Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, novi napisał:

Ostatnio zmontowałem swojego kasztana, i chyba jednak takim kasztanem on nie jest. Na chwilę obecną nie puszczałem jakis konkretnie obciążających testów, ponieważ siedzę na navisie 360, przystawionym do frontowych wentylatorow , wiec za ciekawie nie jest . Procedura testowa na chwilę obecną to : occt duze dane 20min avx2, aida 4 ptaszki od gory postawione na 20min, classroom 4k, na takim zestawie testowym 5ghz/47x ring ratio przechodzi bez zająknięcia na 1.225v pod windowsem w hwinfo wyliczone. 5.1ghz 48x ratio również ten zestaw zalicza na 1.3v, 5.2ghz na 1.35v nie katowałem, bo już na prawde robi się bardzo gorąco i pobor leci na lajcie 250w , ale aide na pare minut puscilem, bledu nie zlapalo a temp byla ponad 90* :). Nie jest to testowanie na aktualne chlodzenie, dlatego tymczasowo odpuściłem testowanie 5.2ghz, zakupie pompe, to możliwe że się skusze, sprawdzic czy ukreci te 5.2ghz. 

Z490 gaming plus jest calkiem fajna pod tego cepa, bios jak zwykle prosty, vrm zimny ze tak powiem, chyba będę miał ciezko przebić 80* na sekcji, ale zobaczy się.  Na chwilę obecną jestem calkiem zadowolony z przesiadki, w moich zastosowaniach odczuwam zyski wydajnosci , możliwe że za sprawą większej ilości rdzeni :)

Całkiem nieźle :) Masz może gdzieś jakiś poradnik który by tłumaczył krok po kroku podkręcanie na 10 gen płytach msi? Ostatni raz podkręcałem Haswella z 4 jajami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, nie korzystałem z żadnego poradnika, ustawiłem tylko : cpu ratio, ring ratio , vcore tryb override mode, wpisałem niżej napięcie, w podzakładce digi , wybrałem llc 3 , wybrałem tryb chłodzenia "aio" , więc automatycznie płyta zrzuciła wszelkie limity, i w ustawieniach cpu wyłączyłem c state (oszczędzacze energii) i to w sumie byłoby na tyle. Możliwe że coś pominąłem, bo 2 lata siedziałem na am4, a przyznam się bez bicia, że na 8700k się zbytnio nie bawiłem w oc, tylko zmodyfikowałem profil, który był na płycie :) . No i oczywiście vccsa i vccio ustawiłem ręcznie do oc ramu, bo płyta lubi zawyżać te napięcia.  

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj że kupiłeś płytę za ponad kafla i CPU za 2k do kręcenia + nie małe AIO a nie wiesz jak podkręcić proca? ;) Napięcie i zegar z palca wrzucasz + kesza na 47-48x :)  

1 minutę temu, novi napisał:

Szczerze powiedziawszy, nie korzystałem z żadnego poradnika, ustawiłem tylko : cpu ratio, ring ratio , vcore tryb override mode, wpisałem niżej napięcie, w podzakładce digi , wybrałem llc 3 , wybrałem tryb chłodzenia "aio" , więc automatycznie płyta zrzuciła wszelkie limity, i w ustawieniach cpu wyłączyłem c state (oszczędzacze energii) i to w sumie byłoby na tyle. Możliwe że coś pominąłem, bo 2 lata siedziałem na am4, a przyznam się bez bicia, że na 8700k się zbytnio nie bawiłem w oc, tylko zmodyfikowałem profil, który był na płycie :) . 

W MSI powinna być opcja ustawienia napięcia maksymalnego bez usztywniania. Adaptive się to zwie. LLC też może stać na AUTO w płytach MSI jeżeli nic się nie zmieniło. C State nie trzeba wyłaczać bo to nie ma wpływu na stabilność i możliwości OC a jedynie oszczędza waty na pulpicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to kupiłem żeby się nauczyć :) Nie wiem jak podkręcić 10 jajowca bo go nigdy nie miałem, a nie chce kręcić wszystkich rdzeni bo po co. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze wiedzieć. Widziałem adaptive mode, ale chcę wyczuć procka na "sztywno", wtedy zapiąć mu adaptive i oszczędzacze energii, ale muszę znać potencjał, żeby wiedzieć jak wszystko sobie ustawić :P . Llc, jednak wypada ustawić, bo u mnie bynajmniej z 1.32v podbijało do 1.35v w obciążeniu, na llc3 mam prawie to samo co w biosie wklepane, nawet niżej o 0.01v :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do 10400f – te rdzenie same mogą obciążać się do 4 GHz, czy tylko jeden?

Bo turbo jest chyba na jeden rdzeń, ale na tym teście z PP widzę coś takiego i nie wiem, czy do końca to rozumiem:

0njSBUU.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, .::DOOMINIQS::. napisał:

Po to kupiłem żeby się nauczyć :) Nie wiem jak podkręcić 10 jajowca bo go nigdy nie miałem, a nie chce kręcić wszystkich rdzeni bo po co. 

Podkręcanie cpu jest proste i nudne, ustaw szybko i zabieraj się za ram, tam będzie zabawa z patriotami :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Wu70 napisał:

Podkręcanie cpu jest proste i nudne, ustaw szybko i zabieraj się za ram, tam będzie zabawa z patriotami :D

Tak wiem tylko ja nie chce ustawiać na sztywno 5.2ghz na wszystkich rdzeniach bo nie potrzebuje. Bardziej chciałem się dowiedzieć jak maksymalnie podkręcić pojedynczy rdzeń bo wiem, że się da tak zrobić na z490 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić all core 5.2Ghz@1.36v. I 5.3Ghz na kolosalnym 1.43v ale z wyłączonym hyper threading. O dziwo temperatury są ok. Rzeczywiście te biosy na z490 tragicznie sterują napięciami bo gdy dam adaptive mode to potrafi trzymać procka na 1.5v. 
Tylko jak chce podkręcić single core ustawiam np. 5.3 na dwóch rdzeniach to mi w ogóle windy nie ładuje.. dlaczego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na MSI przy Adaptive musisz chyba offset [o ile jest taka opcja dostępna] ustawić na minus powiedzmy wartość X,  te 1.5 to jest peak bez obciążenia pod obciążeniem pewno spada na 1.4v,  przede wszystkim musisz sprawdzić LLC Offset jak i stale Vcore by wygenerować wartość stabilna dla zegara

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, udało się uruchomić kompa przy ręcznym ustawieniu każdego rdzenia ale częstotliwość każdego rdzenia skaluje się od najniższej wartości jaką ustawię tj. np. 4 rdzenie na 4.6 / 4 na 4.8 / dwa na 5.3, a podczas testów maksymalna częstotliwość każdego to 4.6..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jedzie na wszystkich rdzeniach to takt będzie taki jaki jest najniższy, w twoim przypadku ustawił bym 1.3v LLC w połowie skali i wartość 5.1 GHz dla wszystkich rdzeni

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie jak jeden gość woził się na forum, że ma golden sample r5 3600 i wyzywał intelowców do wielkiej bitwy na procesory? No jasne, że nie pamiętacie.

Najlepszy r5 3600, wykręcony w kosmos a bootleneckuje rx 5600xt - avg fps 118

Dziwnym zbiegiem okoliczności mam taką samą kartę graficzną i zablokowanego i5 10500 i avg fps 125 :E

CAZdx7g.jpg

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, VSS napisał:

jak jedzie na wszystkich rdzeniach to takt będzie taki jaki jest najniższy, w twoim przypadku ustawił bym 1.3v LLC w połowie skali i wartość 5.1 GHz dla wszystkich rdzeni

5.1Ghz leci na 1.32v ale już z xmp 4400@CL19 :) Teraz czas na bawienie się pamięciami :) Dzięki za pomoc, jak rozumiem żeby się dowiedzieć ile poleci max na pojedynczym rdzeniu musze wyłączyć pozostałe 9? :E 

Edit. Ustawiłem domyślny profil w biosie "Samsung b-die 4000Mhz CL14 1.5v" zmniejszyłem do 3866Mhz i wygląda na to, że przechodzi początkowe testy :) Fajny ten intel w końcu mam ponad 120fpsów w Orgrimmarze :E Choć liczyłem na 5.3Ghz all core poniżej 1.4v :( 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, .::DOOMINIQS::. napisał:

5.1Ghz

przy wgrywaniu gotowych profili raczej sprawdzaj ustawienia napiec dotyczących kontrolera, niektóre wartości mogą mieć kosmiczne ustawienia, pojedynczy rdzeń raczej mało chodliwy towar, zawsze sprawdza się wydajność od Allcore,

 

przy wstępnych ustawieniach polecił bym Prime 2.66 później Realbench a na koniec Prime FMA3/LinX jezeli pracujesz z dosc wysokim wykorzystaniem procesora,

 

Tak Tak wbrew wypowiedziom takich delikwentów którym CBr = stable to by określić solidna wartość i bez obaw pracować na sprzęcie bez utraty danych w razie "W" to jednak bez FMA3/LINX sie nie obejdzie, czasem nawet kosztem zegara,

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, VSS napisał:

przy wgrywaniu gotowych profili raczej sprawdzaj ustawienia napiec dotyczących kontrolera, niektóre wartości mogą mieć kosmiczne ustawienia, pojedynczy rdzeń raczej mało chodliwy towar, zawsze sprawdza się wydajność od Allcore,

 

przy wstępnych ustawieniach polecił bym Prime 2.66 później Realbench a na koniec Prime FMA3/LinX jezeli pracujesz z dosc wysokim wykorzystaniem procesora,

 

Tak Tak wbrew wypowiedziom takich delikwentów którym CBr = stable to by określić solidna wartość i bez obaw pracować na sprzęcie bez utraty danych w razie "W" to jednak bez FMA3/LINX sie nie obejdzie, czasem nawet kosztem zegara,

 

Gotowy profil wczytałem na pamięciach tylko ;)  Lecą na 1.5v Dzięki dużo testowania przede mną, nie mogę się doczekać :) 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy napięcia VCCIO i VCCSA są prawidłowe , sam profil może mieć wpisane kosmiczne wartości by wstał na każdych kościach i cepie

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, roboty_drogowe napisał:

Pamiętacie jak jeden gość woził się na forum, że ma golden sample r5 3600 i wyzywał intelowców do wielkiej bitwy na procesory? No jasne, że nie pamiętacie.

Najlepszy r5 3600, wykręcony w kosmos a bootleneckuje rx 5600xt - avg fps 118

Dziwnym zbiegiem okoliczności mam taką samą kartę graficzną i zablokowanego i5 10500 i avg fps 125 :E

 

Połączenie AMD + AMD ogólnie nie jest szczęśliwe dla procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2020 o 08:58, novi napisał:

Ostatnio zmontowałem swojego kasztana, i chyba jednak takim kasztanem on nie jest. Na chwilę obecną nie puszczałem jakis konkretnie obciążających testów, ponieważ siedzę na navisie 360, przystawionym do frontowych wentylatorow , wiec za ciekawie nie jest . Procedura testowa na chwilę obecną to : occt duze dane 20min avx2, aida 4 ptaszki od gory postawione na 20min, classroom 4k, na takim zestawie testowym 5ghz/47x ring ratio przechodzi bez zająknięcia na 1.225v pod windowsem w hwinfo wyliczone. 5.1ghz 48x ratio również ten zestaw zalicza na 1.3v, 5.2ghz na 1.35v nie katowałem, bo już na prawde robi się bardzo gorąco i pobor leci na lajcie 250w , ale aide na pare minut puscilem, bledu nie zlapalo a temp byla ponad 90* :). Nie jest to testowanie na aktualne chlodzenie, dlatego tymczasowo odpuściłem testowanie 5.2ghz, zakupie pompe, to możliwe że się skusze, sprawdzic czy ukreci te 5.2ghz. 

Z490 gaming plus jest calkiem fajna pod tego cepa, bios jak zwykle prosty, vrm zimny ze tak powiem, chyba będę miał ciezko przebić 80* na sekcji, ale zobaczy się.  Na chwilę obecną jestem calkiem zadowolony z przesiadki, w moich zastosowaniach odczuwam zyski wydajnosci , możliwe że za sprawą większej ilości rdzeni :)

Na sillicon lottery,  podają parametry podkręcanie swoich procesorów.  Ja sobie ustawiłem na 5ghz ( 5,1 na 6 rdzeniach, 5.2 na 3 i 5.3 na1) tylko zmienilem avx offset z -1 Na auto(0) i zmniejszyłem woltaż. Occt na Small data set i avx2, przechodzi bez błędów na 1,3 v. ( Small data set z avx'em to istny skur..syn) także, jestem pewien, ze będzie stabilnie;)

Edytowane przez Wuadator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Wuadator napisał:

Ja sobie ustawiłem na 5ghz ( 5,1 na 6 rdzeniach, 5.2 na 3 i 5.3 na1)

Ja gdy ustawiam w taki sposób skaluje się do najniższego rdzenia, co robię źle? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, .::DOOMINIQS::. napisał:

Ja gdy ustawiam w taki sposób skaluje się do najniższego rdzenia, co robię źle? 

Skaluje się do najniższego rdzenia. Pod obciążeniem mam 5 ghz na wszystkich rdzeniach. Jeśli chcesz więcej,  musisz na sztywno ustawić, pytanie tylko, jak duży wzrost wydajności uzyskasz wzgledem stabilności. Spróbuj puścić Small data set w occt z avx'em powyżej 1, 35 v, a poniżej 1,3-1,33 na 5 ghz ciężko nie złapać błędów w tym tescie. Kolejne pytanie się pojawia , w jakim środowisku procesor będzie tak obciążony... np w aiaida64u mnie na miękko mam 70 stopni,  w occt jw. 90 :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko na szybko. 

Zmieniam 8700k na 10900k

Jaka płytę główną kupić ok(2k ) , chce zrobić OC. Jak z sekcja zasilania ? 

Edytowane przez maniek919

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Wuadator napisał:

Skaluje się do najniższego rdzenia. Pod obciążeniem mam 5 ghz na wszystkich rdzeniach. 

Ale pojedynczy rdzeń boostuje do tych 5.3? Tylko kiedy bo mi w testach nie :D Jeśli nie to jaki jest sens ustawiać indywidualne wartości pod każdy rdzeń, tego nie mogę skumać :D

 

8 minut temu, maniek919 napisał:

Takie pytanko na szybko. 

Zmieniam 8700k na 10900k

Jaka płytę główną kupić , chce zrobić OC. Jak z sekcja zasilania ? 

Jak mocne OC to moją MSI Unify (sekcja z msi z490 ace) jak tylko trochę to styknie MSI Tomahawk, płyty pomiędzy to to samo co Tomahawk + rgb, moim zdaniem nieopłacalne. 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...