Skocz do zawartości
sound wave

ASRock X370 Gaming X + 2700X

Rekomendowane odpowiedzi

Mam następujący zestaw:

Procesor Ryzen 7 2700x

Płyta główna ASRock X370 Gaming X https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20X370%20Gaming%20X/index.asp#BIOS

Pamięć RAM G.Skill SK Hynix F4-3000C16-8GISB

Karta graficzna PNY Technologies Quadro P1000 4GB GDDR5

Zasilacz XFX TS 550W

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

Dysk SSD ADATA SU800 512GB SATA3

 

Aktualnie płyta ma wgrany bios P5.20

Windows 10 professional aktualizowany na bieżąco

 

Niby wszystko chodzi stabilnie jednak funkcja turbo działa bardzo dziwnie.

Przy obciążeniu powyżej dwóch rdzeni procesor "wskakuje" na 4,2GHz i czasami spadnie do 4,0-4,1GHz (nawet przy wszystkich rdzeniach obciążonych) czyli tu jest wszystko chyba OK

Co ciekawe przy obciążeniu jednego lub dwóch rdzeni turbo nie chce załapać i procesor chodzi na 3,7-3,8GHz

 

Podejrzewam, że to problem z biosem płyty głównej. Gdyby płyta nie wyrabiała to problem był by raczej przy obciążeniu wszystkich rdzeni.

 

Drugi problem to idiotyczne odczyty temperatury z czujnika temperatury procesora z którego brane jest sterowanie wentylatorami. Niestety musiałem praktycznie na sztywno ustawić obroty wentylatora - w przeciwnym razie albo na "pulpicie" zaczynał szaleć albo zatrzymywał się przy obciążeniu. Temperatury z Ryzen master wydają się logiczne - jak proc nic nie robi są niskie jak włączam obciążenie to rosną. Czujnik z którego ASRock steruje wentylatorem czasami wariuje i w idle ma wyższą temperaturę niż pod obciążeniem (mimo ustawionych na sztywno obrotów wentylatora). Niestety przy takim sterowaniu komp jest dość głośny. Musiałem ustawić na tyle wysokie obroty, żeby nie zagotował się pod obciążeniem... Tu też podejrzewam bios bo przy starszej wersji cały czas pokazywał 85oC niezależnie czy wentylator chodził, był odłączony, czy procesor wyświetlał pulpit czy od godziny pracował przy renderowaniu... Teraz średnio przez 50% czasu pokazuje dość logiczne wartości ale czasami potrafi oszaleć....

 

 

Jedno co powstrzymuje mnie przed aktualizacją biosu to informacja na stonie asrocka, że po aktualizacji powyżej P5.20 wgranie wcześniejszych wersji przestaje być możliwe.

Czy ktoś testował nowsze biosy z ryzenami z serii 2000? Czy są one do Ryzenów 3000 i tu nic nie poprawią albo pogorszą - wykastrują jakieś funkcje? jeszcze raz załączam link do opisu na stronie producenta https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20X370%20Gaming%20X/index.asp#BIOS

Niestety nie znalazłem żadnych sensownych opisów co dany bios zmienia poza AGESA....

 

Dziękuję za wszelkie pomocne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, aby była to wina BIOS i żeby aktualizacja dała Ci cokolwiek. Z tymi zegarami CPU tym bardziej w Turbo to odkąd pamiętam były jaja i na Intelach i na AMD.

Wczoraj robiliśmy upgrade z Ryzena 1200 na 2600 u brata na płycie GIGABYTE (BIOS aktualny) i tak samo jaja z zegarami. Każdy program pokazuje inaczej, nie wiadomo w co wierzyć.

U mnie na MSI B450 GAMING PLUS było to samo na Ryzen 2700, dopiero jak podkręciłem do 4.0GHz to pokazuje dobrze na wszystkich rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...