Skocz do zawartości
koneser

Noiseblocker B12-PS Łopatki wpadają w rezonans-irytujący dzwięk

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam na chłodnicach wentylatory Noiseblocker B12-PS, podczas pracy łopatki wpadają w rezonans, przez co wydają bardzo irytujący dzwięk. Miał może ktoś taki problem i go rozwiązał? Zmieniałem sposób montażu, obracałem wentylatory... Nic to nie dało.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....ciekawe,używam B12-PS od lat i nigdy się z tym nie spotkałem chociaż...

nigdy ich nie montuję na chłodnicach w układzie pull bo tego nie lubią (no chyba że shroudy dam)

 

Nie piszę o jednym projekcie LC w którym je montowałem a o stadzie projektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są zamontowane w układzie push, jak nie są przykręcone do obudowy to nie rezonansują... Możliwe że to przez budowe chłodnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć,daj fotkę jak to wygląda u Ciebie w konfigu i info jaka chłodnica.

 

Wałkowałem temat w najróżniejszych konfiguracjach generalnie to z chłodnicami Hardware Labs używałem najczęściej B12-PS.

Nie ważne jak długo pracowały miesiąc rok dwa lata...nic się nie dzieje

nawet nie czyszczone miesiącami oklejone kurzem nie rezonują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2018e1e46dd4f70cmed.jpg

 

Na froncie jeszcze dwie 120.

 

Chłodnice Coolstream SE od EK, pewnie niedługo na GTS od HwLabs zmieniam.

 

Wentylator na tyle zamontowany w konfiguracji pull, bo eksperymentuje teraz jak będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne,wszystko ok z foty,rezonans w rotorach tych NB jest jedynie jak wirniki bicie mają bo dociśnięte były i przekoszone

przy demontażu lub w transporcie.

Zawsze nówki montowałem w projektach,nigdy nie rezonowały ani 120mm ani 140mm wersje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję trochę lżej je dokręcić, bo teraz są dosyć mocno, ale nie sądzę że to coś da, te noiseblockery zrobiły mi wodę z mózgu, ten dzwięk jest tak irytujący, że nie da się wysiedzieć przy nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzisz NB wystawione na blat biurka i stwierdzisz bicie w rotorach i rezonans to masz odpowiedź.

Jak nie mają bicia,nie mają rezonansu pracując bez przykręcenia na chłodnicy to faktycznie montaż może być przyczyną,

wtedy dał bym dystanse z podkładek M4 (podwójnych bo to cienkie podkładki)

https://www.modding.bit-tech.pl/sklep/pl/podkladki/36-podkladka-m4-nylonowa.html

między wentylatory a rant chłodnicy na każdą śrubę mocującą wentylator.

Więcej pomysłów nie mam jak z tym dojść do ładu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wydają taki dźwięk, czy jakiś konkretny?

Jak wyżej, miałem tych wentyli kilkadziesiąt różnych sztuk od ori po rebrandy dla AC/Phobya i nigdy nie było z nimi problemu.

Jedyne czego nie lubią to takiego montażu jak masz na tylnej ściance, czyli zaciąganie powietrza przez grill budy. Wtedy rzeczywiście potrafią dziwne dźwięki wydawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdzam po kolei wszystkie, 2 frontowe nie rezonują, w obudowie rezonowaly, sprawdzę jeszcze pozostałe.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podejrzewałem, wszystkie oddzielnie sprawdzone, głucha cisza, po zamontowaniu w obudowie rezonują...

@ELDER, myslisz że te podkładki pomogą?, montowałem już po 4 gumowe z każdej strony, te które NB dołącza do wentylatorów.

 

@heat wydaje mi się że nie wszystkie, z tego co zauważyłem to dolny na froncie i 2 na górze, tylny wentylator już poprawiłem, okazało się że lepsze wyniki są w konfiguracji push.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś je przykręcić stosunkowo lekko? eLoopy nie lubią być mocno dociągnięte, bo wtedy rotor zaczyna haczyć o ramkę.

 

Edit: Jedna sprawa, EK SE są gwintowane na UNC-6/32, a Noiseblockery mają śruby na M3 jak dobrze sprawdziłem :E. Z tego co widzę nawet na tych śrubach od NB wszystko jest zamocowane. Porównaj śruby montażowe od EK ze śrubami od NB i będzie wszystko wiadomo.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku montowałem śruby od EK, zmieniłem na te, które daje noiseblocker i jest lepiej, na początku hałasowało nawet na 500RPM, teraz od okolo 750RPM się to pojawia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównaj gwint na obu śrubach, jak są różne, to nie możesz wkręcać śrub NB w chłodnice EK, bo wyjedziesz gwinty w chłodnicy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam własnie spowrotem na EK, sprawdzałem i to samo, jak nie są dokręcone tylko luzem przyłożone do chłodnicy to nie ma tego problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zmienione na śruby EK i oczywiście dalej rezonans :mad2: :mad2: :mad2: Czy mocniej czy słabiej dokręcone- nic to nie zmienia...

 

 

Co ciekawe, gdy odpalam każdy oddzielnie to jest cicho, wydaje mi się że one tak na siebie oddziałują gdy pracuje kilka obok siebie, tu miał ktoś podobny problem, oczywiście nie rozwiązany...

https://linustechtips.com/main/topic/521095-tonal-resonance-on-the-noise-blocker-eloop-b14-ps-and-b12-ps/

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą iść wibracje po śrubie na chłodnicę i powoduje to rezonans.

 

Mam rozwiązanie. Spróbuj fractal venturi HP-12. Całe gumowe rogi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te gumowe podkładki podłożone pod śruby więc teoretycznie nie powinno tak się dziać.

 

Fractal HP12 słabo wypada na chłodnicy i ma klikające łożysko więc odpada do używania 24/7.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować dołożyć gumową podkładkę grubości jakichś 2mm pod cały wentylator.

 

Dobrze byłoby sprawdzić czy przy chłodnicy poza obudową też tak rezonują. Może buda po prostu wpada w wibracje i to przez to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te gumowe podkładki, to za dużo nie dają.

 

O ile pamiętam, to 140mm miały problem z klikającym łożyskiem, bo sam kiedyś używałem. Mam w sumie w domu 5 sztuk 120mm HP12. Może za tydzień je zamontuję w obudowie i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wydaje mi się że z obudową coś nie tak i przenosi wibracje. Jak odpalę pompę na 100%, to biurko dosyć mocno wibruje... Jak na to zaradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować dołożyć gumową podkładkę grubości jakichś 2mm pod cały wentylator.

 

Daj spokój... to nic nie daje. Miałem takie coś przy chłodnicy coolgate. Wyleciało to do kosza po prostu.

 

Właśnie wydaje mi się że z obudową coś nie tak i przenosi wibracje. Jak odpalę pompę na 100%, to biurko dosyć mocno wibruje... Jak na to zaradzić?

 

Pianka PE pod obudowę lub ewentualnie kupić matę na siłownię. Grosze to kosztuje. Sam używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję z tą pianką PE, jaka grubość najlepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...