Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Subman napisał:

A czy gdzie ja niby napisałem że te dane z MZ są prawdą? To kolega @marekkraw pisał o "doskonałych informacjach z MZ". Dlaczego do mnie to piszesz a nie do niego?

Oczywiście że się zajął tym tematem...

https://demagog.org.pl/fake_news/paradoks-wyszczepialnosci-problemy-z-interpretacja-statystyk/

Dane z MZ są generalnie prawdziwe, ale niepełne. Nieprawdziwe są oświadczenia ministra, wiceministra etc. A co do artykułu na Demagogu to nie widzę tam ani jednego zdania o manipulacji/fake'u o 99%/95% niezaszczepionych w szpitalach. A o jednym zdaniu Rymanowskiego upichcili cały elaborat, choć głównej tezy (w w zasadzie to jedynej tezy w tym zdaniu) nie byli w stanie zweryfikować :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, kadajo napisał:

A tutaj to o czym ja pisałem.

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1945608,1,dlaczego-koronawirus-uderzyl-wlasnie-we-wloszech.read

Gdyby Corona wybiła wszystkich starszych ludzi na całym globie to myślisz ze co by się stało ? 

Nie no chwila. Przecież twoja hipoteza była taka że to niby wirus wykończył najsłabsze jednostki i to dlatego teraz niby w Irlandii jest tak mało zgonów. Jak ma się Twój wpis do tej teorii? Chyba nijak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest średnia wieku w Irlandii ? Jaka gęstość zaludnienia ?

Na pewno nijak ?

5c354ac306fcef31e2f2d0cb7f968c34.png

Dla porównania Włochy:

9955a13dd4f34fd7afd085eb4687e144.png

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Assassin napisał:

Dane z MZ są generalnie prawdziwe, ale niepełne. Nieprawdziwe są oświadczenia ministra, wiceministra etc. A co do artykułu na Demagogu to nie widzę tam ani jednego zdania o manipulacji/fake'u o 99%/95% niezaszczepionych w szpitalach.

Zgoda że są prawdziwe, ale niewłaściwa jest ich interpretacja co udowodnił już dobitnie Niedzielski, chyba wszyscy politycy od prawa do lewa a co gorsza wielu lekarzy też nie wiedziało jak to wytłumaczyć... A co dopiero mówić o rozumieniu tych danych przez przeciętnego Kowalskiego. Od początku powinni posługiwać się jasnym terminem "skuteczności szczepionek" i przejrzystymi, pełnymi danymi tak jak to robi np. Izrael. Tego niestety nie ma i tak - brakuje tu mnóstwa danych.

4 minuty temu, Assassin napisał:

A o jednym zdaniu Rymanowskiego upichcili cały elaborat, choć głównej tezy (w w zasadzie to jedynej tezy w tym zdaniu) nie byli w stanie zweryfikować :E

Do wpisu Rymanowskiego podali link do paradoksu wyszczepialności więc nie jest tak jak piszesz. Jedynie co można im zarzucić, to błędne użycie słowa "fałsz". Bardziej odpowiednie byłoby "manipulacja" albo "nierzetelne przedstawienie sytuacji". Widać też że próbowali weryfikować oficjalne statystyki choć nie wpadli aby sprawdzić wpisy na twiterze. 

 

3 minuty temu, kadajo napisał:

A jaka jest średnia wieku w Irlandii ? Jaka gęstość zaludnienia ?

Nie wiem do czego w ogóle dążysz teraz... Czy gęstość zaludnienia zmieniła się w Irlandii przed rozpoczęciem szczepień i po? A może zmienił się radykalnie średni wiek populacji i nagle stali się teraz młodsi o 20 lat? Jak próbujesz coś udowodnić to przedstawiaj sam jakieś dowody, ale sorry - nigdzie ich nie znajdziesz. Widać natomiast wyraźną korelację zgonów na COVID z poziomem wyszczepienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz można się spierać, czy użycie przez Demagoga słowa "fałsz" to "fałsz" czy tylko "manipulacja" ;) Raczej jednak to pierwsze.Mam nadzieje, że sąd to rozstrzygnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Subman napisał:

Nie wiem do czego w ogóle dążysz teraz... Czy gęstość zaludnienia zmieniła się w Irlandii przed rozpoczęciem szczepień i po? A może zmienił się radykalnie średni wiek populacji i nagle stali się teraz młodsi o 20 lat? Jak próbujesz coś udowodnić to przedstawiaj sam jakieś dowody, ale sorry - nigdzie ich nie znajdziesz. Widać natomiast wyraźną korelację zgonów na COVID z poziomem wyszczepienia.

A korelacji miedzy młodszym a starszym wiekiem danego kraju już nie ma ? Ty udajesz czy robisz to specjalnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kadajo napisał:

A korelacji miedzy młodszym a starszym wiekiem danego kraju już nie ma ? Ty udajesz czy robisz to specjalnie ?

Mogę się zgodzić z Tobą że to średnia wieku we Włoszech była jedną z głównych przyczyn tak wysokiej liczby zgonów w 2020, ale przecież nie o tym rozmawialiśmy... Tematem nie było porównywanie zgonów między krajami tylko zgonów w danym JEDNYM kraju przed rozpoczęciem szczepień (2020) i po wyszczepieniu niemal wszystkich seniorów (60+).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ilu seniorów wszczepili a ilu zmarło ? Jaki procent tej populacji stanowili oni a jaki młodszy ? Ty naprawdę nie kumasz ? Serio bo mnie to już bawić zaczyna. Jak dla ciebie 1000 osób a 1000000 osób to nie ma znaczenia to ja nie wiem człowieku jak ty funkcjonujesz wogle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, kadajo napisał:

No a ilu seniorów wszczepili a ilu zmarło ? Jaki procent tej populacji stanowili oni a jaki młodszy ? Ty naprawdę nie kumasz ? Serio bo mnie to już bawić zaczyna. Jak dla ciebie 1000 osób a 1000000 osób to nie ma znaczenia to ja nie wiem człowieku jak ty funkcjonujesz wogle.

Nie wiem czy się czasami czytasz czy też nie. Już w ogóle chyba straciłeś kontakt z rzeczywistością ? Podałem Ci  przykłady innych krajów mocno wyszczepionych (Włochy,  Francja, Hiszpania, Portugalia) w których populacja jest starsza niż w takiej niewyszczepionej Bułarii albo Rumunii. I co widać? Że w takich Włoszech, Francji, Hiszpani, Portugalii jest o wiele mniej zgonów niż rok wcześniej - tak samo jak w super mocno wyszczepionej Irlandii choć oczywiście z młodszą populacją. A ty mi teraz o jakiś 1000 vs 1000000  osobach piszesz? Jakiś translator by się przydał chyba z języka kadajo na polski :szczerbaty: Jeśli chodziło Ci o poziom wyszczepienia w poszczególnych krajach to podawałem już wcześniej link - możesz to sprawdzić pod: https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/vaccine-tracker.html#age-group-tab Podpowiem coś - warto tam zwrócić na poziom wyszczepienia grupy 60+ w Polsce (75%) i to w tym kontekście napisałem o manipulacji w kontekście tweeta od tego anomima "Piotra P". 

Edytowane przez Subman
  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, kadajo napisał:

. Śmiertelność Corony musiałby by być na poziomie 15-20% w wieku 0-45 aby ludzie MUSIELI się szczepić.. A nie jakieś 0,2... Ciekawe jaka śmiertelność ma zwykła grypa w tym samym przedziale wiekowym.

Tu raczej chodzi o możliwe znane/nieznane, odległe/nieodległe powikłania, a nie o śmiertelność samą w sobie. Myślisz, że na grypę ludzie się szczepią, ze strachu przed śmiercią?

W szczepieniach chodzi także o uniknięcie niekiedy groźnych powikłań.

Ponoć teraz wirus bardzo atakuje dzieci. Jako powikłania zdarzają się nawet udary (u dzieci).  Moznaby tego być może uniknąć gdyby były zaszczepione. Pzez analogię odnieść to do dorosłych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powikłania mogą się pojawić od covida jak i od szczepionki. Problem w tym ze nie wiesz jak będzie w twoim konkretnie przypadku i nikt ci tego nie powie. Nikt nie weźmie odpowiedzialności. Skoro łagodnie przechodzę covida nie potrzebuje szczepionki która znowu może mieć u mnie jakieś powikłania. A skoro przechodzę covida łagodnie to jestem w takim samym miejscu co zaszczepieni. Może niezaszczepieni roznoszą bardziej wirusa, ale to nadal mnie nie przekonuje aby brać preparat który nie został w 100%, ba nawet w 90% sprawdzony dokładnie bo nie było na to czasu. Ze o następnych które już zapowiadają nie wspomnę. Tak ze. Kto chce niech się szczepi ale kto nie chce bo boi się powikłań nie powinien być do tego zmuszany. Bo sorry ale dla mnie tłumaczenia w stylu  "no może dostaniesz zawału a może nie ale Covid tez może cię zabić" są wręcz śmieszne.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, lukadd napisał:

Raz na jakiś czas wybiorą sobie jakiś dzień i podadzą ile umarło zaszczepionych i niezaszczepionych danego dnia.

Fakt, z danymi procentowymi jakie podaje rząd w kwestii zgonów problem jest tej natury, że biorą zbyt długi okres, który obejmuje też początek szczepień więc względnie małą ilość zaszczepionych, co powoduje duże różnice procentowe. Jeżeli mamy ocenić jak to wygląda obecnie, to dane w tym zakresie aktualizowane są co tydzień, więc można sobie sprawdzić ile osób w ciągu tygodnia zmarło wśród zaszczepionych i niezaszczepionych.

Między 26 listopada a 3 grudnia 2021 zmarło na covid 2521 osób, z czego 653 osoby to osoby zaszczepione. Czyli około 26% zgonów to osoby zaszczepione.

W tym samym okresie przybyło 162492 nowych przypadków z czego 63685 to osoby zaszczepione. Czyli około 40% nowych przypadków w tym okresie stanowiły osoby zaszczepione.

Wykres zgonów w odniesieniu do wieku, również za okres 26 listopada 3 grudnia 2021 źródło danych https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3653. 

obraz-1.jpg

To wszystko tylko z okresu jednego tygodnia

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukadd napisał:

Rządzący tym światem musieli by być totalnymi idiotami, aby nie wykorzystać takich możliwości jakie się tworzą :E Ludzie sami zaczynają wyciągać ręce i prosić o większą kontrolę.

więc nie są idiotami, tylko psycholami - tylko psycholom może sprawiać przyjemność wprowadzanie różnych dziwnych przepisów, żeby czerpać sadystyczną przyjemność, że inni muszą się do nich dostosować; nie wiem, czy w psychiatrii jest jakaś nazwa na ten "syndrom polityka", któremu sprawia przyjemność narzucanie ograniczeń innym  - jeśli nie ma trzeba by wymyślić - "politosadyści", "politosadyzm", w kolokwialnym skrócie "polsaduś"; wkrótce pewnie pojawią się prace doktorskie o tym zjawisku i powszechnie zacznie się dyskutować problem w tzw naukach politycznych; przynajmniej nauki społeczne się wzbogacą i taki będzie pożytek z pandemii - lepsze coś nic nic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są.

2 godziny temu, LeBomB napisał:

@Petru23 Napisałem

nie napisałem, że to to samo, tylko w sensie takim, że w wielu przypadkach będzie to wystarczające rozwiązanie ;)  Choć jeżeli testy które przytaczasz, nie były testami w warunkach czysto laboratoryjnych, tylko zbadano również rzeczywiste warunki użytkowe takiej instalacji przy neutralizacji SARS-COV-2 to spoko, fajnie że coś takiego działa i jest.

Są badania w np przedszkolach, gdzie w salach wyposażonych w te rozwiązania w stosunku do takich bez ilość zarazen (ogólnie) spadła o 70% ale również w stosunku do stanu sprzed montażu. 

Czyli mamy dwie sale, zachorowalność w obu zbliżona i wynosi X. Po zamontowaniu w jednej z sal w tej sali zachorowalność spadła o x-70%

 

Doadkowo obserwacje po zamontowaniu w całym budynku wobec sytuacji sprzed montażu. Badania były przeprowadzane przed pandemii covid, teraz tylko potwierdza się je w przypadku sars-cov2, zeby jakoś to wyglądało przy wydmuszce dzisiejszej. 

 

Swoją drogą, dostałem badania potwierdzajace skuteczność szczepień. Ktoś się może odnieść? Bo mnie się wydaje, ze tego typu badania powinny być przeprowadzone na jednostkach w odniesieniu do ich zdolności immunologicznych przed szczepieniem i po szczepieniu a nie na grupie zaszczepionych i niezaszczepionych dobranych pod kątem demograficznym i klinicznym w stosunku 1:1,gdyz każdy organizm ma indywidualne zdolności Walki z infekcja. Ale mogę się mylić 

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2101765?query=featured_home

Po ponownym przeczytaniu wniosków wychodzi, ze nie ma badań potwierdzajacych skuteczność szczepień a jedynie na ich podstawie można założyć sugerowana skuteczność. 

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, B@nita napisał:

Ignorować ten bełkot, wyłączyć główne ścieki z mediów i po problemie.

szkoda, że twój pseudonim nie brzmi "bonita" = rodzaj żeński od bonito, po hiszpańsku piękny, ładny, miły - trzeba tylko dodać hiszpańskie "solucion"= rozwiązanie, i mamy "solucion bonita" - piękne rozwiązanie kwestii pandemii - zignorować pandemię i po pandemii

szkoda że noble w tym roku już rozdane bo twoje rozwiązanie by się pewnie kwalifikowało

W dniu 9.12.2021 o 00:10, Pepers napisał:

Oko za oko trzeba stosować, rozstrzelać każdego niezaszczepionego.

nie rozstrzelać, bo szkoda naboi - też kosztują - po prostu przemówić im do rozsądku - sam podkreśliłeś w cytacie powyżej "przyczynienie się do cudzej śmierci" - takie ryzyko jest dla niezaszczepionych większe niż dla zaszczepionych, choćby dlatego, że choroba trwa dłużej - choćby zredukowało to ryzyko zarażenia kogoś o kilka % warto, np dlatego że szczepionka jest raczej bezpieczna i nie niesie większego ryzyka dla zaszczepionych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kadajo napisał:

Powikłania mogą się pojawić od covida jak i od szczepionki. Problem w tym ze nie wiesz jak będzie w twoim konkretnie przypadku i nikt ci tego nie powie. Nikt nie weźmie odpowiedzialności. Skoro łagodnie przechodzę covida nie potrzebuje szczepionki która znowu może mieć u mnie jakieś powikłania. A skoro przechodzę covida łagodnie to jestem w takim samym miejscu co zaszczepieni. Może niezaszczepieni roznoszą bardziej wirusa, ale to nadal mnie nie przekonuje aby brać preparat który nie został w 100%, ba nawet w 90% sprawdzony dokładnie bo nie było na to czasu. Ze o następnych które już zapowiadają nie wspomnę. Tak ze. Kto chce niech się szczepi ale kto nie chce bo boi się powikłań nie powinien być do tego zmuszany. Bo sorry ale dla mnie tłumaczenia w stylu  "no może dostaniesz zawału a może nie ale Covid tez może cię zabić" są wręcz śmieszne.

Ty sie dobrze czujesz?

Bezpieczensto bylo badane w fazie 3 .

Obecnie jest juz faza 4 robiona 

  • Like 1
  • Haha 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smutne jest to jak mało ludzi świadomych dzisiaj jest, wierzą w naukę która nas ogłupia, wierzą w medycyne która nas zabija, wierzą w wolność która nas niewoli, świat obecnie stoi na głowie, a ludzie którzy stoją na szczycie władzy i nie są to politycy chcą zrobić ze świata świat totalitarny inwigilowany w każdym aspekcie życia, ludzie przespali postęp technologiczny i przyjdzie nam za to zapłacić, szczepimy się preparatem który został wyprodukowany w kilka miesięcy i która jest pierwszą taką szczepionką stosowaną na skalę światową... To jest straszne jak bardzo ślepo ufamy władzy, a nawet damy się pokroić w obronie jej, mało kto wie jak ten świat tak naprawdę skonstruowany, przeciętny człowiek myśli, że prezydent czy premier do najwyższe możliwe stanowiska władzy, no przykro mi ale nie, dziś rządzi ten kto kontroluje pieniądz, a pieniądz kontrolują banksterzy.
Krótka lekcja historii: 

Dysonans poznawczy nie pozwoli wielu ludziom uwierzyć w to jak bardzo nas okłamują i jak daleko sięga cała ta obłuda, a sięga praktycznie wszędzie, począwszy od poczęcia, aż do śmierci, nie obchodzi mnie to czy ktoś w to uwierzy, jeżeli nic nie robicie by to sprawdzić to na pewno się o tym nie przekonacie, po co jest cowID ? jak sama nazwa mówi idendyfikacja bydła, dadzą nam paszporty i w takim świecie to rządy będą nam mówić gdzie kiedy i jak często możemy chodzić, chodzi głównie o przyzwyczajenie ludzi do nowej definicji wolności.
Jeżeli nie rozumiecie, a pewnie większość nie rozumie to zachęcam do obejrzenia kolejnego filmu który nieco bardziej rozjaśni temat...

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Upvote 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smutne, rzeczywiście, jakie bzdury potrafią wypisywać ludzie, którzy, sądząc po tym że potrafią w miarę składnie złożyć parę zdań, są już dorośli albo prawie dorośli

nauka nas ogłupia - to co nas nie ogłupia i co byś polecił dla "rozjaśnienia" umysłu - tylko nie polecaj czosnku!

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok temu nabijali się z "szurów" głoszących o kodach kreskowych, a właśnie teraz się to dzieje.

Zamiast razem walczyć o dobro, to społeczeństwo jest podzielone.

Sam się zaszczepiłem (moja decyzja), ale mówię ostre NIE takim skanerom i opaskom czy samej segregacji. Tak nie można walczyć z pandemią i zmuszać ludzi do szczepień. Każdy ma prawo wejść do sklepu i zrobić zakupy, czy pójść do kina. Niezależnie czy ma szczepionkę czy nie, tym bardziej że zaszczepiony I TAK ZARAŻA! Niech sobie kombinują z ulgami podatkowymi czy coś, ale nie mogą wchodzić na terytorium konstytucji i swobód obywatelskich. 

  • Like 1
  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, galakty napisał:

Rok temu nabijali się z "szurów" głoszących o kodach kreskowych, a właśnie teraz się to dzieje.

Dzisiaj ktoś nie wpuści nas do sklepu bo nie mamy maski, jutro nie wejdziesz do autobusu bo nie okażesz kodu QU potwierdzającego szczepienie, a pojutrze dostaniesz areszt domowy np. za nieposłuszeństwo wobec władzy.
Nawet w tej rewolucji wszystko posuwa się małymi kroczkami. 

  • Like 2
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, galakty napisał:

Rok temu nabijali się z "szurów" głoszących o kodach kreskowych, a właśnie teraz się to dzieje.

Zamiast razem walczyć o dobro, to społeczeństwo jest podzielone.

Sam się zaszczepiłem (moja decyzja), ale mówię ostre NIE takim skanerom i opaskom czy samej segregacji. Tak nie można walczyć z pandemią i zmuszać ludzi do szczepień. Każdy ma prawo wejść do sklepu i zrobić zakupy, czy pójść do kina. Niezależnie czy ma szczepionkę czy nie, tym bardziej że zaszczepiony I TAK ZARAŻA! Niech sobie kombinują z ulgami podatkowymi czy coś, ale nie mogą wchodzić na terytorium konstytucji i swobód obywatelskich. 

Tylko że oni dalej w to zaparcie idą. Wszystko co było na początku covida mówione sprawdziło się i dalej się sprawdza.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ODIN85-285 napisał:

A potem chipy dla wygody albo bransoletki żeby ciągle fonem nie machać.

Nieeee no co ty, to tylko głupie szurowskie teorie spiskowe.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MaxForces napisał:

Ty sie dobrze czujesz?

Bezpieczensto bylo badane w fazie 3 .

Obecnie jest juz faza 4 robiona 

I wszystko w "dwa tygodnie". Zastanów się czy ty się dobrze czujesz.

  • Like 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, galakty napisał:

 Każdy ma prawo wejść do sklepu i zrobić zakupy, czy pójść do kina. Niezależnie czy ma szczepionkę czy nie, tym bardziej że zaszczepiony I TAK ZARAŻA! Niech sobie kombinują z ulgami podatkowymi czy coś, ale nie mogą wchodzić na terytorium konstytucji i swobód obywatelskich. 

Tym bardziej, że szczepienie nie wpływa na zmniejszenie przenoszenia wirusa. Paszport covidowy jest zwykłą segregacją społeczeństwa, to rasizm w czystej postaci. Rządząca hołota w kolejny perfidny sposób skłóca społeczeństwo, czyli swojego naturalnego wroga. A tutejsi klakierzy jeszcze temu przyklaskują.

  • Like 5
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza skuteczna strategia. Podzielić i podbić.

Jakbym tego na własne oczy nie widział nigdy bym nie uwierzył ze takie rzeczy się mogą powtórzyć w naszej historii.

Edytowane przez kadajo
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...