Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Wynajmuje mieszkanie typowi który przestał płacić za mieszkanie wraz z rozpoczęciem okresu ochronnego (od listopada do marca). Eksmisja sądowa nie wchodzi póki co w grę ze względu na okres ochronny, czy macie jakieś sposoby poza litera prawa które jednak nie naraża mnie na odpowiedzialność karną ? Na chwile obecną odciąłem prąd w mieszkaniu ( typ sobie przeciągnął prąd od sąsiada), zamknąłem mieszkanie na zamek do którego tylko ja mam klucz ( otworzył go wytrychem), wymieniłem zamek na dużo lepszy to go wyłamał i sam zadzwonił na policje ze było włamanie. Myślałem żeby całkowicie zdjąć drzwi wejściowe, albo zamontować antywłamaniowe, których nie wyważy - tylko czy nie otworzy zamka znów wytrychem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież odcięcie prądu naraża Cię na odpowiedzialność karną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popełniłeś kilka przestępstw, a lokator w sumie nie do ruszenia bez wielkiej batalii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest to na terenie Kujawsko-Pomorskie mogę polecić ci dobrego adwokata swoją drogą nie mogliście się dogadać zawsze lepiej zapobiegać niż właśnie potem walczyć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lokator sprowadzi sobie jeszcze karynkę z bombelkiem to może być nie wesoło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lokator sprowadzi sobie jeszcze karynkę z bombelkiem to może być nie wesoło.

Wprowadź się do tego mieszkania z kilkoma "kolegami" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest to na terenie Kujawsko-Pomorskie mogę polecić ci dobrego adwokata

 

Adwokat gówno może, dopóki gmina albo o ironio wynajmujący :E nie zapewni mu lokalu zastępczego to pacjent jest prawnie nie do ruszenia.

 

Podziękujcie za super prawo PIS.

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mamy podpisana umowę. gość dostał wypowiedzenie w grudniu i od początku stycznia mieszka nielegalnie. jakie przestępstwa ? kolo nie płaci to nie ma prądu, ja nie będę za niego płacił. jak ma problem niech mnie podaje do sadu. normalnie sobie przedłużacz pociągnął od sąsiada klatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adwokat gówno może, dopóki gmina albo o ironio wynajmujący :E nie zapewni mu lokalu zastępczego to pacjent jest prawnie nie do ruszenia.

 

Podziękujcie za super prawo PIS.

Takie prawo mieliśmy, zanim w ogóle PIS powstał.

Gmina Puławy ma bloki, gdzie 80% mieszkańców nic nie płaci i nie mogą ich wywalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadź się do tego mieszkania z kilkoma "kolegami" :D

 

 

Jest to nielegalne, naruszenie miru domowego art 193 KK.

 

Takie prawo mieliśmy, zanim w ogóle PIS powstał.

 

Nie mielismy lepsze, od niecałego roku jest już dużo gorsze. I to dla wynajmujących:

 

 

21 kwietnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego.
Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to nielegalne, naruszenie miru domowego art 193 KK.

A to jest ciekawe, ale jeszcze ciekawsze jest jak się odbywa egzekwowanie tego artykułu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień zamek, na jakiś tani. Zasadź się z kamerą oraz telefonem i poczekaj, aż będzie go wyłamywał. Wszak była już probw włamania...

Typ nie jest właścicielem mieszkania, przysługuje mu ograniczone prawo rozporządzania nim. 288kk jak się patrzy. Nie rozwiąże to problemu, ale późniejsza wymiana zamków czy drzwi na antywłamaniowe powinna być już skuteczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naruszenie miru domowego najemcy, czyli kiedy właściciel popełnia przestępstwo wchodząc do swojego mieszkania

 

 

Czy właściciel mieszkania może wymienić zamki w wynajętym mieszkaniu?

 

 

Właściciel nie może wymieniać zamków do mieszkania aby wykurzyć najemcę

Jeżeli szukasz prostej odpowiedzi, to jest ona bardzo prosta: nie, właściciel mieszkania nie może wymienić w mieszkaniu zamków uniemożliwiając tym samym najemcy wchodzenie do lokalu. Dlaczego?

 

Dlatego, że dokonując wymiany zamków w takim celu popełni przestępstwo. Nowe przestępstwo, które zostało wprowadzone do Kodeksu karnego od dnia 7 stycznia 2016 roku. Nie oznacza to jednak, że wymiana zamków była dozwolona wcześniej.

 

 

A co w przypadku lokatora, któremu wypowiedziano umowę najmu? Czy takiemu byłemu najemcy można wymienić zamki w mieszkaniu?

 

 

Zanim odpowiem na to pytanie od razu jedna uwaga: mówimy tutaj o skutecznym i zgodnym z przepisami Ustawy o ochronie praw lokatorów wypowiedzeniu umowy najmu (konieczny jest upływ 3 pełnych okresów płatności oraz dodatkowy 1 miesięczny termin do zapłaty, a terminów dotyczących wypowiedzenia nie można zmieniać na niekorzyść najemcy). A nie o wypowiedzeniu umowy wpisanym dowolnie przez właściciela do umowy najmu mieszkania – jeżeli przewidziano odstępstwa od Ustawy o ochronie praw lokatorów na niekorzyść najemcy, to takie wypowiedzenie jest po prostu nieważne, a umowa nadal obowiązuje.

 

Ale nawet jeżeli umowa najmu mieszkania została wypowiedziana zgodnie z przepisami, to absolutnie nic to nie zmienia. Art. 191 § 1a Kodeksu karnego chroni osoby „korzystające zajmowanego lokalu mieszkalnego” – nawet jeżeli korzystają z tego lokalu bez ważnego tytułu prawnego (na przykład już po wypowiedzenia umowy najmu).

 

 

Link

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
normalnie sobie przedłużacz pociągnął od sąsiada klatka.

Normalne to to nie jest.

Zainteresuj się licznikami przedplatowymi na wodę, prąd i gaz. Człowiek się całe życie uczy. Nie wiem jakich tam masz dostawców po dzwoń przyjadą założą i z głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z całym szacunkiem ale dla mnie mówienie ze wymiana zamka w drzwiach jest przestępstwem jest śmieszne. wsadza mnie do pierdla na 5 lat za to ? z tego co się orientuje to najpierw lokator musiałby założyć pozew cywilny a w sadzie ewentualnie zapłacę grzywnę. Jeśli mam utrzymywać gnoja pół roku to wole nawet się sadzić i zapłacić grzywnę a zarabiać przez ten czas z nowym lokatorem.

 

umowa najmu kończy się z końcem kwietnia. czy po tym okresie coś się zmienia ?

 

zresztą wracając do zamka. powiem w sądzie ze dostarczyłem lokatorowi klucze to jak mi udowodni ze tego nie zrobiłem ? bądźmy poważni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuje to najpierw lokator musiałby założyć pozew cywilny a w sadzie ewentualnie zapłacę grzywnę.

 

Żaden cywilny tylko karny, wystarczy że złoży na policji, albo w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

 

Art. 191. Zmuszanie do określonego zachowania, zaniechania lub znoszenia

 

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

 

§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

A co odcięcia mediów:

 

 

 

Odcięcie mediów w wynajętym mieszkaniu. Czy to możliwe?

 

 

Kiedy lokator wynajętej nieruchomości nie płaci czynszu lub nie stosuje się do warunków umowy, właściciele lokalu mają ciężki orzech do zgryzienia. Co zrobić, aby zmusić taką osobę do regulowania płatności, a jednocześnie nie złamać przy tym prawa? Dość często stosowaną praktyką swego czasu było odcięcie mediów w wynajętym mieszkaniu. Jak się jednak okazuje, taki czyn jest przestępstwem, przez co nie można pozbawiać lokatora dostępu do prądu, gazu czy wody.

 

Przez pewien czas taki sposób okazywał się skuteczny. Stosowany był przez właścicieli, którzy zapomnieli zawrzeć w umowie klauzuli o możliwości wypowiedzenia umowy w przypadku nieregulowania należności. Zadłużeni lokatorzy, będący jednocześnie wierzycielami wobec osoby, od której wynajmowali lokal, tracąc dostęp do prądu czy wody samoistnie opuszczali nieruchomość. Od 2016 roku odcięcie mediów w wynajętym mieszkaniu nie jest jednak dozwolone, co działa na ochronę najemców.

 

 

Ale wróćmy. Odcięcie mediów w wynajętym mieszkaniu wspomniane jest w art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zapis ten wszedł w życie w dniu 7 stycznia 2016 roku. W jego myśl, właściciel, który dopuści się takiego czynu, będzie obarczony karą pozbawienia wolności do trzech lat.

 

Art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów

 

Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

 

 

Link

 

 

 

Więzienie za odcięcie mediów. Zakręcenie gazu najemcy, który nie płaci czynszu, to teraz przestępstwo

 

 

Link

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Camis

Ok. Nie wiemy jak została skonstruowana umowa, ale co np. z dokwaterowaniem kolejnych mieszkańców? Można przecież wynająć mieszkanie większej ilości osób, jeżeli zawarta umowa nie zawiera odpowiednich zapisów stanowiących przeciwwskazanie?

Co np. ze zmianą umowy najmu aneksem? Dajesz aneks o zmianie warunków umowy, stawiasz nowe warunki i albo się godzi, albo się wyprowadza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można przecież wynająć mieszkanie większej ilości osób

 

Tylko wtedy jak w umowie jest zapis o wynajęciu części mieszkania, na przykład jednego pokoju. Jeśli jest mieszkanie w całości nikogo nie można dokwaterować.

 

 

Co np. ze zmianą umowy najmu aneksem? Dajesz aneks o zmianie warunków umowy, stawiasz nowe warunki i albo się godzi, albo się wyprowadza?

 

Na aneks do umowy muszą zgodzić się obie strony, jeśli się nie zgodzi nic z tym nie możesz zrobić bo obowiązuje dotychczasowa umowa najmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, ... ect.

Ale licznik nie jest naszą własnością dzierżawimy go od elektrowni lub gazowni, zakładając liczniki prepaid lokator nie płaci to usługi nie ma. A jak chce niech się kopię z właścicielem licznika(elektrownią/gazownią).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Camis przepis przepisem ale jak jest w realnym życiu ? przecież to niemożliwe żeby iść siedzieć za wymienienie zamka w swoim mieszkaniu.

to co doradzasz ?

wygaśniecie umowy w kwietniu zmieni sytuacje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Camis przepis przepisem ale jak jest w realnym życiu ? przecież to niemożliwe żeby iść siedzieć za wymienienie zamka w swoim mieszkaniu.

 

Nie widziałem jeszcze kary pozbawienia lub ograniczenia wolności, ale grzywny z tytułu bezprawnego wzięcia mieszkania w posiadanie przez właściciela lub naruszenie miru domowego przewijały się w orzeczeniach.

Próby wymiany zamków, odcinania mediów, "wprowadzania się", itp. są głupie. Jeżeli on zna swoje prawa, a chyba zna skoro wykorzystuje okres ochronny, narobisz sobie samych kłopotów, zapewnisz tournee po lokalnych sądach i komisariatach, a koleś i tak zostanie.

 

To najem okazjonalny czy umowa najmu?

Jeżeli okazjonalny, czy do umowy załączono kopię aktu notarialnego posiadacza innego lokalu wraz z jego zgodą na ewentualne przyjęcie lokatora w sytuacji, gdy ten "wyleci" od Ciebie?

Edytowane przez geekboy68k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolo nie płaci to nie ma prądu

Na kogo jest umowa na dostarczanie energii elektrycznej?

Jeżeli na ciebie, to ty nie płacisz, ty zalegasz z opłatami dla operatora, ty się narażasz na wpisanie do rejestru dłużników, komornika itp.

 

Jeżeli zalega ci z czynszem, to wyślij poleconym z potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty.

Raz go nie ruszy, to mu wyślij przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Też nic nie da, to już lecisz ze sprawą cywilną, a w dalszym czasie egzekucją i komornikiem. Zakładam, że gdzieś pracuje, jakiś majątek posiada, więc będzie z czego ściągnąć.

 

 

Może ci się to wydawać niesprawiedliwe ale wynajmując mieszkanie wypadałoby zaznajomić się z prawem i oszacować ryzyko takiego biznesu, a nie płakać jak zaczęło się dziać źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...