Skocz do zawartości
malojk

Zestaw do rozbudowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym jak najtaniej złożyć zestaw komputerowy do domu. Ma służyć przede wszystkim do prac biurowych ale nie wykluczam również pogrania w jakieś nowości i przede wszystkim ma być do późniejszej rozbudowy.Głownie chodzi mi o więcej pamieci ram i lepszy procesor + grafika ( nie zintegrowana. W temacie sprzętu komputerowego już nie jestem na czasie.Czy zasilacz wytrzyma późniejsza modernizację oraz na ile pozwoli mi płyta główna, czy to dobry wybór? Jaki procesor oraz kartę graficzną mógłbym zespolić z tą płytą główną żeby osiągnąć max? Czy da się coś jeszcze taniej zrobić ?Z tego co przeczytałem zdecydowałem się na takie podzespoły :

 

płyta głowna : Gigabyte B450 AORUS ELITE ; 379 zł

procesor : AMD Ryzen 3 3200G ; 429 zl

pamieć ram : HyperX 16GB 3200MHz Predator RGB CL16 ; 459 zł

zasilacz : SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold ; 289 zł

obudowa : Zalman Z1 NEO czarna z oknem USB 3.0 ; 159 zł

dysk ssd na system : Crucial 480GB 2,5" SATA SSD BX500 ; 249 zł

dysk hdd na dane : Seagate BarraCuda 2TB 7200obr. 256MB ; 269 zł

monitor : Monitor 27" Samsung LC27F396FHUX LED VA HDMI ; 629 zł

 

​Co ewentualnie zmienić ?

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka wymieniłbym na 1600af nawet tańszy do tego grafika jakaś nie wiem jaki masz budżet nawet najtańsza będzie mocniejsza od zintegrowanej nawet taki gt 1030 możesz też spokojnie kupić używaną na allegro 970/1050/1060

ram czy konieczne jest te rgb ? 100zł drożej

co do dysku chyba osobiście wolałbym toshibe sam mam starego Seagate ale często można poczytać opinie o felernej jakości ich dysków kiedyś jak jest teraz nie wiem

płyta chyba wolałbym b450 msi a pro max 40zł droższa

zasilacz potrzebny ci modularny?

warto za jakiś czas rozpatrzeć chłodzenie cpu takie podstawowe nawet fera 3 lub jeśli chcesz rgb fera 3 rgb

co do obudowy to za 50zł więcej masz armis ar5

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka wymieniłbym na 1600af nawet tańszy do tego grafika jakaś nie wiem jaki masz budżet

ram czy konieczne jest te rgb ? 100zł drożej

co do dysku chyba osobiście wolałbym toshibe sam mam starego Seagate ale często można poczytać opinie o felernej jakości ich dysków kiedyś jak jest teraz nie wiem

płyta chyba wolałbym b450 msi a pro max 40zł droższa

zasilacz potrzebny ci modularny?

warto za jakiś czas rozpatrzeć chłodzenie cpu fera 3 lub jeśli chcesz rgb fera 3 rgb

 

Przede wszytkim jak najtaniej, ale żebym np po roku lub dwóch mógł włożyć coś lepszego żeby jeszcze jakiś czas ten sprzęt pociągnął. Czy chodzi Ci o płyte : MSI B450 GAMING PRO CARBON AC ? Zasilacz modularny nie koniecznie, jaki w takim razie z zapasem?. Myślałem żeby za jakiś czas włożyc tam Ryzena 5 3600 lub lepszego.Jaą Toshibę proponujesz ??

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no chodziło mi o msi b450 a pro max jak teraz wsadzisz 1600 af to nie warto potem go tak szybko zmieniać na r5 3600 bo 1600 af to tak naprawdę 2600 był temat o tym tutaj

za modularny zasilacz płacisz więcej

co do procesora mówię na teraz słabą grafikę gt 1030 lub używaną na allegro powinno być bezpiecznie ochrona kupującego itp za 300zł wyrwiesz jakieś 1060 3g albo 970 1050ti itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz budżet na całość?

 

karta graficzna do tego ryzena to około + 300 zł. Ja chciałbym się zmieścić w 2500 zł z monitorem:) ale chyba nie ma szans chyba że z drugiej ręki ...

RAM może być bez RGB - dla mnie to bez znaczenia. Zależy mi bardziej na stabilności niż na wyglądzie.

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja wolałbym z 2 ręki jak wsadzisz 1600af to już na spokojnie starczy ci na parę lat

być może jeśli interesuję cie gtx 660 windforce to jakoś możemy się dogadać :) leży i kurzy mi się

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie coś takiego z 6-jajowym CPU:

 

www.morele.net/inventory/info/73ff320f/

 

Grafikę szukaj używki GTX 1050 Ti za te 350-400 zł, np. www.allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-gtx-1050ti-dual-fans

 

Dysk HDD dokupisz sobie jak wpadnie kasa.

 

 

W przyszłości sprzedasz tego 1050 Ti ze stratą 50 zł i kupisz sobie mocniejszą grafę w razie potrzeby ;) Na GTX 1050 Ti pograsz w nowości na średnich detalach.

 

Monitor dałem 23,8, bo 1080p na 27 calach wygląda słabo... Chyba, że siedzisz naprawdę daleko od ekranu, to wtedy trochę inna sprawa i można wziąć 27.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram pomysł wyżej nie ma sensu się w 4 rdzenie pchać teraz jeszcze tym bardziej jak nowy pc

ewentualnie mogę ci tego gtx 660 sprzedać za około 200zł

co do 1050ti to za te same kwotę kupisz 1060 3gb która będzie szybsza mimo nawet tych 3gb vram

co do 1080p w 27 nie jest mega źle idzie przeżyć jeśli siedzisz w sensownej odległości od monitora ale zazwyczaj ludzie już szukają WQHD gdzie tak do 32 cali WQHD jest ok

a i jeszcze co do płyty dorzuciłbym te 100zł do msi poprostu moim zdaniem tam jest mało złącz

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie coś takiego z 6-jajowym CPU:

 

www.morele.net/inventory/info/73ff320f/

 

Grafikę szukaj używki GTX 1050 Ti za te 350-400 zł, np. www.allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-gtx-1050ti-dual-fans

 

Dysk HDD dokupisz sobie jak wpadnie kasa.

 

 

W przyszłości sprzedasz tego 1050 Ti ze stratą 50 zł i kupisz sobie mocniejszą grafę w razie potrzeby ;) Na GTX 1050 Ti pograsz w nowości na średnich detalach.

 

Monitor dałem 23,8, bo 1080p na 27 calach wygląda słabo... Chyba, że siedzisz naprawdę daleko od ekranu, to wtedy trochę inna sprawa i można wziąć 27.

 

ok w takim układzie jak polecasz z tą płytą główną co maksymalnie mogę na nią wrzucić na chwilę obecną ( jakbym kiedyś chciał ulepszać), chodzi mi o porocesor i grafikę ?

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu masz nawet temat pclab na tej b450 a pro max możesz sensownie robić oc ryzena jest tam świetna sekcja zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok w takim układzie jak polecasz z tą płytą główną co maksymalnie mogę na nią wrzucić na chwilę obecną ( jakbym kiedyś chciał ulepszać), chodzi mi o porocesor i grafikę ?

 

Na tego ASrocka z zestawu co ci podesłałem można posadzić nawet Ryzena 7 3700X, tam masz sekcję jak w droższym B450 Fatal1ty K4, czyli całkiem niezłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka płyta nie była by lepsza ?:

MSI B450 TOMAHAWK MAX.

Zastanawiam się jeszcze nad płytą opartą o x570. Czy jest sens? Czy może jednak się przyda za parę lat jak będę modernizował?

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za parę lat to będziesz miał DDR5 i o podstawce AM4 nikt nie będzie myślał przy upgarde, lepiej będzie wymienić po prostu płytę i RAM na coś nowszego.

 

Do Tomahawka jak chcesz to można dorzucic, jak starczy kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się na taki zestaw :

 

płyta głowna : MSI B450 TOMAHAWK MAX ; 449 zł

procesor : AMD Ryzen 5 1600 ; 429 zł

karta graficzna :Gigabyte GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR5 ; 369 zł

pamieć ram : Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 (2x8GB) ; 349zł

zasilacz : SilentiumPC Supremo L2 550W 80 Plus Gold; 269 zł

obudowa : SilentiumPC Signum SG1 TG ;169 zł

dysk ssd na system : Crucial 480GB 2,5" SATA SSD BX500 ; 249 zł

 

 

Zastanawiam się jeszcze na uzywkami CPU i GPU , wtedy kupiłbym ryzena 2600 i MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB GDDR5 ( na allegro jest za 430 zł )

 

Co sądzicie?

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 1600 af to jest to samo co 2600 TEMATnawet jest tutaj o tym grafikę spokojnie możesz kupić używana na allegro zyskasz nawet przyzwoitą wydajność gdzie już w tej cenie pograsz na FHD na wysokich ustawieniach i nie będziesz musiał myśleć o rozbudowie :)

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryzen 1600 af to jest to samo co 2600 TEMATnawet jest tutaj o tym grafikę spokojnie możesz kupić używana na allegro zyskasz nawet przyzwoitą wydajność gdzie już w tej cenie pograsz na FHD na wysokich ustawieniach i nie będziesz musiał myśleć o rozbudowie :)

 

Z tego co czytałem to trzeba jeszcze dobrze trafić z tym ryzenem1600. Myślisz że w x kom są już same af?

 

A jaka grafikę byś polecil 570 czy 580? Jest tego troche

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć tańszą, ale tak samo dobrą płytę: MSI B450m Mortar MAX (jest w mATX, Tomahawk-ATX). Zaoszczędzoną kasę dołożyłbym do MX500, który jest lepszy od serii BX.

 

Z tego co czytałem to trzeba jeszcze dobrze trafić z tym ryzenem1600.

Z tego co wiem, to chodzi chyba tylko o możliwości OC. Ta nowsza rewizja podkręca się trochę lepiej. Ale nawet stara powinna pójść na 4.0GHz.

Edytowane przez Mifun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć tańszą, ale tak samo dobrą płytę: MSI B450m Mortar MAX (jest w mATX, Tomahawk-ATX). Zaoszczędzoną kasę dołożyłbym do MX500, który jest lepszy od serii BX.

 

 

Z tego co wiem, to chodzi chyba tylko o możliwości OC. Ta nowsza rewizja podkręca się trochę lepiej. Ale nawet stara powinna pójść na 4.0GHz.

 

Chodzi Ci o SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A monitor 27" jaki byście polecili?

 

Tak składam ten zestaw a na xkom znalaLem gotowca : https://www.x-kom.pl/p/518818-desktop-shiru-7200-r5-2500x-16gb-240-1tb-rx580.html

 

Co myślicie? Jak kupie kartę RX 570 za 450 zł to wyjdzie mnie tyle samo co ten zestaw wyzej a w nim jest RX 580 + dysk HDD 1TB.

Edytowane przez malojk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zmieniać BX500 na MX500 to w tej cenie masz już dyski NVME

 

Ten gotowiec z xkom kiepsko się ma do https://proline.pl/koszyk/205a6196 gdzie masz CPU 6/12 praktycznie w postaci Ryzena 5 2600, SSD NVME, GTX 1650 Super ze znacznie niższym poborem prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co dał Caps jest dużo lepsze od tego gotowca z x-komu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na obkrojony budżet zrezygnowałem z procka 1600 i dobrej grafiki na rzecz zintegrowanego układu Ryzen 5 3200g ( muszę przetrzymać jakoś)

Podsumowując postawię coś takiego:

 

Procesor: ryzen 5 3200g ( napewno używka)

Płyta: MSI b450 tomahawki max

Ram crucial ballistix sport lt DDR 3000 cl15 16 GB

Dysk: adata sdd xpg sx6000 pro 512 GB M2

Obudowa: silentiumpc signum sg1 tg

Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 550W 80 Plus Gold

 

monitor : LG 24MP59G

 

za jakiś czas wloże do niego ryzena 1600 albo 3600 + dobra grafika ( może GTX 1650 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...