Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, RyszardGTS napisał:

To te same procesory. Zamawiałeś Z490? chyba nie,...

 

MSI Z490 A-PRO dla nieco szybszych Ram-ów. Przyciąłem nieco koszty na grafice, ale znowuż ten procesor wyszedł mnie 100 zł drożej.? Już nie będe tego odkręcał.

Co to DAC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dac to wzmacniacz słuchawkowy. Ale slabo gra audio nawet z dacem na msi, na z370 taichi była petarda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle DAC to wzmacniacz słuchawkowy I"m ready to fly ?

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Flik napisał:

MSI Z490 A-PRO dla nieco szybszych Ram-ów. Przyciąłem nieco koszty na grafice, ale znowuż ten procesor wyszedł mnie 100 zł drożej.? Już nie będe tego odkręcał.

Co to DAC?

Aha czyli masz Z490 :thumbup:

DAC? przetwornik cyfrowo-analogowy, w skrócie hokus-pokus i plik mp3 słyszysz w słuchawkach :)

Teoretycznie każde urządzenie jak np: TV czy zintegrowana karta dźwiękowa w płycie głównej posiada DAC, ale są one przeważnie średniej jakości dlatego jest bardzo duży rynek dla firm produkujących zewnętrzne urządzenia DAC dla koneserów dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim A-pro warto kupić po prostu zewnętrznego DACa. Bo ten na płycie to słaby model ALC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności integry od Realteka to nie DAC tylko rozwiązanie all in one. Rzadko, ktòry mobas ma dedykowanego DAC-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten all in one to ciągle DAC - Digital Audio Converter. Dodatkowo ma wbudowane jakieś Amplifiers - Wzmacniacze.

Tyle że ten w A-PRO to ALC892. Taka słabsza półka i nie ma szału ani w jakości ani w tych wzmacniaczach ;) 
https://www.realtek.com/en/products/computer-peripheral-ics/item/alc892

 

I jak wspomniał Rysio, w zasadzie każdy sprzęt audio przetwarzający sygnał cyfrowy na analogowy poruszający membraną przetworników jest DACkiem. Nawet słuchawki BT mają swój wbudowany DAC. Czasem się spotyka ludzi co potrafią kupić zewnętrzną kartę dźwiękową za kafla do słuchawek BT, bo nie zadali nigdy tego podstawowego pytania, co to jest DAC i co on robi :D

 

Jak zechcesz kupić w miarę tanio fajnego DACa to tutaj masz przykładowego w dobrej kasie i dużej funkcjonalności: 

https://www.ceneo.pl/96255264

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realtek ma sobie też przetwornik cyfrowy - analogowy, ale nie jest DAC-iem.

Ma sobie też ADC, wzmacniacz słuchawkowy itd. Dlatego można za pomocą tego rozwiązania stworzyć pełnoprawną kartę muzyczną z minimalną ilością zewnętrznych elementów.

Powtarzam nie mylić rozwiązania all in one z DAC-iem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sideband napisał:

Realtek..nie jest DAC-iem.

..

Features

Hardware Features

  • DACs with 95dB SNR (A-weighting), ADCs with 90dB SNR (A-weighting)
  • Ten DAC channels support 16/20/24-bit PCM format for 7.1 channel sound playback, plus 2 channels of concurrent independent stereo sound output (multiple streaming) through the front panel output
  • All DACs supports 44.1k/48k/96k/192kHz sample rate

Chyba jest ;) Ale na pewno nie jest zewnętrznym DACkiem  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ty potrafisz czytać? Wiesz co to jest DAC - przetwornik  cyfrowy-analogowy, a później wejdź w schemat blokowy Realtek i zobacz co ma w środku. Możesz ściągnąć całą aplikacje.

Pisałem Realtek ma w sobie m.in przetwornik CA, ale nie jest DAC-iem tylko rozwiązaniem all in one.

Na płytach głównych do realteków czasami są dorzucane dedykowane DAC-i. Samego DAC-a z filtrami to sobie możesz wrzucić co najwyżej do np. CD czy DVD, ale nie zrobisz z niego karty muzycznej, a z Realteka tak.

Jak można nie rozumieć tak prostych kwestii.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie SABRE wszelkiej maści to też nie są DACki tylko All In ONE. I jak chcemy kupić DACa to musimy iść do muzeum? 

Nie wiem o co Ci chodzi, dla Ciebie DAC to tylko tylko upośledzone funkcjonalnie przetworniki wsadzane w stare CDki? 

Piszesz że rzadko mobas ma dedykowanego DACa, pewnie na myśli miałeś SABRE przy współpracy ALC1220 spotykane np w Gigabyte wyższych modelach? To wtedy te SABRE +ALC jest DACkiem, a tak to nie? Bo na Sabre ES9023 możesz lecieć z takim raczej nie skomplikowanym układem, którym i tak rozsmarujesz ALC :)

 

Chyba popadłeś w jakąś skrajność? Czym jest ten ALIinOne Sabre jak nie DACKiem? 

08bbe65783989d288bf48359c9403298.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAC to tylko przetwornik CA = układ scalony. Masz masę wyspecjalizowanych scalaków, które mają w sobie DAC-i to nie znaczy, że to DAC.

Ludzie interfejs audio nazywają DAC-iem co też jest niepoprawne.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Asus z490 Strix E gaming wystarczy do kręconego 10900k? Ma ktoś może zestaw na tej płycie i 10900k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy to normalne, że procesor I5 10400 w idle ma takty 800-900 Mhz. stresie ok 4000 (odczyty z Occt zakładka Frequency)? 

Temperatury w Occt nie przekraczają 55 stopni. W swoim OCCT (V 6.2.2) nie widze info jak kręcą się wiatraki.

Czym moge przetestować nowy zestaw, by np porównać wyniki? Jest tu na forum taki jakiś temat? Prime, OCCT, czy jeszcze coś?

W Furmarku temp karty max 70 (ale test trwał dość krótko. Pokazało mi 6085 punktów wczoraj. To norma przy GTX 1660 Super (dwuwentylatorowy Gigabyte) i tym procesorze?

Sorki za to wtrącenie o karcie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Flik napisał:

Panowie, czy to normalne, że procesor I5 10400 w idle ma takty 800-900 Mhz. stresie ok 4000 (odczyty z Occt zakładka Frequency)? 

Tak normalne, po co procek ma dawać 100% pary jak jest nie używany.

Do ogólnego testowania to jakieś benchamarki z gier lub 3dmarki itp. Do procka i pamięci można użyć cinebench r15/r20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj uruchomiłem clc ma 10700k, dzis pogralem chwile z hwinfo w tle, i temperatury sa ... śmiesznie niskie podczas gry w apexa na 240fps. Pobor sredni 66w, temperatury srednie na poszczególnych rdzeniach pomiedzy 39-41*. Przyznam się szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony, pobor niższy niż na 8700k i temperatury tez. Wzgledem navisa 360 mam dobra dychę mniej na cpu przy mocnych obciążeniach. Ale i tak clc nie ogarnie mi 1.36v, bynajmniej mam takie wrażenie. Na 1.31v mam pobor z 3 na przodzie w małych danych, i tempy calkiem wysokie :). Tak wygladal przelot w r20 na clc na Daily nastawie:

2f97b00910ef5416.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapuść prime 95 small ftt z avx - to jest najporządniejszy wygrzewacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dłużej smażyć proca mi się nie chciało, bo mam zasilanie cpu tylko poprzez 8pin i nie jestem pewny, czy mi się przewód nie przysmaży jak będę za dużo szalał :) . Occt małe dane avx2 :

ca6cd4208797a9d3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, novi napisał:

Dłużej smażyć proca mi się nie chciało, bo mam zasilanie cpu tylko poprzez 8pin i nie jestem pewny, czy mi się przewód nie przysmaży jak będę za dużo szalał :) . Occt małe dane avx2 :

ca6cd4208797a9d3.jpg

 

sprawdź sobie ile masz różnicy do CBr20 zazwyczaj jest to jest o 0.030-0,050v mniej miedzy CBR20 a FMA3 AVX2@LinX, jeżeli twój proc uciągnie CBR20 poniżej 1.200v to jest naprawdę świetnie oczywiście bez WHEA, a najlepiej jak byś sobie sprawdził jakie różnice masz miedzy OCCT a Peime FMA3 i ile Vcore musisz dołożyć, ogolnie to przy 8 rdzeniach i więcej jeżeli cep z coolerem nie uniesie powiedzmy x50 to nie ma sensu katować sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, novi napisał:

Dłużej smażyć proca mi się nie chciało, bo mam zasilanie cpu tylko poprzez 8pin i nie jestem pewny, czy mi się przewód nie przysmaży jak będę za dużo szalał :) . Occt małe dane avx2 :

 

No właśnie jak to jest ,ja mam Rog strix z490 H + 10900K   i tez podpiąłem tylko 8 pin.Starczy to jeśli nie zamierzam podkręcać??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VSS napisał:

 

sprawdź sobie ile masz różnicy do CBr20 zazwyczaj jest to jest o 0.030-0,050v mniej miedzy CBR20 a FMA3 AVX2@LinX, jeżeli twój proc uciągnie CBR20 poniżej 1.200v to jest naprawdę świetnie oczywiście bez WHEA, a najlepiej jak byś sobie sprawdził jakie różnice masz miedzy OCCT a Peime FMA3 i ile Vcore musisz dołożyć, ogolnie to przy 8 rdzeniach i więcej jeżeli cep z coolerem nie uniesie powiedzmy x50 to nie ma sensu katować sprzęt

Później sprawdze, ale chyba przy 1.19-1.2v r20 bez problemu zaliczał na 5ghz/47x . Ile jest w stanie bezpiecznie dostarczać watow wtyczka 8pin eps? Bo wydaje mi się ze okolice 300w to ciut duzo na ta wtyczke ? 

Up@ jesli nie zamierzasz katowac procesora jakimiś mocnymi wypalaczami to bez stresu wystarczy. I7 po oc w takich mocnych testach potrafi przebić 300w przy okolo 1.3v :). A w lżejszych testach sa to okolice 200w. W grach nie widziałem wyższego chwilowego skoku niz 170w :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takim napięciu whea nie wyrzuciło po przelocie r20, dałem na początek 1.19v w biosie, ale pod windowsem bez obciążenia miałem 1.16v i nie przeszedł r20, teraz dałem 1.21v i widać że już daje po 1.195v, idę zejść o oczko w dół z napięciem i zobaczę czy przejdzie r20tkę :

c950c81c1a2c6b6d.jpg

Edit. Napięcie oczko w dół w biosie i -0.02v ma pulpicie względem tego co na ss, na 1.175v nie zaliczył r20, wywaliło program. Musiałbym się pobawić w setne napięć, ale mi się nie chcę, więc przyjmijmy, że minimum bez whea to jest to co na ss. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...