Skocz do zawartości
Bljek

Czy wymiana się opłaca?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy wymiana mojej obecnej płyty + procek jest opłacalna i jak dużo musiałbym dopłacić?

 

Obecny zestaw: ASUS ROG Strix Z370-F Gaming + i3-9100F

Planowany zestaw: Jakaś płyta B450 + Ryzen 5 1600AF (ta odnowiona wersja w 12nm)

 

Do zestawu mam włożone :

RAMy: CORSAIR Vengeance LPX 2x8GB @3000MHz CL15

GPU: ASUS ROG Strix 1070Ti

Cooler: SilentiumPC Fera 3

 

Ryzena oczywiście chciałbym podkręcić do granic możliwości temperaturowych/stabilności.

 

Gram w najnowsze gry AAA na możliwie najwyższych ustawieniach w 1080p i liczę na wzrost wydajnościowy względem obecnego zestawu.

W przyszłości chciałbym też wymienić procesor na coś mocniejszego bez potrzeby wymiany płyty głównej (stąd obecna płyta do i3), więc nie chciałbym wybierać też najtańszej płyty pod Ryzena

Edytowane przez Bljek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie Ryzeny pierwszej generacji - lepiej zmień procesor z 9100F na wyższy model, do gier będzie DUŻO lepszy niż Ryzeny 1 generacji - to dobre procki, ale zmieniając na w/w zestaw w grach będziesz miał obniżenie wydajności. Gdybyś rozważał r5 2600 - owszem, jest temat, ale nie R5 1600 - wymienisz 4 mocniejsze rdzenie na 6 słabszych, słaby deal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1600 AF to przecież jest 2600, wersje z 2019 kręcą się nawet lepiej niż starsze 2600.

 

AF to 12nm Zen+, z niższymi zegarami.

Edytowane przez Lone_Wolf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie Ryzeny pierwszej generacji - lepiej zmień procesor z 9100F na wyższy model, do gier będzie DUŻO lepszy niż Ryzeny 1 generacji - to dobre procki, ale zmieniając na w/w zestaw w grach będziesz miał obniżenie wydajności. Gdybyś rozważał r5 2600 - owszem, jest temat, ale nie R5 1600 - wymienisz 4 mocniejsze rdzenie na 6 słabszych, słaby deal...

 

Śledzę obecnie wątek na naszym forum, gdzie jest cała dyskusja o tym 1600AF (odnowiona wersja z 2019), który podobno jest "przebranym 2600" i potrafi podkręcony wyciągnąć nawet 4,2GHz. Wtedy 6C/12T robi różnicę między 4C/4T @3,6GHz intela.

Edytowane przez Bljek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie doczytałem że to wersja AF, bez okularów pisałem :E. Mimo wszystko jednak skoro masz mobo pod 9 generację, to możesz zainwestować w lepszy CPU z tej serii. Natomiast zmiana na farbowanego 2600 ma sens, jeśli płyta, którą kupisz, obsłuży Zen2 - w innym przypadku pakujesz się w ślepą uliczkę, bo Zen Refresh ma niższe IPC niż Intel i przy szybszym zegarze w grach przynajmniej procesor niebieskich będzie lepszy.

 

Sama wymiana zależy też od tego, ile dostaniesz za obecną platformę i za ile kupisz nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecną płytę brałem właśnie z myślą, że jak będę przy kasie to wymienię na i7-9700k czy i9-9900k. Ale jest to kwestia roku co najmniej.

 

Liczę, że obecną platformę sprzedałbym w podobnych pieniądzach co zakup nowej na Ryzenie (ewentualnie dopłaciłbym 100-200zł). A za ten rok/dwa kupiłbym już Ryzena 7 3700X czy nawet Ryzena 9 3900X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz kompa do gier to jedyna sensowna opcja to Ryzen 5 3600 + B450 lub zmiana swojej i3 na i7 8700/9700.

Wszystko rozchodzi się o koszta które poniesiesz.

Edytowane przez Valeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę , szukaj i7 8700 lub Ryż3600 + B450 ( koszt ~1200 )

 

Do gier kup i7 8700/K a sprzedaj i3 kę ;) ( płytę masz "fajną" )

 

https://www.olx.pl/oferta/procesor-do-grania-i-pracy-i7-8700k-4-7-ghz-6-12-gwarancja-CID99-IDCYXJv.html#5d39766056

 

https://www.olx.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-8700-3-70ghz-gwarancja-2021r-CID99-IDD5DNV.html#5d39766056

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-8700 będzie zdecydowanie najlepszym wyjściem. Cały czas jest jednak dość drogi.

i3 jest na dzisiaj trochę za słaby. Jak ktoś ma starą i5, to jakoś pociągnie, ale na takiej fajnej platformie i3 by mnie osobiście bolało. Z i7 będziesz miał ogromny zapas mocy w grach.

Sam obecnie mam i5-8400 i myślałem, że go będę musiał wymieniać na i7, ale póki co zazwyczaj się nudzi, więc z i7 tym bardziej będziesz miał spokój.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na ryzena, nie będzie to zła opcja. Będziesz się jednak musiał bawić w podkręcanie, czyli do ceny dolicz ~150 za chłodzenie + ogólny spadek kultury pracy. Goły i7 działa spokojnie na boxowym chłodzeniu, jeśli nie przeszkadza ci sporadyczny hałas. Do gier nie kupuj też niczego powyżej 3700X. Dopłata nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejcu bym sprzedał i kupił i5 8600k plus jakieś chłodzenie i kręcił do 4.8-5Ghz :) wydajnościowo w grach będzie podobnie do ryśka 3600x a nawet lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie i5-9400f i kolejne 2 lata na nim pograsz. Jak chcesz koniecznie tanio zmienić platformę to MSI b450m Pro-vdh max za 260zl plus Ryzen 1600AF za 400zl beda bardzo dobrym wyborem.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza i5 8600k jest teraz dostępna na OLX za 650zł, masz jeszcze licytacje i7 8700 https://allegrolokalnie.pl/oferta/intel-i7-8700-praktycznie-nowy

 

Jak za płytę wydałeś 1000 zł, to nie ma sensu jej sprzedawać, bo z tego co widzę ta płyta obecnie jest warta 500 zł, patrząc, że tylko 1 szt się sprzedała za 479zł.

 

Co do twojej modernizacji sprzętu, nie rzucałbym się pochopnie na i7 za 1000 zł, bo po premierze nowych procesorów Intel, ceny powinny się zmienić, a dostępność procesorów używanych zwiększyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak za płytę wydałeś 1000 zł, to nie ma sensu jej sprzedawać

Komputer składałem jakieś 3-4 miesiące temu i wtedy kupiłem tę płytę za 400zł

 

I w sumie od tamtego momentu pluje sobie w brodę, że poszedłem w Intela, bo AMD już nie jest tym stereotypowym "grzejnikiem w pokoju" i Ryzeny to naprawdę dobre procesory.

 

Cały wątek nie pyta o to jak zmodernizować moją platformę tylko o to czy wymiana z i3-9100F na 5 1600AF jest opłacalna względem przyszłej modernizacji (LGA 1151 vs AM4 - wiem, że 10tej generacji już nie postawię na tej płycie [yay!] ale Ryzeny 4tej generacji tak) i ewentualnego wzrostu wydajności - nie mówię o ogromnym skoku typu +50FPS. Wiem, że taka wymiana jeżeli już to przyniosłaby mi 2-3FPSy. Miałem tutaj na myśli ogólne wrażenia z użytkowania (wiadomym jest, że Ryzeny lepiej sobie radzą z wielowątkowością i ogólną pracą komputera).

 

Całość rozchodzi się o to, że chciałbym sprzedać płytę + procka, dołożyć max 150-200zł i wymienić na Ryzena 1600AF na jakiejś lepszej płycie.

 

P.S. Zauważyłem właśnie, że mój pierwszy post i "jak dużo musiałbym dopłacić" mógł zmylić użytkowników!

 

Pozdrawiam cieplutko!

Edytowane przez Bljek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej i wydajniej wyjdzie cię sprzedać swój obecny procesor i kupić i5 9400f, wydajniejszy w grach od r5 1600af/2600, wiadomo, w programach wielowątkowcyh dostaje baty, ale w stosunku do obecnego procesora będzie nawet tu przepaść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim mobo jakie posiada Autor, grzechem jest wskakiwanie na Ryzeny.

Tu jedyna sensowna opcja to i5-9400F.

A za jakiś czas jak i to będzie mało to wyszukanie jakiejś i7 6/12 albo wręcz i9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...