Skocz do zawartości
aisu

3700x 92C w Aida64 z Frotis3

Rekomendowane odpowiedzi

https://i.imgur.com/Hw8Ehtw.jpg

 

 

Ehh, trochę gorąco to wygląda... Myślicie że problem leży po stronie za słabego coolera czy źle zaaplikowanej pasty (czy słabej pasty z zestawu fortisa)?

Edytowane przez aisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://i.imgur.com/Hw8Ehtw.jpg

 

 

Ehh, trochę gorąco to wygląda... Myślicie że problem leży po stronie za słabego coolera czy źle zaaplikowanej pasty (czy słabej pasty z zestawu fortisa)?

TROCHĘ??? :D Sam montowałeś chłodzenie? Nawet mając obudowę typu piekarnik, takich temperatur być nie powinno. Nie jest to kwestia pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki znalazłem ten wątek gdzie autor z tym coolerem miał 76C na 3900x który ma tdp105W a nie 65W... No to pasta do wymiany :P

Sam montowałem ale ciężko było, bo najpierw przykręciłem mobo do obudowy i potem brakowało miejsca, okropnie rachityczne mocowanie na 2 cienkich śrubkach, z czego lewa wymaga ~10-15 centymetrowego śrubokręta, ślizgało się to na wszystkie strony :E

 

Wie ktoś czym się różnią odczyty w HWinfo CPU (Tctl/tdie), CPU Die, CPU CCD1 (Tdie)? Wyglada na to że soft gigabyte'a i Aida korzystają z pierwszego wskaźnika a Ryzen Master z drugiego/trzeciego... Ten pierwszy jest zawsze zawyżony o 5-10C względem innych...

Edytowane przez aisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłdzenie to sie montuje na płycie wyjętej z obudowy (sam w grudniu montowałe i nie było problemu). Czy kolega odkleił naklejke zabezpieczającą stopę chłodzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy w odpowiednią stronę zamontowałeś wentylator

Sprawdź czy inne wentylatory zamontowałeś tak, aby był prawidłowy obieg powietrza w obudowie (wystarczy jeden odwrotnie zamontowany i już jest klops z temperaturami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego kolosa montować przy przykręconej płycie :E to trzeba być .. Polakiem :E

ciekawe czy użył backplatu oryginalnego od Fortisa czy do tego standardowego przykręcił :E

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego kolosa montować przy przykręconej płycie :E to trzeba być .. Polakiem :E

 

Też tak zrobiłem, ale pierwszy raz montowałem samodzielnie komputer. :E

 

Fakt faktem, ze to chłodzenie nie należy do przyjaznych pod kątem montażu. Ze względu na problemy z prockiem (poszedł na reklamację) kilka razy już je demontowałem i zawsze miałem duże problemy by ponownie je założyć, bo nie chciało mi się całej płyty wyjmować z obudowy. Za lenistwo się płaci :lol2: Teraz już chociaż doszedłem do jakiej takiej wprawy, ale na początku to była masakra :E

 

EDIT: Ja użyłem backlplate od płyty głównej. Ktoś wrzucał wczoraj na forum link do montażu w ten sposób.

 

PS. Sprawdziłbym też na miejscu kolegi, jeśli wszystko z obiegiem i wentylatorami będzie ok, jakie temperatury osiąga przy otwartej obudowie, a dopiero potem bym się wziął za demontaż chłodzenia i sprawdzenie naklejki oraz pasty.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo do AM4 zostawia się oryginalny backplate od mobo, dołączony do fortisa montowałem tylko na AM3 z FX'em. Druga sprawa że już 2 razy ściągałem chłodzenie normalnie ze stojącej obudowy pionowo bez odkręcania płyty i wszystko jest ok temperatury nie zmieniły się wcale w porównaniu do tego jak za pierwszym razem przy składaniu sprzętu na pająka, kwestia umiejętnego dokręcenia i nałożenia pasty.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz @Sendziu, zostawiłeś backplate oryginalny i na Fortisie masz wyższe tempy niż ja na Ferze (pamiętasz jak porównywaliśmy na priv), a może właśnie jest tak , że oryginalny od Fortisa jest mniej sprężysty i chłodzenie lepiej dolega do cpu - Fera jest lżejsza i powiem szczerze nie widziałem zeby ktoś ją montował z tym b-platem od box-a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO wszystko ok ccd max 87 stopni z założonymi lejcami. To nie 6/12 abyś miał poniżej 80 stopni ;) AIDA mojego na auto + pbo który ma TDP105W a ppt ponad 140W na chłodnicy 360 dogrzewa do 82 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz @Sendziu, zostawiłeś backplate oryginalny i na Fortisie masz wyższe tempy niż ja na Ferze (pamiętasz jak porównywaliśmy na priv), a może właśnie jest tak , że oryginalny od Fortisa jest mniej sprężysty i chłodzenie lepiej dolega do cpu - Fera jest lżejsza i powiem szczerze nie widziałem zeby ktoś ją montował z tym b-platem od box-a

 

Nie wiem jak jest ze sklepowymi wersjami Fortisa 3 teraz, ale gdy ja poprosiłem o AM4 upgrade kit, to nie otrzymałem backplate. I nie mogę stwierdzić, że chłodzenie źle przylega. Nawet właściwie zacząłem się obawiać, czy nie wygina się teraz płyta główna ("skrzydełka", które się mocuje do uchwytów są nad nimi kilka mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz @Sendziu, zostawiłeś backplate oryginalny i na Fortisie masz wyższe tempy niż ja na Ferze (pamiętasz jak porównywaliśmy na priv), a może właśnie jest tak , że oryginalny od Fortisa jest mniej sprężysty i chłodzenie lepiej dolega do cpu - Fera jest lżejsza i powiem szczerze nie widziałem zeby ktoś ją montował z tym b-platem od box-a

Kurcze i teraz mi dałeś zagadkę, na instrukcji dołączonej w pudle do "AM4" jest pokazany aby zastosować oryginalny backplate od płyty :P więc tak go założyłem

 

Nie wiem jak jest ze sklepowymi wersjami Fortisa 3 teraz, ale gdy ja poprosiłem o AM4 upgrade kit, to nie otrzymałem backplate. I nie mogę stwierdzić, że chłodzenie źle przylega. Nawet właściwie zacząłem się obawiać, czy nie wygina się teraz płyta główna ("skrzydełka", które się mocuje do uchwytów są nad nimi kilka mm)

Wersja V2 ma w pudle od razu, ty pewnie mówisz o pierwszym fortisie 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja V2 ma w pudle od razu, ty pewnie mówisz o pierwszym fortisie 3

 

Zgadza się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sendziu, za ten twój wentyl Noctua NF-A15 HS to by całego Fortisa kupił :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWInfo64 pokazuje z tyłka wzięte wartości, test Aidy powoduje skoki po 15*C z wlaczonym AVX i nie powinno sie przy nim patrzec na peak temp. U mnie na 3960X na wodzie bedzie ponad 102-105*C peak.

Ryzen master pokazuje 80*C i to jest dobra temperatura dla 3700X w tescie z AVX(512).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego ci głupoty pokazuje w hwinfo, może musisz poczekac na nową wersję, u mnie wszystko się pokrywa z Ryzen Masterem i Aida64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego kolosa montować przy przykręconej płycie :E to trzeba być .. Polakiem :E

ciekawe czy użył backplatu oryginalnego od Fortisa czy do tego standardowego przykręcił :E

 

Ojtam, nie miałem Fortisa, ale taką Noctuę NH-D15S to się przykręca w budzie z palcem w... znaczy jedną ręką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sendziu, za ten twój wentyl Noctua NF-A15 HS to by całego Fortisa kupił :E

Kwestia zboczenia, najpierw siedziala oryginalna sigma, pozniej zalozyłem BQ Silent Wings 3 a teraz mi się ubzdurała ta noctua :E :E ale jednak wentyl 140 robi lepszą robote bo na sekcji jest mniej i przy podkręconym ramie też lepiej owiewa pierwszą kość od strony proca :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiego kolosa montować przy przykręconej płycie :E to trzeba być .. Polakiem :E

Nie wiem w czym problem, robiłem tak i poszło bezproblemowo.

 

Nie wiem jak jest ze sklepowymi wersjami Fortisa 3 teraz, ale gdy ja poprosiłem o AM4 upgrade kit, to nie otrzymałem backplate.

Ja też, użyłem oryginalnego od płyty.

 

U Ciebie trochę wysoko jak na niespełna 4 GHz. U mnie wygląda to tak: https://i.imgur.com/hwLXCJX.png

4.3 GHz @ 1.365V, wentylator na Fortisie 1295 RPM.

W grach więcej jak 71-72 nie widuje, zwyczajowo 55-65 st.

Pasty na pewno mogłem użyć lepszej, dałem Pactum PT-2. Wentylacja w obudowie dobra, mogłaby być tylko większa trochę ale nad Fortisem są 2 wyciągające 140mm, z tyłu jeden 120 i z przodu dwa 120.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...