Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Z moich obserwacji wynika ze moj cpu zjada więcej watow niz u innych i w dodatku jest bardzo zimny. Teraz mam fortisa3 wiec co to za chłodzenie, a w grach mam tenpy jak na aio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, novi napisał:

Z moich obserwacji wynika ze moj cpu zjada więcej watow niz u innych i w dodatku jest bardzo zimny. Teraz mam fortisa3 wiec co to za chłodzenie, a w grach mam tenpy jak na aio

Mój pierwszy 10700K na z490 edge wifi zjadał 220w po jednym przebiegu w CB20, to było w lato ale wtedy oddałem ten zestaw bo miałem 99 stopni ponieważ padło aio, pisałem o tym może pamiętasz.. Natomiast ten obecny zjada o wiele mniej niż Twój..

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam.

Ten się karmi podobnie jak i9 , nie wiem od czego to zależy. Ale na 1.36v w małych danych 350w to nie problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii poboru ten screen wiele wyjaśnia (tu akurat 10900K)

 

bm08mcif1x251.png

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już nie rozumiem, być może nasze procesory są inne pod względem budowy? Na przykład jeden z nich jest z samego początku produkcji a drugi późniejszy i czymś tam się w środku różni dlatego jeden zjada tyle a drugi tyle? Ewentualnie mój tomahawk podaje mu mniej niż Twój gaming przy takiej samej wydajności? Możemy porównać przelot w CB20 na takim samym taktowaniu oraz vcore i zobaczymy różnicę. Co do Twojego problemu pisałem Ci już kiedyś. Miałem tak samo aż odkryłem że zwiększenie vccsa na 1.30v oraz vccio na 1.25v rozwiązało błędy WHEA oraz eternal cpu errors w HWInfo. Z tym że ja mam obsadzone 4x8gb. U mnie też jest dziwna sprawa ponieważ przy 5.1ghz 1.31v czyli tam gdzie procesor wraz z vccsa 1.30 i vccio 1.25 nie wywala błędów również w grach, wszelkie testy obciążeniowe również bez błędów przechodzi przy vccsa 1.23 vccio 1.18v. Wszystko działa, oczywiście poza błędami które się pojawiają tylko w gierkach. Po ustawieniu jak wyżej działa bez zarzutu. Ja bym spróbował podbijać vcore jeżeli vccsa/io nie naprawia problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bodzi3k napisał:

To już nie rozumiem, być może nasze procesory są inne pod względem budowy? Na przykład jeden z nich jest z samego początku produkcji a drugi późniejszy i czymś tam się w środku różni dlatego jeden zjada tyle a drugi tyle? Ewentualnie mój tomahawk podaje mu mniej niż Twój gaming przy takiej samej wydajności? Możemy porównać przelot w CB20 na takim samym taktowaniu oraz vcore i zobaczymy różnicę. Co do Twojego problemu pisałem Ci już kiedyś. Miałem tak samo aż odkryłem że zwiększenie vccsa na 1.30v oraz vccio na 1.25v rozwiązało błędy WHEA oraz eternal cpu errors w HWInfo. Z tym że ja mam obsadzone 4x8gb. U mnie też jest dziwna sprawa ponieważ przy 5.1ghz 1.31v czyli tam gdzie procesor wraz z vccsa 1.30 i vccio 1.25 nie wywala błędów również w grach, wszelkie testy obciążeniowe również bez błędów przechodzi przy vccsa 1.23 vccio 1.18v. Wszystko działa, oczywiście poza błędami które się pojawiają tylko w gierkach. Po ustawieniu jak wyżej działa bez zarzutu. Ja bym spróbował podbijać vcore jeżeli vccsa/io nie naprawia problemu

Tolerancja produkcyjna, rewizja wafla krzemowego, pozycja na waflu krzemowym... Proces produkcyjny nigdy nie był idealny, a im bardziej skomplikowany i rozbudowany układ tym większe są rozjazdy. Do tego oczywistością są rozjazdy w konfiguracji, napięcia i nastawy mają bardzo wiele do powiedzenia w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

mam 10850K - Z490-E - 3080 STRIX - Tridenty 2x16 3600 CL16 mam dziwne problemy bo gry używają 2-4 rdzenie takie metro czy division 2 i to w 100%, be zht podobnie foramty cuda robiłem ma ktoś takie problemy? I micro lagi co jakiś czas mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu wpadło, cyber monday z490 Gaming plus od MSI + 10400F Za łączenie 1209 (po 89zl zwrotu za płytę, płyta 570 + procek 639). Chyba całkiem całkiem oferta.

 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2020 o 12:30, Valeri napisał:

U mnie znowu po wlaczeniu opcji xmp komputer nie botuje. Na biosie 1.2 wszystko jest dobrze

Musisz wszystko ręcznie zrobić. Okazało się, że u mnie problem robił profil zasalania w Windows, był ustawiony na "najwyższą wydajność". Po ustawianiu wszystkiego ręcznie, przy napięciu 1.32v i 5.0GHz mam o 5-10 stopni mniej niż na ustawieniach stockowych, eh te dopracowane biosy.. 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, .::DOOMINIQS::. napisał:

Musisz wszystko ręcznie zrobić.

Recznie wklepac wartosci z xmp tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanie, czy to normalne że na boxowyn chłodzeniu i5 10400f dobija do 100°c podczas testu stabilności w aida64? Pobór mocy max pokazuje 85w, później trotthluje do około 92c i pobór spada do 65w. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarzają się takie sytuację. Zrób mu klasyczny undervolting o 0.050mv i temp spadną ~4 stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, MitycznyJeż napisał:

@Dario+

Paściuch czy lutowaniec? (stepping w cpu-z: 3-pasta, 5-lut)

Steping 3 revision G1. Czyli temperatura na boxowym taka wysoka to norma? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stres testach oczywiście. W grach będzie ~70.
Spartan 3 lub 4 i po temacie.

Edytowane przez S1lverhand
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że były promki, to w dobrej cenie nabyłem 10850k + MSI Z490 Tomahawk.

Temperatury dużo przyjemniejsze niż w 9900k to zdecydowanie. Czuć po samej chłodnicy, że transfer ciepła jest znacznie lepszy.

Sprawdzałem wstępnie potencjał mojej sztuki w cinebench R20.

5,1Ghz zrobił 20 loopów przy 1,31V (1,27V crash pierwszy loop)

5,0Ghz i 1,23V po 10-15 loopach crash. Czyli stabilne pewnie 1,25V.

5,2Ghz i 1,35V crash na pierwszym loopie dosyć szybko.


Czyli taki średniak?

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto przesiadać się z 8700K na 10700K ?

8700K po skalpie (temp. bardzo fajne) ale średnia sztuka do 4,8GHz potrzebuje 1.3V, do 4,9GHz 1.35V,  5GHz jest praktycznie nie osiągalne bo nawet przy 1.4V potraf się wysypać.

Wymiana razem z płytą wyniesie mnie ok 1000zł ?

Warto?

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto, 9900K to dokładnie to samo i możesz go mieć bez zmiany płyty.

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DisconnecT napisał:

Nie warto, 9900K to dokładnie to samo i możesz go mieć bez zmiany płyty.

Z tego co piszą śpece w recenzjach to 10700K ma niższe temp. niż 9900K.

Jeśli chodzi o 8700K to temp. mam rewelacyjne w grach max 55-65C przy 4,8GHz/1,3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Griszah napisał:

Z tego co piszą śpece w recenzjach to 10700K ma niższe temp. niż 9900K.

Jeśli chodzi o 8700K to temp. mam rewelacyjne w grach max 55-65C przy 4,8GHz/1,3V.

Silikonowa loteria, fizycznie rdzeń w 9900k i 10700k jest ten sam, a temperatury i pobór prądu zależny od trafionej sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmieniłem i7 8700k na i9 9900k tylko dlatego że udało mi się i9 wyrwać za 1100 PLN, w grach różnica jest niezauważalna. Z perspektywy dzisiejszej nie zrobiłbym tego ponownie tylko zainwestował więcej w GPU. 

Edytowane przez Dagedy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2020 o 09:26, Valeri napisał:

Recznie wklepac wartosci z xmp tak ?

Możesz spróbować lub ustawić coś innego, ja obecnie chyba mam 4100@CL16 na 1.45v. Ale idą też na 3800@CL14. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, DisconnecT napisał:

Silikonowa loteria, fizycznie rdzeń w 9900k i 10700k jest ten sam, a temperatury i pobór prądu zależny od trafionej sztuki.

 

5 minut temu, Dagedy napisał:

ja zmieniłem i7 8700k na i9 9900k tylko dlatego że udało mi się i9 wyrwać za 1100 PLN, w grach różnica jest niezauważalna. Z perspektywy dzisiejszej nie zrobiłbym tego ponownie tylko zainwestował więcej w GPU. 

Przekonaliście mnie - odpuszczam. 

Dodatkowo nie chce mi się wszystkich gratów przepinać i stawiać od nowa systemu.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii 8700k to udana konstrukcja i radzi sobie obecnie ze wszystkim. W 1440p nigdy nie pracował z pełną mocą, zawsze RTX 2070 blokował uzyskanie większej ilości klatek, co więcej, do 3080 też się nada. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...