Skocz do zawartości
9inSHINE

Niestandardowy problem

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem, złożyłem komputer. Wszystko wporządku, ale po 2 tygodniach wystąpił problem, którego nie znam przyczyny, nie umiem znaleźć rozwiązania, ani nie wiem do końca jak go opisać, ale tu się postaram.

 

 

Zacznijmy od tego że obudowa jest z RGB. Do sterowania wentylatorów jak i samego RGB jest pilot.

Raz na jakiś czas (nazwijmy losowo) RGB z komputera zaczyna "żyć własnym życiem", a mianowicie zaczyna się samoczynnie zmieniać, nie odpowiada na pilota, nie da się go wyłączyć.

Przy takim "życiu własnym życiem" w słuchawkach zaczyna trzeszczeć. Z tego co wiem mikrofon zaczyna wydawać te same dźwięki.

Więcej problemów póki co nie dostrzegłem. Problem pojawia się znikąd, bo pojawia się przy różnych czynnościach ( czy to granie w gry czy oglądanie filmów ), znika samoczynnie po jakimś czasie.

Nie wiem czym jest spowodowany bo przed tym wszystko działało poprawnie.

 

Specyfikacje które mogą się przydać:

 

Procesor AMD Ryzen 5 3600 AM4

MSI B450-A PRO MAX AM4

Zasilacz be quiet! System Power 9 600W

Obudowa Cyclone APEX AX7R ARGB

Słuchawki Razer Kraken 7.1 V2

 

W razie potrzeby chętnie dopowiem co trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz wentylatory do płyty głównej i odłącz ten kontroler od zasilania. Potestuj, sprawdź czy pojawiają się trzaski w słuchawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie przepiąć wentylatora z obudowy do płyty głównej bo mają inne końcówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to otwórz obudowę i odłącz całkowicie wentylatory razem z kontrolerem. Oczywiście wentylator od procesora pozostaw podłączony do płyty głównej. Mam podejrzenia, że ten kontroler Ci się uszkodził i sieje po obudowie (jakieś zwarcia lub krótkie przepięcia) co powoduje trzaski. Odłączając go sprawdzisz czy to to. Jeśli nie to pozostaje jeszcze zasilacz.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to, bo jak odłączyłem "Led switch" (albo coś takiego) od tej płytki to zostają trzaski w słuchawkach, ale ledy się naprawiły. Teraz pytanie, jeżeli odłączę tą płytkę całą, to wentylatory się nie będą kręcić a to wydaje mi się że nie jest dobre, więc co teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle kręcił się wentylator na CPU, zdejmij boczny panel obudowy - będziesz miał wystarczającą ilość powietrza. Możesz też pojedynczo odłączać wentylatory, może któryś z nich bruździ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale co teraz? Można kupić taka płytkę nową, czy jakąś przejściówkę żeby wentylatory dało się podłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że to kontroler? Jeśli tak to albo na gwarancję (o ile jeszcze obowiązuje) albo pisz do producenta obudowy. Zwykle nie ma z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje płyta główna i zasilacz do sprawdzenia. Z drugiej strony o trzaskach na integrach z płyt MSI czytałem w innych wątkach. Pisz do użytkownika novi - to on m.in. miał takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddać na gwarancję jeśli kupowałeś całość. Jeśli nie to do sprawdzenia czy to płyta potrzebujesz dedykowanej dźwiękówki (na PCIe albo USB) - wyłączasz integrę w BIOSie i testujesz. Jeśli masz, to możesz też spróbować wymienić zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...