Skocz do zawartości
Raylan Givens

i5-6300HQ vs i5-8250U

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Proste pytanie, czysto hipotetycznie - jakby się okazało, że potrzebuję typowo procesorowej mocy, np. wirtualizacji systemu, bądź może w momencie, kiedy odpaliłbym procesorowożerną grę (oczywiście gry to żaden priorytet, chodzi tylko o przykład) z pominięciem karty graficznej - tutaj na myśl przyszedł mi taki Crusader Kings 2, to który procesor okaże się lepszy? Pytanie wynika stąd, że 6300HQ, to jednak wysokonapięciowy, powiedzmy że mocny procesor, a drugi to niskonapięciowy, głównie przeznaczony do oszczędnej pracy, ale wystarczyło wejść na stronę z przykładami syntetycznych benchmarków i ku mojemu zdziwieniu - procesor z końcówką HQ zostaje w tyle: https://technical.city/en/cpu/Core-i5-8250U-vs-Core-i5-6300HQ - czy to w ogóle jest prawda? Nie byłem w stanie znaleźć w internecie niczego poza takimi właśnie przykładami testów i jakoś ciężko mi w to uwierzyć.

 

Jestem zainteresowany biznesowym Dellem z 6300HQ, ale nie wiem, czy nie lepiej rozglądać się za mniej biznesowym, mobilnym laptopem z 8250U w tym przypadku. Całość w sumie rozbija się jedynie o procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8250U to dwie generacje do przodu, więc siłą rzeczy wydajność jest wyższa.

 

Z drugiej strony to zależy też od tego, czy ten mobilny lapek z tym CPU będzie w stanie utrzymywać taktowania w trybie Boost. Bo może się okazać, że nie - i wtedy starczy 6300HQ, gdzie lapek lepiej będzie trzymał taktowania, wypadnie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8250U w single thread trzyma deklarowany boost - jest wtedy na poziomie 4810MQ 3,8 GHz (testowałem osobiście :)). Dla Skylake będzie to poziom ok. 3,6 GHz - 6300HQ ma "tylko" 3,2 Ghz więc będzie mocno odstawać. W dualu (dwa rdzenie obciążone, reszta idle) 8250U trzymał zegary na poziomie 3,1-3,2 (testowane w PCem - emulatorze x86 dla maszyny P166MMX i VooDoo, czyli był dosłownie przyciśnięty butem na dwa rdzenie). W trybie 4 rdzeni zależnie od sztuki 2,5-2,6 GHz all-core to max, przy słabszym chłodzeniu albo korzystania z jednego heatsinka przez CPU i np. MX150 (często montowane w tych lapkach) jest jeszcze mniej. Teoretycznie i5 6300HQ w zastosowaniach typu Cinebench MOŻE sprawić się lepiej, ale w każdych innych 8250U będzie lepszy. Ciekawostka - 6300HQ nie ma HT, to procesor 4/4, gdzie 8250U to 4/8. 8th generacja ma wzrost IPC, więc przy tym samym zegarze będzie szybszy, więc teoretycznie dodatkowe wątki dadzą mu jeszcze większą przewagę w niektórych zastosowaniach (w tym gry robiące użytek z więcej niż 4 wątków). Oczywiście zabije to zegar, a jak dojdzie AVX to w ogóle 8250U będzie throttlował i tutaj dodatkowe TDP 6300HQ da radę, niemniej w budżecie do 15W trudno znaleźć obecnie lepszy procek - one nawet są zbliżone od 8550U, który ma chyba taki sam cache, ale przy throttlingu osiąga takie same zegary jak młodszy 8250U, więc wychodzi na to samo. Świetny cep do ultrabooków :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...