Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, marcin_21 napisał:

noszone na brodzie najskuteczniej, true story

Idiotów nic nie ochroni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Camis napisał:

Nie podali konkretnie jakiego producenta to maseczki najlepiej chronią?

 

Fakty są takie  ze maseczki chronią jak stringi przed chłodem  .

I tego typu badania  to  trzeba przyjąć ze sporą rezerwą .

Jeśli mamy nosić maseczki ktore nas rzeczywiście chronią  to są to 2 model nf95 i ffp3 tylko teraz zmuś naród do noszenia tylko tych modeli  gdzie koszt jednej maski to 30-50zl  .NO ale zapewne z czasem wyjdzie jakieś  rozporządzenie  podparte ustawą i wpisane w konstytucje ze nalezy nosić tylko ww maseczki bo  jak nie to mandat 1000zl .Tylko którzyś bystrzak z rządu musi wpaść na pomysł zrobienia interesu na tym i zakupić w chinach  z kilka kontenerów .

 

Na wiosnę samo WHO mówiło ze maseczki są  nieskuteczne  itp itd ,po miesiącu ze jednak maseczki  powinno się nosić , po kolejnych 3 tyg ze jednak maseczki tylko dla  chorych .Jak Chiny wpłaciły sowity datek na WHO to nagle rekomendacja się zmieniła ze jednak wszyscy Powinni nosić ...:E  także jak zawieje z której strony  taka decyzja .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, raiders napisał:

Jeśli mamy nosić maseczki ktore nas rzeczywiście chronią  to są to 2 model nf95 i ffp3 tylko teraz zmuś naród do noszenia tylko tych modeli  gdzie koszt jednej maski to 30-50zl  .NO ale zapewne z czasem wyjdzie jakieś  rozporządzenie  podparte ustawą i wpisane w konstytucje ze nalezy nosić tylko ww maseczki bo  jak nie to mandat 1000zl .Tylko którzyś bystrzak z rządu musi wpaść na pomysł zrobienia interesu na tym i zakupić w chinach  z kilka kontenerów .

 

 

W takiej Francji rząd rozesłał najbiedniejszym obywatelom 40 milionów masek. W Wolsce jak zwykle nakazy z dudy(noszenie na otwartych przestrzeniach), i radźcie sobie sami. To tak jakby kazali samemu sobie wypisać na karteczce dowód osobisty, który każdy musi mieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gofer87 napisał:

Hmm, widocznie rano umył co miał umyć i nie widzi sensu myć rąk, skoro nic innego w tej toalecie nie dotykał ? Za to używając kranu w publicznej toalecie nie wiadomo co się złapie. 

Weź, znam takich co jak ich upomniano, to stwierdzili że przecież biorą prysznic rano, to ich interes jest czystszy niż całe pomieszczenie toalety to po czym tu myć ręce... ?‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, raiders napisał:

Jeśli mamy nosić maseczki ktore nas rzeczywiście chronią  to są to 2 model nf95 i ffp3 tylko teraz zmuś naród do noszenia tylko tych modeli  gdzie koszt jednej maski to 30-50zl 

A nie prawda, bo 1,1 zł :D 

Jest polska firma  - Toruńska Fabryka Materiałów Opatrunkowych i oni mają maski chirurgiczne klasy FFP3.

https://www.matopat24.pl/maseczki-chirurgiczne-surgimask-3-warstwowe-50-szt_10555-18428#/1340-ilosc_sztuk-50_szt 

Mają skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) na poziomie większym lub równym 98% zgodnie z normą PN-EN 14683:2019 czyli taką samą jaką mają maski FFP3 i N95

Sklep ma również konto na popularnym serwisie aukcyjnym i mając Smart przesyłka jest gratis (a przynajmniej była) :)

 

Erit: a i vat na nie jest 8% nie 23% bo są jako wyrób medyczny.

 

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, raiders napisał:

 

Jeśli mamy nosić maseczki ktore nas rzeczywiście chronią  to są to 2 model nf95 i ffp3 tylko teraz zmuś naród do noszenia tylko tych modeli  gdzie koszt jednej maski to 30-50zl  .NO ale zapewne z czasem wyjdzie jakieś  rozporządzenie  podparte ustawą i wpisane w konstytucje ze nalezy nosić tylko ww maseczki bo  jak nie to mandat 1000zl .Tylko którzyś bystrzak z rządu musi wpaść na pomysł zrobienia interesu na tym i zakupić w chinach  z kilka kontenerów .

 

 

Hmmm sam stosuje ffp2 kn95 95procent filtracji. Ostatnio zrobiłem spory zapas koszt 1 szt 4 zł no faktycznie mega kasa w końcu to 2 rompery czy jak to się nazywa:)

https://allegro.pl/oferta/polska-maska-kn95-maseczka-ochronna-ffp2-filtr-n95-9560468167

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Czechoslaw napisał:

W takiej Francji rząd rozesłał najbiedniejszym obywatelom 40 milionów masek. W Wolsce jak zwykle nakazy z dudy(noszenie na otwartych przestrzeniach), i radźcie sobie sami. To tak jakby kazali samemu sobie wypisać na karteczce dowód osobisty, który każdy musi mieć...

W Polsce dziura budżetowa ma wynieść 270mld zl  12%PKB  czyli najwięcej w UE !!!

Na  "walkę " z covid poszło ok 150mld ... na co poszła reszta  pieniędzy ?

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/dziura-w-finansach-bedzie-trzecia-najwieksza-w-unii/td0pn5p

Teraz, WPW napisał:

Hmmm sam stosuje ffp2 kn95 95procent filtracji. Ostatnio zrobiłem spory zapas koszt 1 szt 4 zł no faktycznie mega kasa w końcu to 2 rompery czy jak to się nazywa:)

https://allegro.pl/oferta/polska-maska-kn95-maseczka-ochronna-ffp2-filtr-n95-9560468167

 

:)  spoko  ,jak ma nadrukowane kn95  to musi taka być .

Na alli kupisz takie kn 95   90gr .....

 

Niestety "prawdziwa " maseczka KN95 to koszt ok 20zl   ..ale w obecnej sytuacji każdy janusz chce zarobić to i ceny windują . Dzisiaj w aptece  widziałem na wystawie paski KN95 po 29zl , następnie w mrówce  ta sama maska kosztowała już 49.99/sztuka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
UK
Historia pełnych szpitali z powodu koronoświra wygląda z mniej więcej tak:
W sobotę byłem u znajomych w Londynie. Mieszkają przez płot ze szpitalem, do którego ponoć masowo zjeżdżają chorzy na koronkę. Znajomy żalił się, że odkąd trwa "medialny wirus", nie może spać, ponieważ na parkingu uruchomili dodatkowe oświetlenie zasilane dosyć głośnymi agregatami. Postanowiłam zbadać sprawę, bo bywam u nich często i parking na którym jest uruchomione dodatkowe oświetlenie jest od pół roku pusty. Dosłownie PUSTY.
Poszedłem więc spotkać się z kimś odpowiedzialnym za organizację tego parkingu. Pierwszą i jedyną osoba jaką napotkałem okazała się sprzątaczka. Kraj pochodzenia- wschodnia Europa. Nawiązała się przyjemna rozmowa o koronce. Okazało się, że pani sprząta między innymi oddziały, które przeznaczyli specjalnie dla pacjentów z koronką. Pani powiedziała, że dużo sprzątania nie ma, bo tam nikt nie leży. Trzeba tylko dezynfekować codziennie w razie przypadku, gdyby ktoś nagle przyjechał, ale od początku medialnego świra jeszcze nikt tu nie przyjechał. Połowa lekarzy i pielęgniarek na zwolnieniu, także w szpitalu panuje cisza i spokój.
Gdzie się podziali Ci umierający z powodu kowida? Pewnie są w innych szpitalach.
Więc Oxford. Rano idę do największego chyba szpitala w Oxford. Wielkie plakaty już od wejścia informują o obowiązkowych maskach i dystansie. Zacząłem się zastanawiać pomiędzy kim mam trzymać dystans, bo w szpitalu w zasadzie nikogo nie było. Nawet recepcjonista chyba wziął wolne. Parkingi puste, lekarzy nie widać. Znów wydzielone specjalne oddziały dla chorych na koronkę. W szpitalu cicho i spokojnie, jakby nikogo tam nie było. Zatrzymuję pierwszą napotkaną osobę, żeby dowiedzieć się, którędy mogę dotrzeć na oddział na który miałem skierowanie. Okazało się, że Polak. Menager jakiegoś oddziału. Pytam się, go przy okazji gdzie się podziali ludzie. Uśmiechnął się i powiedział, że odwiedzający mają zakaz wstępu, lekarze na zwolnieniach bo nie ma tyle pracy, ponieważ przestali przyjmować na inne choroby, więc obłożenie szpitala się zmniejszyło o połowę w porównaniu do czasów sprzed koronki. Cieszył się, że jego nie wysłali na urlop i ma pracę, ale musi robić też za tych, którzy są na zwolnieniach więc tak bardzo zadowolony nie jest.
Wieczorem udałem się do trzeciego szpitala. Wraz ze skierowaniem dostałem mapkę, którędy mam wejść, gdzie się udać (szlak niebieski) i którędy później wyjść. Żeby droga była jak najbardziej bezpieczna, szpital zrobił system "jednokierunkowy" dla pacjentów. Najpierw zaparkowałem auto na szpitalnym parkingu. Połowa parkingu była oznaczona jako zarezerwowana dla tych, którzy chcą sobie na parkingu zrobić test na koronkę. Nie dużo było chętnych, ale pewnie chcieli się przygotować na kolejki jak po choinkę na Boże Narodzenie więc pół parkingu puste, drugie pół.. również. Zgodnie z mapką odnalazłem w tym labiryncie recepcję. Oczywiście w kolejce, obowiązkowo maseczka i dystans. Gdy nadeszła moja kolej, powiedziałem po co przyszedłem. Pani w recepcji stwierdziła, że moja mapka jest zła i powinienem udać się gdzieś indziej, ale ona nie wie jak mi wytłumaczyć. Na to przechodząca obok pani doktor powiedziała, że mnie zaprowadzi tam, gdzie powinienem się znaleźć. Gdy zniknęliśmy za rogiem od razu zmieniła język na Polski (usłyszała moje imię i nazwisko, gdy mówiłem przy recepcji). Bardzo szybko zacząłem wypytywać o koronkę w szpitalu. Sytuacja okazała się bardzo podobna do reszty szpitali.
Podzielili szpital na dwie sekcje. "Brudną" i "czystą". Brudna to oczywiście ta dla pacjentów z koronką. Zapytałem, czy jest tam dużo osób. Uśmiechnęła się i odpowiedziała
Cyt. "Nie wiedziałam nawet jednego procenta tego co widzę w mediach, a pracuję w dwóch szpitalach. Tutaj też nikogo takiego nie ma".
Czyli połowa szpitala pusta?
"Tak".
W tym momencie pani nerwowo rozejrzała się dookoła siebie i powiedziała:
"Wie pan, nie mogę z nikim o tym rozmawiać, bo by mnie od razu zwolnili. Mamy zakaz rozmów na ten temat z kimkolwiek. Dobrze, że nikt nas nie rozumie.."
Dziękuję tej pani za odprowadzenie do odpowiedniego miejsca i serdecznie pozdrawiam, bo jak się okazało, jest naszą czytelniczką.
To są historię tylko z tego weekendu, tylko z trzech szpitali w UK.

:E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, raiders napisał:

na co poszła reszta  pieniędzy ?

7,2 mln na pomnik w Katowicach ? Mało w stosunku do całości, ale grosz do grosza ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest, zmyslona pandemia, czy nie? Bo w jednym kraju niby jest, w drugim nie ma, w trzecim nie slyszeli  :lol2: 

A mam info z pierwszej reki ze szpitala niedaleko mnie, za na covidowym raptem lezy kilka osob 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, leelooo napisał:

To jak to jest, zmyslona pandemia, czy nie? Bo w jednym kraju niby jest, w drugim nie ma, w trzecim nie slyszeli  :lol2: 

Na pewno jest rozdmuchany  medialnie do granic możliwości ,ale co jest bardziej zastanawiające   to dla czego  niemiecki rząd zwiększył prawie dwukrotnie  druk niemieckiej marki w  okresie pandemii ?

Niemcy drukują marki  w tajemnicy od 2015 albo 2017  :E  .Czyżby Merkelowa  szykowała się do  ogłoszenia  likwidacji UE 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, raiders napisał:

W Polsce dziura budżetowa ma wynieść 270mld zl  12%PKB  czyli najwięcej w UE !!!

Na  "walkę " z covid poszło ok 150mld ... na co poszła reszta  pieniędzy ?

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/dziura-w-finansach-bedzie-trzecia-najwieksza-w-unii/td0pn5p

 

Część to pewnie wpływy z VAT, CIT, akcyz etc. które wyparowały, ale reszta - kto wie.

Edytowane przez Czechoslaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie aby jutro iść na spacer. To nieludzkie zamykać człowieka na jakas kwarantanne. To już drugi dzień- masakra :/ 

  • Like 2
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, leelooo napisał:

To jak to jest, zmyslona pandemia, czy nie? Bo w jednym kraju niby jest, w drugim nie ma, w trzecim nie slyszeli  :lol2: 

A mam info z pierwszej reki ze szpitala niedaleko mnie, za na covidowym raptem lezy kilka osob 

Na razie te szpitale w UK stoją puste na wszelki wypadek, bo sytuacja może się zmieniać dość szybko. Idealnie by było, gdyby w ogóle nie było trzeba robić takich przygotowań. Pandemia nie jest zmyślona i serio nie widzę powodu, żeby wszystkie rządzy świata chciały zgodnie uwalić sobie gospodarkę i wkurzyć obywateli. Po prostu w UK są przygotowani na znacznie większe niż obecne obłożenie. W Polsce jest faktyczny problem i sam znam przypadek, gdzie chorego w stanie ciężkiej niewydolności oddechowej (w związku z covid19) musieli z Gdańska transportować do Poznania, bo dopiero tam były miejsca.

W różnych krajach różnie się sytuacja rozwija choćby z tego względu, że inne są obostrzenia i przede wszystkim inne podejście do nich. Inne czynniki też mają znaczenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajoma miała kontakt ze koleżanką w pracy, po 3 dniach od ostatniego kontaktu z koleżanką u znajomej lekkie objawy zmęczenia, ból głowy (koleżanka od 3 dni nie przychodziła już do pracy), na następny dzień dreszcze, gorączka, katar suchy kaszel węch i smak jest (koleżanka jednak straciła smak i węch). Po 2 dniach gorączka jej przeszła (brała apap), ale okazało się, że jej koleżanka zrobiła z ciekawości test i wyszedł pozytywny. Wszyscy na zdalną pracę przeszli. Po informacji o tym i znajoma zrobiła sobie test, oczywiście wyszedł pozytywny. Po 6 dniach od pierwszych objawów jest tylko lekko osłabiona. Co ciekawe znajoma generalnie nie choruje a przynajmniej bardzo rzadko, więc gdyby nie informacja o pozytywie jej koleżanki z pracy pewnie nawet nie zrobiłaby sobie testu. Objawy jak przy grypie lub mocniejszym przeziębieniu. Ciekawe jak teraz sanepid się zachowa i jak szybko to będzie wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Zigu17 napisał:

Korci mnie aby jutro iść na spacer. To nieludzkie zamykać człowieka na jakas kwarantanne. To już drugi dzień- masakra :/ 

przecież miałeś jakieś plany w związku z drugą połową - wykonaj, a zabiorą cię na spacer, nie będziesz  musiał się męczyć czy iść czy nie iść (nie znam gorszej męki)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Trepcia napisał:

70 mln przewalil Sasin.

a co to jest 70 mln; czytam, że Włosi ciężko przestraszeni, bo w przyszłym roku ma na nich spaść ulewa euro z EU - 209 mld, i nie wiedzą, czy ich nie zatopi; a na nas pewnie niedużo mniej - to 70 mln to kropelka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, T.m.p napisał:

@Zigu17 a apka już pobrana? :> 

Nikt u mnie nie był. Zgłosiłem do sanepidu, mnie też zgłosili, zero odzewu. A pobierać nie zamierzam. 

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UK zrobiło to co u nas powinno się zaplanować 3-4 miesiące temu.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Zigu17 napisał:

Mikt u mnie nie był. Zgłosiłem do sanepidu, mnie też zgłosili, zero odzewu. A pobierać nie zamierzam. 

Obyś miał tą kwarantanne jak najkrócej bo znowu słychać o przypadkach gdzie nie wiadomo co jak, gdzie i kiedy. W ogóle jak to teraz działa? Twoja córka miała jakiś test robiony czy po prostu w jej środowisku u kogoś znaleźli? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś seniorzy przygotowywali się do wojny ewentualnie długiej izolacji... promocja w godzinach seniorów (10-12) na jabłka oraz bułki niepakowane (Biedronka)

Najlepsze jest to że w Kauflandzie jabłka taniej wychodziły niż w Biedronce... wszystkich, nawet seniorów :rotfl: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziwię się, że przy jeszcze większej ilości zakażeń to się po prostu sypnie i nikt już nie będzie panował nad tym kto ma kwarantannę a kto nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Zigu17 napisał:

Korci mnie aby jutro iść na spacer. To nieludzkie zamykać człowieka na jakas kwarantanne. To już drugi dzień- masakra :/ 

Nawet wyjść o 23-24 wieczorem. Nie spotkasz nikogo, dotlenisz się, przewietrzysz. TO NIE. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, T.m.p napisał:

Obyś miał tą kwarantanne jak najkrócej bo znowu słychać o przypadkach gdzie nie wiadomo co jak, gdzie i kiedy. W ogóle jak to teraz działa? Twoja córka miała jakiś test robiony czy po prostu w jej środowisku u kogoś znaleźli? 

2 opiekunów w przedszkolu zaczeło źle się czuć ( wszystkie dzieci spoko ). Zrobili test i w obu przypadkach wyszedł pozytywny. Więc od 20 zamkneli przedszkole i wysłali listę dzieci i podanych opiekunów do sanepidu. Nie robią testów poki nie masz objawów ( szkoda im kasy ) więc jak sam sobie nie zrobie to nie będe wiedział. Mam po prostu siedzieć do końca kwarantanny i musiałem zgłosić do sanepidu gdzie przebywam itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...