Skocz do zawartości
Dade Murphy

Jaki adapter Bluetooth 5?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio kupiłem sobie nowy telefon marki HTC U12+, który obsługuje m.in. technologię Bluetooth w wersji 5.

 

W związku z powyższym, chciałbym sobie kupić jakiś adapter obsługujący tę technologię w tej właśnie wersji, ponieważ dotychczas korzystałem z adaptera BT 2.1 EDR marki 4WORLD, który generalnie sprawował się dobrze i tutaj pojawia się problem, ponieważ okazuje się, że chyba żaden renomowany producent takowych nie produkuje i wszyscy zatrzymali się na wersji 4.0, chociaż mamy już 2020 rok, a BT w wersji 5 zadebiutował w grudniu 2016 roku, czyli ponad 3 lata temu.

 

Jedyne co udało mi się znaleźć to jakieś adaptery no name na Allegro, które na blistrze i na samym adapterze mają napisane "5.0", ale brak jest jakiejkolwiek wzmianki o producencie, więc to pewnie jakaś chińszczyzna marki "krzak", a takim wynalazkom raczej nie ufam, bo zakładam, że obsługują co najwyżej BT w wersji 4.0 albo nawet gorzej i producenci liczą na to, że przeciętny Kowalski i tak się nie połapie ani tego nie sprawdzi.

 

Co radzicie:

Kupować tą chińszczyznę o oznaczeniu 5.0?

Czy może lepiej poczekać jeszcze trochę aż jacyś renomowani producenci wypuszczą swoje adaptery w tej właśnie wersji?

A może lepiej nie czekać tylko od razu kupić jakiś renomowany adapter w wersji 4.0, bo nic lepszego i tak jeszcze długo się nie pojawi?

Edytowane przez Dade Murphy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że na 4 w stosunku do 2.1 EDR podobno nic nie zyskasz na jakości audio

 

możesz poczytać

https://forums.redflagdeals.com/bluetooth-2-1-vs-4-0-2037108/

 

Ceny 4.1 i 4.2 są prawie bliskie 5.0, który kosztuje

https://www.morele.net/adapter-mozos-nadajnik-odbiornik-bluetooth-mbl-hd-apt-x-hi-res-4143799/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawa wygląda tak, że na 4 w stosunku do 2.1 EDR podobno nic nie zyskasz na jakości audio

Akurat nie o audio mi chodzi, ale o szybkość przesyłania plików z telefonu na komputer i vice versa, bo głównie do tego używam BT.

Z tego co się zorientowałem to BT 5 ma szybkość do 2 Mbit/s, BT 4.0 zaledwie do 1 Mbit/s, a BT 2.0 + EDR aż do 2,1 Mbit/s (około 3 Mbit/s wliczając narzut protokołu).

Poczytałem, ale tam jest gadka o jakości audio, a to mnie akurat nie interesuje.

Poza tym jeden koleś myli się twierdząc, że BT 4.0 zawiera w sobie BT 3.0 + HS, bo może, ale nie musi zawierać ten protokół i szczerze mówiąc nawet nie spotkałem się z adapterami w tej drugiej technologii, które osiągałyby prędkość przesyłu danych do 24 Mbit/s.

Czy mógłbyś mi przesłać tego linka poprzez PW, bo wygląda na to, że został automatycznie usunięty przez sklep?

Edytowane przez Dade Murphy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze adapter bluetooth kojarzył mi się z audio a do transferu to szybciej po wi-fi :)

 

Ok proszę link jeszcze raz

morele.net/adapter-mozos-nadajnik-odbiornik-bluetooth-mbl-hd-apt-x-hi-res-4143799/

Edytowane przez rafall93123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok proszę link jeszcze raz

morele.net/adapter-mozos-nadajnik-odbiornik-bluetooth-mbl-hd-apt-x-hi-res-4143799/

O kurde, ale kombajn! Zapomniałem napisać, że chodziło mi raczej o adapter pod USB. :P

Edytowane przez Dade Murphy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To niestety będziesz musiał poczekać aż wyjdą :D

Renomowani producenci raczej nie kwapią się do ich wypuszczenia, natomiast te chińskie wynalazki o których wcześniej pisałem to tak jak podejrzewałem zwyczajna ściema, bo jeden koleś kupił taki adapter marki no name z napisem "5.0" na Allegro, po czym sprawdził go w Menadżerze urządzeń pod Windowsem i wyszło na to, że tak naprawdę wykonano go w technologii 4.0. :lol2:

 

Poczytałem również trochę więcej o samej technologii Bluetooth i wywnioskowałem, że tzw. Bluetooth Classic, czyli wersje od 1.0 do 3.0 włącznie, służyły głownie do bezprzewodowego przesyłania danych pomiędzy urządzeniami, natomiast wraz z rozwojem technologii Wi-Fi, która oferuje znacznie lepsze transfery, przekształcono technologię Bluetooth w tzw. Bluetooth Low Energy (BLE), czyli wersje od 4.0 wzwyż, gdzie już nie tyle chodzi o szybkość przesyłania danych co raczej o bezprzewodowe parowanie ze sobą różnego rodzaju urządzeń, najczęściej słuchawek i innego typu akcesoriów z dziedziny audio, w możliwie najbardziej energooszczędny sposób.

 

Wstyd się również przyznać, ale posiadam w domu router od ok. 4 lat i zamiast przez cały ten czas przesyłać bezprzewodowo pliki z telefonu na komputer i vice versa za pomocą Wi-Fi to ja męczyłem się robiąc to przez Bluetooth, który jest duuużo wolniejszy. Dopiero wczoraj ściągnąłem sobie AirDroida i po krótkich testach porównawczych obu tych technologii w zakresie szybkości przesyłania danych doszedłem do wniosku, że pora pozbyć się adaptera Bluetooth ze swojego komputera. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro pozbywasz się adaptera Bluetooth, to wpis bez sensu

Dlaczego od razu bez sensu? Zakładając ten temat nie wiedziałem o wyższości Wi-Fi nad BT w kwestii bezprzewodowego przesyłania plików. :Up_to_s:

ale zawsze można użyć czegoś takiego ze stajni Intela (Intel Wireless-AC 9260): https://www.gigabyte.com/Motherboard/GC-WB1733D-I-rev-10#ov .

Rozważałem zakup karty PCIe z modułem BT 5, ale one zawsze idą w parze z modułem Wi-Fi, za który płaci się dużo kasy, więc to już jest zwyczajny overkill jak na moje potrzeby. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...