Skocz do zawartości
VSS

Intel 10th cala seria

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
38 minut temu, Adolph napisał:

Raczej, wydaje się mówić właśnie coś innego. W większości testów, wyższy fps wynika właśnie z większej ilości cache, a nie samej ilości rdzeni.
R6S 6C z 20MB ma wyższy fps niż 10700k z 16MB cache. CP 2077 podobnie. 10900K z 6R, ma praktycznie taki sam fps jak przy 10C.
Sam brałem 10C także, dla tych dodatkowych 4MB, z tego powodu :szczerbaty:

Ba, weź sobie za przykład 5600G vs 5600X.
Taki cinebench, czy blender będą tylko nieznacznie wolniej, ale gry zwolnią już więcej :P

To naucz się czytać ze zrozumieniem bo nie napisałem nigdzie ze różnic nie ma, jedynie ze są minimalne a na temat reszty tego testu wyraziłem się jasno i porównań tłumaczyć nie musisz bo najwidoczniej nie zrozumiałeś sensu tego co chciałem przekazać przytaczając mi inna architekturę i napisałem pod jakim katem można brać jedynie pod uwagę ten test ;)  Ich testy to od dawna jest chłam. 

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Phoenixsuple napisał:

To naucz się czytać ze zrozumieniem bo nie napisałem nigdzie ze różnic nie ma, jedynie ze są minimalne

Napisałeś, że ktoś będzie pisać, że cache nic nie daje. Ja, napisałem, że test podaje coś właśnie całkiem innego. Nawet jak wg części wyników wzrost jest minimalny. To jednak w takim, CP czy R6 wzrost był całkiem sensowny i uczciwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

powyzej 8 rdzeni wiadmomo ze wzrosty beda mizerna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Adolph napisał:

Napisałeś, że ktoś będzie pisać, że cache nic nie daje. Ja, napisałem, że test podaje coś właśnie całkiem innego. Nawet jak wg części wyników wzrost jest minimalny. To jednak w takim, CP czy R6 wzrost był całkiem sensowny i uczciwy.

Dlatego napisałem ze ten tezt ma wartosc jedynie na tej architekturze i różnice są małe, owszem wyjątki się znajda. Tylko ze tyt filmu jasno mówi co lepsze cache czy ilość rdzeni i nie ma tam nigdzie zaznaczone ze to dla tej konkretnej architektury. Wiec przeciętny Kowalski widzący wyniki powie ze różnice są malo znaczące co na przykładzie jakim podałeś z 5600G jest już błędnym wnioskiem bo tam różnica jest dużo większa. Dlatego uważam ten test za malo wartościowy oraz potrafiacy wprowadzić w błąd osobę która może mieć mniejsze pojęcie na temat tego tematu jakim jest cache w cpu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak na serio jest zaznaczone, bo to intel ma różne wielkości cache, zależne od ilości rdzeni. Ryzen ma stałe, zależne od ilości CCD. Dlatego podali wyniki dla Intela. Steve mówił o tym na początku. Więc, znowu. Kowalski, nie ma co mówić, że cache nic nie daje. Test tego w żaden sposób nie potwierdza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie jest bezpiecznie napięcie dla 10700k? Mój robi 5.1/4.8 na 1.31v i tak się zastanawiam czy próbować go na 5.2ghz. Pewnie bym musiał zaczynać od 1.36-1.37 ale nie wiem czy to już nie za dużo? W 1440p 240hz oraz 6900xt każdy fps się przyda :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak z temperaturami? Do 1.4v moim zdaniem można spokojnie kręcić, oczywiście jak tempy odpowiednie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Ocho napisał:

A jak z temperaturami? Do 1.4v moim zdaniem można spokojnie kręcić, oczywiście jak tempy odpowiednie

Odkąd zrobiłem modyfikacje obudowy, tzn w moim H500P Mesh górny panel zamiast plexi jest siateczka mesh taka sama jak na froncie i teraz powietrze się tam nie zatrzymuje tylko od razu wylatuje, to mój arctic 360mm w grach typu bf5 65 stopni maksymalnie, średnio poniżej 60. Oczywiście mowa o OC na 1.32v LLC2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to na czilku, walcz o te 5.2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy intel i3 10100 na płycie b560m steel legend wyświetli obraz w 4k@60hz przy użyciu kabla DP->HDMI?

Maks. rozdzielczość (DP)‡  4096 x 2304@60Hz
https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/199283/intel-core-i3-10100-processor-6m-cache-up-to-4-30-ghz.html

- Supports DisplayPort 1.4 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2304) @ 60Hz
asrock.com/MB/Intel/B560M%20Steel%20Legend/index.pl.asp#Specification

Czy na i3 uda się podkręcić ram tak jak u Kamila z morele?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 7.09.2021 o 19:56, oh,shut up napisał:

Czy na i3 uda się podkręcić ram tak jak u Kamila z morele?

Czy tak samo to chuj wie, ale procek nie jest ważny. Na każdym można podkręcać ram tylko płyta musi być odpowiednia, wtedy podkręcisz. Dobry przykład to mój celeron, ruszyłem na nim nawet 4400mhz ram. Niestety niezbyt stabilne, daily to 4000 walcze nad jakimiś sensownymi timingami do 4133

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, oh,shut up napisał:

Ponawiam specjalistyczne pytanie.

To zależy od kontrolera w procesorze. Tak samo jak procesor  procesorowi w OC nie jest równy,  podobnie może być i z kontrolerem, ale na płycie B560 zapewne uda się osiągnąć wyższe takty RAMu niż to co natywnie wspiera procesor. A o ile to już samemu trzeba sprawdzić na swojej sztuce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, na b560 i i3 można uruchomić powyżej 2666mhz ( wg. specyfikacji intela nie można ).

Drugie, ważniejsze pytanie. Czy używając kabla dp -> hdmi poleci obraz 4k 60hz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli końcówa HDMI będzie w standardzie >=2.0, to imo powinno 4k60hz4:4:4 lecieć. 

Ale to teoria. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam 10700K i Gigabyte Z490 Gaming X.
Chcę się pobawić w OC tego procka.
Od czego zacząć?
Czym testować?
Jakiś poradnik... ?

Edytowane przez Althais

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Program occt  przez godzine napeicie 1.3 v mnożnik x 50  i lecisz mnoznikiem w góre dół do stabilności

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam pytanie o limity mocy. Mam MSI Z-490A-PRO + I5 10400.  Dam screena:

Gdzieś wyczytałem, że zniesienie  limitów na tej płycie polega na zaznaczeniu wiatraka innego niż box. Ja ma Fere 3,  no to zaznaczam drugą opcje. W ogóle nie wiem,  czy to co zrobiłem to zniesienie limitów

🙂,  ale taką instrukcje gdzieś wyczytałem.

Jak można sprawdzić, czy limity zostały faktycznie  zniesione, co mi to daje przy tym procesorze? 

Zauważyłem, że w Cinnebench R 23 wynik podwyższył mi się o 170-200 punktów, ale nie wiem czy to wynik tego

cożem uczynił w Biosie.

obraz.thumb.png.06b8a176e2a1921e7683e96cc1226a70.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Flik te ustawienie to taki preset, tam głębiej możesz dowolnie zdefiniować te limity. Działa na pewno, zostaw ten tower i wystarczy, możesz zweryfikować jakimś programem typu hwinfo w czasie obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na 10900K na 2x16GB da radę 4400, to 10850K 2x8GB też powinien dźwignąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak sądzicie ile można max stabilnie ustawić taktowanie pamięci przy sparowaniu Z590 + 10600k?

Zastanawia mnie też jedna kwestia. Jeżeli  zastanawia się ktoś czy taki i9 da radę z ledwo 4400 mhz to dla jakiego procka są kości >5000 mhz i płyty z xmp 5000mhz

Edytowane przez someone1989
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale czujesz różnicę między 4400@16-16-16 i ciasne pozostałe, a 5000@CL99-120-300?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czujesz, że 5000 ma cl19 nie 99? Zresztą prosta matematyka

3800 / 14 = 271,42...

4000 / 15 = 266,66...

4200 / 16 = 262,5

4400 / 16 = 275

standardowe 5000 ma cl 19 czyli 5000 / 19 = 263,15 i tutaj masz potencjał zejść niżej tak? Ok na takich kostkach ustawisz dajmy na to 4400 / 16 tylko jaki sens kupować 5000 cl 19 by ustawić być może 4400 przy 16 jak da się kupić takie kostki np F4-4400C16D-16GVK.

Więc dalej moje pytanie pod jakie procki takie kości? Zarówno 10600k jak i 10900k mają ten sam kontroler 3200mhz. Teoretycznie więc na jednym i na drugim powinno dać się ustawić takie same taktowanie jeżeli płyta ma odpowiedni xmp klikasz i powinno działać a jak wiadomo tak nie jest :)

Dlatego mój post to był trochę ironiczny wpis, że robimy pościg za cyferkami, które nic Ci nie dadzą bo nie ruszy Ci zapewne 10600k z pamięciami >5000mhz a bawienie się w zmniejszanie taktowania by ustawić ciasne timingi mija się z sensem jak w można kupić takie kostki taniej lub w prawie tej samej cenie.

Zaś w 1 akapicie zadałem pytanie na co racjonalnie można liczyć przy 10600k gdyż nie jeden tutaj na bank sprawdzał ile da się wycisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi