Skocz do zawartości
Camis

Zwrot kosztów za wcześniej spłacony kredyt konsumencki - warto!

Rekomendowane odpowiedzi

macie kredyt w banku który wcześniej spłaciliście? Ubiegajcie się o zwrot kosztów, wyrok TSUE jest wiążący i większość banków w tym #mbank nie robi problemów ze zwrotem. Cała procedura trwała 5minut, kasa na koncie pojawiła się natychmiastowo. Warto wcześniej spłacać ( ͡° ͜ʖ ͡°) dotyczy to kredytów konsumenckich spłaconych od wejścia w życie ustawy w grudniu 2011 roku.

 

W internecie można znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji, najlepiej zadzwonić na infolinię swojego banku.

 

Do zwrotu jest prowizja,odsetki i ubezpieczenie proporcjonalnie wyliczone do momentu spłaty.

 

Link

 

 

 

comment_Zw87tSbcpNF0nIJ4F9KHzZt64NNkqEVe,w400.jpg

 

 

comment_u8sMq1gf0f0r4k5E6wTfzAfQlcSZv6vb,w400.jpg

 

 

comment_D9d6K8tpapvTL50FoAcRuigWR04oft7Z,w400.jpg

 

 

 

 

Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego - wyrok TSUE

 

 

uokik.gov.pl

 

 

 

 

Warto, ludzie dzwonią i po kilku minutach mają zwroty nawet po 8000-10000zł.

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież TSUE to złe lewaki i żaden "obcy język" nie będzie tutaj prawdziwym polakom mieszał!!! :lol2:

 

Do tej pory normalne powinny być 2 rzeczy:

1. Ubezpieczenie

Ubezpieczenie to opłata za ochronę w danym okresie czasu. Jeśli umowa ubezpieczenia rozwiązywana jest wcześniej, niezależnie od rodzaju ubezpieczenia, ubezpieczonemu przysługuje zwrot składki za okres, kiedy usługa nie była świadczona. Zwrot realizuje ubezpieczyciel, a nie bank, ale zazwyczaj bank pośredniczy w tym procesie. Fakt, że to nie bank ubezpiecza, powodował, że nikt nie występował do ubezpieczyciela o zwrot składki za niewykorzystany okres, a banki to często olewały, bo nie miały w tym żadnego interesu.

 

2. Zwrot odsetek

Odsetki w ogóle nie powinny być płacone. Jest to błąd po stronie klienta banku, który wziął projekcję spłaty i potraktował ją jak jakieś objawienie. Próba tłumaczenia polakom, w jaki sposób działa oprocentowanie w bankach i że w standardowym kredycie każda rata składa się z raty kapitałowej i odsetkowej, albo że wakacje kredytowe to wakacje od kapitału, a nie odsetek, spowodowały pojawienie się wystarczającej ilości siwizny w mojej brodzie, by to jeszcze raz wyjaśniać :] Po pierwszym kwartale pracy w banku się poddałem :]

Jeśli chcecie spłacić kredyt/pożyczkę przed czasem, zawsze spłacajcie tyle, ile realnie wynosi zadłużenie na dany dzień plus odsetki wyliczone na dany dzień. Bank powinien przekazać taką informację na poczekaniu. Wydruk z planem rat przewiduje spłatę każdej raty w terminie. W przypadku przedpłaty kapitał się zmniejsza, co zmniejsza należne odsetki i tym samym powiększa część kapitałową każdej kolejnej raty. Nie ma znaczenia, czy mówimy o annuitecie czy MS.

Niektóre banki stosowały kiedyś nieładną sztuczkę z przejściowym/technicznym kontem 29, które gromadziło środki na wirtualnym rachunku i w dniu spłaty przelewało na rachunek kredytu wartość raty, czyli efektywnie uniemożliwiało wcześniejsza spłatę. Ty wpłacałeś, kasa wisiała, a kredyt się nie spłacał. Zakładam, że wyrok miał na celu m.in. zadośćuczynić ludziom wyruchanym w ten sposób. Najdłużej ten numer stosował Getin, z tego co wiem.

 

Powyższe kwestie banki rozwiązywały z automatu lub olewały. W przypadku ubezpieczenia to nie problem banku. W przypadku odsetek, na koniec roku nie zgadzał im się bilans. Ciekawe, jak to księgowali.

 

I teraz nowe rzeczy, które wydają mi się raczej dziwne.

1. Opłaty manipulacyjne, wszelkie prowizje i marże mają być zwracane proporcjonalnie do skrócenia okresu kredytowania. Wydaje mi się to dziwne, bo jaki wpływ okres spłaty kredytu ma na koszty banku w związku z chociażby analizą wniosku? Raport BIK kosztuje tyle samo, niezależnie od czasu kredytowania. No ale ok... Zgaduję, że ich sędziowskie magnificencje pozaciągały jakieś kredyty i dzięki temu orzeczeniu wpadnie im trochę kaski.

 

Wnioski, czyli kto musi lecieć do banku:

Każda osoba, która w tym czasie miała kredyt, a zwłaszcza osoby, których kredyty miały prowizje i ubezpieczenia. Nawet jeśli tylko jedna rata była spłacona przed czasem.

 

Wniosek poboczny:

Jeśli miałeś jakiś kredyt i go spłaciłeś, na do widzenia i tak idź do banku i poproś o zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu. Czasami nawet bank coś popieprzy i potem dowiadujemy się o tym z KRD. Takie przypadki spotykałem, gdzieżby indziej, w Getinie.

sumy zwrotów też mnie nie dziwią. Ludzie, którzy brali kredyty w bankach typu City Handlowy, potrafili wziąć 30 000 z kredytowaną prowizją i ubezpieczeniem. W praktyce oznaczało to 30k kredytu + 10k prowizji + 10k ubezpieczenia, a że wszystko było kredytowane, to taki geniusz intelektu spłacał potem 50k zamiast 30k i się cieszył, bo dostawał 30k na rękę, bez potrącenia żadnych opłat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...