Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz Intel goni za AMD :E

Ale się narobiło... nowy cep pasujący do już istniejącej podstawki :E

"Intel Rocket Lake-S ma zadebiutować w przyszłym roku, około marca. W tym samym czasie powinniśmy zobaczyć więcej informacji na temat płyt głównych Intel 500. Procesory wykorzystają gniazdo LGA1200, które jest już obecne w płytach głównych z serii 400. Rocket Lake-S będzie kompatybilny z tymi płytami głównymi."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, leven napisał:

Ale się narobiło... nowy cep pasujący do już istniejącej podstawki :E

Wow! Amerykę odkryłeś ? U Intela praktycznie od zawsze dwie generacje były kompatybilne dla jednego gniazda. Dla przypomnienia:

1155> 2gen(SandyB), 3gen(IvyB)

1150>4gen(Haswell), 5gen(Broadwell)

1151v1>6gen(SkyLake), 7(KabyL)

1151v2>8gen(CoffeL), 9gen(CoffeL REF)

1200>10gen(CometLake),11gen(RocketLake) :]

U Intela to przynajmniej wiadomo że na 100% będzie kolejna generacja na LGA1200. U AMD nadal na nie jest pewne czy płyty z serii 4xx dostaną w końcu to wsparcie dla ZEN3 :szczerbaty:

 

Edytowane przez blubaju
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Adlerze i LGA1700 mają się rozmyślić i pozwolić na obsadzenie 3 generacji, ciekawe czy znowu się nie namyślą, żeby jednak zasadę dwójek utrzymać. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SoC to jeszcze więcej roboty z punktu widzenia developmentu BIOS niż obecna, dwu-układowa platforma intela. Trzy to jeszcze zdroworozsądkowa wartość, ale więcej już eksploduje kombinatorycznie - może wyjść cyrk taki, jak z AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, DisconnecT napisał:

Silikonowa loteria, fizycznie rdzeń w 9900k i 10700k jest ten sam, a temperatury i pobór prądu zależny od trafionej sztuki.

http://der8auer.com/wp-content/uploads/2020/06/CPUs-8-1024x576.jpg

http://der8auer.com/wp-content/uploads/2020/06/CPUs-6-1024x576.jpg

Już kiedyś z był hejt do kolegi duszka, a jak widać teraz są to procesory na które ma rosnąć hype bo kolega ma. Pytanie ile trzeba dopłacić i z jakimi zegarami się skończy. Tabun tematów o grzejących się coffe refresh ale jak do te 4.8 działa gorzej na podświadomość to raczej trochę trzeba będzie szukać 9900k lub wykosztować się na ks...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, wii napisał:

http://der8auer.com/wp-content/uploads/2020/06/CPUs-8-1024x576.jpg

http://der8auer.com/wp-content/uploads/2020/06/CPUs-6-1024x576.jpg

Już kiedyś z był hejt do kolegi duszka, a jak widać teraz są to procesory na które ma rosnąć hype bo kolega ma. Pytanie ile trzeba dopłacić i z jakimi zegarami się skończy. Tabun tematów o grzejących się coffe refresh ale jak do te 4.8 działa gorzej na podświadomość to raczej trochę trzeba będzie szukać 9900k lub wykosztować się na ks...

Nie rozumiem co próbujesz udowodnić, chip Q0 ma 10 rdzeni i więcej pamięci cache, więc siłą rzeczy powierzchnia matrycy będzie większa niż w przypadku P0 i R0. W środku to nadal CoffeLake po kolejnych drobnych poprawkach litografii które do IPC nic nie wnoszą.
Zakup 10700k nie gwarantuje lepszego OC ani niższych temperatur względem 9900k, rozrzut jakościowy jest duży, po za tym 9900k też jest podzielony na stepping P0 i R0, także tutaj też jest loteria.

21 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

SoC to jeszcze więcej roboty z punktu widzenia developmentu BIOS niż obecna, dwu-układowa platforma intela. Trzy to jeszcze zdroworozsądkowa wartość, ale więcej już eksploduje kombinatorycznie - może wyjść cyrk taki, jak z AM4.

Umówmy się że producenci płyt nie są tutaj bez winy, gdyby nie oszczędzali na układach EEPROM i od początku postawili na 32 MB to nie trzeba było by kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ty nie pisałeś o wydolności tylko o fizyczności tej samej, komuś kto miał dylemat czy zamieniać mając na względzie i temperatury. Tu trzeba powiedzieć że jednak fizycznie rdzeń jest inny a jeśli chodzi o architekturę to są jednak podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2020 o 07:30, Griszah napisał:

Czy warto przesiadać się z 8700K na 10700K ?

8700K po skalpie (temp. bardzo fajne) ale średnia sztuka do 4,8GHz potrzebuje 1.3V, do 4,9GHz 1.35V,  5GHz jest praktycznie nie osiągalne bo nawet przy 1.4V potraf się wysypać.

Wymiana razem z płytą wyniesie mnie ok 1000zł ?

Warto?

Ja też rozmyślałem nad zmianą i5 9400f na i5 10400f ale że miałem okazję składać kompa z tym cpu to odpuściłem. Niby 6 wątków więcej i wyższe taktowanie ale wzrost wydajności żaden ?. Nawet minimalnie gorszy w 3dmarku. 

Teraz się zastanawiam nad zmianą na i7 9700 

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wii napisał:

Ale ty nie pisałeś o wydolności tylko o fizyczności tej samej, komuś kto miał dylemat czy zamieniać mając na względzie i temperatury. Tu trzeba powiedzieć że jednak fizycznie rdzeń jest inny a jeśli chodzi o architekturę to są jednak podobne.

Cały czas patrzysz na 9900k przez pryzmat pierwszego steppingu P0, te bywały gorące i problematyczne, przy R0 jest już lepiej, 10700k na Q0 mimo niższego lustra krzemowego co wynika z przeprojektowanej matrycy wcale nie musi być chłodniejszy, ktoś tu wcześniej wrzucał tabelkę, bodajże od der8auer'a i z niej jasno wynika że loteria krzemowa w przypadku 10700k jest ogromna zarówno na płaszczyźnie temperatur jak i poboru mocy. Technicznie 9900k i 10700k to te same CPU, projekt matrycy wynika tylko i wyłącznie z 10900k który został doposażony w kolejne 2 rdzenie. No dobra lustro krzemowe nie wynika, tutaj bardziej bym upatrywał chęci w obniżeniu temperatur, co jednak nie jest takie oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tornado3 napisał:

Ale te porównanie jest z inną kartą gfx , ja porównywałem z RX5700XT 

czyli i5 9400F + RX5700 po OC vs i5 10400F+ RX5700XT 

https://www.3dmark.com/compare/fs/24182641/fs/23806220

I nie chodzi mi o wynik cpu (physics) tylko o wynik combined bo to bardziej odpowiada realiom gier .

A tak wygląda w time spy:

https://www.3dmark.com/compare/spy/14718455/spy/15783265

 

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Combined w 7 letnim FireStrike średnio oddaje to co jest w dzisiejszych grach ale skoro testowałeś i wyciągnąłeś wnioski po tym benchmarku to OK ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tornado3 napisał:

Combined w 7 letnim FireStrike średnio oddaje to co jest w dzisiejszych grach ale skoro testowałeś i wyciągnąłeś wnioski po tym benchmarku to OK ;)

Wiadomo że w benchmarki się nie gra, nie chodzi mi o to że 9400F jest lepszy tylko że taka wymiana nie ma sensu , lepiej chyba na i7 9700 ?

Akurat gram w Wiedźmina 3 (5 letnia gra) więc wnioskuje że nie przybyło by mi tam FPS, w CoD Warzone i Apexa Legends nie zdążyłem sprawdzić bo oddałem już złożonego kompa  ale też wątpie abym zauważył różnice .

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.e4c97fcb0cdb8fee46a521b7c584969d.png

Cześć ma ktoś jakiś pomysł o co z tym chodzi? Ciągle mam jakieś przycięcia w systemie na youtube, w grach nie wspomnę. Bios zaktualizowany, system czysty sterowniki. Płyta z490-e i 10850K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dario+ napisał:

Wiadomo że w benchmarki się nie gra, nie chodzi mi o to że 9400F jest lepszy tylko że taka wymiana nie ma sensu , lepiej chyba na i7 9700 ?

Akurat gram w Wiedźmina 3 (5 letnia gra) więc wnioskuje że nie przybyło by mi tam FPS, w CoD Warzone i Apexa Legends nie zdążyłem sprawdzić bo oddałem już złożonego kompa  ale też wątpie abym zauważył różnice .

Nie testowales tam gdzie trzeba testowac i opowiadasz bajki, roznica miedzy golasem 6rdzeniowym a prockiem z 12 watkami w grach multi to przepasc, min fps oraz frametime robi ogromna roznice.  WIec przestan pisac takie farmazony iz roznic by nie bylo ;)

Dlatego tak bardzo mnie smiesza porowannia cpu kiedy ktos patrzy tylko na sredni fps a nie patrzy na najwazniejsze rzeczy. Miec 150 fps i miec 150fps czasem potrafi zrobic roznice ;)

L8tB9Ss.jpg

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dario+ napisał:

Ale te porównanie jest z inną kartą gfx , ja porównywałem z RX5700XT 

czyli i5 9400F + RX5700 po OC vs i5 10400F+ RX5700XT 

https://www.3dmark.com/compare/fs/24182641/fs/23806220

I nie chodzi mi o wynik cpu (physics) tylko o wynik combined bo to bardziej odpowiada realiom gier .

A tak wygląda w time spy:

https://www.3dmark.com/compare/spy/14718455/spy/15783265

 

Nie uwierzę nigdy, 1% low na nawet 10400f będzie zdecydowanie lepszy niż na 9400f , wątki robią robotę. Gram w multiplayery ale nie dx12, i przesiadka z 8700k 5ghz na 10700k 5ghz poprawiła znacznie minimalny fps. Nie jest to placebo, umiem włączyć frapsa lub okiem wyłapać gdzie jest płynniej ;). Ale dopłata 1000zł do przesiadki z 8700k na 10700k to bezsens, z resztą, w gpu 1000zł dopłaty też na ogół kończy się bezsensem, a ludzie bardziej łagodnie przyjmują dopłaty na klatę ;) . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gołe 8 core i7 9700 będzie gorsze niż 12 wątków w i5 10400F w grach multi pokroju CoD i Apex ? Przecież to zależy wszystko od silnika gry .

Edytowane przez Dario+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Dario+ napisał:

To gołe 8 core i7 9700 będzie gorsze niż 12 wątków w i5 10400F w grach multi pokroju CoD i Apex ? Przecież to zależy wszystko od silnika gry .

zobacz co się dzieje z gołymi 6/6 vs 6/12 w Assasin Creed Odyssey

20% przewagi

ciEuUIS.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą przewagę raczej składa się większy o 3mb cache i 200Mhz wyższe taktowanie i inne usprawnienia niż same dodatkowe wątki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

 

Tu widać w FC5 przewagę wątków ale szkoda że nie ma testu żadnej interesującej mnie gry ;)

Ale np w grze która mnie interesuje (Warzone) różnica w 1%Low pomiędzy i7 a i9 (8c vs 16c)to już tylko 5 FPS i to by mi pasowało ;)

 

Edytowane przez Dario+
dodanie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sideband napisał:

https://www.techpowerup.com/275578/asrock-implements-cam-clever-access-memory-on-intel-z490-taichi-motherboard

Starsze platformy idą w odstawkę? Pomimo wsparcia ze strony sprzętu :E

Życie ;)

Intel w nowych chipsetach serii 5xx wprowadzi OC pamięci - B prawie na pewno, H są pogłoski że też. Pewnie mogliby zrobić update dla biosów B oraz H serii 4xx ale po co się przemęczać... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...