Skocz do zawartości
rysioou

Budowa PC z 6x SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuję pomocy w doborze płyty+proc obsługujących minimum 6 dysków SATA. Znalazłem kilka płyt z 6 portami ale w rzeczywistości są to zdublowane linie. Nie jestem również pewien czy Ryzeny obsłużą 6 linii SATA. Na płytę i proc mogę przeznaczyć max 1500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie planujesz żadnych M.2, to Cię to "zdublowanie" nie obchodzi.

Jeżeli jednak planujesz - to racz napisać to ze szczegółami, inaczej ciężko będzie doradzić optymalną płytę.

 

To tak zanim ktoś wpadnie na pomysł polecać x570, albo nieśmiertelne "biesz msi bo sekcjaaaaa!11"

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem użyć M.2 do zainstalowania tam systemu ( Linux), żeby wykorzystać SATA tylko na duże dyski ale mogę startować z pendrive. Przeglądałem już kilka płyt 6x sata ale jak zaglądałem do specyfikacji chipsetów to wychodziło, że obsługuje tylko 4 więc myślę, że te sześć portów na płytach to nie tylko zdublowane linie z M.2 ale i między sobą. Jest jeszcze pomysł, żeby wstawić kartę PCI z portami SATA tylko jaką? W sklepach same starocie 1,5-3 GB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że na AM4 nie tylko chipset dostarcza SATA, ale także sam procesor. Stąd też mając płytę z B450 który daje max 4 SATA można mieć w sumie 6, bo procesor dostarcza dwa. To wszystko bez dodatkowych kontrolerów.

 

Jeżeli chcesz oszczędzić - najtaniej wyjdzie wziąć jakiekolwiek B350/B450 z 6 portami SATA, a dysk NVMe dać na adapterze do slotu x4/x16 - gdyż na większości płyt "B" mających 6 SATA dwa z nich są zamienne z M.2 z CPU.

Są wyjątki od tej reguły, np. Asrock B450 Pro4, ale one mają inne kompromisy.

 

Jak Ci się taki stan rzeczy nie podoba i jesteś skłonny dopłacić, to można się rozejrzeć za X470.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...