Skocz do zawartości
Gość

Problem z chłodzeniem ? Ewentualny zakup do AMD Ryzen 2700x

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witajcie. Szukam chłodzenia odpowiedniego dla wspomnianego procesora.

 

Denerwują mnie skoki prędkości wentylatora od boxowego chłodzenia. Nie potrafię ogarnąć tego że te skoki są, próbowałem krzywą chłodzenia zmienić ale wentylator nadal wariuje. Skoki spowodowane są pewnie skaczącą temperaturą. Wedug HWiNFO na bezczynności temperatura skacze z 45 np na 50, przy przeglądarce to skok z 55 na 63 stopnie. Nic nie podkręcałem mimo wcześniejszych prób, teraz wszystko stockowe, żadnych game boostów ani profili XMP. Więc pomyślałem że poszukam sobie lepszego chłodzenia, cichszego żeby ustawić jakoś krzywą chłodzenia aby zwyczajnie przy większej temperaturze lepiej mroziło. Chyba że ktoś mi podpowie co zrobić z obecnym aby opanować to póki co ;p

 

Specyfikacja

CPU: AMD Ryzen 2700x

RAM: Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15

MOBO: MSI B450 GAMING PLUS MAX

GPU: EVGA GeForce GTX 960 4GB SuperSC GAMING ACX 2.0+

SSD: SSD Silicon Power P34A80 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe

HDD: Seagate 1 TB Barracuda

PSU: Antec VP-PC 500W

Wszystko siedzi w pudle Silentium PC Gladius m20 które znając życie ma kiepskie wentylowanie, po za tym zamaniło mi się zmienić obudowę na oszkloną ale póki co funduszy brak na to bo i tak na początku stycznia wydałem na procka mobo i ram więc wszystko małymi kroczkami ;d

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej Fera 3, drożej Fortis 3. Wszystko i tak będzie się sprowadzać do odpowiedniego wyregulowania krzywej obrotów.

 

Do tego wypada dołożyć wentylator 120mm na front. Tanio Arctic P12 PWM.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz ciut więcej grosza fajnym wentylatorem może być silent wings 3 żywotność i tak jest tam 300 000h także zakup na lata :) a co do Fera czy Fortis jak nie robisz oc Fera da radę ale na Fortisie jak dobrze ustawisz krzywą będzie ciszej po oc prawda fera też by dała radę ale może robić się ciepło koło ~80°C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przede wszystkim chodzi o stosunek cena/jakość (do jakości zaliczam jak cicho chłodzenie będzie pracować na wyższych obrotach) i po cichu liczyłem że ktoś odrobinę wypowie się w temacie obecnego chłodzenia, czemu te skoki takie mogą być? I wgl jak mógłbym jeszcze do końca miesiąca przedziadować na tym chłodzeniu ale żeby mieć ustawioną taką prędkość aby była cicha i bez skoków. Bo nie spotkałem poradnika który by omawiał jak ustawić krzywą chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena-jakość Fera 3 lub Fortis 3. Silent Wings 3 jest ok, ale jak już mówimy o topowych wentylatorach to Noiseblocker B12-PS bije SW3 na głowę. P12 PWM jest ok w tej cenie, bo to ten sam poziom co Pure Wings 2 za 10-15 zł więcej.

 

Co do obecnych temperatur, to klasyka gatunku. Obecne procki AMD już tak mają, że temperatury skaczą. Napięcie i taktowanie jest dynamiczne, a ciepło bardzo skondensowane w jednym małym punkcie przez co ciężko je efektywnie rozproszyć. To co możesz obecnie zrobić to ustawić łagodniejszą krzywą zależności obrotów wentylatora od temperatury CPU w UEFI / BIOSie tak, żeby wentylator nie reagował tak agresywnie na mniejsze skoki temperatury. Jednym słowem musisz wypłaszczyć krzywą.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No dobra. To popróbuje zrobić jutro. Wracając do zakupu chłodzenia. Mogę wydać nawet i te 300 zł chodzi aby kupić już kompletne chłodzenie, bez domawiania wentylatora. Dodatkowo fajna sprawą jest podświetlenie Led ? po przesiadce z i5 na ryzena jestem zafascynowany tym. Jest coś godnego w tym przedziale cenowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak słyszę RGB, to robi mi się niedobrze :P. Nadal zostaje to samo Fortis 3 RGB lub Fera 3 RGB (lepiej Fortis jak masz więcej kasy) to najlepsze chłodzenia jeśli chodzi o stosunek cena-wydajność. Mając 300 zł można się bawić w coś pokroju Noctua NH-U14S, ale jej wygląd pewnie Cię nie zadowoli. Spoko jest też Dark Rock 4 czy Scythe Fuma 2.

 

Ewentualnie tanie AiO czyli Navis 240 RGB czy Navis 280 RGB lub Arctic Luqid Freezer II 240mm, ale to zdecydowanie nie w tej obudowie, którą obecnie masz, bo tego nie zmieścisz. Chłodzenia AiO mają też własne wady, w związku z którymi lepiej jest wziąć zwykłe chłodzenia wieżowe.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dobrze, wybacz że powoduje u Ciebie zniesmaczenie ? a teraz jeszcze jedno pytanie za dnia dzisiejszego bo widzę że trafiłem na faktycznego znawce/doradcę i w sumie to bardzo Ci dziękuję za pomoc. Mianowicie, chce się upewnić ze dobrze zrozumiałem. W swoim pierwszym poście wspomniałeś że wypada dołożyć wentylator na front. Chodzi mi właśnie o sprecyzowanie gdzie go dołożyć, dobrze domyślam się że to miałby być dodatkowy wentylator przykręcony na radioator? Czy chodzi o wentylator który miałbym faktycznie wymienić z oryginalnego w obudowie aby zapewnić lepszy dopływ świeżego powietrza? Teraz jak o tym tak myślę to wydaje mi się że chodzi raczej właśnie o ten wentylator który właśnie ma zapewnić więcej powietrza do obudowy aniżeli o dodatkowy wentylator chłodzenia procesora, bo chyba taki dodatkowy wentylator zakłócił by w jakiś sposób cyrkulację powietrza. Pytanie może dla znawców banalne ? dla mnie nie aż tak, znawcą nie jestem a wiem tyle ile wyczytam. Jeszcze raz, dzięki za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o jedno, ani o drugie :P. Chodzi o dołożenie dodatkowego wentylatora 120mm na front obudowy. Obecnie masz na froncie zapewne jeden fabryczny wentylator 120mm, a jest tam miejsce montażowe na dodatkowy wentylator 120mm. Będziesz miał wtedy na froncie dwa wentylatory 120mm pchające zimne powietrze do środka, co pozytywnie wpłynie na przepływ powietrza w obudowie, a tym samym na temperatury.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 rgb ładniej wygląda co do tego jak chcesz fotki to zapraszam pw co do wentylatora to wydaje mi się ze silent wings 3 ten high speed pwm nie jest taki zaraz gorszy :P

a co do Fortisa na pewno będzie wydajniejszy wiesz lepiej dorzucić to zakup na dłużej już

Edytowane przez wiktoras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest gorszy i to sporo, zwłaszcza na chłodnicach czy radiatorach przy obrotach do 1000-1100 RPM. Miałem oba wentylatory i porównywałem (i to nie po 1-2 sztuki, bo eLoopów miałem ponad 30, a SW3 chyba z 8).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa to wiem na chłodnicy to nawet tutaj ktoś sprzedawał na forum 3 sztuki bo własnie na chłodnicy zmienić chciał na mocniejsze jakieś ale do obudowy to nie są złe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co je brać do obudowy skoro w tej samej cenie są B12-PS, które są po prostu lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam R7 2700x z Fortisem 3 i spokojnie go ogarnia po OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogólnie jestem zdanie że większy radiator to lepsze chłodzenie, a patrząc na cene Fortisa 3ki to prawie żadna różnica. Teraz pytanie, w zestawie chyba jest pasta prawda? Nie chce zamawiać bez potrzeby ;]

 

Miałem też pytać o ciekawą obudowę, ale jak patrzę na ceny niektórych to zwyczajnie mi się odechciewa. Kupie sobie pleksiglass na wymiar, bo oszklonego panelu bocznego nie dostanę niestety do mojej obecnej obudowy ;/

 

A skoro już jesteśmy w temacie, to nie będę może zakładać kolejnego tematu bo pytanie będzie raczej proste. Planuje zakupić drugą kartę grafiki. Nie wiem czy mogę np zdublować tą co obecnie mam, czy może lepiej kupić jakąś lepszą ? Chodzi ogólnie o to że obecnie przy wiedźminie 3ce mam wykorzystanie procesora grafiki na 100% i w sumie to nie wiem nawet czy jak dołoże drugą taką samą kartę grafiki to coś da ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w zestawie masz pastę, która jest dobra.

 

GTX 960 nie wspiera SLI, poza tym nie ma to sensu, bo skalowanie SLI jest niskie i nie działa w każdej grze. Do tego dochodzą mikrozacięcia i masa problemów. Ogólnie nie warto się w to pakować, bo obecnie SLI jest praktycznie martwe jeśli chodzi o wsparcie w grach. Zmień po prostu kartę na coś lepszego - na co to już zależy od budżetu.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Całe szczęście. Ja bym poszedł jeszcze dalej - zlikwidował te RODy, które są w dobrych lokalizacjach i pobudował tam osiedla. 
    • Jestem bardzo na nie. Wymęczyłem się do połowy drugiego odcinka. [uwaga, lekkie spoilery] To nie jest serial, to jest zestaw przydługich teledysków z losowymi scenami mającymi tylko zaakcentować charakterystyczne elementy z gier. Tępa jak maszynka do golenia z promocji na aliexpress laska wychodzi ze swojej nory, w której jej klan spędził ostatnie kilkaset lat, ot tak sobie i nagle to wywołuje heheheszki na całego, bo joj, ma niebieski kostium! Mimo że zachowuje się jak upośledzona, nic kompletnie nic jej nie zagraża na ziejącym promieniowaniem, wypełnionym szkieletami i mutantami terenie. Wielki rycerz Braterstwa Stali ma problemy z wielkim, zmutowanym misiem, ale na szczęście jego giermek załatwia misia jednym strzałem ze starożytnego rewolweru. Przed genetycznym laboratorium stoją wieżyczki gatlinga, ale nie są w stanie trafić w szybko idącego przed nimi staruszka.  Scenariusz tego dzieła jest tak prosty, że gierki, na które przecież narzekano, przy nim są historiami wartymi nagród literackich. Całość wypełniona jest stereotypowymi "dads jokes". Mimo że serial jest wypełniony zwłokami, mutantami, nie ma żadnego zagrożenia, nawet nikt nie udaje że cokolwiek tępej głównej bohaterce może się przydarzyć. Żarcik za żarcikiem i tyle.  Dobitnie to przypomina, że jedynym powodem produkcji jest przyciągnięcie więcej ludzi do prime poprzez maksymalne uproszczenie wszystkiego, co można uprościć. Można obejrzeć...tylko po co?
    • Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy 😆
    • Ubi + i po problemie, dla mnie to gra na jeden raz wiec nawet zeby absolutnie pelna wersja kosztowala 250zl i tak bym wzial +.
    • Gsync dalej ssie, migotanie w Alan Wake 2 dalej takie samo. W sumie przy ponad 70+ FPS nie widzę już rozrywania obrazu, wady wzroku mają swoje plusy  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...