Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, ShadowMan napisał:

Na zapalenie płuc. Nigdzie nawet nie napisali wprost, że zmarł na koronawirusa.

Szkoda Boczka. :(

A tak na marginesie, to nie wiem czy wiecie, ale przez te 20 lat odkąd kręcony jest serial Świat Według Kiepskich, oprócz aktorów którzy grali główne role, czyli role babki Kiepskiej, listonosza Edzia, no i teraz Boczka, zmarło już ponad 40 aktorów, którzy grali w tym serialu różne role gościnne. Chyba jakieś fatum wisi nad tym serialem.

O tym nie wiedziałem, ale faktycznie szok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tam też info o śmierci Boczka:

Cytat

20 października 2020 r. wieczorem Polskę obiegła bardzo smutna i dla wielu szokująca wiadomość o śmierci Dariusza Gnatowskiego – odtwórcy roli Arnolda Boczka. Aktor miał 59 lat, od dłuższego czasu chorował na płuca. W dniu śmierci trafił w ciężkim stanie do szpitala. Kultowa postać Arnolda Boczka pojawiała się w Kiepskich od samego początku serialu. Pana Dariusza Gnatowskiego będziemy mogli jeszcze zobaczyć w nowych odcinkach “Świata według Kiepskich”, które zostały zrealizowane w styczniu 2020 r., a data ich premiery jeszcze nie jest znana.

https://kiepscy.org.pl/nie-zyje-dariusz-gnatowski/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, VAMET napisał:

Witam uprzejmie

Jakie to ludzkie. Matka urodziła, matka wychowała, matka wiedzę przekazała, matka może umrzeć, majątek można przejąć...

Kolejny zarażony wyznawca :banan:Mam już dwóch! Ten trochę zmutował, bo przejawia własną inicjatywę twórczą ?

Z poważaniem

Nie uderzaj w ton sentymentalny, z punktu widzenia zagłady ludzkości wirus wręcz wzmacnia populację jako całość, eliminując jednostki słabe o gorszych predyspozycjach adaptacji do odtoczenia. Dobór naturalny - to m.in. dzięki niemu życie na ziemi przetrwało do dzisiaj. 

W dzisiejszym świecie, zaślepieni wszechobecnym altruizmem socjalnym zapominamy o mechanizmach ewolucyjnych.  

Edytowane przez Griszah
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Radar28 napisał:

Co do fotonów i grzania, to bym to raczej opisywał od innej strony: mają energię kinetyczną i pęd jak wszystko, co się porusza. W zderzeniu z atmosferą są albo pochłaniane (i oddają energię za jednym zamachem), albo rozpraszane (czyli wytracają ją stopniowo). Mówienie o ciśnieniu jest nieco wtórne i niekoniecznie daje właściwy obraz sytuacji, bo przepływ pod stałym ciśnieniem nie musi przekazywać energii (to zależy od lepkości płynu), także ma to bezpośredni związek (bo pochłaniając fotony cząsteczki powietrza biorą zarówno energię jak i pęd), ale nie dotyka istoty sprawy.

edit: a co do odległości do Słońca, to Grecy wymyślili kilka wyjątkowo zmyślnych metod pomiaru odległości do Księżyca i Słońca (część z nich jest stosowana do tej pory) a najdokładniejszy wynik, jaki uzyskali różni się tylko o jakieś 10% od prawdziwej odległości.

hmm, nie jestem kompetentny, bo nie jestem fizykiem, wprost przeciwnie, humanista, naukami ścisłymi interesuję się jako amator - we wspomnieniach tego fizyka nie było żadnych analiz tego problemu, tylko wzmianka, że trudność polega na tym, jak wyobrazić sobie oddziaływanie fotonów, które przecież nie mają masy, jako masy, tzn na obdarzone masą cząsteczki powietrza tak, że zwiększa się ich ruch cieplny, czyli drgania masy - fotony oczywiście mają energię kinetyczną, itd, ale oddziałują nie z masą bezpośrednio, czyli z cząsteczką powietrza,  tylko przez cząstki elementarne tej masy, czyli elektrony - wzbudzają je, ale wzbudzone elektrony prawie natychmiast albo z pewnym opóźnieniem wypromieniowują tę wchłonięta energię też jako promieniowanie, itd, to promieniowanie jest znów absorbowane, wypromieniowywane, itd - czy to znacząco zwiększa ruch cieplny cząsteczek powietrza, czyli np O2, itd, nie wiem, i jaki jest mechanizm; wiadomo, że w ciele stałym to oczywiste, wystarczy wystawić cokolwiek na słońce - no ale ciało stałe chyba? miliony razy gęstsze, jest siatka krystaliczna, która przenosi drgania,  itd. natomiast powietrze zbyt rzadkie, żeby drgania tak się przenosiły; przy okazji czytałem, jak nieprecyzyjne są ludzkie sposoby wizualizowania procesów na poziomie fotonów, elektronów, itd - np pisze się, że elektron "przeskakuje" z jednej orbity na inną - ciekawe, jak cząstka obdarzona masą, wprawdzie malutka, ale jednak może poruszając się z prędkością prawie światła coś takiego zrobić - autor pisze, że lepiej sobie to wyobrazić w ten sposób, że elektron po prostu znika z jednego miejsca i prawie natychmiast pojawia się w innym - rzeczywiście, rewelacyjnie prosty sposób wizualizacji! czy nie lepiej raczej wyobrazić sobie elektron jako cząstkę i falę, bo wiadomo, że każda cząstka jest zarazem falą (Ziemia też), i że elektron przeskakując na inną orbitę przemieszcza się w obrębie własnej fali, bo im cząstka mniejsza tym fala dłuższa, i to z prędkością światła, bo jako fala elektromagnetyczna, nie jako masa - ale czym w tym wypadku byłby właściwy elektron, jako masa - miejscem, gdzie gęstość fali rośnie do nieskończoności?

co do Greków i Słońca - skąd informacje, że tak dokładnie oszacowali odległość - trochę czytałem, i co do Księżyca się zgadzam, też czytałem o wielu sposobach określenia odległości, natomiast o Słońcu nie - w erze nowożytnej 1 wiarygodne oszacowania to pomiar Cassiniego, dyrektora Obserwatorium Paryskiego (zm. 1712), na pdstwie chyba paralaksy Marsa, mierzonej w Paryżu i Gujanie Francuskiej - wyszło mu trochę za mało, czyli ok 120 mln; pomiar dokładny to Anglików, chyba ok 1780, ale główna zasługa Jamesa Cooka, tego żeglarza, który dokładnie zmierzył w Polinezji pozycję Wenus podczas przejścia przez tarczę Słońca  - tym wyszło troszeczkę za dużo, czyli 153; ale o Grekach i takiej dokładności! nic mi się nie trafiło     

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Griszah napisał:

Nie uderzaj w ten sentymentalne, z punktu widzenia zagłady ludzkości wirus wręcz wzmacnia populację jako całość, eliminując jednostki słabe o gorszych predyspozycjach adaptacji do odtoczenia. Dobór naturalny - to m.in. dzięki niemu życie na ziemi przetrwało do dzisiaj. 

W dzisiejszym świecie, zaślepieni wszechobecnym altruizmem socjalnym zapominamy o mechanizmach ewolucyjnych.  

chyba " w ton sentymentalny"

a dlaczego zostawić to wirusowi, dlaczego nie wziąć tego w swoje ręce, tzn oczywiście jednostki najlepiej przystosowane (the fittest, wg darwinizmu) powinny wziąć to w swoje ręce i opracować najlepsze i najwydajniejsze z ewolucyjnego punktu widzenia sposoby eliminacji "nieprzystosowanych" - o ile wiem, istnieją już precedensy historyczne, i to mające swoją wagę, może po prostu skorzystać z ich doświadczeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przechorowanie grypy zwiększa ryzyko udarów 8 razy, ryzyko zawałów 10 razy. Przy Covid-19 też się to zdarza, ale nie tak często. (…) Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się" ~ mówi prof. Piotr Kuna, pulmonolog, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

https://upload.facebook.com/Bartoszbochenczak/videos/368643324281336/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ShadowMan napisał:

"Przechorowanie grypy zwiększa ryzyko udarów 8 razy, ryzyko zawałów 10 razy. Przy Covid-19 też się to zdarza, ale nie tak często. (…) Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się" ~ mówi prof. Piotr Kuna, pulmonolog, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

https://upload.facebook.com/Bartoszbochenczak/videos/368643324281336/

prof. Piotr Kuna, już przez wielu został okrzyknięty folarzem, bez prawa do wypowiadania się w tematyce covidowej, bo przecież nie jest wirusologiem/epidemiologiem.

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Griszah napisał:

prof. Piotr Kuna, już przez wielu został okrzyknięty folarzem, bez prawa do wypowiadania się w tematyce covidowej, bo przecież nie jest wirusologiem/epidemiologiem.

No tak, zapomniałem, że tylko tych kilku lekarzy-celebrytów, co co chwilę latają po wszystkich stacjach TV i non stop tylko straszą, to są jedyne "wiarygodne autorytety" w całej Polsce. Tysiące innych lekarzy się na tym kompletnie nie zna. ;)

Edytowane przez ShadowMan
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto by pomyślał, że pulmonolog może się o chorobach płuc wypowiadać... żenada

 

  • Thanks 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Godzinę temu, Griszah napisał:

Nie uderzaj w ton sentymentalny, z punktu widzenia zagłady ludzkości wirus wręcz wzmacnia populację jako całość, eliminując jednostki słabe o gorszych predyspozycjach adaptacji do odtoczenia. Dobór naturalny - to m.in. dzięki niemu życie na ziemi przetrwało do dzisiaj. 

W dzisiejszym świecie, zaślepieni wszechobecnym altruizmem socjalnym zapominamy o mechanizmach ewolucyjnych.  

Powiem tak, może i tak i nie. Opierasz swoje wypowiedzi na teoriach powtarzanych od lat przez różnych ludzi, nazwijmy ich po prostu ludzkością. Na naszej planecie mamy więcej wody niż lądów. Do dzisiaj cały czas spotykamy na lądzie mnóstwo gatunków zwierząt i różnych zagadnień naukowych, wniosków itp. Można zatem zakładać, że w środowisku nam nieznanym wodnym jest jeszcze wiele wiele do odkrycia zarówno zwierząt, jak i różnych zjawisk, których nikt nawet nie rozumie. Odkrywamy w kosmosie różne zjawiska, które podważają nauką, którą znamy i uznajemy za pewnik w dziedzinie fizyki, matematyki, chemii itd. Można zatem zakładać, że wnioski ewolucyjne w ogóle źle odbieramy i rozumiemy. Rozumiemy je z perspektywach czysto ludzkich na stan wiedzy, jaki posiadamy do dzisiaj. Co nie oznacza, że tego nie zweryfikujemy w najbliższej przyszłości. Są jednostki na ziemi, które mówią jedno, by za niedługi czas zaprzeczyć swoim własnym słowom - taka pandemia to obnaża na każdym kroku, czy to u polityków - pandemia w odwrocie, czy mówienie, że maski są bez sensu, by to za niedługi czas zweryfikować (w perspektywie istnienia wszechświata, to jest żaden czas), czy też lekarzy, czy też ludzi, których do tej pory uznawaliśmy za autorytety. Można powiedzieć, że są głupcami? Przy takich politykach np. głupcy, no tak, ale kto jest większym głupcem, głupiec, czy ten, który dał władze takiemu głupcowi? Jak ten drugi przypadek, to okaże się, że na ziemi mamy pełno głupców. A z punktu widzenia, który opisałeś, taki głupiec z punktu widzenia prokreacji i pochłaniania zasobów naturalnych jest nam zbędny. Wracając dalej do tej naturalnej siły, która od wieków eliminuje słabe i schorowane jednostki, z których są same straty, bo brak prokreacji i zasoby się marnują. Hmm, nawet przy tej pandemii już są zaprzeczenia tej teorii, jest spora grupa ludzi starych, która przechorowała COVID-19 i wciąż żyje, a z punktu widzenia, jaki opisałeś, nie powinna. Rozumiem, że jak moje dziecko, które jest zdrowe - z informacji, jakie obserwuje i potwierdzam standardowymi badaniami, to i tak więcej niż większość z nas się poddaje, to z punktu prokreacji i zasobów, jak to wytłumaczyć? Skutek uboczny? Wszystko to takie ogólnikowe, tak naprawdę nic nie wiemy, mamy jakieś tam teorie, które może na dziś są według nas właściwe, ale świat tak nie działa, a już na pewno nie wszechświat. Zakładamy, że wirus jest naturalny, bo stworzenie go w labolatorium uznajemy za fikcję z kryształowej kuli, niby jest to nieprawdopodobne - ale było tak wiele kłamstw, prowokacji, ambicji człowieka do dążenia do bycia tym naj, że tak naprawdę nie możemy odrzucać takiego podejścia. Kiedyś pierwszy człowiek zobaczył pierwsze zwierze i również myślał, że to niemożliwe, żeby taki twór istniał. Można iść dalej za ciosem i wejść w kosmos, skąd wiemy, że to nie ingerencja życia pozaziemskiego - będziecie się śmiać zaraz i mówić, że zielone ludziki, ale czy nie ma życia pozaziemskiego wśród tak niezliczonej ilości wszechświatów? Nie można również tego wykluczyć, dzisiaj takie coś nas śmieszy, bo jest to z punktu widzenia naszej obecnej wiedzy wręcz nierealnie śmieszne, co nie oznacza, że jutro nie będzie pewnikiem. Także takie uproszczenia, że wirus i ewolucyjnie uśmierca najsłabsze, to dla mnie dzisiaj taki ogólnik, który jutro może okazać się totalną bzdurą.

Wszystko to jest niezbadane, zupełnie jak COVID-19, co chwila coś nowego, co zaprzecza poprzedniej wiedzy, wiele sprzeczności, podważań, wzajemnych oskarżeń.

To wszystko co wyżej mogę jednak przełknąć, bo jest mi to tak naprawdę obce, teren po którym stąpam i opieram wiedzę na doświadczeniu innych i zakładam, że to musi być prawda, ale fakt, że może nie zarzucasz mi, może to złe słowo, że uderzam w sentymenty, to powiem tak...

Jak mam nie uderzać w sentymenty, nie mieć sentymentów, uczuć, emocji - to towarzyszy mi codziennie nawet, jak kupuję chleb w sklepie. Spotykam istoty ludzkie z krwi i kości, nie statystyki, nie starych na odstrzał, bo gdyby nie Ci starzy, to nie cieszyłbym się z mojej żony, nie miałbym dzieci, nawet psa. Nie czerpał z tego wszystkiego, co mnie ukształtowało. To są rzeczy i sprawy, które nie są mi obce i znam z własnego życia, doświadczenia. W naszym świecie jest tak wiele znieczulicy społecznej, że czasami sam mam ochotę, żeby już przyleciała jakaś asteroida i zrobiła z nami porządek. Jestem człowiekiem, mam uczucia, emocje i będę z tego korzystał, bo tak wygląda nasze życie, tak nas stworzono, czy to Bóg, czy słoń, czy energia, materia, ale tacy już jesteśmy - tak wielu z nas o tym zapomina.

Nie chciałbym, że to co napisałem w tym poście znowu nas podzieliło na Forum, nie taki miałem zamiar i intencje. Nie ma tutaj żadnej prywaty, jak ktoś się poczuł dotknięty tym, co napisałem, to po prostu przepraszam. Już lepiej pokłóćmy się o te legendarne maseczki.

Pozdrawiam serdecznie.

Z poważaniem

Edytowane przez VAMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzisiaj w covid totku będzie 10k+, chyba że znowu zrobią mało ale licze że jednak pobiją rekord.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego nie zastosują zasady jak przy wyborach - wystarczy ogłaszać mniejszą ilość osób zakażonych i od razu wirus jest w odwrocie. Podobnie - taniej - będzie wykonywać mniej testów. Mniej testów, mniej pozytywnych wyników.

Myślcie tam w tym rządzie ! Już raz taka strategia się sprawdziła.

 

:E

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie

Brawo Gdynia...

Cytat

Prezydent Gdyni wystąpił do dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych z wnioskiem o pilne wprowadzenie w Gdyni hybrydowego trybu nauczania. Zarazem zapowiedział, że w stosunku do szkół, dla których jest tak zwanym organem prowadzącym, za każdym razem wyda zgodę na przejście w taki tryb oraz osobiście zwróci się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni z prośbą o przychylność w opiniowaniu wniosków, gdy będzie to niezbędne.

Źródło

Niech inne miasta idą za ciosem...

Z poważaniem

Edytowane przez VAMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam 11500 jeżeli testów będzie w okolicy 45 tys. jeżeli mniej to 10500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, مارتشين napisał:

Jeżeli to są te same testy to ja nie mam pytań :heu:

Ale tymi testami sprawdzają ludzi i zamykają w kwarantannach. Ostatnio w jednej z grup zawodowych niedaleko mojej miejscowości, zbadano kilka osób i wszyscy trafili na kwarantanne. Żadna z tych osób nie miała objawów choroby. Wrócili oczywiście zdrowi po tej kwarantannie.

29 minut temu, mlody_tarnow napisał:

Nie rozumiem, dlaczego nie zastosują zasady jak przy wyborach - wystarczy ogłaszać mniejszą ilość osób zakażonych i od razu wirus jest w odwrocie. Podobnie - taniej - będzie wykonywać mniej testów. Mniej testów, mniej pozytywnych wyników.

Myślcie tam w tym rządzie ! Już raz taka strategia się sprawdziła.

  Pokaż ukrytą zawartość

:E

Bo mają w tym interes? Zaszczucie społeczeństwa? Najpierw skłócono społeczeństwo w kwestii polityki a teraz zaszczuli siejąc pseudo zarazę. Ludzie są wobec siebie nieufni i boją się bliższego kontaktu. Idealny sposób na władzę absolutną.

8 minut temu, LeBomB napisał:

Obstawiam 11500 jeżeli testów będzie w okolicy 45 tys. jeżeli mniej to 10500.

9985

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Mr_Schrodinger napisał:

Żadn Covid ludzkości nie wykończy ale takie cyrki jak ten, który właśnie się odbywa doskonale pokazują jak łatwo nas zaskoczyć. 

Zdecydowanie jest przeceniane to co się obecnie dzieje. Te lamenty na tematy gospodarcze są zupełnie niepotrzebne, a to ciągłe zadziwienie, że nikt się tym aż tak nie przejmuje jest na poziomie Marcelego Szpaka czy innych tam wrealu24 (czy jaką to obecnie przyjęło nazwę)  notabene powoływanych już w tym wątku.

To że nieco i przez jakis czas spowolni rozwój gospodarczy w niektórych częściach świata naprawdę nie ma istotnego znaczenia w skali cywilizacji. To można w zasadzie widzieć nawet jako efekt pozytywny i otrzeźwiający, bo rynek oczyści się z najsłabszych elementów  a struktura wytwarzania dóbr jako całość przynajmniej w jakiejś niewielkiej części otrząśnie się z pozornej pracy, całkowicie bezwartościowej, co widać po tym ile rzeczy nagle jest wykonalne zdalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, adashi napisał:

bo rynek oczyści się z najsłabszych elementów 

ależ bełkot, rynek się oczyści ? chyba rząd wypierdoli z rynku zakazami kolejne branże...

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 13 konferencja prasowa MZ i rzecznika rządu. Ciekawe w jakiej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, LeBomB napisał:

Dziś o 13 konferencja prasowa MZ i rzecznika rządu. Ciekawe w jakiej sprawie.

Ponoć rząd się ugina co do siłowni i basenów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

POLSKA COVID-19 [DZIEŃ 232]

- hospitalizowani: 9 439 [+477]
- OIOM: 757 [+32]
- kwarantanna: 335 060 [+45 613]
- nadzór: 42 688 [-1 987]
- wyzdrowiali: 98 884 [+2 928]

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
45 minut temu, Trepcia napisał:

Widze, ze jak pies z pchla :E

Pies bez pchly moze zyc ale jakos tak nudno i nie ma co robic. A pchla bez psa to taka nijaka i ugryzc nie ma kogo :E

10500!

11135!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, T_G napisał:

ooo epidemiolog, wirusolog, ekonomista, lingwista i w dodatku psycholog... no człowiek renesansu po prostu i to pewnie bo najlepszych uniwersytetach... tvn, polsat i wyborcza ?

Bardzo trafnie mnie zwizualizowałeś. Do tego jeszcze podlegam kontroli umysłu za pośrednictwem najbliższej stacji bazowej 5G. Byłem także wystawiony na regularny wpływ chemtrailsów, ale nie wiem ile czipów udało mi się ta drogą wszczepić, mam nadzieję że niewiele. Mam nadzieję, że ta nadaktywność w tym wątku to nie efekt tego, że nie dałeś rady wskazać ani jednego koronasceptyka, który by spełniał warunki, na jakie tak żarliwie się powołałeś?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...