Skocz do zawartości
jolsky

Windows się nie uruchamia.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Kilka dni temu postanowiłem sobie uruchomić Hyper-V na W10 Prof. Nie bardzo patrzyłem co klikałem (kot mi przeszkadzał), w każdym razie akceptowałem domyślne ustawienia. Gdy maszyna się włączyła, komputer się zawiesił, po czym odmówił włączenia się (bluescreen 0xc0000001). Wykonałem przywracanie systemu sprzed 2 dni. Windows się włączył, ale zachowywał się dziwnie: wyskakiwały jakieś czarne wielokąty, przypadkowe różnorakiej wielkości litery (coś jakby RAM zwariowała) aż się zawiesił. Od tamtej pory już nie wstał (w trybie awaryjnym też nie) a przywracanie systemu daje komunikat, że nie udało się przywrócić (choć punkty przywracania są i próbuje je załadować). Dotąd wykonałem:

- chkdsk - nie znalazł błędów

- sfc /scannow /offbootdir=C:\ /offwindir=C:\Windows - wykonało się, ale nie znalazło błędów

Mogę prosić o pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało, ale nie znalazło błędów :( albo :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal Linuxa mint bezpośrednio z pendrive. Przekłamania grafiki mogą sugerować wadliwą pamięć vram na karcie graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli naprawa uruchamiania systemu z poziomu bootowalnego nośnika z systemem nie powiedzie się, zostaje przeinstalowanie systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy naprawa obrazu przy użyciu DISM miałaby tu zastosowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - dism tworzy obraz, tzn system, na nowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o to, że mam zainstalować system na nowo i DISM nic mi nie pomoże w ocaleniu obecnego systemu? Marzy mi się takie rozwiązanie, żebym nie musiał instalować wszystkich aplikacji od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie - tworzy obraz na nowo = naprawia, jeśli coś popsute w systemie; reszta plików i ustawienia pozostają bez zmian - zobacz

tutaj

 

ps - żeby dism utworzył najnowszy obraz użyj\ściągnij iso 10 za pomoca media creation tool, jeśli naprawa bez obrazu, tzn install.wim nie da rezultatu

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz natręctwo, ale pozwolę sobie podrążyć temat. Czyli dism może mi naprawić mój obecny obraz? Robiłem już te rzeczy z tamtej strony.

Na "C:\" jest mój obecny Windows a w "C:\czysty" zamontowałem obraz z install.wim. Dałem polecenie:

dism /image:C:\ /cleanup-image /restorehealth /source:C:\czysty

I dostałem komunikat: Error 0x800f0801. Dism failed. No operation was performed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie uruchomić system w trybie awaryjnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jesteś w stanie uruchomić system w trybie awaryjnym?

Przecież napisał w 1. poście że awaryjny też nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym błędzie dism jest dużo w sieci, sprawdż - podobno jeśli build 10 nie ten sam, itp; może czysty obraz nie może być na tej samej partycji, jeśli masz tylko c musiałbyś wygospodarować nową partycję, albo umieścić obraz na penie; nie jestem specjalistą od dism, musiałby ci poradzić jakiś administrator, bo dla nich stworzono dism

 

ps - może ten czysty jeszcze sprzed ostatniej aktualizacji, itp - może pomóc nowe ściągnięte iso (aktualizacja 1909 była b. mała, pewnie ją masz)

 

ps2 - źródło dism musi zawierać folder sources, nie tylko install - b. ważny w sources boot.wim - po rozpakowaniu to praktycznie windows, dlatego instalacja 10 tak szybka, że wystarczy rozpakować ten plik i system gotowy; reszta tylko dodatkowe funkcje; ponadto w sources są także pliczki z wersją 10, itp

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce Dism tylko pozwala powymieniać pliki systemowe np. przy pomocy komendy SFC /scannow. Jeżeli komenda przeszła, nie znalazła żadnych błędów i nie wywaliła błędu związanego z dism, to jedno i drugie było ok, problem leży tam gdzie dism nie sięga.

DISM to tylko obraz systemu, który służy do naprawiania błędnych plików lub ich podmiany, czyli jest obrazem dysku instalacyjnego, dlatego do naprawy nie trzeba instalacyjnego pena lub DVD. Dzięki DISM jest możliwe też przywrócenie komputera do stanu początkowego z zachowaniem danych lub bez, również bez konieczności użycia zewnętrznego nośnika. Tylko tyle. Komenda DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth i inne tego typu odnoszą się tylko do sprawdzenia poprawności obrazu DISM, a nie zainstalowanego systemu operacyjnego. Jeżeli DISM jest uszkodzony, to wtedy niemożliwe jest choćby wykonanie komendy SFC /scannow, bo polecenie nie ma skąd skopiować prawidłowych plików, gdy wykryje błędy.

 

Dalej twierdzę że masz walnięty BCD. Jego naprawa może rozwiązać problem, albo sprawi, że pozostałe narzędzia naprawcze prawidłowo zdiagnozują właściwy problem, który do tej pory pomijały.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

objawy by nie wskazywały na bcd

 

może ta opcja włączenia hyper v coś dopisuje do bcd, wtedy ewentualnie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kod błędu i poczynione dotąd próby na to wskazują jeżeli sprzętowo jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomysły. Dziś już z dism nie zdołam nic zrobić. Muszę sklonować dysk :)

Bcd jest chyba w porządku. Wykonałem:

bootrec /fixboot

napisało odmowa dostępu,więc dałem: (K:\ to moja partycja System)

bcdboot C:\Windows /s K:\ /f UEFI

wynik: Boot files succesfully created

poprawiłem jeszcze:

bootrec /rebuildbcd

Napisało: Total identified Windows installation: 0. The operation completed succesfully.

A poniżej zrzut z bcdedit.

post-166903-15801536739179_thumb.jpeg

Edytowane przez jolsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Total identified Windows installation: 0. Znaczy że nie znalazło żadnej instalacji systemu więc raczej nie ma prawa działać. Tym bardziej że widzisz, że to co masz na screenie pokazuje że Twoim dyskiem systemowym jest C. Zazwyczaj jest tak, że boot manager siedzi na jakiejś partycji, którą zrobił sobie win10, a boot loader siedzi na dysku systemowym.

 

Ja bym spróbował jeszcze tego:

https://www.partitionwizard.com/disk-recovery/total-identified-windows-installations-0-006.html

 

Ale to już jak uważasz, moim zdaniem dalej tam właśnie masz coś nie tak.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem. Istotnie teraz napisał, że znalazł instalację Windows, dodałem ją, ale niestety bez zmian, dalej bluescreen :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej ten sam błąd?

Próbuj teraz naprawy systemu

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie spróbowałem wszystkiego, czyli naprawy, przywracania i nic, błąd ten sam :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba źle wykonałeś polecenie bcdboot - jak uruchamiasz go z pena to bcdboot zapisuje kopię bootloadera z pena, czyli z załadowanego do pamięci tzw dysku wirtualnego winre, czyli środowiska odzyskiwania - stąd masz bootmgr na k, ale k istnieje tylko w środowisku odzyskiwania i ten bootloader tak samo - czyli znikają po resecie i rozładowaniu pamięci; jest tak bo winre tworzy wirtualny system windows, który ma normalnie rejestr, itd, więc te dane zapisują się tylko do rejestru winre, czyli do pamięci

 

spróbuj z systemu - tzn wpisz do wiersz np c:

 

i potem

 

cd windows\system32

 

potem

 

diskpart

 

nadaj literę efi, i potem exit dla diskpart, i teraz spróbuj bcdboot

 

diskpart powinien teraz wpisać litere do rejestru faktycznego windows, i może zadziała

 

jeśliby c: nie działało wpisz notepad, potem plik - otwórz i sprawdź literę partycji z windows

 

dodam, że w notatniku możesz wędrować po windows - z otwórz kliknij literę, itd, żeby zobaczyć wszystkie pliki trzeba na dole wybrać pokaż wszystkie pliki zamiast pliki tekstowe - można w ten sposób także uruchamiać wszystko, tylko nie przez 2klik, bo wtedy notatnik będzie usiłował otworzyć plik jako txt, ale z prawego kliku - jest tam otwórz

 

ewentualnie sprobuj utworzyć bootloader na penie - podłącz, w wierszu użyj diskpart, żeby wejść na pena, i polecenia

 

clean

 

convert gpt

 

create partition efi

 

potem exit i bcdboot zapisz na penie, sprawdż wcześniej, pod jaką literą jest widziany pen, albo w diskpart, albo z notatnika

 

nie jestem pewien, czy po create partition potrzebny jeszcze format, gdyby bcdboot wyrzucił błąd po create partition efi jeszcze format fs=fat32

 

myśl taka, że jeśli bootloader na dysku uszkodzony pen może zadziałać

 

nie wiem, jak w takiej sytuacji zostanie zapisana partycja windows, czy jako c, czy jako x, bo winre tworzy wirtualny dysk x- można sprawdzić i skorygować - wpisz

 

bcdedit /store litera pena:\efi\microsoft\boot\bcd

 

wyświetli się plik bcd z pena, jeśliby było x w windows loader żeby skorygować wpisz

 

bcdedit /store ścieżka powyżej /set {default} device partition=c:

 

jeśliby litera nadal była błędna powinien się wyświetlić komunikat że nie znaleziono pliku winload, musisz wtedy kombinować z literą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystartowałem diskparta z C:\windows\system32, ale nie pomogło. Zrobienie efi na penie się nie udaje:

post-166903-15803045613521_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...