Skocz do zawartości
MR_Bruksela

Karta sieciowa nie działa po wyłączeniu komputera.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym używać karty sieciowej do WoL. Jednak po wyłączeniu komputera/uśpieniu go karta sieciowa działa może z 3 minuty. Po tym czasie nie mam z nią komunikacji. Do tych 3 minut wszystko działa jak należy (włącznie z WoL).

Karta sieciowa zintegrowana: Intel® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit)

Na płycie: Gigabyte Z390 GAMING X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak po wyłączeniu komputera/uśpieniu go karta sieciowa działa może z 3 minuty. Po tym czasie nie mam z nią komunikacji. Do tych 3 minut wszystko działa jak należy (włącznie z WoL).

Jak karta jest wyłączona to jakiej komunikacji oczekujesz? Karta powinna jedynie reagować na magiczny pakiet do WoL.

 

W BIOSie (UEFI) opcja WoL włączona?. Sterownik Intela zainstalowałeś? W konfiguracji sterownika WoL jest włączone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem te intelowskie sterowniki coś się poprawiło.

Natomiast wol wciąż przestaje działać po czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast wol wciąż przestaje działać po czasie.

WoL będzie działał jeśli zrobisz shutdown systemu, ale nie wyłączysz go z gniazdka. Wtedy się podniesie. Jeśli odłączysz całkiem od prądu to karta nie zareaguje na pakiet WoL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powinno to działać bez problemu, ale nie mam aż tak nowej karty, a wszystko z czym do tej pory sprawdzałem WoL działało bez takich problemów (Windows, Linux). Przejrzyj poniższe linki, może coś podpowiedzą:

 

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z390-gaming-x_v1_e.pdf

2-7     Chipset > Wake on LAN Enable    Enables or disables the wake on LAN function. (Default: Enabled)

2-8     Power > ErP    Determines whether to let the system consume least power in S5 (shutdown) state. (Default: Disabled)
                      Note: When this item is set to Enabled,  the   following functions will   become unavailable: Resume by Alarm, PME event wake up, power on by mouse, power on by keyboard, and wake on LAN.

 

https://www.gigabyte.com/Support/FAQ/376

https://www.gigabyte.com/Support/FAQ/2659

http://forum.gigabyte.us/thread/6681/unable-wake-z390-aorus-ultra

https://support.microsoft.com/en-gb/help/2776718/wake-on-lan-wol-behavior-in-windows-8-windows-8-1-and-windows-10

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302055.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle zdiagnozowałem problem...

Potestowałem to trochę i zauważyłem, że wol po uśpieniu komputera działa nawet po godzinie. Natomiast kiedy chcę obudzić komputer przez WAN budzi się tylko do paru minut po uśpieniu.

Więc wydaje mi się, że karta sieciowa jednak działa a problem może leżeć po stronie routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast kiedy chcę obudzić komputer przez WAN budzi się tylko do paru minut po uśpieniu.

W jaki sposób to realizujesz? Jakaś aplikacja, bezpośrednio z routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem opis tej aplikacji ale nie ma nic napisane jak realizują WoL przez WAN. Normalnie w WoL na LANie urządzenie wysyła magiczny pakiet do karty sieciowej w celu wybudzenia komputera. I taki pakiet nie wychodzi poza LAN. Czasami można zrealizować WoL na routerze, dostać się do niego od strony WAN i już z niego wysłać pakiet w LANie. Albo przekierować port UDP nr 9 na ruterze ale IHMO trzeba mieć co najmniej publiczne IP. Tu masz opis.

 

Nie wiem jak skonfigurowałeś ten WoL po WAN, ale jak testujesz to może leci po prostu jeszcze po LANie przez WiFi, a po 3min zrywa WiFi definitywnie i dlatego nie działa. Nie znam aplikacji więc nie umiem wyjaśnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam stałego IP. Mam skonfigurowany ddns na routerze w NO-IP. W DHCP zarezerwowałem ip dla adresu mac karty sieciowej i przekierowałem port na ten adres.

A w aplikacji wpisałem adres domeny ddns adres mac docelowej karty sieciowej i port który później przekierowuje.

A kiedy testuje po WAN-ie przełączam się na internet z telefonu.

Edytowane przez MR_Bruksela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam stałego IP. Mam skonfigurowany ddns na routerze w NO-IP. W DHCP zarezerwowałem ip dla adresu mac karty sieciowej i przekierowałem port na ten adres.

A w aplikacji wpisałem adres domeny ddns adres mac docelowej karty sieciowej i port który później przekierowuje.

Nie musisz mieć stałego. Musisz mieć publiczny, stały bądź zmienny. Z tego co piszesz masz publiczny zmienny, skonfigurowałeś sobie DDNS i to działa.

 

Problem może być zarówno po stronie aplikacji jak i routera. Właśnie przed chwilą skonfigurowałem sobie WoL przez WAN i to nawet działa. Pytanie jak to wygląda od strony bezpieczeństwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego.

Forwarding – Virtual Servers

 

Teraz już Wake on LAN przez Internet powinno działać, ale… tylko przez jakieś 10 minut od wyłączenia komputera. Aby temu zapobiec musimy wpisać nasze komputery na stałe do tablicy ARP routera:

 

Możliwe, że to przez to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się zmienia, możliwe że router wymazuje z tablicy ARP adres fizyczny MAC komputera. U siebie na routerze mam jedynie przypisany adres IP komputera do jego adresu MAC. Wcześniej próbowałem i po ponad 10 min komputer się wybudził z WANu. Jutro rano sprawdzę czy się wybudzi po nocy.

 

Edit: Po 8h uruchomiłem komputer po WANie bez problemu.

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się zmienia, możliwe że router wymazuje z tablicy ARP adres fizyczny MAC komputera. U siebie na routerze mam jedynie przypisany adres IP komputera do jego adresu MAC. Wcześniej próbowałem i po ponad 10 min komputer się wybudził z WANu.

 

U siebie też tak mam ale nie działa...

Jak się dostać do tego ARP?

Edytowane przez MR_Bruksela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od tego jaki masz router.Marka, model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam tego sprzętu i nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...