Skocz do zawartości
eros82

Płyta dla Ryzen 7 3700x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, proszę o pomoc w doborze płyty dla Ryzen 7 3700x - mimo przeczytania wielu stron na forum w dalszym ciągu to trudna decyzja.

 

Komputer wykorzystywany będzie sporadycznie do gier a głównie obróbka zdjęć oraz montaż video w tym 4K. Nie interesuje mnie OC i na pewno nie zamierzam zmieniać płyty i procesora przez powiedzmy 3-4lata. Na pewno zostanie użyta pamięć CORSAIR 2x8GB 3000MHz Vengeance LPX kupiona niedawno do poprzedniego sprzętu, który uległ uszkodzeniu (procesor intela). Podpięty zostanie 1 dysk SSD po SATA, 1 zwykły talerzowy a może w przyszłości SSD M.2

 

Zastanawiam się nad:

 

Gigabyte B450 AORUS PRO - chociaż minus dla mnie te 1 wew. złącze usb3 a przydałyby się 2 żeby wyprowadzić na panel przedni i usb3 i podpiąć czytnik kart

MSI MPG X570 Gaming PLUS

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

Asus Prime X470-PRO

Gigabyte X570 AORUS ELITE

 

Główne kryterium to stabilność działania :)

 

Budżet max. powiedzmy 800-900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia.

W tym przedziale cenowym MSI ma słabe sekcje zasilania, które dość mocno się grzeją (na test benchach trohtluja, w dobrze wentylowanych obudowach są gorące).

W tej kwocie ASUS x570 lub ew. gigabyte x570 https://www.youtube.com/watch?v=_7PkZwY9PWM.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia, ale jak widać cały czas pada argument słabych sekcji zasilania. Posiadam MSI X570 Gaming Plus.

https://forum.pclab.pl/topic/1296314-P%C5%82yta-g%C5%82%C3%B3wna-pod-ryzen-7-3800x/page__st__40__p__15728822__fromsearch__1entry15728822 - do poczytania. Zwykły szary użytkownik przy w miarę wentylowanej budzie nie musi się przejmować tą nieszczęsną sekcją. Jeżeli syntetyczne testy jej nie zagotowały to w codziennym użytkowaniu tym bardziej się nic nie wydarzy. Z płyty jestem zadowolony i na pytanie czy teraz kupiłbym ją jeszcze raz, odpowiedź brzmi - tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi zweryfikować twoje testy, natomiast hardware unbox to nie jedyni, którzy potwierdzają, że MSI potrafi być gorące.

http://der8auer.com/x570-motherboard-vrm-overview/

Tak jak pisałem wyżej, przy dobrej wentylacji w obudowie nie powinno to być problemem nawet przy Ryzen 9 3900.

Jeszcze inna sprawa z umiejscowienie czujnika przez MSI. W programie, na ich blogu, odczyt jest 59 stopni a kamera wskazuje 68. https://www.msi.com/blog/mpg-x570-gaming-edge-wifi-vrm-thermal-test

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czy dla tego procesora warto brać pod uwagę tą bardziej budżetową płytę Gigabyte B450 AORUS PRO czy jednak skupić się wyłącznie na tym x570? Tak jak pisałem bez OC oraz bez planów zmiany procesora przez najbliższe kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej rzeczywisty test (w obudowie z wentylacją)

https://www.igorslab.de/en/big-real-world-test-with-three-x570-motherboards-in-a-closed-pc-the-truth-about-voltage-regulators-fans-temperatures-and-the-onboard-sound/3/

W przypadku B450 lepiej brać MSI. Przy tej podstawce mieli najlepsze płyty. Osobiście wybieranym pewnie już coś na x570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-> eros82 - To będzie Twoja płyta, porównaj wyposażenie poszczególnych płyt - gniazda, ich ilość, maksymalne obsługiwane wartości dajmy na to RAMu, sprawdź układ dźwiękowy jeżeli nie używasz dodakowej dźwiękówki - i sam sobie odpowiedz na pytanie co potrzebujesz teraz i czy coś przyda Ci się w przyszłości. Cena to też różnica kilkuset złotych, więc jeśli masz napięty budżet warto to rozważyć. Ponadto odnośnie starszych płyt, które są na rynku dłużej możesz poszperać odnośnie potencjalnej awaryjności czy problemów jakie (czy w ogóle) stwarzają (np. z biosem/RAMy). Ja sam jestem póki co zadowolony z MSI x570 Gaming Plus, co nie znaczy, że uważam ją za jedyny słuszny wybór.

Edytowane przez ChrisBgnr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia zawsze to samo: musisz kupić X570 Asusa z chłodniejsza ale piszcząca sekcja. Bez wzmacniacza słuchawkowego i z gorszym, głośniejszym chipsetem niż MSI, ten w MSI praktycznie cały czas jest na fanstopie.

 

Jeszcze pytanie czy idziesz w AIO czy w powietrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie powietrzne. Wykorzystam albo starą obudowę SilentiumPC Gladius M35 albo pomyślę nad jakąś inną nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do znudzenia zawsze to samo: musisz kupić X570 Asusa z chłodniejsza ale piszcząca sekcja. Bez wzmacniacza słuchawkowego i z gorszym, głośniejszym chipsetem niż MSI, ten w MSI praktycznie cały czas jest na fanstopie.

Fakt, może trochę fanboistwa jest w moich postach (przez co skupiam się na zaletach), ale chęć ta sama - pomóc w wyborze.

Dla mnie prawie najistotniejszym kryterium jest sekcja zasilania, dlatego iż większość płyt x570 posiada rozwiązania zadowalające mnie w innych aspektach (dźwięk, LAN, liczba złączy itd.). Co do chipsetu, to zapewniam cię, na obu płytach jest ten sam - x570 :), natomiast faktycznie, przy MSI rozmieszczenie układu chłodzącego jest dużo lepsze (na ASUSach większe karty przykrywają cały wentylator i mamy 70-80 stopni).

Ten MSI ma wzmacniacz słuchawkowy (MSI MPG X570 Gaming)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że się dołączę. Też szukam mobo do 3700x. Prawie jestem zdecydowany na Asusa tuf za 8 stówek, ale chciałbym wiedzieć czy za te 400, no max 500 zł więcej można dostać coś wyraźnie lepszego jakościowo?

E: moment, jaka piszcząca sekcja w asusie? :o

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że się dołączę. Też szukam mobo do 3700x. Prawie jestem zdecydowany na Asusa tuf za 8 stówek, ale chciałbym wiedzieć czy za te 400, no max 500 zł więcej można dostać coś wyraźnie lepszego jakościowo?

E: moment, jaka piszcząca sekcja w asusie? :o

Ja sam albo nie słyszę tego piszczenia, ale nie zwracam na nie uwagi (przyzwyczajanie ;). A tak serio, u mnie nic nie piszczy. TUF x570 + R5 3600 i cisza, a jestem na to wyczulony - kiedyś mój zasilacz piszczał. Chyba, ze obudowa wszytko tłumi - Fractal R5.

Czy jakościowo dostaniesz coś lepszego za te 1200-1300zł. Od strony audio (wzmacniacze), możliwości multi gpu (płyty do 1000zł ASUSa, MSI i innych dla drugiego slotu pci korzystają z scieżek chipsetu x4, co uniemożliwia łącznie kart w SLI i ogólnie ogranicza sens tworzenia multi gpu - dopiero droższe płyty mają x8, a co z tym związane - wsparcie nie tylko dla CF, ale też SLI), liczby portów, bluetooth, wifi itd., pewnie dostaniesz. Pytanie, czy tego potrzebujesz?

Jeżeli chodzi o sekcje zasilania, też będą lepsze - z tym, że pojawia się pytanie, czy planujesz bić rekordy?

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na EDGE wzmacniacz jest. Na PLUS w opisie też go widzę.

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-X570-GAMING-PLUS klik na audio

 

W asusie nie ma. Przynajmniej nie w Prime nie wiem jak droższe.

 

No i piszczy dwóm osobom na forum. Nie wiem czy inni sprawdzali. Bierzcie to co tanie, to co w promocji. MSI chyba ma promie na grę, nie wiem jak inni.

 

Ale to pierdzielenie ciągle o sekcji to nie da się już czytać. Lepsza sekcja bo zimniejsza. Jakbym to robilo różnice czy ma 50 czy 40 stopni? Wolę FanStop na chipsecie. Brak piszczenia i wzmacniacz.

Polecam kupować Celerony i athlony, będą zimniejsze niż R5/R7 czy i7. Zamiast NVME trzeba brać SATA. Najlepiej 120 GB żeby nie miał moLiwosci się rozgrzać :D GPU też takie 75TDP, też będzie chlodniej.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupować Celerony i athlony, będą zimniejsze niż R5/R7 czy i7. Zamiast NVME trzeba brać SATA. Najlepiej 120 GB żeby nie miał moLiwosci się rozgrzać :D GPU też takie 75TDP, też będzie chlodniej.

Trochę nietrafione, gdyż gdy jedna wartość powinna być constant, to skupiamy się na obniżeniu innej. Tj. w przypadku kart graficznych lub CPU, jeżeli miałbyś identyczną wydajność (tak jak w przypadku sekcji zasilania), to chyba skupiałbyś się na obniżeniu temp/głośności i chciał wybrać jak najlepszy system chłodzenia. Tymczasem, hiperbolicznie, próbujesz postawić na swoim... przyrównać sekcję zasilania do podzespołów mających bezpośredni wpływ na wydajność.

 

EDIT.

Co do sekcji to nie tylko lepsza, bo chłodniejsza, ale lepsza, bo chociaż 4+2, to na każdą fazę przypadają trzy segmenty zasilające (w TUF x570) i dlatego sekcja jest chłodniejsza (moc każdej sekcji dzieli się na 3, tak samo jak ciepło) oraz ma większy potencjał.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tralabolicznie. Jaka różnica jest w sekcji 40 a 50 stopni. Albo nawet 45 a 60 stopni. Ta przegrzewający się siedzi cicho, ta chlodn piszczy. Ktora wybierasz? Coś te temperatury zmieniają?

 

 

A tak masz rację. sekcja zasilania może tyrać nawet w 120 stopniach w przeciwieństwie do pozostałych części w kompie. To nie nie ma porównania.

 

Jak CPU ma u Ciebie 60 stopni to wzywasz już straż pożarna? Takie durne sranie się Intel sekcje zasilania

A fakt jest taki. Że CPU zen 3600 przy 5x120mm na CUSTOM LC jest kilkadziesiąt stopni cieplejszy niż sekcja, z jednoczesnym niższym progiem temperatury granicznej.

 

Myślisz że na fortisie, Spartanie, noctua czy krążenie itp będzie lepiej?

 

, jeżeli miałbyś identyczną wydajność (tak jak w przypadku sekcji zasilania), to chyba skupiałbyś się na obniżeniu temp/głośności i chciał wybrać jak najlepszy system chłodzenia

Co do sekcji to nie tylko lepsza, bo chłodniejsza, ale lepsza, bo chociaż 4+2, to na każdą fazę przypadają trzy segmenty zasilające (w TUF x570) i dlatego sekcja jest chłodniejsza (moc każdej sekcji dzieli się na 3, tak samo jak ciepło) oraz ma większy potencjał.

 

Skup się na obniżeniu poziomu głośności piszczacej sekcji. Bo z temperatura to chyba już wszystko jasne? W połowie drogi do maximum spust na temperaturę sekcji nie ma żadnego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy R5 3600 twój MSI może pokazywać w programie temp. sekcji 50-55 stopni. Rzeczywista będzie o 5-10 stopni wyższa, co pokazywał testy z kamerą/miernikiem (linki powyżej).

Przy R7/9 będzie cieplej. Czy groźnie? Tak długo jak działa wentylacja w obudowie, to zapewne nie. Każda firma nieco inaczej ustawiła maksymalny poziom temp. dla sekcji. Nie pisałbym też nic o MSI, gdyby w testach ich wyniki były bardziej przyzwoite. Tymczasem są w tyle za wszystkim o 30-45 stopni i wg niektórych testów zbliżają się do granicy nawet w wentylowanych budach ( https://www.kitguru.net/components/motherboard/luke-hill/x570-vrm-temperature-analysis-luke-deep-dive/all/1/ )

Asus przecież też ideałem nie jest i ich płyty na B450 pod względem sekcji zasilania to tragedia. Tak samo, jeżeli wybierzemy msi meg x570 godlike to będziemy mieli chyba najlepszą sekcję zasilania z x570, gdzie ASUS przy droższych płytach nie oferuje nic specjalnego.

Jak już wspominałem, u mnie sekcja zasilania nie piszczy. Nie wiem jak jest w innych płytach Asus oraz pozostałych producentów.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, OC robić nie będę, no może ramy jak profil nie będzie szedł od strzała. Integra mnie nie interesuje, bo mam cube black do moich sennek. Chodzi mi tylko o jakość wykonania i przyzwoite temperatury. Za 1.4k jest Asus dość ciekawy, no ale właśnie 1.4k. Prawie tyle co procek. No, ale jak ma mi coś piszczeć na tufie, to chyba znów pomyślę nad b450.

Edytowane przez Kelam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, OC robić nie będę, no może ramy jak profil nie będzie szedł od strzała. Integra mnie nie interesuje, bo mam cube black do moich sennek. Chodzi mi tylko o jakość wykonania i przyzwoite temperatury. Za 1.4k jest Asus dość ciekawy, no ale właśnie 1.4k. Prawie tyle co procek. No, ale jak ma mi coś piszczeć na tufie, to chyba znów pomyślę nad b450.

Minciu wspominał coś o prime x570-p, że piszczy, ale tam jest inna sekcja zasilania niż na TUF x570 plus, którego mam (jak już wspominałem, u mnie nie piszczy).

Kolejna płyta Asusa w kolejce to rog strix x570-e gaming, i pewnie tę miałeś na myśli. Ma wszystkiego więcej (audio, portów, sli itd.) oraz, w sumie, topową u Asusa sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co myślicie o MSI X470 GAMING PLUS MAX? Niewiele droższa od wersji na b450, a kolorki bardziej mi odpowiadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy R5 3600 twój MSI może pokazywać w programie temp. sekcji 50-55 stopni. Rzeczywista będzie o 5-10 stopni wyższa, co pokazywał testy z kamerą/miernikiem (linki powyżej).

Przy R7/9 będzie cieplej. Czy groźnie? Tak długo jak działa wentylacja w obudowie, to zapewne nie. Każda firma nieco inaczej ustawiła maksymalny poziom temp. dla sekcji. Nie pisałbym też nic o MSI, gdyby w testach ich wyniki były bardziej przyzwoite. Tymczasem są w tyle za wszystkim o 30-45 stopni i wg niektórych testów zbliżają się do granicy nawet w wentylowanych budach ( https://www.kitguru.net/components/motherboard/luke-hill/x570-vrm-temperature-analysis-luke-deep-dive/all/1/ )

Asus przecież też ideałem nie jest i ich płyty na B450 pod względem sekcji zasilania to tragedia. Tak samo, jeżeli wybierzemy msi meg x570 godlike to będziemy mieli chyba najlepszą sekcję zasilania z x570, gdzie ASUS przy droższych płytach nie oferuje nic specjalnego.

Jak już wspominałem, u mnie sekcja zasilania nie piszczy. Nie wiem jak jest w innych płytach Asus oraz pozostałych producentów.

 

Syntetyki, OC, blokady napięć, zdjete limitery, 3900x, brak budy z przewiewem, AIO z chłodnica wywalona jak najdalej od płyty.

 

Na zdjęciu filmu widzę gola MSI bez obudowy zgodnie z powyższym schematem. Proc podczas testów przez godzinę wpierdzielal 250 Wat. Jaka była temperatura CPU podczas testów? Jaka była głośność chłodzenia podczas testów? Da się to odtworzyć z jednym chipletem?

 

MSI SLI z370 plus wywala się na cyce przy stockowym 8700k. Wystarczyło 150 Wat na CPU aby płyta throtlowal. Mimo to każdy ja a nawet tomahawki polecał.

AsRock Extreme4 z370 uznawany za płytę z bardzo dobrą sekcja wywalał się przy 220 watach. Gdzie i7 z palcem w oku mogła wciągać 250-280 Wat.

 

MSI wywala się jedynie na dwuchipletowcach, jedynie bez obudowy, jedynie po OC, jedynie w syntetykach, jedynie przy poborze ponad 250wat na CPU. Mimo to już została okrzyknięta gównem :D

I to przez ludzi, którzy jej na oczy nie widzieli bullshiet bezmyślny po całości.

 

 

 

 

Wszędzie jeden ten sam schemat. Daj mi Asusa też Ci udowodnię, że sekcje w nim usmaze. Ale na R7 się osrasz a MSI nie upalisz. Nie wyjmiesz tyle ciepła z pojedynczego chipletu procesora.

 

I tak wszyszcy siedzą i klępia te same bzdury.

 

Panowie, a co myślicie o MSI X470 GAMING PLUS MAX? Niewiele droższa od wersji na b450, a kolorki bardziej mi odpowiadają.

 

Że trzeba wpierw poszukać testów w syntetykach, po OC bez przewiewu na zen 3900x/3950x. Może też ma sekcje do doopy?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę to szukaj daty premiery Tomahawk x570 WiFi. To będzie dobra opcja bo z lepsza sekcja niż gamingi, lepszym wifi niż edge, ale wciąż z dobra cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę to szukaj daty premiery Tomahawk x570 WiFi. To będzie dobra opcja bo z lepsza sekcja niż gamingi, lepszym wifi niż edge, ale wciąż z dobra cena.

Płyta ma mieć premierę w Q1 2020.

Myślę ze będzie ją można dostać w Polsce w marcu lub najpóźniej w kwietniu. Cena ma być ok 190-200$ wiec u nas ~900pln

Z recenzji które widziałem w porównaniu do wcześniejszych płyt x570 od MSI ma mieć poprawioną sekcje zasilania (6*2)+2 (obecne mają 4 fazy) wiec powinno być chłodno. Ma mieć tez lepszy układ dźwiękowy niż obecne płyty no i dobre WiFi,

 

Sam czekam na tą płytę. Myślę że x570 Tomahawk jest próbą naprawienia wizerunku przez MSI "wpadki" jaką są płyty X570 do 1000pln

Nie mówię ze te płyty są słabe bo są OK, porostu są słabsze (jeśli chodzi o VRM) w porównaniu z płytami od Asusa czy GB

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A potrzebujesz x570? Czy nawet x470?

 

Wez ktoregos sredniego b450 od MSI i bedziesz zadowolony. Za rpznice w cenie kupisz sobie maly M2 na system.

 

No chyba ze bedziesz robil SLI a pcie v3 jest dla Ciebie zbyt wolne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na MSI x570 zrobiono nagonkę i gówno burze. Tomahawk V2 to oczywiście naprawa wizerunku. Przy okazji ma być więcej poprawek, których w tym przedziale cenowym nie ma żadna płyta jak np te szybsze wifi.

 

Ale uwzględniając TDP procesorów i stockowy pobór pradu, to nawet tanie MSI mają jeszcze sporo zapasu do 3950x. Można sobie podnieść limitery, ruszyć PBO a MSI dalej będzie normalnie działała nawet w syntetykach.

 

Przypominam, że z370 SLI Plus/Tomahawk można było upalić na standardowych nastawach 8700k bez OC. Licznik wbijał 150 Wat a sekcja throtlowal przy 108 stopniach. Mimo to masa ludzi łączyła to z i7 i nawet go kręciła. Jak pisałem że tam sekcja jest dziadowska, bo bez OC proc sekcja throtlowal to sporo osób zarzucało mi przesadę.

Teraz na YT ludzie naogladali się durnych psueudo testów bez żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale gówno burza do granic absurdu, bo tak YT mówi?

 

3700x i MSI z tytułu tematu? Bez problemu nawet bez obudowy z AIO i po OC w syntetykach.

 

Bardzo proszę posiadaczy ASUSOW o test w grach ile proc pobiera wam prądu.

 

Dodatkowo pokażcie temperatury itp z HWInfo z CPU na sztywno przy 1.40V w Prime small fft.

 

Dwa proste testy. Pokażcie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że się dołączę. Też szukam mobo do 3700x. Prawie jestem zdecydowany na Asusa tuf za 8 stówek, ale chciałbym wiedzieć czy za te 400, no max 500 zł więcej można dostać coś wyraźnie lepszego jakościowo?

E: moment, jaka piszcząca sekcja w asusie? :o

 

Szukaj promki na Asus Strix x570-E, czasami można kupić po okazyjnej cenie i na 100% będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...