Skocz do zawartości
Foley686

Wyłączający się monitor + przyśpieszenie wiatraków (nowy komputer)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z nowo zakupionym komputerem (10 dni), a mianowicie w przypadkowych sytuacjach monitor się wyłącza (przechodzi w stan power saving mode, natomiast komputer chyba pracuje dalej - słychać muzykę, znajomych na komunikatorze głosowym). Wiatraki zaczynają chodzić na maksymalnych obrotach - słychać głośne buczenie. Czy ma ktoś jakiś pomysł czym to może być spowodowane? Pomaga tylko ponowny restart komputera w 99% przypadkach (czasami trzeba chwile odczekać gdyż wiatraki nadal głośno pracują i monitor się nie włącza), kilka godzin i znowu sytuacja się powtarza.

 

 

Podzespoły:

 

Procesor AMD Ryzen 5 3600 AM4

MSI B450-A PRO MAX AM4

Pamięć GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17-19-19 Czarna IRP-3600D4V64L17S/16GDC

Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2 NVMe 2280 ASX8200PNP-512GT-C

Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N206SGAMING OC-8GD)

Zasilacz Seasonic CORE GC-500 Gold (SSR-500LC)

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Obudowa SilentiumPC Armis AR5X TG RGB

 

Monitor LG Flatron L207WT 20 podpięty do karty graficznej przez przejściowkę z VGA do hdmi.

Edytowane przez Foley686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

razem z bratem posiadamy bardzo podobny problem. Jeżeli o mnie chodzi również posiadam praktycznie nowy komputer, na początku stycznia wymieniłem prawie wszystko, stare zostały dyski (sprawne) oczywiście system postawiony na nowo i karta graficzna. Pierwszy problem jaki spotkałem było zawieszanie się komputera na kilka-kilkanaście sekund w różnych odstępach czasu, po kilku godzinach szukania okazało się że wszystkiemu winny jest tryb zasilania i opcje w nim zawarte. Powodował on restart dysku przez co wszystko się wieszało. Po dopisaniu kluczy w rejestrze i zmianie parametrów AHCI Link Power Management dysk działa tak jak powinien i się nie restartuje.

 

Kolejnym problemem jest jak w temacie wyłączający się monitor i przyśpieszanie wentylatorów z tym że u mnie wygląda to tak że monitor gaśnie i wentylatory na powiedzmy pół sekundy startują na 100% po czym na sekundę się wyłączają i tak w kółko dopóki nie zrestartuje sprzętu. Nigdy nie miałem tego problemu podczas obciążenia czy to w grach czy OCCT itp. wszystko zawsze śmiga, wysokiej temperatur sprzęt nie łapie natomiast najczęściej monitor gasł przy zwykłym przeglądaniu internetu. Raz nawet zgasł ledwo po włączeniu komputera i załadowaniu się windowsa co mnie mocno zdziwiło. Duże problemy ma ze wstawaniem po włączeniu się wygaszacza ekranu. Obecnie został on wyłączony i zmieniłem plan zasilania na Wysoką wydajność, do tego zainstalowałem stare sterowniki do karty graficznej z grudnia i jak na razie wszystko jest OK. U brata natomiast monitor gaśnie również przy przeglądaniu internetu z tym że u niego wentylatory nie szaleją i działają normalnie. W jego przypadku w podglądzie zdarzeń były informacje o tym iż sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał poprawność bla bla bla... U mnie natomiast w dzienniku zdarzeń nie było żadnej informacji.

Moim zdaniem jest to problem typowo softwareowy gdzie dochodzi do jakiegoś konfliktu czy to przez sterowniki karty, aktualizacje windowsa itp. Obecnie brat również zainstalował sterowniki z początku grudnia i czekamy na "fajerwerki" Zagraniczne fora mówią że może to być zbyć spowodowane zbyt niskim napięciem na karcie przez co właśnie gaśnie monitor i karta nie jest w stanie się podnieść. Problem jest strasznie irytujący. Jak na razie po zmianie sterowników na starsze, zmianie trybu zasilania nic złego się nie dzieje więc tobie autorze polecam to samo.

 

Podzespołów naszych wymieniał nie będę bo śmietnika w skrzynce nie mammy tylko z grubsza, u mnie siedzi: Sapphire R9 fury nitro, Be Quiet straight power 11 750 W Gold, Ryzen 7 2700 u brata natomiast Ryzen 5 1600, Seasonic 650 W Gold i dwa dni temu zakupiony RX 5700 XT Sapphire jeżeli będzie trzeba dopiszę pełną specyfikację

 

Właśnie podczas pisania tego posta bratu zgasł monitor, jak to u niego standardowo kod błędu w dzienniku zdarzeń: 4101; Sterownik ekranu amdkmdap przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.

Zaczniemy u niego zabawę ze zmianą napięć na karcie, starszą wersją BIOSu płyty i co nam tylko do głowy przyjdzie :D Autorze sprawdź czy u ciebie w podglądzie zdarzeń nie występuje coś podobnego.

Jeżeli ktokolwiek zna rozwiązanie tego problemu prosimy o podzielenie się tym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dwa dni temu wyszły nowe sterowniki które niby naprawiają opisywany błąd po stronie AMD

"Fixed Issues

An intermittent black screen or loss of display may occur when performing parallel actions such as web browsing, gaming or watching video."

 

Zabieramy się za instalacje i miejmy nadzieję że to wystarczy :)

A co do autora, nie wiem jak to wygląda po stronie nvidii czy również wypuścili jakiegoś fixa więc życzę powodzenia.

Edytowane przez CommonMPQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...