Skocz do zawartości
Lukaszosz

GOODRAM 3600mhz CL17 brakuje stabilności

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebuję pomocy w ustawieniu ramów. Na profilu XMP2 (3600mhz 17-19-19-39) niestety po chwilowym teście wyskoczył błąd, w dużym skrócie: A number was written to memory, and when that same location was read back, a different number was found.

Ram na napięciu 1,35v, próbowałem wyżej, ale szybciej tracił stabilność.

SoC Voltage od 1.0 do 1.1 V testowany.

 

Testowałem różne kombinacje - przy użyciu Dram Calculator for Ryzen przy 3600mhz i timingach 16-18-20-20-36 dostawałem BSOD-a z napisem Memory Management.

 

Platforma:

Ryzen 7 2700x

MSI B450 GAMING PLUS MAX

GOODRAM 2x8 GB DDR4 3600mhz cl 17

 

Ktoś, coś? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś niższe taktowania czy jest stabilnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 1700 i 2700 nie lubią się z wysoko taktowaną pamięcią. Najnowszych ryzenów jeszcze nie poobracałem, ale podobno jest dużo lepiej.

Goodram to ogólnie producent pamięci gorszego sortu. Na intelu zwykle pójdzie na xmp i ani milimetra wyżej. Na ryzenach, przynajmniej 1xxx i 2xxx bardzo często nie radzi sobie nawet z xmp.

Ja bym sprzedał/zwrócił te kości i wziął coś porządnego. Nie musisz też aż tak bardzo szarżować. Powyżej 3200/16 korzyści nie są jakieś gigantyczne i nie warto o nie kruszyć kopii. Pamieci za 300zł spokojnie powinny pójść na 3600/16 i to jest to, w co warto bez nerwów celować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat te moduly sa testowane na Ryzenach 3xxx, wiec teoria ze z amd nie dzialaja tu nie pasuje ;)

 

Sprawdz czy gdzies w ustawieniach timingow masz opcje "gear down mode". Jesli tak to daj na disabled i jeszcze raz sprawdz stabilnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen dram Calculator ustawiałes pod Hynixy czy Microny? Co tam w nich siedzi? Hynixy pewnie? Dobrze wybrałeś serię procesora? 2700x to seria gen 1+. Płytę też trzeba dobrze wybrac i przepisac wszystko, włącznie z Ohmami, napięciami i tym podobnymi pierdołami.

 

Kalkulowanie robiłeś na V1, V2 czy Custom po wcześniejszym R-XMP ? Ustawiałeś FAST czy SAFE?

 

Najpewniejsze nastawy to V2 lub Custom i SAFE. Tutaj nie powinno być problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na 3400 przy podobnych timingach, jednak do końca nie było stabilnie, nie dostawałem BSOD-ów, a po jakimś czasie crashowało gry m.in.

 

Niższe timingi bezproblemowo z tego co pamiętam.

 

Ryzen dram Calculator, seria gen 1+, kalkulacje na V1, SAFE, hynix CJR. Minciu być może źle wpisałem wartości przez co źle obliczyło timingi?

 

Oj chyba będę potrzebować delikatnej instrukcji obsługi tego programu, poratujesz?

 

Co do gear down mode, mam to na enabled, ustawię na disabled i dam znać za jakieś 2h.

 

Jeszcze jest power down mode, tutaj dałem disabled.

 

Jeśli potrzebujecie jakichś screenów, info, pytajcie, podeślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci są na hynix CJR.

Z ryzenem 1 gen najlepiej działały mi na 3400mhz cl14. https://i.imgur.com/7a5bxAQ.jpg

 

Tutaj masz kompletne tabele przetestowanych ustawień dla tych kości w zależności od teog jakie chcesz mhz i cl.

 

Nie trać czasu na coś co zostało odkryte. Jak nie wywali Ci błedów w memtest na któryś z tych ustawień to już potem nie trać czasu bo zyski będa marginalne. Jeżeli błedy będą pojedyńcze to podnieś napięcie nawet do 1.46

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań.

 

1. Dość wysokie napięcie 1.45 V na ramie, bezpieczne? Nie chce je spalić szczególnie gdy mam jeszcze czas na zwrot.

2. Ustawiłem timingi na tym 3400 cl14, ale bałem się odnośnie napięcia, dałem 1,38v, obraz był do startu kompa, później zniknął przy wczytywaniu windowsa. Wiem, mogłem źle zrobić, ale zcykałem.

3. Jestem teraz na profilu xmp2 3333mhz przy napięciu 1,34v i komp działa, aczkolwiek nie robiłem testu. (gdy ustawiam 1,34v w biosie pojawia się wartość 1,356v --- dlaczego?)

4. Zauważyłem, że każde podbicie napięcia wyżej niż 1,34v(w biosie wartość bieżąca 1,356v) na xmp2 powoduje szybszy crash systemu, a czasami nawet nie wstawanie.

 

Podrzucam screena z Ryzen Timing Checkera: https://imgur.com/a/I0zqwQT

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te goodramy śmiało ładuj do 1.46 nic im nie będzie.

Jak wstał i doszedł do windowsa to vsoc na 1.075 i podnoś stopniowo dram voltage maks do 1.46

 

 

a tu takie podstawy

 

Pamiętaj że przy starych ryzenach może nie wyrabiać kontroler więc:

VSOC na procku 1.075v

Potem dajesz jakieś luźne timingi w stylu 16-18-18-18-38 i napięcie 1.4v reszta auto i szukasz maks stabilnego taktowania.

Jak okaże się że np przy 3400 mhz i tak masz błedy to dajesz 3200 mhz i wtedy jak najciaśniejsze timingi z presetu który Ci podałem.

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje goodramy play 2133@cl15 działają na 3200@cl16

Edytowane przez pszemek233

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy profilu xmp2 na taktowaniu 3333 przy napięciu 1,35v dalej crashuje chociaż dłużej potrzebuje. Zrobię tak jak mówisz, 3400mhz cl 14 i zacznę od 1,4v napięcia.

 

 

EDIT. Jednak ustawiłem timingi 16-18-18-18-38, napięcie 1,39v (w biosie 1,408 pokazuje) reszta auto, 3600mhz bdos, jestem teraz na 3400 i będę testować.

 

 

EDIT2 Wygląda na to, że jest stabilnie

 

EDIT3 z tym samym napięciem postaram się ustawić niższe timingi, zgodnie z tym co podesłałeś - 3400 cl14, byłoby bardzo miło jakby siadło :)

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, też mam na liście te ramy, tylko w wersji 2x16 gb. Do 3700x. Czyli ramy rozumiem źle nie są? Alternatywa to cruciale do OC, ale trochę odpychają te badziewane blaszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingów jeszcze nie ustawiałem, prawdopodobnie wrócę dopiero w weekend. Aczkolwiek na 3400mhz przy timingach jak wyżej dostałem crasha WW3 --> nie jestem pewien czy jest to spowodowany niestabilnością, potrzeba dłuższych testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest problem, testy przechodzi normalnie, ale jak testuje wydajność w grach to już przy samym włączeniu dostaje freeze-a, który się odmula po jakimś czasie. Grając kilka razy się tak dzieje, co kilka minut. Jakieś rady? Jest 3400mhz 16-18-18-18-38 przy napięciu 1,39v (w biosie pokazuje 1,408v), było stabilnie ale dalej były freezy, zauważyłem, że idąc dalej w górę z napięciem freezy częściej występują. Jakieś rady?

 

Edit. Włączyłem gear down mode i narazie jest ok.

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memtest64 lub memtest. Ustawiłem 3400mhz cl14 i narazie jest spoko, zobaczymy jak na dłuższym dystanie będzie to wyglądać.

 

Edit1. Niestety, crash.

 

 

Link z Ryzen Timing Checker: https://imgur.com/a/f2cH5N2

 

Mam wyższe SoC Voltage napięcie delikatnie.

 

Czy AddrCmdDrvStr i podobne da się zmniejszyć? Bo te wartości są różne.

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Ryzen Dram Calculator masz membench (3 zakładka) odpalaj go po ustawach ramów, bardzo szybko ci wyłapie błędy, a jak przejdzie te 180sekund to 99% że są stabilne

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest stabilnie, ale crashe pojawiają się dalej. Jakieś pomysły?

 

Mam możliwość zwrócenia tych ramów jeszcze i wzięcia innych.

 

EDIT1. Po włączeniu czegoś wymagającego dostaję bsoda - System thread exception not handled - z tego co zrozumiałem jest to powiązane z CPU. Jakieś rady jak to rozwiązać?

 

Procek działa na defaultowych wartościach, 3,7 ghz z napięciem na auto, tutaj nic nie zmieniałem.

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbadaj na jakich ustawach są stabilne, np 3400 cl16, bo może kontroler ci w procu ie wyrabia, ja tak miałem przy r5 2600, 3466 to był max stabilny, powyżej nawet na cl17 z rozluźnionymi timingami było kiepsko, a te same ramy obecnie mi na 3733 cl16 chodzą przy r5 3600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest stabilnie, ale crashe pojawiają się dalej. Jakieś pomysły?

 

Mam możliwość zwrócenia tych ramów jeszcze i wzięcia innych.

 

Sprawdź stabilność na 3333MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, mianowicie to:

CLKDrvStr mam na 120 Ohm

AddrCmdDrvStr tak samo

CsOdtDrvStr tak samo

CKEDrvStr tak samo

 

Niestety, ustawiłem wszystko tak jak 3400 cl14 i nie działa niestety, włącznie z oporami, komp nie wstaje. Co oznacza CsOdtSetup, CkeSetup oraz AddrCmd Setup wartość 0/0? Czyli 0 w biosie wpisać?

 

Jestem teraz na defaultowych 2133 mhz i się powoli poddaję i myślę nad zmianą Ram-ów.

 

Edit. Będę walczyć, wrócę z info dzisiaj/jutro

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie upiperaj sie przy tym cl14 na siłę, walcz z z cl14 gdm+, cl15 nawet 16, jak już będą stabilne to zacieśniaj reszte timingów

moje pierwsze patrioty vipery były tak kiepskie, że 3266 cl15 robiły tylko stabilnie, ale jak pozniżałem reszte timingów to w bf5 ponad 10 kl/s zyskałem na minimalnym fps, w ac origins 15 kl/s w benchu, więc warto walczyć o każde megaherze i timingi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie mam stabilnie na 3200mhz przy cl 16-19-19-36-56, czyli presecie 3600mhz cl16

Edytowane przez Lukaszosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trollujesz czy piszesz serio? :d 
    • - Navis ma przede wszystkim standardowy rozmiar (grubość) chłodnicy dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać czy zmieści się w obudowie. Jesli wygrzebiesz że Liquid Freezer wejdzie na górę do tej obudowy to jak najbardziej możesz go wziąć. Tyle że z innego sklepu bo z Proline wyszedł. - T700 jest szybszy w zastosowaniach sekwencyjnych (przewalanie dużej ilości jednolitych danych), w pozostałych różnice będą śladowe, na pewno nie uświadczysz ponaddwukrotnej różnicy a o tyle Crucial jest droższy od Kingstona. - moc zasilacza zależy od prądożerności podzespołów. 14700 ciągnie ok. 250W, 4070 ti super nieco poniżej 300w, razem mamy 550W, jakieś 50W na resztę podzespołów i 150W zapasu. - ramka jest opcjonalna ale potrafi wyraźnie obniżyć temperatury. Liquid Freezer III przychodzi z ramką i to jedyna opcja montażu. Nie zaszkodzi ciut szybszy RAM: https://proline.pl/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-64gb-2x32gb-6400mhz-cl32-xmp3-f5-6400j3239g32gx2-tz5rk-p8118735   Lista z reddita jest średnia, jest tam procesor starszej generacji, bardzo drogie w Polsce dyski Cruciala, kartę w wersji Ventus czyli najgorszy model od MSI, niepotrzebnie dużo wentylatorów itp.
    • Wykupienie ekskluzywności a finansowanie całego projektu to są dwie zupełnie inne rzeczy, ale też uważam że nie ma się co bać o kasę, przynajmniej jeśli chodzi o Sony. Nie wiadomo jednak, jak do tego podejdzie SE, u nich excel to podstawa. Nie interesują mnie pierdoły, opinie youtuberów czy influencerów (wiem że ludzie masowo wrzucają ten badziew w tematy, ja można z 3 takie obejrzałem od początku roku), a także tematy stworzone stricte pod clickbait, a recenzji już od dawna nie biorę na poważnie, mało które w ogóle jeszcze czytam. Jeden wielki festiwal przerzucania się dyszkami dla ping-pongów i rzucania GOTY dla co drugiej gry. Jak ktoś to lubi jego sprawa, ja wolę opinie graczy ale z nimi też jest ciężko, szczególnie gdy ktoś wychwala słabe motywy albo bez powodu miażdży te dobre. Rebirth ogram, jeśli ogarną tryb 60fps, jeśli nie poczekam na wersję PC; moja lista śmiechu jest tak długa (a wszystkiego jeszcze w nią nie wrzuciłem) że na luzie mam w co grać co najmniej do lata 2025.  To jest pewien problem, bo gra nie ma realnie contentu na tyle grania (mówię biorąc pod uwagę to co grałem w oryginale), więc nie dziwi mnie że potem ktoś pisze że No jest. Tyle że fabułę główną można rozciągnąć dobrze, oferując ciekawe questy czy aktywności poboczne, które są serwowane sensownie, by nie "rozpraszać" gracza i trzymać go w ryzach, albo zrobić to źle i zaserwować tyle badziewia pomiędzy głównymi motywami fabularnymi, że gracz w pewnym momencie traci rozeznanie, w którym momencie fabuły głównej w ogóle się znajduje. Grałem i jedne i drugie, nie mam pojęcia w którym miejscu jest Rebirth, opinie są podzielone w zależności od forum które się czyta, z lekką przewagą na "rozwleczenie" i "niepotrzebne przedłużanie". No ale wiadomo każdy lubi co innego, jeden robi tylko fabułę, inny robi grę na setkę. 
    • Słabo bo BF V był fajny do testowania, na zasadzie ze sobie odpalałeś spectacta i gierka sobie testowała PC a ty mogłeś się zając czymś innym.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...