Forum PCLab.pl: Przetwornica 12V -> 230V - pełen sinus czy modyfikowany? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Przetwornica 12V -> 230V - pełen sinus czy modyfikowany? Pod kątem nowoczesnego sprzętu PC i audio Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   Caroozo 

• Orator
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 22 Styczeń 2020 - 13:32

Ostatnio zainteresował mnie temat przetwornic samochodowych. Czasami potrzebuję taki sprzęt do naładowania laptopa, ale i do podłączenia innego, bardziej egzotycznego sprzętu (np. skanera dokumentarnego). Zdarza się również, że z pewnych względów zmuszony byłbym podłączyć sprzęt profesjonalny właśnie do zasilania akumulatorowego, np. sprzęt audio (dokładniej wzmacniacz klasy D, stosowany w popularnych monitorach aktywnych i głośnikach) czy też np. telewizor/monitor.

Oczywiście - najlepiej wziąć przetwornicę PSW, ale diabły kosztują parę stów, a mi nie jest potrzebna nie wiadomo jak duża moc, zważywszy, iż często instalacja doprowadzająca gniazdko zapalniczki do auta ma swój limit i podłączając coś mocniejszego można stopić kable :D. Z kolei na rynku jest sporo solidnych, starszych przetwornic za dobre pieniądze, a ja może z Krakowa nie jestem, ale grosz umiem liczyć i lubię wyszukiwać okazje i nie przepłacać ;).

Z tego co ustaliłem, to najbezpieczniej przyjąć, że obciążona powinna być do 70% zapasu (czyli np. dla modelu 300W/600W powinno być to ok. 220W). Wiem też, że urządzenia korzystające z silnika elektrycznego np. blendery TRZEBA podłączać do "pełnego sinusa", zaś inne delikatniejsze urządzenia nie są zalecane. Większość tanich modeli do tzw. "modyfikowane sinusy".

Co jednak z innym sprzętem - laptopy, monitory, tv, sprzęt audio? Jeśli ktoś mógłby to ładnie wyłożyć, byłoby miło - w szczególności interesuje mnie opinia praktyków. Jeśli pełen sinus będzie dla mnie raczej niezbędny, względnie są jakieś porządne przetwornice z zabezpieczeniami, na których delikatniejszy sprzęt nie siądzie, jakie modele polecacie? Moc max 300W/600W (większa mi niepotrzebna), aby miał możliwość podpięcia pod gniazdo zapalniczki oraz na kleby bezpośrednio do aku.

#2 Użytkownik jest niedostępny   duniek 

• Kraków
  • PipPipPipPipPip

Napisany 22 Styczeń 2020 - 21:23

pamietaj ze z gniazdka zapalniczki to max raczej koło 10A da rade minus straty to bedzie 100W jakos, najlepiej wyprowadzic + i - z aku bezposrednio

#3 Użytkownik jest niedostępny   Caroozo 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 23 Styczeń 2020 - 08:08

Wiem to, przeważnie 120W jest bezpiecznym progiem, dlatego chcę model z kablami na zewnątrz - ale nie do końca o tym było pytanie :).

Strona 1 z 1