Skocz do zawartości
Gość

Lagi po upgradzie na AMD

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Nie dawno zrobiłem upgrade komputera. Mianowicie miałem

CPU: Intel Core i5-6400

RAM: HyperX 8GB [DDR4 2133MHz Cl14 Fury Black]

MOBO: MSI b150m pro-vdh

GPU: EVGA GeForce GTX 960 4GB SuperSC GAMING ACX 2.0+

SSD: Samsung 850 Evo 120 GB

HDD: Seagate 1 TB Barracuda

PSU: Antec VP-PC 500W

 

Wrzuciłem procesor

AMD Ryzen 2700x ,

Płyta główna MSI B450 GAMING PLUS MAX ,

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 ,

Dysk SSD Silicon Power P34A80 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe .

 

NO i problemem są lagi, mam wrażenie że przybrały na sile. Robiłem update biosu, sterowniki są aktualne tak samo Windows. Tak czy inaczej mam wrażenie że wina nie leży w oprogramowaniu, bo lag jest w momencie gdy wentylator procesora zwalnia i za chwile przyśpiesza. Lag dzieje się dokładnie wtedy, nie ważne czy to podczas normalnego użytkowania np przeglądarka czy machanie folderami, czy też podczas gry. Szukałem podobnego tematu, znalazłem jeden, na temat ryzena 3200, autorowi pomogła zmiana ustawień zasilania, mi nie pomogło. Nie wiem czy to ma coś do gadania ale system mam postawiony na dysku m2. I chyba należy wspomnieć że stare kości ram także wpiąłem ( może one są problemem ? ).

 

Ktoś spotkał się z czymś podobnym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od przetestowania kompa jakimś softem typu AIDA64 albo SisoftSandra , zrób screeny z wyników może inni użytkownicy zobaczą gdzie jest wąskie gardło ? może cos z napięciem sekcją zasilania może sypie jakimiś błędami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie dawno zrobiłem upgrade komputera. Mianowicie miałem

CPU: Intel Core i5-6400

RAM: HyperX 8GB [DDR4 2133MHz Cl14 Fury Black]

MOBO: MSI b150m pro-vdh

GPU: EVGA GeForce GTX 960 4GB SuperSC GAMING ACX 2.0+

SSD: Samsung 850 Evo 120 GB

HDD: Seagate 1 TB Barracuda

PSU: Antec VP-PC 500W

 

Wrzuciłem procesor

AMD Ryzen 2700x ,

Płyta główna MSI B450 GAMING PLUS MAX ,

Pamięć Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 ,

Dysk SSD Silicon Power P34A80 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe .

 

NO i problemem są lagi, mam wrażenie że przybrały na sile. Robiłem update biosu, sterowniki są aktualne tak samo Windows. Tak czy inaczej mam wrażenie że wina nie leży w oprogramowaniu, bo lag jest w momencie gdy wentylator procesora zwalnia i za chwile przyśpiesza. Lag dzieje się dokładnie wtedy, nie ważne czy to podczas normalnego użytkowania np przeglądarka czy machanie folderami, czy też podczas gry. Szukałem podobnego tematu, znalazłem jeden, na temat ryzena 3200, autorowi pomogła zmiana ustawień zasilania, mi nie pomogło. Nie wiem czy to ma coś do gadania ale system mam postawiony na dysku m2. I chyba należy wspomnieć że stare kości ram także wpiąłem ( może one są problemem ? ).

 

Ktoś spotkał się z czymś podobnym ?

Instalowałeś na czysto Windowsa?

 

Sprawdzaj bez starych kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A więc tak

 

Instalowałem na czysto windowsa bo instalowałem go na nowym dysku. Kości jeszcze nie wyjmowałem ale zrobiłem raport AIDĄ,RAPORT

 

*Musiałem wrzucić bo za duży plik wyszedł

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak

 

Instalowałem na czysto windowsa bo instalowałem go na nowym dysku. Kości jeszcze nie wyjmowałem ale zrobiłem raport AIDĄ,RAPORT

 

*Musiałem wrzucić bo za duży plik wyszedł

Poinstaluj sterowniki od płyty. Jeżeli RAM Ci się ustawił na wszystkich kościach na 2133mhz to mocno dusi proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno ram poszedł na 2133Mhz, zwróciłbym tez uwagę na wariowanie wentylatora, może się przegrzewa, zbija częstotliwość, ja bym wyją starą pamięć, włączył XMP i ustawił procesor na sztywno i wtey sprawdził jak z "lagami"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie tak zrobiłem, wyjąłem stary RAM. Znawcą żadnym nie jestem, myślałem że to tylko pomoże że więcej RAMu będzie siedzieć. Tak czy inaczej, wyjąłem ramy 2133Mhz, problem znikł. Pytanie, czy ma znaczenie w które gniazda kości były włożone, czy może zwyczajnie samo to że częstotliwość RAMu była mniejsza już było problemem. Kości miałem wpięte 3000MHz na Dimma1 i dimma 2, a te 2133Mhz na dimmb1 i dimmb2, Obecnie zostawiłem kości 3000Mhz na Dimma2 i Dimmb2 bo podobno to są te priorytetowe gniazda dla dwóch kości. Tłumaczę, bo chciałbym jednak mieć użytek z tego starego Ramu jeśli jest możliwość. Jeśli nie, to trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć zawsze będzie chodziła z prędkością najwolniejszej, czyli w twoim przypadku pamięci 3000 spadają o 2133Mhz aczkolwiek możesz oczywiście próbować je ustawić na większą częstotliwość, czy Ci a raczej jak wysoko Ci się uda to ci nikt nie wywróży.

 

Możesz wpiąć wszystkie 4 i ustawić profil XMP na 3000/3200 i zobaczyć czy coś z tego wyjdzie, czy komputer w ogóle odpali, jeśli nie to zmniejszać o działkę, aż do momentu, w którym PC zastartuje. Potem testy stabilności itd.

 

PS jeśli po wyjęciu starych kości nie ustawiłeś profilu XMP na wyżej niż 2133Mhz, to prawdopodobnie nic się nie zmieniło i pamięć dalej pracuje na 2133Mhz :E

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyperx Fury dobrze się kręcą, u mnie wersja 2400mhz działają bez problemów na 3333 cl 16 18 18 18, 1,36v.

Możesz spróbować ręcznie wszystkie 4 kości ustawić na 3000/3200 cl 16 18 18 18 1,36v reszta na auto. Tylko załóż parami 1-3, 2-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Słowo parami mało mi mówi :D Mam założyć na dimma jedną 2133 i 3000 czy może na dimma x2 3000 a na dimmb x2 2133 ?;D BO to że parami można rozumieć dwojako ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowo parami mało mi mówi :D Mam założyć na dimma jedną 2133 i 3000 czy może na dimma x2 3000 a na dimmb x2 2133 ?;D BO to że parami można rozumieć dwojako ;d

Napisałem Ci wyżej banki 1-3 i 2-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak też i włożyłem, ale niestety nie dało się tych Hiper Xów podkręcić.. Z każdą zmianą przy uruchamianiu mi wywalało błędy (piszczący dźwięk) A nie próbowałem nie wiadomo ile podkręcić. Chciałem do 2400Mhz bo tyle mają Cruciale bez XMP.. Ale nie szło nawet ich ruszyć na 2200.. Także wyjąłem ten HiperXy, ale miałem problem z tym skokiem wentylatora nadal, okazało się że trzeba było pogrzebać w biosie przy ustawieniu krzywej chłodzenia.. Teraz już luzik. Ogólnie to zauważyłem że chłodzenie procesora jest straszliwie głośne.. Jak włączyć w Biosie Game Boost to nie da się przy PCcie wysiedzieć .. Ale póki co operuje bez tego, bo Wiedźmin 3ka chodzi bez cięć na wysokich. Nie wiem jeszcze jak z obróbką filmów ale okaże się w praniu. Dodatkowo, pytanie. Po grze ok godzinnej wartość temperatury na procesorze wynosi nie więcej niż 65 C. To chyba optymalnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Game boost to podkręcanie, więc co się dziwisz? Ani to bezpieczne, ani nie wiesz czy stabilne, tym bardziej na chłodzeniu box, które nie jest stworzone do podkręcania.

 

Monitoruj dokładnie te temperatury przy pomocy HWINFO.

 

Tam gdzie ustawiasz krzywą wentylatora ustaw też czas reakcji z 0.1 na 1s, by nie wariował wentyl.

 

A te stare kości wywal, bo tylko obniżają wydajność. Bezsens mieć 3000Mhz i zniżać je nawet do 2400, a co dopiero 2133...

 

Tym bardziej że te Cruciale można podkręcić do 3533 Mhz minimum.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Crucial mają właśnie ustawione 2400 bez xmp

.. Z xmp też w sumie nie mają 3000 MHz tylko wam 2900 coś, żeby było te 3k MHz to musiałbym to ręcznie ustawiać. Co do chłodzenia to podobno właśnie to boxowe z 2700x jest już lepsze niż do zwykłego Ryzena 2700. Ale znawcą nie jestem ?

 

 

Póki co to na razie nie ruszam nic, bo system już ma stabilność, bez lagów czy spadków fps. Chodzi mi raczej o czas uruchamiania systemu.. Przy poprzednim setupie system według menadżera zadań uruchamiał się w ciągu 8 sekund, teraz uruchamia się w 15. Dysk m2 według statystyk jest o wiele szybszy od ssd Samsunga. Od czego może zależeć taka różnica? W sterownikach poprzedniej płyty głównej miałem dodatkowo program fast boot, możliwe że on był odpowiedzialny za to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...