Skocz do zawartości
pucek2000

Jaki RAM do MSI B450 Gaming plus max?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, jaki RAM pod B450 gaming plus max oraz Ryzen 1600AF?Cena max. to 300 zł razem z dostawą za 2x8GB, ale wolałbym taniej w miarę możliwości.

 

Czy róznica między single, a dual channel jest bardzo duża? (gdybym na razie wziął 1x8GB, a drugą kośc w przyszłości).

 

 

Czy np taka GOODRAM IRDM X 8GB będzie ok, czy lepiej dołożyć troszkę do czegoś lepszego?

 

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej kości z miejsca tracisz tyle wydajności że to nie ma sensu, celuj w pamięci dual channel od razu bo warto to nie jest minimalnie mniejsza wydajność a sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16d-16gisb-941200/

lub

morele.net/pamiec-adata-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-ax4u300038g16-dbg-1792418/

 

Dwie w morelach są do tej ceny, poniżej są już tylko wolniejsze.

Oba zestawy 3000MHz CL16 dual channel, więc całkiem nieźle. Powinny pójść spokojnie na te mityczne 3200MHz i wyżej.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zdecyduję się na te Cruciale, są tańsze od pozostałych propozycji G-skill i A-data, a mają CL15, a nie 16.A ma ktoś może porównanie, które lepiej się podkręcają?

 

 

I jeszcze takie pytanie: o ile dobrze się orientuję, producenci płyt zamieszczają info, które pamięci są wspierane przez daną płytę, znajdę gdzieś takie info nt. b450 gaming plus max? Tutaj klikam compatibility, ale nic tam nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na MSI jest taka notka:

 

Memory compatibility support depends on the CPU memory controller.

 

Te Cruciale ponoć chodzą na 3400 na CL15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na MSI jest taka notka:

 

Memory compatibility support depends on the CPU memory controller.

 

Te Cruciale ponoć chodzą na 3400 na CL15.

 

Czyli jak to rozumieć? Jak dany procesor ma obsługę RAM o konkretnym taktowaniu to płyta także obsłuży?Nie jestem za bardzo w temacie podkręcania, z 3000 na 3400 to jest dobry wynik?

 

 

A ma ktoś może właśnie te Cruciale na B450 Gaming Plus Max i może potwierdzić, że działają bez problemu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak to rozumieć? Jak dany procesor ma obsługę RAM o konkretnym taktowaniu to płyta także obsłuży?Nie jestem za bardzo w temacie podkręcania, z 3000 na 3400 to jest dobry wynik?

 

 

A ma ktoś może właśnie te Cruciale na B450 Gaming Plus Max i może potwierdzić, że działają bez problemu?

 

Raczej będą śmigać bez problemu + spory potencjał oc

https://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci w 100% kompatybilne z tą płytą:

 

PRaofc8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci w 100% kompatybilne z tą płytą:

 

PRaofc8.jpg

Nie wiem gdzie to znalazłeś, ale dzięki :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te płytę i pamięci obecnie podkręcone na 3600 16 16 19 16 36 na 1.37v (safe z kalkulatora)(dopiero zaczynam się bawić) także pamięci polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie to znalazłeś, ale dzięki :)

Normalnie, po numerach seryjnych pamięci RAM. Co prawda manualnie bo w sklepach widnieją one z dopiskiem "2K" co oznacza "2 Kit", czyli zestaw dwóch kości, kiedy to z kolei u producentów płyt głównych pamięci te nie mają tego dopisku bo oni tam testują pojedyncze moduły co nie zmienia faktu, że pamięci tak czy siak są kompatybilne w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te płytę i pamięci obecnie podkręcone na 3600 16 16 19 16 36 na 1.37v (safe z kalkulatora)(dopiero zaczynam się bawić) także pamięci polecam.

3733mhz chodzi na takich timingach na tych pamięciach, kwestia czy sam kontroler w procu pozwoli, a CL14 można jak ma ktoś wprawę w kręceniu do 3533mhz zrobić, wiec pamięci mega do OC w dodatku cena bdb, sam kręciłem takie i znam sporo osób które je kręciły. Aegisy są fatalne nawet po OC jedyne co można zrobić to CL16-18-18 ~~~~ przy 3200mhz na słabych kościach hynixa AFR

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę otwierać nowego wątku, a mam podobne pytanie odnośnie ramów,czy przy płycie aorus b450 m z procesorem ryzen 5 3600 pamięci 3600mhz, które są teoretycznie obsługiwane przez mobo (są na liście) będą śmigać? Też jest notka o tym, że zależy to od kontrolera w procesorze, dlatego wolę zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ryzen 3 Gen nie powinno byc problemu z 3533/3666 CL 16 na Crucialach 3000 CL15/ 3200 CL16.

 

U mnie dopiero przy 2 x DUAL musiałem zejść niżej , choć jeszcze zbyt długo nie walczyłem z nimi :P

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na Crucialach CL15 3000mhz, msi b450 gaming plus max i Ryzen 1600AF poskładany, na razie ustawiłem pamięci na 3200 mhz i cl14 bez zmiany napięcia. Nie dało się ustawić CL15, tzn. pomimo ustawienia i tak szły na cl16. To dobry wynik czy warto bawić się dalej ?Czym testować stabilność pamięci?

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na Crucialach CL15 3000mhz, msi b450 gaming plus max i Ryzen 1600AF poskładany, na razie ustawiłem pamięci na 3200 mhz i cl14 bez zmiany napięcia. Nie dało się ustawić CL15, tzn. pomimo ustawienia i tak szły na cl16. To dobry wynik czy warto bawić się dalej ?Czym testować stabilność pamięci?

 

 

Nie ma sensu na siłę schodzić z tmingów w dół bo przyrost wydajności jest znikomy https://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_do_procesorow_amd_ryzen_taktowania_vs_opoznienia?page=0,15

 

lepiej podnieść timingi jeśli jest możliwość podbicia zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu na siłę schodzić z tmingów w dół bo przyrost wydajności jest znikomy https://www.purepc.p...oznienia?page=0,15

 

lepiej podnieść timingi jeśli jest możliwość podbicia zegara.

 

Nie chciały działać na 3400MHZ przy cl16, nawet jak podbiłem napięcie do 1.4V. Wiedźmina 3 od razu wywalało do pulpitu, nawet nie musiałem robić innych testów. Być może będę musiał jeszcze pozmieniać jakieś inne parametry, by poszły wyżej, na razie aż tak bardzo nie zgłebiłem się w temat.

Edytowane przez pucek2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na Crucialach CL15 3000mhz, msi b450 gaming plus max i Ryzen 1600AF poskładany, na razie ustawiłem pamięci na 3200 mhz i cl14 bez zmiany napięcia. Nie dało się ustawić CL15, tzn. pomimo ustawienia i tak szły na cl16. To dobry wynik czy warto bawić się dalej ?Czym testować stabilność pamięci?

Musisz mieć 1T bez Gear Down Mode aby działały nieparzyste timingi, jak kręciłem te cruciale to poszły przy ryzenie 2600 na 3466mhz @ 14-18-14-32-54 trfc 540

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy B450 Gaming Plus Max albo R7 5800X mają jakieś fochy jeśli idzie o 4 x 8 GB? Planuje dołożyć drugie 2x8 GB i zastanawiam się czy się ze sobą nic nie pokłóci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x8gb zawsze trudniej ustabilizować niż 2x8gb, nawet teoretycznie te same kości, dwa zestawy po 2x8 o tej samej nazwie mogą się kłócić, ze sobą, tylko kupno zestawu 4x8 powinno w 99.9% gwarantować że wszystko zadziała, kup z możliwością zwrotu i zwróć jak będą problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na b450 bez max zrobiłem stabilne 4x8GB 3800mhz cl15 a wcześniej myślałem że max to 3733 i to przy 2x8 :E kwestia czasu i ustawień ale po zmianie na b550 nie zyskałem niczego co do możliwości oc ani też nie straciłem :E no może vrm działa gorzej na 550 niż na tomie 450 :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...