Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

 

Dla mnie środki zapobiegawcze, które Chiny zaczynają stosować, robią ogromne wrażenie. Chyba wiedzą sporo więcej, niż sie podaje, i chyba solidnie boją się tego "wiruska".

Na mnie też np.

 

Chińska telewizja streamuje budowę szpitala dla ofiar wirusa 2019-nCoV

 

Chińska telewizja CGTN otworzyła kanał na żywo transmitujący prace nad budową szpitala dla osób zarażonych koronawirusem. Miasto Wuhan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DHL-em szybciej...

 

Ktoś tak w ogóle zamawia? Chyba Polacy wybierają darmową dostawę. I nie kupuje się tam nic, z czym jest pośpiech.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie środki zapobiegawcze, które Chiny zaczynają stosować, robią ogromne wrażenie. Chyba wiedzą sporo więcej, niż sie podaje, i chyba solidnie boją się tego "wiruska".

Lub też odrobili lekcje z czasów SARS. Naumiali się w internety. Zamiast oczekiwać, że cenzura sama rozwiąże problem, przekuwają ten problem w swój medialny sukces: patrzcie, wprawdzie mamy epidemię, ale cyk, to jest epidemia na skalę naszych możliwości, mimo tego dalej jesteśmy wielcy, bo zbudujemy szpitale w tydzień. Uprzejmie prosimy wszystkich umierających o wstrzymanie się ze śmiercią do czasu oficjalnego otwarcia pierwszego Szpitala Zbudowanego W Tydzień A Nie Jak Budują Na Śmiesznym Zachodzie W Pięć Lat.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tak w ogóle zamawia? Chyba Polacy wybierają darmową dostawę. I nie kupuje się tam nic, z czym jest pośpiech.

Zależy co...czasem różnica wynosi 7-8$ w cenie zwykłej przesyłki a DHL(idzie z 4 dni)

 

Kolega z naszego forum zamawiał

https://pl.aliexpress.com/item/32601367787.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.447c5c0fU2Pjqh

 

Sposób dostawy

Przewidywany czas dostawy

Koszt:

Śledź

Przewoźnik"

03/13

US $14.88

AliExpress Standard Shipping

8-15 dni

US $22.61

DHL

03/14

US $25.15

EMS

 

 

Ja też go zamawiałem ale sprzedawca wysłał jednak zwykłą z uwagi na możliwe opłaty i poprosiłem o zwrot różnicy i otrzymałem na PayPal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Lub też odrobili lekcje z czasów SARS. Naumiali się w internety. Zamiast oczekiwać, że cenzura sama rozwiąże problem, przekuwają ten problem w swój medialny sukces: patrzcie, wprawdzie mamy epidemię, ale cyk, to jest epidemia na skalę naszych możliwości, mimo tego dalej jesteśmy wielcy, bo zbudujemy szpitale w tydzień. Uprzejmie prosimy wszystkich umierających o wstrzymanie się ze śmiercią do czasu oficjalnego otwarcia pierwszego Szpitala Zbudowanego W Tydzień A Nie Jak Budują Na Śmiesznym Zachodzie W Pięć Lat.

 

Byłaby to optymistyczna wersja. Przy czym mam wątpliwości co do tego, by oni mieli jakieś komleksy wobec "białych", by chcieli im coś pokazywać/udowadniać. Może co najwyżej na użytek wewnętrznej propagandy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłaby to optymistyczna wersja. Przy czym mam wątpliwości co do tego, by oni mieli jakieś komleksy wobec "białych", by chcieli im coś pokazywać/udowadniać. Może co najwyżej na użytek wewnętrznej propagandy.

Na użytek opinii międzynarodowej też. Epidemia jest też problemem gospodarczym a Chiny żyją z eksportu. Jak ludzie zaczną się obawiać, że towary przyjadą zakażone, to będzie miało wymierne skutki. Nie jest nawet ważne, czy wirus jest w stanie przetrwać transport - liczy się, jak ludzie będą reagować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Robienie wrażenia jest tu może ważniejsze od wszystkiego.

Byłaby to optymistyczna wersja. Przy czym mam wątpliwości co do tego, by oni mieli jakieś komleksy wobec "białych", by chcieli im coś pokazywać/udowadniać. Może co najwyżej na użytek wewnętrznej propagandy.

Mają bardzo wielkie kompleksy i one są przynajmniej częścią motoru napędzającego ich postęp. Oni, cywilizacja wielotysiącletnia, jeszcze nie tak dawno temu była poniżana przez białasów. Ale nadejszla chwiła, w której los się łodwraca! Walczą o przywództwo świata, tytani, herosi....

 

 

...na razie jednak chińska propagandówka podała, że pielęgniarki obcięły....kitki włosów, żeby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie. Robienie wrażenia jest tu może ważniejsze od wszystkiego.

 

Mają bardzo wielkie kompleksy i one są przynajmniej częścią motoru napędzającego ich postęp. Oni, cywilizacja wielotysiącletnia, jeszcze nie tak dawno temu była poniżana przez białasów. Ale nadejszla chwiła, w której los się łodwraca! Walczą o przywództwo świata, tytani, herosi....

 

 

...

 

To tak, to wiem, tylko nie wiem czy to kompleksami można nazwać, choć kopii o to kruszył nie będę, tu absolutnie sie z Tobą zgadzam co do meritum, inaczej tylko nazewnictwo do zagadnienia dobieram. Mają to poczucie spadku wielotysięcznej cywilizacji, takiej "lepszości", która na krótki czas im "umknęła" i chcą wrócić tam, gdzie w ich założeniach/przeświadczeniach jest ich miejsce. Wracając do aspektów propagandowych, ja powtórzylbym to co wcześniej - na własny użytek, białasów mogliby olać, gdyby nie to, co wspomina Radar, a co też jest/byłoby na własny użytek, wsensie na użytek własnej gospodarki.

 

Też swego rodzaju ciekawostka. Zamykają strefy zamieszkane chyba przez kilkadziesiat milionów ludzi. W warunkach "białasów" nie do pomyślenia. Ok 50 milionów chyba "unieruchomiono" w swego rodzaju kwarantannach. To tak jakby z Polski, Słowacji i Czech razem wziętych zrobić teren kwarantanny. Tam to jest do zrobienia, tam "interes plemienia" stoi nad prawami jednostek, nawet jednostek w ilości 50 milionów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połowa tych postów nie jest na temat koronawirusa. Co z tymi paczkami z aliexpress, potrafi wirus przetrwać dłużej niż kilka godzin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok 50 milionów chyba "unieruchomiono" w swego rodzaju kwarantannach. To tak jakby z Polski, Słowacji i Czech razem wziętych zrobić teren kwarantanny. Tam to jest do zrobienia, tam "interes plemienia" stoi nad prawami jednostek, nawet jednostek w ilości 50 milionów.

Nie no, w stanie wojennym miałeś coś podobnego: godzina policyjna, zakaz podróży bez przepustki (chyba poza powiat). Fakt, że knajp, kin i innych miejsc zgromadzeń nie zamykano, może poza pierwszym tygodniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzyyss

To jest Azja. Musisz paczać na to w azjatyckich standardach wielkości. Oni zamknęli jedynie parę lokalnych, większych miast. Tam "dużo" to jest o wiele więcej, niż u nas :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Ten wirus powoduje zapalenie płuc.

W ciągu miesiąca mamy mniej lub bardziej oficjalnie potwierdzonych 4000 chorych i nieco ponad 100 zgonów.

Wirus działa nieco ponad miesiąc. Liczmy 1/10 roku.

 

Oficjalnie około 450 000 000 osób rocznie choruje na zapalenie płuc na świecie, z czego około 4 000 000 umiera.

Od kiedy odkryto wirusa z innych przyczyn statystycznie na zapalenie płuc zachorowało 45 000 000 osób i 400 000 umarło.

 

Zachorowań 45 000 000 vs 4 000

Zgonów 400 000 vs ~100

 

O co biega z tym wirusem? Przecież tu nic się nie dzieje.

Wirus spowodował mniej niż 1/10000 zachorowań i nieco ponad 1/4000 zgonów wynikających z zapalenia płuc na świecie.

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@209458

No dobra. ale nawet tu mamy do czynienia z systemem totalitarnym (bo taki był PRL), a dwa mówimy o stanie wojennym i wyprowadzeniu wojska na ulice. Miałem na mysli podobną sytuacje w systemie jako tako normalnej demokracji.

@jagular

Nie chcę się droczyć, bo to byloby bez sensu, a po drugie masz sporo racji. Ale jeśli Wuhan + okolicę zamykamy, bo 4 tys na 50 mln zachorowało, to skalując na nas wypadalo by zamknąć w strefie 500 tys (Kraków/Wrocław?), gdy 40 zachoruje, a jeden na tą chorobę zanotuje zgon.

 

@michasm

"Prywatnie" podobne statystyki sam sobie zrobiłem i podobne wnioski mam - od strony statystyki w zasadzie nic się nie dzieje, margines. Te grypy "szalejące" nie tak dawno były równie groźne, przy czym tam z kilometra było czuć zapach interesu koncernów farmaceutycznych. Jeśli mamy taką reakcję Chin, to pewnie o czymś nie wiemy, a wiedzą o tym decydenci.

 

Aaa, wirus dziaął już chyba nieco ponad 2 miesiące i inna statystyka wali mi w oczy - stosunek zgonów, do wyleczonych.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połowa tych postów nie jest na temat koronawirusa. Co z tymi paczkami z aliexpress, potrafi wirus przetrwać dłużej niż kilka godzin ?

 

Nienaukowe źródło, ale dane sa dobre.

Mój link

 

Tu o HIV i żółtaczce. W warunkach podobnych do tych w organizmie może żyć długo.

Mój link

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WHO przeprasza i podnosi stopień globalnego zagrożenia wirusem do „wysokiego”

 

Zamieszanie powoduje WHO tłumaczące się, że „przejęzyczyli się” w 3 raportach określając globalne ryzyko pandemii wirusem jako „umiarkowane”, zamiast „wysokie”. Wzmocnili tym krytykę pod swoim adresem - kiedyś niepotrzebnie panikowali o ptasiej grypie, a zignorowali ebolę zabijającą 11,3 tys. ludzi.

 

Link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak by nie patrzeć taka wścieklizna zabija co roku 60 tysięcy (fakt, że połowę z tego w Indiach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, to jest paczanie po europejsku :P

Ja zapodam przykład choroby biednych, ciepłych krajów: malarię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smog...

 

Owszem, nie jest wirusem ale ile to cholerstwo posyła ludzi do piachu... scratchhead.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób rozszerzając zakres to mogę to przebić ostatecznie: zaniedbanie.

Ludzie zaniedbują swoje zdrowie i najczęściej im siada układ krążenia.

 

Wygrałem w bitwie o śmierć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że masz asy na królach?

 

No to paczaj. Duży Poker

 

Kometa szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 kolejne osoby zarażone w Niemczech. Wszyscy to pracownicy jednej firmy, zaraził się od tej pierwszej chorej osoby.

 

Czyli jednak wygląda, że łatwo to złapać od innej chorej osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba z Chin robila szkolenie i zaraziła pierwszego Niemca, później ten zaraził kolejne 3 osoby w firmie z swojego najbliższego otoczenia.

 

Ta Chinka jest z Szanghaju i co najlepsze będąc w Niemczech nie miała jeszcze objawów choroby. Pojawiły się u niej dopiero w drodze powrotnej do Chin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podchodząc do tego realnie to lepiej zarazić się wcześniej niż później. jak ma się profesjonalną szpitalną opiekę to śmiertelność jest pewnie niższa niż 10%, bo na razie niektórzy pierwsi pacjenci jeszcze chorują, więc oficjalne statystki są zaniżone. mogą jednak drastycznie skoczyć jak zabraknie profesjonalnej opieki dla wszystkich i trzeba będzie się zmagać z wirusem pod domową pierzyną. więc na razie kto pierwszy ten lepszy.

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podchodząc do tego realnie to lepiej zarazić się wcześniej niż później. jak ma się profesjonalną szpitalną opiekę to śmiertelność jest pewnie niższa niż 10%, bo na razie niektórzy pierwsi pacjenci jeszcze chorują, więc oficjalne statystki są zaniżone. mogą jednak drastycznie skoczyć jak zabraknie profesjonalnej opieki dla wszystkich i trzeba będzie się zmagać z wirusem pod domową pierzyną. więc na razie kto pierwszy ten lepszy.

To w połączeniu z łatwością rozprzestrzeniania się wirusa (bez objawów przez długi czas a zaraża) jest na pewno jednym z powodów silnego zaangażowania Chin w opanowanie sytuacji. Z obecnych statystyk wiemy, że około jedna piąta zdiagnozowanych chorych jest w stanie ciężkim, więc bez fachowej opieki faktycznie mogłoby być ciężko.

 

Aktualne (chyba??) statystyki to ponad 5 tysięcy zdiagnozowanych chorych, ponad 9 tysięcy z objawami ale jeszcze nie przebadanych i 60 tysięcy osób objętych kwarantanną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podchodząc do tego realnie to lepiej zarazić się wcześniej niż później. jak ma się profesjonalną szpitalną opiekę to śmiertelność jest pewnie niższa niż 10%, bo na razie niektórzy pierwsi pacjenci jeszcze chorują, więc oficjalne statystki są zaniżone. mogą jednak drastycznie skoczyć jak zabraknie profesjonalnej opieki dla wszystkich i trzeba będzie się zmagać z wirusem pod domową pierzyną. więc na razie kto pierwszy ten lepszy.

Tylko żeby zapewnić każdemu choremu dobrą opiekę szpitalną to tych chorych nie może być dużo. Ergo nie może być więcej niż jest miejsc w szpitalach. Jak ten punkt się przekroczy to liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć lawinowo.

Edytowane przez Mroczny Nelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...