co Ci nowy RTX3000 jak nie grasz. 

3 godziny temu, darkonza napisał:

No i przeżywacie ludzie ten jeden procent jakby coś od tego zależało. 1% to około 15 zeta od około 1500 złotych. To jak spadnie ten VAT na 22% to bedzie wszystkich stac a teraz nie stać bo te 15 zeta stoi wszystkim na drodze?

 

A jakby tak opuścić 1% zamiast zabierać? To już masz 2%. A wpływa to na cene prawie wszystkiego. Nie tylko CPU. Jakby tak cały komputer zliczyć dzisiaj za średniej półki, to u Niemca kupisz go w sumie o tysiąc zeta taniej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Boger napisał:

Mam zapasowego G4560 na którym chciałem przesiedzieć ale okazało się, że płyta którą mam do niego, nie ma portu M2 i dupa - system musiałem zmigrować na talerzowego 2,5" 5400 rpm. Nie mam cierpliwości czekać aż to się uruchomi?

 

Paaanie, teraz są adaptery do wszystkiego. PCIe x1 -> M.2 wsadzi się prawie wszędzie, a jak płyta ma te gniazda w standardzie 3.0, to nawet na jednej linii jest szybciej niż po SATA :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A wykorzystasz tyle rdzeni bez karty graficznej?

Po cenach netto to i tak źle nie wyjdziesz nawet jak teraz kupisz a rocket nie wiadomo kiedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ustawić wartości napięcia na początek dla dla CPU SA oraz CPU IO? Chciałbym podkręcić delikatnie ram z 3600mhz a następnie procka. Ewentualnie na jakie timingi poza głównymi zwrócić uwagę przy obniżaniu? Jakby ktoś mógł napisać będę wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Bodzi3k napisał:

Jakie ustawić wartości napięcia na początek dla dla CPU SA oraz CPU IO? Chciałbym podkręcić delikatnie ram z 3600mhz a następnie procka. Ewentualnie na jakie timingi poza głównymi zwrócić uwagę przy obniżaniu? Jakby ktoś mógł napisać będę wdzięczny :)

Zalezy jak celujesz z ramem, jak delikatnie to mozna rzucic 1.2/1.25 i na koniec testowac nizej, pewnie 1.15/1.2 bedzie ok

@Paw79 w kr-system 606zl  ;)

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zamówiłem w tym beststore- dlatego pytam.

4400MHz już nie było- załapałem się na ostatnią sztukę "biednych" 4133MHz.

Ale kosztowały 460zł, więc wybrzydzał nie będę. ?

Mam nadzieję że szybko przyjdą.

Jestem ciekaw ile będzie w stanie uciągnąć kontroler w bardzo wczesnym Skylake'u (QHQG).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opinii dobrych to oni nie maja... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mają sklep na allegro (ponad 4 tys. pozytywów vs 25 negatywów).

Idealnie nie jest, ale jakoś szczególnie źle również nie wypadają.

Zobaczymy.

Edit: No i lipa.

Brak towaru na stanie.

Czekam na zwrot kasy.

Przynajmniej kontakt mają dobry.

Edit2: Ostateczenie zamówiłem Patrioty 4000MHz CL19 z allegro (zadowolenie.pl, 449zł z darmową dostawą, więc łącznie dwie dyszki w kieszeni w porównaniu do 4133MHz których nie miało beststore)

Kończąc off-top: ceny i7-10700/10700F, zwłaszcza te z casekinga, spadają do naprawdę interesujących poziomów.

Nie dałbym głowy że do grania Zen3 będzie wyraźnie lepszy, a patrząc na ceny 3800XT nie spodziewam się by 8c/16t z nowej serii miało kosztować poniżej 1500zł.

Żeby jeszcze B460 pod Intela nie miały tej kretyńskiej blokady na OC pamięci...

 

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Orientuje się ktoś czy karty XONAR działają na płytach Z490 i Win10?

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...