Skocz do zawartości
hienna

Napięcia Ryzen 7 3700X

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

Niedawno kupiłem ryzena 7 3700x i płytę MSI B450-A PRO MAX

 

Zauważyłem że napięcia na procesorze to ok 1.44 - 1.46

Pod obciążeniem utrzymują się poniżej 1.4

 

Czy to normalne dla tego procesora? Czy coś z tym robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne napięcia Ryzenów 3 generacji.

Nic nie szkodzą procesorowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiadomo czy szkodzą, te procesory są za krótko na rynku, żeby masowo padać. Ja znalazłem w swoim najniższe stabilne napięcie, na którym nie zrzuca turbo, 1.42 to nie jest mało, ale lepsze to niż skoki do 1.46. Warto sprawdzić, zwłaszcza, że to jest łatwe. Occt, test linpack i sprawdzamy, czy utrzymuje turbo schodząc o 0,01V. Na 1.41 nie miałem więcej niż 4100MHz, na 1.42V skacze nawet do 4300MHz, przy wyższym napięciu nie ma różnicy, a temperatura też jest delikatnie niższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie wiadomo czy szkodzą, te procesory są za krótko na rynku, żeby masowo padać. Ja znalazłem w swoim najniższe stabilne napięcie, na którym nie zrzuca turbo, 1.42 to nie jest mało, ale lepsze to niż skoki do 1.46. Warto sprawdzić, zwłaszcza, że to jest łatwe. Occt, test linpack i sprawdzamy, czy utrzymuje turbo schodząc o 0,01V. Na 1.41 nie miałem więcej niż 4100MHz, na 1.42V skacze nawet do 4300MHz, przy wyższym napięciu nie ma różnicy, a temperatura też jest delikatnie niższa.

 

Rozumiem, że ustawiłeś napięcie 1.42V jako napięcie stałe, czyli pod obciążeniem wszystkich rdzeni nie obniża się ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że ustawiłeś napięcie 1.42V jako napięcie stałe, czyli pod obciążeniem wszystkich rdzeni nie obniża się ?

Zgadza się, ustawione na sztywno nie obniża się powyżej 1.4v bym nie dawał na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcie w idle nie ma znaczenia czy to 1,4 czy 1,2v, gdyż częstotliwość efektywna spada niemal do zera i masz temperatury rzędu 30 st, a pobór mocy wynosi zaledwie kilka wat więcej niż na stock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ustawione na sztywno nie obniża się powyżej 1.4v bym nie dawał na stałe.

Ja bym dał, temperatura w idle spada do 26-31C, pod obciążeniem nie mam więcej niż 74C, a to i tak tylko w ekstremalnych sytuacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w absolutnej normie, ustawianie 1.4V na sztywno to samobójstwo i głupota pierwszej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

do kontaktu jak ci płynie prąd 230v to też siejesz panike po chałupie? jak nie ma poboru mocy, to co ci te napiecie niby zrobi w tym procesorze? w idle pobiera przy tych 1,4v zaledwie 3-4w wiecej jak na auto, przy mniejszym napięciu prawie nie ma różnicy, pomyśl trochę zanim coś palniesz

to nie jakiś stary phenom czy fx, ze jak mu dasz stałe napiecie i podniesiesz mnożnik to ci tak w koło macieju pracuje

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego offset, co innego włączony plan zasilania balanced czy AMD CnQ lub C-State w BIOSie - niektórzy wymuszają stałe i wieczne 1.4V bez żadnych spadków i w tym rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego offset, co innego włączony plan zasilania balanced czy AMD CnQ lub C-State w BIOSie - niektórzy wymuszają stałe i wieczne 1.4V bez żadnych spadków i w tym rzecz.

A co to da skoro nawet na high performance i stałym przykładowym 1.4v proc i tak zbija taktowanie a nawet usypia rdzenie, włączenie tych opcji co napisałeś nic nie daje jeżeli napięcie jest ustawione na sztywno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam stare informacje albo jestem niedoinformowany, pewnie AGESA 1.0.0.4 PatchB też zmieniła coś w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam stare informacje albo jestem niedoinformowany, pewnie AGESA 1.0.0.4 PatchB też zmieniła coś w tej kwestii.

Tak było od początku na nowym ryzenie na różnych biosach, tylko stare HWinfo pokazywało błędne informacje, w ryzen master było OK od początku, pózniej nowe wersje hwinfo też zaczęły pokazywać że taktowanie proca spada praktycznie do 0 bez obciążenia nie zależnie od oszczędzaczy energii czy planach zasilania pod windą.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2700X ma dokładnie taka sama przypadlosc, wypowiadalo sie nawet samo amd w tej sprawie i uspokajali, ze wszystko jest w jak najlepszym porzadku i TAK ma być. U mnie jest dokładnie tak samo na 2700X. Za to przy pełnym obciążeniu napięcie stabilizuje się na 1,288V o tak stoi. Więc nie ma się co martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informację. :D w takim razie wszystko w porządku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego offset, co innego włączony plan zasilania balanced czy AMD CnQ lub C-State w BIOSie - niektórzy wymuszają stałe i wieczne 1.4V bez żadnych spadków i w tym rzecz.

Procesory Ryzen nie obługują technologi Cool'n Quiet. Niestety, jedynie Asus w swoich płytach nie dał tej opcji. Nie wiem co kryje się pod tą nazwą u innych producentów (może to jedynie C1E/C-state, które jest jak najbardziej ok), ale klasyczne CnQ może jedynie szkodzić Ryzenom.

https://community.amd.com/thread/242151

 

Co do napięć, to po wyłączeniu opcji Boost Core oraz Precision Boost Overdrive, napięcie będzie dużo niższe. Natomiast przy ich włączeniu, w domyślnych ustawieniach nie ma co się martwić skokami napięcia, dopóki nie przekraczają 1.5V. Dopiero gdy sami zmienimy ustawienia PBO, to może to szkodzić CPU, ale jeżeli już je zmieniamy, to chyba wiemy co robimy :)

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w tej sprawie bezpośrednio do supportu AMD i odpisali by AMD Cool n Quiet oraz Global C-State Control mieć włączone w przypadku Ryzenów 3xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...