Skocz do zawartości
spider182

gtx super 1660 czy coś innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych zgromadzonych

 

Przymieżam się powolutku do kupna nowego GPU. Budżet max 1300, im taniej tym lepiej. Karta będzię służyła głównia do grania (głównie gry typu survivale, wyścigi itp). Od zawsze miałem karty od zielonych, więc teraz też celuje w nvidie a konkretnie w model gtx 1660 super. Zastaniawiam się nad :

 

Zotac GeForce GTX 1660 SUPER AMP 6GB GDDR6 - bo dłuższa gwarancja

 

MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X 6GB GDDR6 - pełne zaufanie, dwa gpu do dzisiaj śmigają, obecnie gram na msi gtx660 i jakoś jeszcze daje radę)

 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 - ze względu na cenę, chodziaż wykonanie jest gorsze w przypapadku dwóch powyższych

 

W przyszłości napewno będę zmieniał platformę na coś nowszego, ale zanim do tego dojdzie trochę jeszczę pośmigam na moim staruszku. Poniżej specyfikacja kompa:

 

Monitor - AOC 24g2u 144Hz

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 (SPC130)

Zasilacz - XFX TS550W 120mm 80+ Bronze

Płyta Główna - GIGABYTE P67A-UD3

Procesor - Intel Core i5-2500K Sandy Bridge - Podkręciłem go do 4,4 GHz

Karta Graficzna - MSI GeForce GTX 660 Gaming OC

Pamieć - Corsair 4 x 2GB 1600MHz CL9 XMS3

Dysk SSD Crucial BX200 240GB

 

I jeszce mam pytanie, ile mniej wiecej % GPU NIE będzie wykorzystywana przy obecnej specyfikacji kompa, i jak bardzo będzie odczuwalny bottleneck? I czy wogóle będzie? ponieważ udało mi się podkręcić moja i5 do 4,4 Ghz

NO i czy zjawisko bottleneck jeśli sie ma słaby procesor będzie odczuwalne podczas grania ?

 

Bardzo prosze o porady bądź propozycje innych kart graficznych

Edytowane przez spider182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, będzie mocno odczuwalne podczas grania. Ścinki od strony procesora bardziej bolą niż od karty graficznej - są to praktycznie przycięcia, a nie tylko mniej fps jak w przypadku karty. Tu nie ma jak wykombinować np ze zmniejszeniem detali. Dodatkowo masz monitor 144Hz. Trzeba wymieniać cała platformę (ryzen 3600). Co do samej karty, to faktycznie, najbardziej opłacalny jest gtx 1660 super. MSI trochę drogo wychodzi. Brałbym taniego 1660 super i robił undervolting. Resztę odkładać na zmianę platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak FHD 15-20% bottleneck grafiki gtx 1660 będzie ok podaj jakie tytuły może grasz bo survival to może być i minecraf :D

a własnie ceny rtx maja spaść nie lepiej poczekać w nowszych tytułach lepiej na takim rtx 2060 bardziej wykorzystasz te 144 hz na 1660 będzie grywalnie 60 fps ale na rtx pozwolisz sobie na więcej ;)

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, będzie mocno odczuwalne podczas grania. Ścinki od strony procesora bardziej bolą niż od karty graficznej - są to praktycznie przycięcia, a nie tylko mniej fps jak w przypadku karty. Tu nie ma jak wykombinować np ze zmniejszeniem detali. Dodatkowo masz monitor 144Hz. Trzeba wymieniać cała platformę (ryzen 3600). Co do samej karty, to faktycznie, najbardziej opłacalny jest gtx 1660 super. MSI trochę drogo wychodzi. Brałbym taniego 1660 super i robił undervolting. Resztę odkładać na zmianę platformy.

Do przykładu gram w Miscreated (survival pvp) Obecnie przy tej specyfikacji GPU używane jest w 95-100% cały czas, zaś CPU używane jest średnio od 75-85%, dane z programu RTSS moitorowane na bierząco podczas grania. Skoro procesor nie jest wykożystywany w 100% to nie będzie bottlenecka gdy wymienie na gtx 1660?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no tutaj to akurat spokojnie bardziej bałbym się o nowe gry gdzie 4 rdzenie to już mało po prostu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no tutaj to akurat spokojnie bardziej bałbym się o nowe gry gdzie 4 rdzenie to już mało po prostu

No właśnie nie gram w gry super AAA, rzadko odpalam jakiś nowy tytuł, ale z racji tego ze kiedyś tam będę zmieniał platformę, to wolę kupić już lepsza kartę... no chyba że radzicie pójść w tańszy model? Co do firm gtx 1600 toktóre polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie tego najtańszego poczekaj jeszcze może cena spadnie cena

a premiera tego rx 5600xt już niby jutro amd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko czy jest sens dawać tyle za gtx gdzie nvidia ma zbić cenę rtx 2060 to zamiast dawać za gtx 1660 prawie 1200zł dopłaci stówkę czy tam 2 i będzie miał rtx

jeśli ci się zmieści ta z 3 wentylatorami powinno być ciszej ale na pewno już więcej bym nie dawał za gtx to już taki max

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczekam, niema problemu, jak ma stanieć to będzie więcej na nową platforme,ten mój gtx 660 gaming OC dodatkowo jeszcze podkręcony jeszcze na msi afterburner jakoś daje radę, powiem więcej ten staruszek już dwa razy się spłacił, szczerze to watpie żeby dzisiaj takie karty robili

 

a ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tym bottleneckiem, skoro na mojej gtx 660 w danej grze obciążenie wynosi 100%, na cpu wynosi 70&, to jeśli kupie np GTX 1660 super to np obciążenie tej nowej karty będzie np 80% a ile wtedy będzie miał CPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU będzie miał tyle ile będzie mu potrzebne. Jeżeli będzie potrzebne mu więcej niż jest w stanie z siebie dac będzie miał 100% i spadki fps.

Bottleneck to dziwne pojecie, dla mnie bezsensowne zresztą.

Masz słabego procka i odpalisz konkretnie zajezdzajaca GPU gre, do tego dasz to na ultra i 4k to może być wtedy użycia procesora 50%, grafiki 100% i 10fps.

Nie patrz na to, po prostu kup i graj, a z czasem zmienisz platformę na nowszą, będziesz grał w nowe tytuły i będzie brakować mocy GPU i koło znów się zamknie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podam swój przykład... ja mam kartę GTX 1060 6 GB, czyli wolniejsza od GTX 1660 Super.

 

Wiedzmin 3 oscylował wokol 50-60 klatek na ustawieniach prawie ultra na i5 4460. Ale odczuwalne były szarpnięcia.

 

Zmieniłem proca na Ryzena 7 2700 i nagle na tej samej karcie trzyma 60 klatek i chodzi bez zajakniecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie karta pracuje czesto na 98% przy 4.8Ghz ale i tak cpu za słaby do tej karty

A wiesiek mi trzymał 60 fps lekko na b.wysokich

Edytowane przez Targaryen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak po wynikach RX 5600XT do 1300 jedyne co można polecić to Sapphire pulse RX 5600XT

Edytowane przez Spasiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tym bottleneckiem

Ja wytłumaczę. Gry do działania potrzebują obliczeń procesor i i GPU. Bottlneck to wąskie gardło. Jeśli w danym momencie gra korzysta ze 100% z mocy procesora i powiedzmy w 70% z karty graficznej to masz bottleneck na procesorze. Jeśli w innym momencie gra korzysta odwrotnie, to znaczy w 100% z mocy karty i 70% z mocy procesora to masz bottleneck na karcie graficznej. Generalnie prawie zawsze masz na czymś bottleneck. I są gry które wymagają więcej od procka i gry które wymagają więcej od karty graficznej i to samo się tyczy pojedyńczych lokacji w grach. Są lokacje procesorowe i bardziej wymagające od GPU.

Więc wniosek jest taki że najlepiej mieć najlepsza kartę i najlepszy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczekam, niema problemu, jak ma stanieć to będzie więcej na nową platforme,ten mój gtx 660 gaming OC dodatkowo jeszcze podkręcony jeszcze na msi afterburner jakoś daje radę, powiem więcej ten staruszek już dwa razy się spłacił, szczerze to watpie żeby dzisiaj takie karty robili

 

a ktoś mi wytłumaczy jak to jest z tym bottleneckiem, skoro na mojej gtx 660 w danej grze obciążenie wynosi 100%, na cpu wynosi 70&, to jeśli kupie np GTX 1660 super to np obciążenie tej nowej karty będzie np 80% a ile wtedy będzie miał CPU ?

Najlepiej to kup Xeon E3-1240 [ serwerowy odpowiednik i7 ] z ali za 200zł https://www.aliexpress.com/item/4000044551835.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.61a97db5YwOBVd&algo_pvid=cc78ecad-8060-4f25-9316-c9647e779b38&algo_expid=cc78ecad-8060-4f25-9316-c9647e779b38-0&btsid=ca9f8d6d-0d44-426e-b608-5885c113a850&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchweb201603_53 , Za swój CPU też coś wyrwiesz. I wtedy możesz pokusić się na Radeona RX 5600 XT.

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten Xeon E3-1240 to taki koks ? Tzn czytałem że to troche lepszy odpowiednik i7. Fakto wyjdzie tanio, ale ddr3 i tak bym musiał dokupić ,a one wciąż są w cenie. Niewiem czy warto bawić się jeszce w tą starą platformę zmieniać procka, dokupywać ramy za 300zł itp

 

Ja wytłumaczę. Gry do działania potrzebują obliczeń procesor i i GPU. Bottlneck to wąskie gardło. Jeśli w danym momencie gra korzysta ze 100% z mocy procesora i powiedzmy w 70% z karty graficznej to masz bottleneck na procesorze. Jeśli w innym momencie gra korzysta odwrotnie, to znaczy w 100% z mocy karty i 70% z mocy procesora to masz bottleneck na karcie graficznej. Generalnie prawie zawsze masz na czymś bottleneck. I są gry które wymagają więcej od procka i gry które wymagają więcej od karty graficznej i to samo się tyczy pojedyńczych lokacji w grach. Są lokacje procesorowe i bardziej wymagające od GPU.

Więc wniosek jest taki że najlepiej mieć najlepsza kartę i najlepszy procesor.

Tak właśnie myślałem, eh fajny biznes na nas robią.

 

Panowie to rozumiem czekać aż stanieje gtx 1660 super lub gtx2060, czy mieć na oku tego RTX5600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić gtx 1660 super za 900-1100 zł w zależności czy interesuje Ciebie wersja bieda czy już dobra typu Gigabyte GTX 1660 SUPER OC GAMING. Albo na promocji rx 580. Nie ma sensu dokładać do rtx 2060 czy rx 5600 xt w twoim przypadku. Później to zbierać na nowy zestaw PC.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...