Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Ocho napisał:

A jak z temperaturami? Do 1.4v moim zdaniem można spokojnie kręcić, oczywiście jak tempy odpowiednie

Odkąd zrobiłem modyfikacje obudowy, tzn w moim H500P Mesh górny panel zamiast plexi jest siateczka mesh taka sama jak na froncie i teraz powietrze się tam nie zatrzymuje tylko od razu wylatuje, to mój arctic 360mm w grach typu bf5 65 stopni maksymalnie, średnio poniżej 60. Oczywiście mowa o OC na 1.32v LLC2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to na czilku, walcz o te 5.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.09.2021 o 19:56, oh,shut up napisał:

Czy na i3 uda się podkręcić ram tak jak u Kamila z morele?

Czy tak samo to chuj wie, ale procek nie jest ważny. Na każdym można podkręcać ram tylko płyta musi być odpowiednia, wtedy podkręcisz. Dobry przykład to mój celeron, ruszyłem na nim nawet 4400mhz ram. Niestety niezbyt stabilne, daily to 4000 walcze nad jakimiś sensownymi timingami do 4133

 

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, oh,shut up napisał:

Ponawiam specjalistyczne pytanie.

To zależy od kontrolera w procesorze. Tak samo jak procesor  procesorowi w OC nie jest równy,  podobnie może być i z kontrolerem, ale na płycie B560 zapewne uda się osiągnąć wyższe takty RAMu niż to co natywnie wspiera procesor. A o ile to już samemu trzeba sprawdzić na swojej sztuce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli końcówa HDMI będzie w standardzie >=2.0, to imo powinno 4k60hz4:4:4 lecieć. 

Ale to teoria. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 10700K i Gigabyte Z490 Gaming X.
Chcę się pobawić w OC tego procka.
Od czego zacząć?
Czym testować?
Jakiś poradnik... ?

Edytowane przez Althais

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program occt  przez godzine napeicie 1.3 v mnożnik x 50  i lecisz mnoznikiem w góre dół do stabilności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie o limity mocy. Mam MSI Z-490A-PRO + I5 10400.  Dam screena:

Gdzieś wyczytałem, że zniesienie  limitów na tej płycie polega na zaznaczeniu wiatraka innego niż box. Ja ma Fere 3,  no to zaznaczam drugą opcje. W ogóle nie wiem,  czy to co zrobiłem to zniesienie limitów

?,  ale taką instrukcje gdzieś wyczytałem.

Jak można sprawdzić, czy limity zostały faktycznie  zniesione, co mi to daje przy tym procesorze? 

Zauważyłem, że w Cinnebench R 23 wynik podwyższył mi się o 170-200 punktów, ale nie wiem czy to wynik tego

cożem uczynił w Biosie.

 

obraz.thumb.png.06b8a176e2a1921e7683e96cc1226a70.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Flik te ustawienie to taki preset, tam głębiej możesz dowolnie zdefiniować te limity. Działa na pewno, zostaw ten tower i wystarczy, możesz zweryfikować jakimś programem typu hwinfo w czasie obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 10900K na 2x16GB da radę 4400, to 10850K 2x8GB też powinien dźwignąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie ile można max stabilnie ustawić taktowanie pamięci przy sparowaniu Z590 + 10600k?

Zastanawia mnie też jedna kwestia. Jeżeli  zastanawia się ktoś czy taki i9 da radę z ledwo 4400 mhz to dla jakiego procka są kości >5000 mhz i płyty z xmp 5000mhz

Edytowane przez someone1989
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czujesz różnicę między 4400@16-16-16 i ciasne pozostałe, a 5000@CL99-120-300?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czujesz, że 5000 ma cl19 nie 99? Zresztą prosta matematyka

3800 / 14 = 271,42...

4000 / 15 = 266,66...

4200 / 16 = 262,5

4400 / 16 = 275

standardowe 5000 ma cl 19 czyli 5000 / 19 = 263,15 i tutaj masz potencjał zejść niżej tak? Ok na takich kostkach ustawisz dajmy na to 4400 / 16 tylko jaki sens kupować 5000 cl 19 by ustawić być może 4400 przy 16 jak da się kupić takie kostki np F4-4400C16D-16GVK.

Więc dalej moje pytanie pod jakie procki takie kości? Zarówno 10600k jak i 10900k mają ten sam kontroler 3200mhz. Teoretycznie więc na jednym i na drugim powinno dać się ustawić takie same taktowanie jeżeli płyta ma odpowiedni xmp klikasz i powinno działać a jak wiadomo tak nie jest :)

Dlatego mój post to był trochę ironiczny wpis, że robimy pościg za cyferkami, które nic Ci nie dadzą bo nie ruszy Ci zapewne 10600k z pamięciami >5000mhz a bawienie się w zmniejszanie taktowania by ustawić ciasne timingi mija się z sensem jak w można kupić takie kostki taniej lub w prawie tej samej cenie.

Zaś w 1 akapicie zadałem pytanie na co racjonalnie można liczyć przy 10600k gdyż nie jeden tutaj na bank sprawdzał ile da się wycisnąć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, special5 napisał:

Co będzie lepsze na przyszłość,10900F czy 11700F ? 

No wiadomo ze 10900F bo ma 2 rdzenie i 4 watki wiecej. Wgl 11 gen to niewypal i bym to omijal

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę to w 11gen intel poszedł na wzór amd i mamy już synchroniczne / asynchroniczne ustawienia taktowań kontrolera i ramu tak jak amd i infinity fabric więc pod tym względem 10gen byłaby lepsza, ale to więksi fani intela musieliby się wypowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze 10 gen lepsza bo ma 2 rdzenie wiecej ( i9) i mozna krecic ramy ile sie da co finalnie spowoduje ze 10 gen wykaze lepsza wydajnosc od 11 gen

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze kojarzyłem :) Dlatego zamiast 11600k będę stawiał coś na 10600k albo poczekam na testy i zobaczę jak da się kręcić ramy na 12600k. Jeszcze nie zagłębiłem się w specyfikację, ale jeżeli aldery pod d4 też mają ograniczony potencjał OC ramu to meh. W ogóle jak dla mnie (laika) trochę to głupota ograniczanie możliwości taktowań ramu do synchronicznej pracy z kontrolerem ramu w cpu. Kiedyś tego nie było i komu to przeszkadzało? Nikomu raczej.

Edytowane przez someone1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pamięciach na wydajność ma wpływ zarówno taktowanie jak i CL. Czasami pamięć będzie bardziej wydajna z niższym taktowaniem ale dzięki temu niższym CL niż w przypadku wyższego taktowania i luźnych timingów dlatego czasami nie warto bić się o kolejne 100 mhz zwiększając jednocześnie CL o 1 czy 2 oczka. Zwłaszcza pierwszorzędne timingi dalsze mają mniejszy wpływ na wydajność w grach. Im większa wydajność tym lepiej a gdzieś znalazłem wzór by prosto sobie to obliczać czyli dzielenie mhz przez cl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, oh,shut up napisał:

co znaczy 262,5 i 275?

wallec ale żeby Ty taki stary wyjadacz nie wiedział ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teori lepszy wynik z tego dzielenia da więcej perf ale pod warunkiem ze nic więcej nie ruszasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, someone1989 napisał:

 gdzieś znalazłem wzór by prosto sobie to obliczać czyli dzielenie mhz przez cl.

Do czego jest ten wzór? Mógłby ktoś wyjaśnić? Mi wychodzi  200. Co się z tym robi?  (3600:18 RAM po lekkim OC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego oh,shut up pytasz serio o podstawy? To może zacznijmy od podstaw chociaż to temat o CPU nie DDR. W ramach liczy się przepustowość (większa = lepiej masz odpowiedź na pytanie [ to samo dla Flik] ), jak i opóźnienia (niższe lepiej) Przykładowo 3000 CL15 będzie miało takie samo opóźnienie (10ns) jak 3200 CL16. Według taktowania 3200 będą miały większą przepustowość jak wspomiał Tornado3, ale jeżeli już spojrzysz na aspekt opóźnień wyjdą takie same. W takim przypadku lepszym wyborem jest 3200 CL16. Opóźnienia uzyskasz takie same, ale będziesz miał większą przepustowość. Takie OC ma sens. Nie tracisz na opóźnieniach zyskujesz na przepustowości. Natomiast, gdyby się okazało, że kostki nie chcą wstać na 3200 CL16 tylko potrzebują np. 17/18/19... to tracisz na opóźnieniach względem 3000 CL15 i nie zawsze da to efekt, jaki oczekujemy. Kwestia opóźnień jest tak samo istotna, jak i taktowań, natomiast są gry, które zrobią lepszy użytek z wyższego taktowania (przepustowości kostek ram), a są i takie które premiować będą niższe opóźnienia. Może się okazać, że w grze X nieco wyższa przepustowość kosztem opóźnień da Ci lepszą wydajność a w grze Y będzie to już niższe opóźnienie kosztem przepustowości. 

Troszkę lektury, choćby pclaba i wszystkiego się dowiesz. Zapraszam do odpowiedniego działu.

 

Samo CL czyli cas latency nie oznacza opóźnień a jedynie ile cykli trwa to opóźnienie.
Taktowanie przykładowo 3000mhz dzielisz przez 2 (mam nadzieje, że wiesz dlaczego?)  
1500Mhz to nic innego jak 1500000000hz
1s / 1500000000hz = czas jednej operacji w tym przypadku 0,667ns
CL15 * 0,667ns = 10,005ns i to jest realne opóźnienie.

3200/2 = 1600
1 / 1600000000 = 0,625
CL16 * 0,625 = 10,000

 Jak widzisz niby wyższe CL, a opóźnienie masz takie samo dzięki wyższej przepustowości ramu. Jeżelibyś zostawił 3000mhz na CL16 opóźnienie dla takiego ramu byłoby większe. Jak dałbyś wyższe taktowanie zyskałbyś jeszcze większą przepustowość, a dzięki temu niższe opóźnienie przy zachowaniu tego samego CL

A tak już całkiem na chłopski rozum, jeżeli zachowasz bazowe taktowanie i będziesz bawił się tylko CL uzyskasz inne opóźnienie. Jeżeli zaś będziesz zwiększał taktowanie i zachowasz bazowe CL zyskasz większą przepustowość i niższe opóźnienie. Jeżeli kości nie wstaną, to zwiększasz CL czyli zwiększasz opóźnienie. Zbyt wysokie popuszczenie CL może skutkować gorszą wydajnością przez zbyt duże opóźnienie.

Edytowane przez someone1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz treść z pierwszego nawiasu. Jestem drugą osobą, która tłumaczy, że lepszym wynikiem jest wyższa wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...