Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, licho52 napisał:

Nie rozumiem dlaczego, każda generacja Intela i AMD do tej pory ma swój odrębny wątek. 

Nie każda, np: Haswell nie ma:) Podobnie ZEN 1 i ZEN1+ też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, grekuu napisał:

Mam pytanie za milion cebulionów brac i9 10900k  czy czekac na 11generacje? Ogolnie ma byc to procesor na lata obecnie mam i5 4460 xD

Wpisz na youtubie o ile pamiętam 4570 vs 10100F, a to tylko 4/8 z zablokowanym mnożnikiem, zobacz jak jest masakrowany 4/4 z niskim zegarem + niższe IPC + mniej wydajne pamięci.

10900K będzie ogromnym skokiem wydajności. Czy czekać na 11-gen? czekać można zawsze, albo kiedyś powiedzieć - dość czekania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podobno premiera i testy nowego ryzena 5.11. Nie można poczekać tych kilku dni?

Zapowiada się wycieranie podłogi intelem.

Ja tam się cieszę, że w końcu intel dostanie po uszach za wypuszczanie przez tyle lat pudrowanych skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wompierz napisał:

podobno premiera i testy nowego ryzena 5.11. Nie można poczekać tych kilku dni?

Zapowiada się wycieranie podłogi intelem.

Ja tam się cieszę, że w końcu intel dostanie po uszach za wypuszczanie przez tyle lat pudrowanych skylake.

Wkleję to z małymi modyfikacjami po premierze Rocket Lake :)

4 godziny temu, smilehunter napisał:

@licho52

Droga wolna, otwieraj wątek i jedziemy z kokosem. 

No to jest: 

 

 

Poprosiłbym o PINA od moda (wyśle też PMa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, licho52 napisał:

Wkleję to z małymi modyfikacjami po premierze Rocket Lake :)

Do premiery rocket lake conajmniej pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, wompierz napisał:

Do premiery rocket lake conajmniej pół roku.

Wiem, dlatego jeżdżę na tanim 10400f i wsiadam w Rocket Lake HypeTrain za kilka miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, wompierz napisał:

Do premiery rocket lake conajmniej pół roku.

Zegary nie są imponujące. 14++++++++++ jest dopracowane ale nie wierzę w to że przy znacznym zwiększeniu rdzenia uda się Intelowi zrobić układ który zegarem będzie przebijał obecne 10th.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Tornado3 napisał:

Zrobi kosztem jeszcze większego poboru W

Gdyby to było takie proste AMD robiło by 10 GHZ buldożery ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

które nie przynoszą żadnego wzrostu wydajności ;) akurat 11th porównywać w puste megaherce buldożera no nie bardzo chyba że ktoś kupował do ogrzewania pokoju :szczerbaty:

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, eagle napisał:

Gdyby to było takie proste AMD robiło by 10 GHZ buldożery ....

(Nie sprawdzałem na chwilę obecną) AMD chyba nadal ma rekord świata w zegarze po azocie... coś koło/ponad 8,5GHz? :E (właśnie z FXem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale wydajność tego procesora nawet z zegarem 8ghz jest żałosna

rekord w CB15 to 1220p (7.45hgz z napięciem 2.016v) :D myślę że 400w łyka bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam flaszkę jak  11gen będzie wydajniejszy od i9-10900K bo nie będzie.   Intel wypuszcza wydmuszkę,  więcej o tym we właściwym wątku,  ale pomyślcie chwilę  dlaczego znikają 2 rdzenie?   Dlaczego przeniesiono laptopowe procki w 14nm?  Dlaczego wychodzą teraz zegary > 5GHz?

Jesli  ten procesor ma base clock 3,4GHz a tak wyglada ze slajdów a 10700 ma 2,9GHz to różnica wynosi 17%...   i niemal dokładnie tyle  jest lepszy od i7.

No i mój ulubiony argument skoro jest "tak zajebiście" ze Intel stawia na silny jeden rdzeń to jakim cudem 12gen stawia na wincyj rdzenióf.... 

Gen12 to kotlet laptopowy sklecony z marketingu bo sypie im sie 10nm  i nie potrafia z tego ulepić NIC.  

 

 

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.11.2020 o 12:48, grekuu napisał:

Mam pytanie za milion cebulionów brac i9 10900k  czy czekac na 11generacje? Ogolnie ma byc to procesor na lata obecnie mam i5 4460 xD

Ja kupiłem 10850k bo nie chciało mi się czekać, a był na promocj :E Wcześniej miałem 4670k. W końcu trzymam ponad 144fpsy w grach w które gram. Miałem na testach 3800x i w takim wowie był znacznie gorszy. 85fps vs 130fps. Wątpię żeby seria 5xxx przegoniła Intela w starych grach ale już poczekaj te 3 dni do piątku i oficjalnych testów testów :D

 

Od siebie zapytam, czy seria 11 Intela będzie działać na z490? To już potwierdzone info? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, .::DOOMINIQS::. napisał:

Ja kupiłem 10850k bo nie chciało mi się czekać, a był na promocj :E Wcześniej miałem 4670k. W końcu trzymam ponad 144fpsy w grach w które gram. Miałem na testach 3800x i w takim wowie był znacznie gorszy. 85fps vs 130fps. Wątpię żeby seria 5xxx przegoniła Intela w starych grach ale już poczekaj te 3 dni do piątku i oficjalnych testów testów :D

 

Od siebie zapytam, czy seria 11 Intela będzie działać na z490? To już potwierdzone info? :)

Tak będzie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.11.2020 o 09:00, robbo2k napisał:

Stawiam flaszkę jak  11gen będzie wydajniejszy od i9-10900K bo nie będzie.   Intel wypuszcza wydmuszkę,  więcej o tym we właściwym wątku,  ale pomyślcie chwilę  dlaczego znikają 2 rdzenie?   Dlaczego przeniesiono laptopowe procki w 14nm?  Dlaczego wychodzą teraz zegary > 5GHz?

Jesli  ten procesor ma base clock 3,4GHz a tak wyglada ze slajdów a 10700 ma 2,9GHz to różnica wynosi 17%...   i niemal dokładnie tyle  jest lepszy od i7.

No i mój ulubiony argument skoro jest "tak zajebiście" ze Intel stawia na silny jeden rdzeń to jakim cudem 12gen stawia na wincyj rdzenióf.... 

Gen12 to kotlet laptopowy sklecony z marketingu bo sypie im sie 10nm  i nie potrafia z tego ulepić NIC.  

 

 

1. Znikają dwa rdzenie ponieważ pojedynczy rdzeń x86 SunnyCove czyli CypressCove zajmuje więcej o 38% tranzystorów niż rdzeń x86 Skylake tym bardziej że obie mikroarchitektury są w 14nm. Zakładam że część z 8 rdzeniami CypressCove będzie zajmowałć ponad 10% większą powierzchnię niż 10 rdzeni Skylake w Cometlake. Sama mikroarchitektura nie świadczy o tym że jest mobilna a SunnyCove to szeroki rdzeń x86 z naciskiem na IPC który został wykorzystany do mobilnych układów Icelake.. Niestety niski uzysk 10nm no i priorytety wymusiły zwolnienie mocy 10nm a że jest sporo wolnych zasobów w 14nm to postanowili wykorzystać na  nowy układ do desktopów zastępując 5-letniego Skylake. Wychodzi teraz taktowanie 5GHz ponieważ przy tak wysokim taktowaniu + 18% wyższe IPC CypressCove Intel chce uzyskać pożliwie jak najwyższą wydajność i całkiem możliwe że chcą zniwelować brak dwóch rdzeni. Nie mam wątpliwości że do 8 rdzeni będzie to najszybszy procesor do gier co sami podkreślili. Całkiem możliwe że w wielu scenariuszach będzie szybszy od 10 rdzeni Cometlake zwłaszcza w grach.

2. Testy póki co są nieoficjalne i nie ma pewności co do taktowań. Jeśli zysk wydajności miał by wynikać tylko z różnicy taktowań to wzrost IPC był by żaden. Jeśli CypressCove nie ma wyższego IPC od Skylake to po co przenosić rdzeń x86 który zajmuje więcej tranzystorów o blisko 40%? Testy przed premierą i niezależne po premierze to zweryfikują. 

3. Intel stawia na mocny szeroki rdzeń x86 przy 11 generacji jak i przy 12 generacji. Logika  rdzenia x86 SunnyCove/CypressCove zajmuje 38% więcej tranzystorów niż Skylake więc w tym samym procesie technologicznym 14nm przy tak dużych rdzeniach nie można sobie pozwolić na zbyt wiele co jest głównym ograniczeniem. 12 generacja to będzie mocno rozbudowany rdzeń x86 GoldenCove z taką samą konfiguracją pamięci cache co WillowCove czyli znów rdzeń x86 sporo urośnie a że GoldenCove będzie prawdopodobnie w 10nm ESF to zostanie miejsce na kolejne8 rdzeni GraceMont które mogą zajmować podobną ilość tranzystorów co Skylake z mniej więcej zbliżonym IPC. Już tylko zastosowanie 8 bardzo szerokich rdzeni Golden Cove z 8 mniejszymi pokazuje że Intel stawia na mocny pojedynczy rdzeń. Czas zweryfikuje. 

4. Powiadasz że GoldenCove i GraceMont to kotlety? Obyś się bardzo nie zdziwił ;) Nawiasem AMD też ma w planach procesory hybrydowe z mieszanymi rdzeniami które będą wyposażone w sprzętowy scheduler tak jak Alderlake Intela :)

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim zdaniu miałem na myśli 11Gen (to o kotletach)    Oczywiscie ze 12Gen  to rewolucja myślenia  własnie poprzez połączenie 8 mocnych rdzeni z 8 słabymi.   Nadal jednak uznaje iz 11Gen   powinna wyjsc w 10nm gdzie byłaby wielkim krokiem na przód.  Niestety jak sam widzisz jesli 10 rdzeni  jest wieksze od 8  o 25%   a IPC jest wieksze o 18%  to z prostej matematyki wynika iz 8 rdzeniowy procesor nie nadrobi różnicy względem 10 jajkowca na tym samym taktowaniu.    Moim zdaniem backport dodatkowo zaszkodzi temu procesorowi.   Jesli rdzen jest wiekszy o 38% od Skylake to beda duze koszty tych procesorów i gdzies beda musiali ciac tranzystory. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, AMDK11 napisał:

 

Sądzisz że Intelowi uda się zachować taktowania na poziomie serii 10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać w zapowiedziach to nie ma na to perspektyw, ta hybryda nie dobije 5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, eagle napisał:

Sądzisz że Intelowi uda się zachować taktowania na poziomie serii 10?

Są przecieki że RocketLake osiąga 5.6GHz. Oczywiście to niepotwierdzone info. Tak czy inaczej wyjdzie w praniu.

8 godzin temu, licho52 napisał:

Z tego co widać w zapowiedziach to nie ma na to perspektyw, ta hybryda nie dobije 5GHz.

O GoldenCove póki co niewiele wiadomo więc patrzenie pod kątem czy osiąga 5GHz czy nie, nie ma sensu ponieważ ma mieć sporo wyższy IPC.

12 godzin temu, robbo2k napisał:

W ostatnim zdaniu miałem na myśli 11Gen (to o kotletach)    Oczywiscie ze 12Gen  to rewolucja myślenia  własnie poprzez połączenie 8 mocnych rdzeni z 8 słabymi.   Nadal jednak uznaje iz 11Gen   powinna wyjsc w 10nm gdzie byłaby wielkim krokiem na przód.  Niestety jak sam widzisz jesli 10 rdzeni  jest wieksze od 8  o 25%   a IPC jest wieksze o 18%  to z prostej matematyki wynika iz 8 rdzeniowy procesor nie nadrobi różnicy względem 10 jajkowca na tym samym taktowaniu.    Moim zdaniem backport dodatkowo zaszkodzi temu procesorowi.   Jesli rdzen jest wiekszy o 38% od Skylake to beda duze koszty tych procesorów i gdzies beda musiali ciac tranzystory. 

 

 

Samych rdzeni ciąć nie będą ponieważ wiązało by to się z ingerencją w mikroarchitekturę. Intel potwierdził że CypressCove to dokładnie SunnyCove. Według wcześniejszych przecieków sądzono że CypressCove będzie miał wycięty AVX512F ale okazuje się że nic nie wycięli. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wycieli starego iGPU?   tzn wsadzili tam nowe Xe (może tutaj przyoszczedzili miejsca) no i wywalili całe to rewolucyjne SGX 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robbo2k napisał:

A nie wycieli starego iGPU?   tzn wsadzili tam nowe Xe (może tutaj przyoszczedzili miejsca) no i wywalili całe to rewolucyjne SGX 

Tak, ponieważ Rocketlake ma IGP z Tigerlake z mniejszą ilością jednostek.

Z drugiej strony punkty ciepła w Rocketlake rozłożą się na większą powierzchnię rdzeni CypressCove.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Ice Lake miał stare dobre Iris czy inne UHD.  Wiec to taka troche hybryda same CPU od IceLake ale iGPu juz nowe  od TigerLake (Xe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za 100 punktow.

Ktory CPU za 6 lat odskoczy drugiemu w grach (zakladajac ze teraz sa na rownym poziomie)

5600X(6 core) czy 10700F (8core)

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...