Skocz do zawartości
patryk1314

Monitor 27", IPS, 100Hz+

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać,

Jestem w trakcie poszukiwania drugiego monitora.

Aktualnie działam na AOC i2369Vm, aczkolwiek jednak już jest nieco za mały.

Wymagania:

- maksymalnie do 2000zł

- 27 cali lub więcej

- rozdzielczość WQHD+

- najlepiej na IPS

- odświeżanie 100Hz+

- VESA, fajnie gdyby było, aczkolwiek nie jest to priorytetowy wymóg

 

Nie ma znaczenia czy ma głośniki, zakrzywiony czy prosty ekran, mat czy błyszczący.

 

Zastosowanie wszelakie - w wolnych chwilach dla relaksu gry (stąd 100hz lub więcej), wszelakie multimedia, amatorsko Photoshop/obróbka zdjęć.

Kąty widzenia - również bez większego znaczenia, 98% czasu na monitor patrze na wprost ;)

 

Póki co, na wglądzie mam:

1. Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX HDR

2. Acer Nitro VG270UPBMIIPX

3. LG 34UC79G-B / LG 34UC89G - spore, teoretycznie mała rozdzielczość, aczkolwiek przy takiej wielkości monitora, odległość od oczu będzie wynosiła dobre 100cm i dalej

 

No chyba, że znajdzie się coś na VA w tej kwocie co imo nie będzie aż tak odstawał barwami od IPSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa Acery mają 8 bit + FRC, podczas gdy LG to zwykłe 8 bit i ma mniejsze pokrycie kolorów.

Z tamtych dwóch, 270 ma ciut większe pokrycie sRGB.

 

Odwiedź displayspecifications.com i powpisuj jeszcze jakieś modele stąd:

https://forum.pclab.pl/topic/1301047-Monitory-lista-80-modeli-2432-z-parametrami-%7C-od-450z%C5%82-do-20003000-z%C5%82-%7C-lista-z-parametrami-%7C-2020/page__p__15755261__fromsearch__1#entry15755261

Może trafi Ci się jakiś pełny 10 bit panel zamiast 8 bit+FRC, do tego względnie pod Photoshopa omijałbym szerokogamutuwce (proszę mnie poprawić jeśli mówię źle).

Zobacz też tutaj:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/htmlview#gid=0

Daj znać jak coś ciekawego znajdziesz.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. LG 34UC79G-B / LG 34UC89G - spore, teoretycznie mała rozdzielczość, aczkolwiek przy takiej wielkości monitora, odległość od oczu będzie wynosiła dobre 100cm i dalej

 

Odległość będzie taka samo bo to rozmiar 27" tylko z dodatkowymi bokami dla większej imersji w grach czy po prostu dodatkowa przestrzeń robocza. Tutaj też potrzebujesz 1440p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, LG 27GL850-B mogę dorzucić do listy, aczkolwiek cenowo już jako totalne maksimum, aczkolwiek niestety nie znalazłem nic więcej, co by mnie zainteresowało ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zakupie ów LG 27GL850-B.

Póki co, to nie mam na co narzekać. Prawie. Posiadałem już kiedyś dwa monitory i nie sprawiały problemów, teraz po podłączeniu LG... Raz działa świetnie, a raz...

Przykładowo po starcie PC przez jakiś czas "Przerwanie systemowe" pożera 100% CPU, czego nigdy nie doświadczałem przed podłączeniem drugiego monitora. Kolejna rzecz - okno menedżera zadań na LG niemiłosiernie mruga, na drugim monitorze spokój, nie jest to cały czas, ale są takie momenty.

W linku filmik, gdzie na nagraniu dokładnie widać o co mi chodzi. Monitory podłączone pod 1080TI XE, LG podpięty DP.

Ciekawostka - miałem przypadki nieprawidłowego działania przewodów DP, tak i w tym przypadku po prostu odwrotnie go podłączyłem, start PC, leci magiczne logo Win10 i tu gdzie powinien być moment do przejścia ekranu blokady - na obu monitorach jest wyświetlana czerń, gdy ponownie odwrócę podłączenie monitora LG - działa.

Czyżby DP dołączany do zestawu był po prostu za słaby?

na

Ps. Jeszcze jedna ciekawa przypadłość, po starcie systemu czasami muszę przestawiać wyjścia audio bo ustawia się AOC (głośniki w monitorze) zamiast karta muzyczna z mobo, również świeża przypadłość po podłączeniu LG.

Edytowane przez patryk1314

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zakupie ów LG 27GL850-B.

Póki co, to nie mam na co narzekać. Prawie. Posiadałem już kiedyś dwa monitory i nie sprawiały problemów, teraz po podłączeniu LG... Raz działa świetnie, a raz...

Przykładowo po starcie PC przez jakiś czas "Przerwanie systemowe" pożera 100% CPU, czego nigdy nie doświadczałem przed podłączeniem drugiego monitora. Kolejna rzecz - okno menedżera zadań na LG niemiłosiernie mruga, na drugim monitorze spokój, nie jest to cały czas, ale są takie momenty.

W linku filmik, gdzie na nagraniu dokładnie widać o co mi chodzi. Monitory podłączone pod 1080TI XE, LG podpięty DP.

Ciekawostka - miałem przypadki nieprawidłowego działania przewodów DP, tak i w tym przypadku po prostu odwrotnie go podłączyłem, start PC, leci magiczne logo Win10 i tu gdzie powinien być moment do przejścia ekranu blokady - na obu monitorach jest wyświetlana czerń, gdy ponownie odwrócę podłączenie monitora LG - działa.

Czyżby DP dołączany do zestawu był po prostu za słaby?

na

Ps. Jeszcze jedna ciekawa przypadłość, po starcie systemu czasami muszę przestawiać wyjścia audio bo ustawia się AOC (głośniki w monitorze) zamiast karta muzyczna z mobo, również świeża przypadłość po podłączeniu LG.

 

 

To ciekawe. Sprawdź ten kabel. Być może znowu LG daje ciała i dołącza kabel DisplayPort z aktywnym pinem nr 20. Zdarzały się już takie przypadki w innych modelach. Nie bagatelizowałbym tego. Przyznam jednak, że nie mam zbyt dużej wiedzy na temat ekranów, więc może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie - jak będąc w sklepie stacjonarnym, znaleźć DP 1.4 bez 20 pinu, bo wydać 50zł+ na nowy kabel to nie problem, ale jednak jak znowu będzie 20pin, to trochę szkoda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę tyle ile zauważyłem - takie anomalie dzieją się w momencie uruchomienia w Win10 funkcji HD Color - uruchomienie jakiegokolwiek tytułu (gdzie nie ma możliwości ustawienia HDR) i wyjście, powoduje właśnie o to taki efekt. Bez włączonego HD Color - wszystko działa jak należy. Tak więc, chyba nie do końca wina po stronie kabla, a systemu... Jeszcze lepiej by było, gdyby inny użytkownik tego monitora podzielił się informacją jak to u niego wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę tyle ile zauważyłem - takie anomalie dzieją się w momencie uruchomienia w Win10 funkcji HD Color - uruchomienie jakiegokolwiek tytułu (gdzie nie ma możliwości ustawienia HDR) i wyjście, powoduje właśnie o to taki efekt. Bez włączonego HD Color - wszystko działa jak należy. Tak więc, chyba nie do końca wina po stronie kabla, a systemu... Jeszcze lepiej by było, gdyby inny użytkownik tego monitora podzielił się informacją jak to u niego wygląda.

 

Możliwe. Nigdy nie miałem takiego monitora ani Windows 10, a moja wiedza też nie jest duża. Na Twoim miejscu zamiast kupować kabel zakupiłbym sobie miernik uniwersalny i przeprowadził test czy ten pin jest aktywny w oryginalnym kablu od LG. Miernik przyda Ci się zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 27GL850 to obecnie najlepszy monitor 27' 144hz, IPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej samej matrycy jest Lenovo Legion Y27q-20, a dodatkowo podkręcony jest do 165Hz, ale i ten LG możliwe, że podobnie się podkręci.

Nie wiem też, czy problemy Lenovo z wygaszaniem ekranu na serii 10xx przy dużych spadkach FPS

(fix w CRU https://motherbear.home.blog/2019/12/10/lenovo-legion-y27q-20-black-screen-fix/) też występują na LG.

 

W tej cenie, poza tymi dwoma, żeby miał HDR, rzeczywiście nie ma czego szukać na obecną chwilę, bo nie ma.

 

A nie czekaj, jest jeszcze VG27AQ, tylko że to G-Sync.

 

O, i jeszcze są BenQ EX2780Q i AOC AGON AG273QX

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze (144Hz, FreeSync) LC-Power LC-M27-FHD-144-C za 900 zł, ale to VA ponoć typowo smużące w "kontrastowych scenach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego względnie pod Photoshopa omijałbym szerokogamutuwce (proszę mnie poprawić jeśli mówię źle).

 

Wręcz przeciwnie - pod Photoshop szeroki gamut jak najbardziej. Wszelkie przekłamania kolorów (np. przesycenie) jakie ludzie mają na szerokim gamucie, wynikają z braku włączonego CMS i wyświetlania w taki sposób obrazów sRGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tylko CM nie CMS, bo to dwa różne pojęcia.

 

Edit Przepraszam, CMS w grafice, a nie stricte web devie też jak najbardziej funkcjonuje.

 

Tylko jeśli mówimy już o profilowaniu, warto przypomnieć, bo taka propozycja też tu padła, że profile LG na stronie mogą być z reguły do niczego.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

profile LG na stronie mogą być z reguły do niczego.

Niestety tak bywa. Sam się spotkałem z profilem do jednego z LG, który rozwalał choćby gammę w kosmos. Chyba jedynie profile od EIZO są pewne (że nie trafimy na jakąś minę, co nam pojedzie po gammie np. na wartość 2.6). Oczywiście profil od EIZO model X nie będzie zupełnie pasował do monitora LG model Y :(

 

Edit Przepraszam, CMS w grafice, a nie stricte web devie też jak najbardziej funkcjonuje.

No tak. Jakoś nam użytkownikom tak wyszło, że skróty mogą oznaczać kilka różnych rzeczy - co jest oczywiście mylące (np. FPS - frames per second lub first person Shooter ... CMS - Color Management System , albo wspomniane cms'y przy stronach www) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend będę miał czas, to machnę miernikiem zerknąć czy działa 20 pin.

160Hz nie jest mi potrzebne, nie grywam jakoś super profesjonalnie dla wyników i ścigać się w FPSy. Na AOC 60Hz z włączonym synchro po zejściu poniżej 55klatek wskakiwało 30, co jest bardzo niekomfortowe.

No i nie 1080Ti aby lecieć na średnich/minimalnych ustawieniach "bo FPSy" :D

Na tą chwilę, to 27" to maks jaki bym u siebie upchał, na 32" nawet nie ma opcji, 23" i 27" są na styk.

 

Dodatkowo - po wyłączeniu HDR w systemie - problem z przełączaniem się dźwięku na inne wyjścia ustał, być może faktycznie 20pin jest aktywny i coś miesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zakupie ów LG 27GL850-B.

 

 

Dziękuję za wszelkie dalsze propozycje, aczkolwiek monitor kupiony jakiś czas temu :D Lecz ta lista przyda się, być może jeszcze nad jakimś kiedyś pomyślę.

 

Na tą chwilę myślę co powoduje problemy przy włączonym HDR w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz może do supportu LG. Względnie chyba na angielskim supporcie może być większa szansa na lepszy pomoc, jak ogarniesz to komunikacyjnie.

Ew. jeszcze możesz spróbować napisać do sklepu i poczytać opinie na stronach produktu. Może więcej ludzi ma podobny problem, a może nawet ktoś zna rozwiązanie. Niekoniecznie opinie muszą być indeksowane przez Google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...