Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, bigovsky napisał:

skoro masz niepraną od kwietnia to może najwyższy czas ją uprać ;) ?

On chce dostać grzyba żeby powiedzieć A NIE MÓWIŁEM?

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, RyszardGTS napisał:

Czyli od małego byłeś niezłym kozakiem :D 

Mamo, tato, nie mówcie mi jak mam żyć! ;);) 

Nie tyle kozakiem co trudnym, upartym, złośliwym, przekornym i parę innych inwektyw by się znalazło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, crush napisał:

On chce dostać grzyba żeby powiedzieć A NIE MÓWIŁEM?

Chyba musicie jednak zapoznać się czym jest hiperbola językowa. Nie pisałem o maseczkach w kontekście siebie

20 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Za swoją córkę oddałbym własne życie, a nie starał się je odebrać, jej lub sobie. Właśnie na tym polega miłość, a nie tylko na głaskaniu i całowaniu. Ale ja to ja. Żyjemy na własne rachunki. 

No tak, bo jedno wyklucza drugie. Jałowa to dyskusja i wyciąganie z dupy wniosków. Obsmarujcie mnie tam, ja ide spać. Miłych dalszych nadinterpretacji 

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A tak w sumie to nie byłoby prościej wdrożyć masową produkcje jednego, konkretnego typu maseczki, która chroni właśnie noszącego zamiast postronnych? Zresztą, one przecież istnieją, tyle, że jest masa rodzajów. Grupom ryzyka czy innym potrzebującym można takowe ofiarować za darmo.

Problem byłby rozwiązany, każdy bierze odpowiedzialność za siebie. Chcesz się chronić - proszę bardzo. Nie chcesz - no to nie, droga wolna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii to i rozwiązanie głodu na świecie brzmi prosto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, crush napisał:

W teorii to i rozwiązanie głodu na świecie brzmi prosto.

Owszem, ale opisana wyżej opcja jest nawet w tej teorii kilka rzędów wielkości prostsza. 

Może nawet ktoś by dzięki temu zyskał miejsce pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Trepcia napisał:

Dzisiaj bylo 16.9% pozytywnych, rekord sprzed tygodnia to cos ok 22% pozytywnych.

Dzięki :)

No to nieźle. Strach pomyśleć gdyby tak przetestowali cały naród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Zigu17 napisał:

Grypą też mogłeś kogoś zabić. Czemu o tym nie myślałeś ? Tu mamy bardziej modnego medialnego wirusa, na którego każdy każdy prędzej czy później się natknie

Dlatego jak miałem objawy grypy to wiedziałem w domu, np. na zwolnieniu i nie powtarzaj ze jak się ma swoją działalność to takiego czegoś nie ma, bo jest i da się z tego skorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Zigu17 napisał:

Obsmarujcie mnie tam, ja ide spać. Miłych dalszych nadinterpretacji 

tenor.gif

Ode mnie lofciający (no-homo ;) ) przytulas :przytula:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Za swoją córkę oddałbym własne życie, a nie starał się je odebrać, jej lub sobie. Właśnie na tym polega miłość, a nie tylko na głaskaniu i całowaniu. Ale ja to ja. Żyjemy na własne rachunki. 

To mnie trochę zaintrygowało. Serio, nigdy nie całowałeś czy wręcz nie dotykałeś swojego dziecka? Bo wiesz, koronawirus to praktycznie zerowe zagrożenie dla dzieci poniżej 10 roku życia, ale zawsze jest niezerowe ryzyko zarażenia dziecka czymś poważniejszym. Choć według mnie realnie konsekwencje związane z nieokazywaniem dziecku uczyć mogą być gorsze.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie po tym co zostało dziś napisane upada jeden z ważniejszych argumentów antymaseczkowców, czyli że masecxki powinni nosić tylko chorzy. 

Zostało powiedziane że liczbę wykrytych i tak trzeba pomnożyć przez 5, może 10 albo i więcej, no i bezobjawowe prze godzenie choroby też może być zaraźliwe. No i teraz to co było dyskutowane czyli przynoszenie z przedszkola, basenu itd. 

Wnioski są proste. Wszyscy powinniśmy nosić maseczki bo doszliśmy do takiego stanu, że tak na prawdę nie wiadomo kto jest chory, a kto zdrowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, EvilKillaruna napisał:

xD

Z jednej strony masowanie "butthurt-a", a z drugiej... aż gorąco się robi co będzie dalej (Brokeback Mountain... pamiętamy! ;) )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jedziemy po bandzie to ja tylko mam nadzieję, że ci wszyscy koronasceptyko idioci nie myjacy rąk , macajacy pomidory , szczycący się tym, że mają wyrąbane i cieszący sie, że jest coraz więcej przypadków zdechną w 1 kolejności.. Oby maksyma, że za głupotę się płaci się tu sprawdziła. Trochę pokory. Brak piątej klepki w mózgu się coś nie wykształciło płat mózgowy nie działa czy co a może to kwestia wychowania hmmm.

Edytowane przez WPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Do czasu szczepionki/lekarstwa jest to do przełknięcia. Polemizowałbym zaś z tym praktycznie zerowym zagrożeniem. I właśnie dlatego. Na tym polega odpowiedzialność. A poważniejsze to będzie gdy dziecko będzie wychowywać się bez ojca. 

Wg statystyk jest praktycznie zerowe:
https://www.statista.com/statistics/1110890/poland-coronavirus-covid-19-fatalities-by-age/
Nie potępiam ani nie krytykuję, ale tak na logikę to skoro są infekcje groźniejsze dla dzieci i młodych ludzi niż SARS-Cov-2 to konsekwentnie tego typu ostrożność powinna mieć miejsce na stałe.

23 minuty temu, LeBomB napisał:

W zasadzie po tym co zostało dziś napisane upada jeden z ważniejszych argumentów antymaseczkowców, czyli że masecxki powinni nosić tylko chorzy. 

Zostało powiedziane że liczbę wykrytych i tak trzeba pomnożyć przez 5, może 10 albo i więcej, no i bezobjawowe prze godzenie choroby też może być zaraźliwe. No i teraz to co było dyskutowane czyli przynoszenie z przedszkola, basenu itd. 

Wnioski są proste. Wszyscy powinniśmy nosić maseczki bo doszliśmy do takiego stanu, że tak na prawdę nie wiadomo kto jest chory, a kto zdrowy.

Ten argument, z którym oczywiście można polemizować, sprowadzał się raczej do tego, że skoro bezobjawowcy nie kichają i nie kaszlą (a nawet jak sporadycznie kichną od jakichś pyłków w powietrzu to zasłonią twarz), to nie ma potrzeby żeby zasłaniali usta i nos. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, a nawet jak przez aerozol też można się w praktyce zarazić to maseczka niemedyczna i tak przed tym nie ochroni. Czy tak na 100% jest to nie wiem, ale chyba musi być jakiś powód dla którego WHO osobom chorym i z grup ryzyka rekomenduje maseczki medyczne, a te materiałowe dopuszcza tylko dla pozostałych.

11 minut temu, WPW napisał:

Skoro jedziemy po bandzie to ja tylko mam nadzieję, że ci wszyscy koronasceptyko idioci nie myjacy rąk , macajacy pomidory , szczycący się tym, że mają wyrąbane i cieszący sie, że jest coraz więcej przypadków zdechną w 1 kolejności.. Oby maksyma, że za głupotę się płaci się tu sprawdziła. Trochę pokory. Brak piątej klepki w mózgu się coś nie wykształciło płat mózgowy nie działa czy co a może to kwestia wychowania hmmm.

Idioci są po każdej ze stron. Mnie z kolei najbardziej rozczula, jak koronapanikarze publicznie szczycą się, że dzięki epidemii odkryli mydło i że trzeba zasłaniać usta jak się kaszle ?

Edytowane przez Assassin
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Trepcia napisał:

A tak na poważnie to znam dobrego kowala/płatnerza. Ma ok 24 lat. Zrobi z metalu co zechcesz.

płatnerz - to co on robi, kirysy!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, LeBomB napisał:

Dlatego jak miałem objawy grypy to wiedziałem w domu, np. na zwolnieniu i nie powtarzaj ze jak się ma swoją działalność to takiego czegoś nie ma, bo jest i da się z tego skorzystać.

Na działalności wręcz jeszcze łatwiej o wolne niż na etacie. Sam jesteś swoim szefem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, EvilKillaruna napisał:

Ja również. Zwłaszcza że tam tego było więcej...

LVrHffh.jpg

Tzw. przekaz dostosowany do poziomu odbiorcy.

Dlatego nie dziwcie się proszę że mam takie a nie inne zdanie o całym ich obozie politycznym i ludziach go popierających (a przynajmniej tych co do których aplikuje się powyższe). 

Tak w szpitalu na stadionie narodowym będą liczyć pacjentów XD

Lekko offtopujac to autentycznie szkoda mi tych kobiet, które wtedy przymuszono aby tak się sponiewierać w publicznej tv. A co do obozu i ich wyborców to moja pogarda dla tych ludzi jest bezdenna niczym podziemne levele Corusant ze SW 1313 :cool:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, adashi napisał:

Nie wiem jak - pomijając celowe zakażenie - technicznie miałoby się to odbyć (pewnie np. przez wciągnięcie wysmarkanego gluta innej osoby nosem z uszkodzonymi komórkami nabłonka, które jednak nadal żyją), jednak w tym wirusie RNA ma dodatnią polarność, a zatem nie wymaga żadnych dodatkowych enzymów do replikacji. Tak więc jesli w jakiś sposób uda mu się podczepić pod rybosom to od razu jedziemy z koksem. Tak chyba jest, prawda? Gdyby nie to skoryguj.

to nie on podczepia się pod rybosom, tylko rybosom pod niego - normalnie to rybosom po prostu wędruje po cytoplazmie i jak natknie się na rna automatycznie się podczepia; rybosomów jest wiele rodzajów, ale ogólnie składają się z rna i białka, z 2 podjednostek, z bruzdą w środku - jak genom wpasuje się w te bruzdę zaczyna się replikacja; dodam, że podobno utworzenie peptydu z 10 aminokwasów trwa ok 1 sek; białka wirusa są b. duże, białko s to prawie 2 tys aminokwasów; rybosom przepisuje rna  genomu w całości, tzn tworzy b. długi ciąg aminokwasów, i dopiero potem specjalne białka, tzw restrykcyjne, tną ten ciąg na właściwe białka; dodam, że rybosom jest mały, od 10 do 25 nm średnicy, bo jest kulisty albo owalny, i ok 4-8 razy mniejszy od liniowego genomu wirusa; w komórce jest wiele milionów rybosomów, zależy od komórki, ale np w  wątrobie ponad 5 mln; w przeciwieństwie do syntezy białka na rybosomach replikacja samego genomu jest b. szybka- genom replikuje polimeraza rna, którą wirus ma "na pokładzie" (następne polimerazy tworzą rybosomy) - dla wirusa danych nie mam, ale w bakterii fragment genomu ze 100 tys zasad replikuje się w 1 min - ponieważ korona ma tylko ok 30 tys wychodzi ok 20 sek na powielenie genomu; a białko s tworzy się chyba  prawie 200 sek, więc 10 razy wolniej - dzięki temu, że replikacja rna jest tak szybka tysiące rybosomów mogą  dość szybko po wejściu wirusa do komórki syntetyzować z genomu białka; polimeraza rna jest chyba? jeszcze znacznie większa od białka s, o koronie nie mam danych, ale inne mogą mieć nawet do 5 tys aminokwasów, więc jej synteza na rybosomie powinna trwać ok 500 sek, prawie 10 min; wirusa jest chyba jednak mniejsza, bo inaczej jej gen musiałby zajmować ok 1\6 genomu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, WPW napisał:

Skoro jedziemy po bandzie to ja tylko mam nadzieję, że ci wszyscy koronasceptyko idioci nie myjacy rąk , macajacy pomidory , szczycący się tym, że mają wyrąbane i cieszący sie, że jest coraz więcej przypadków zdechną w 1 kolejności.. Oby maksyma, że za głupotę się płaci się tu sprawdziła. Trochę pokory. Brak piątej klepki w mózgu się coś nie wykształciło płat mózgowy nie działa czy co a może to kwestia wychowania hmmm.

No spoko, pozdrawiam.

Jem właśnie pomidorka z rynku. Prosto od wąsatego Janusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kamiyan napisał:

No spoko, pozdrawiam.

Jem właśnie pomidorka z rynku. Prosto od wąsatego Janusza.

Mnie tylko interesuje tylko to czy zakładasz prawidłowo maseczkę poza chatą. Masz prawo myśleć co chcesz... bylebyś miał na twarzy szmate :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Trepcia napisał:

Zbroje (pelne uzbrojenie, od helmow pod buty) dla osob interesujacych sie rycerstwem oraz odgrywajacym jakies historyczne scenki :) Takie chlopak ma hobby i zamilowanie, ze lubi sobie rozgrzac metal do czerwonosci i poklepac po nim mlotkiem.

no i pewnie dobrze zarabia; faktycznie zapomniałem, że historyczne rekonstrukcje dzisiaj w modzie; a jeszcze b. na zachodzie, tam praktycznie każdą potyczkę rycerską się rekonstruuje - tam by zarobił krocie! ciekawe, kiedy zmartwychwstanie turniejów rycerskich

przy okazji - ciekawe, ile Polaków wie, ilu rycerzy polskich ze znanych rodów rycerskich zginęło po Grunwaldem; odpowiedź - 7, słownie siedmiu; w największej bitwie rycerskiej średniowiecznej Europy; takie to były "krwawe" bitwy; pewnie w dzisiejszych rekonstrukcjach ginie więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, LeBomB napisał:

Dlatego jak miałem objawy grypy to wiedziałem w domu, np. na zwolnieniu i nie powtarzaj ze jak się ma swoją działalność to takiego czegoś nie ma, bo jest i da się z tego skorzystać.

Tak, tylko że większość osób chodzi z grypa do pracy, bo musza. Bo szef krzywo spojrzy, bo zwolni, bo brak premii, bo strach z czego się utrzymaja... Nie każdy ma super pracę w której mówi "e szefie, mam grypę zostaje w domu ok? Nie biorę L4". Albo że weźmie i ma wolne na tydzień. No nie ma tak dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, galakty napisał:

Tak, tylko że większość osób chodzi z grypa do pracy, bo musza. Bo szef krzywo spojrzy, bo zwolni, bo brak premii, bo strach z czego się utrzymaja... Nie każdy ma super pracę w której mówi "e szefie, mam grypę zostaje w domu ok? Nie biorę L4". Albo że weźmie i ma wolne na tydzień. No nie ma tak dobrze. 

No fakt. Ja sam mam własną działalność, ale tak naprawdę działam jak na etacie. Deadline jak to w przypadku rozliczeń podatkowy jest do 25-go, więc nie ma zmiłuj i siedzimy. Odliczamy do momentu kiedy się wszystko posypie, bo wylądujemy na kwarantannie.

Ja mam największą szanse to gówno przywieźć do pracy, bo korzystam z Poznańskiej komunikacji.

Miałbym większy spokój jakbym nie musiał oglądać tylu nieodpowiedzialnych ludzi bez maseczek. Denerwuje mnie też to, że nic się z tym nie robi. Te osoby bez maseczek są agresywne na tyle, że pobiły motorniczą za zwrócenie uwagi. Przydałyby się jakieś patrole Policji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Szambo napisał:

No fakt. Ja sam mam własną działalność, ale tak naprawdę działam jak na etacie. Deadline jak to w przypadku rozliczeń podatkowy jest do 25-go, więc nie ma zmiłuj i siedzimy. Odliczamy do momentu kiedy się wszystko posypie, bo wylądujemy na kwarantannie.

Ja mam największą szanse to gówno przywieźć do pracy, bo korzystam z Poznańskiej komunikacji.

Miałbym większy spokój jakbym nie musiał oglądać tylu nieodpowiedzialnych ludzi bez maseczek. Denerwuje mnie też to, że nic się z tym nie robi. Te osoby bez maseczek są agresywne na tyle, że pobiły motorniczą za zwrócenie uwagi. Przydałyby się jakieś patrole Policji.

Co prawda rzadko korzystam z komunikacji, ale serio aż tak źle jest? Jeszcze z 2-3 tygodnie temu widziałem większość ludzi w maseczkach w tramwajach, na ulicy to inna sprawa bo sam jak nie ma skupiska dużego to ściagam z nosa (ten nakaz jest idiotyczny, bo w parku/lesie jest więcej ludzi i tam masek nie musisz mieć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

Na działalności wręcz jeszcze łatwiej o wolne niż na etacie. Sam jesteś swoim szefem. 

No no zapewne, szczególnie jak masz rozkopane 20 spraw i klientów w trakcie procesu. Wzięcie 5 dni urlopu + weekendy graniczy z cudem a Ty mi mówisz że hohoho mogę tak sobie wyskoczyć na skok w bok na chorowanko na dwa tygodni xE Powiem tylkko tyle że czy miałem zapalenie płuc i 39c czy zerwane ścięgna to normalnie pracowałem, bo nie oleje ludzi z którymi współpracuje już np 13 lat, ludzi co popłacili zaliczki na hipoteke, ludzi dla których wielu gonia terminy i jest to często być albo nie być. Nie byłem ani jednego dnia na l4 od 7 lat :P

Edytowane przez Zigu17
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...