Skocz do zawartości
Camis

Covid-19 - Pandemia

Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:  

571 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy przed wakacjami zaszczepisz się szczepionką na Covid-19?:

    • Tak - obojętnie którą
      103
    • Tak - szczepionką mRNA
      89
    • Tak - szczepionką wektorową na adenowirusie (AstraZeneca)
      10
    • Nie
      310
    • Nie wiem / nie mam zdania
      59


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, B@nita napisał:

To żeby sie zarazić to trzeba siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu z innymi? To po co maski na zewnątrz?

Ale nie tylko on to wprowadził, na całym świecie noszą maski.

To po za Polska nie noszą maseczek?? Daruj sobie te polityczne wycieczki.

Maski na zewnątrz są bez sensu ewentualnie poza sytuacjami, gdzie jest faktycznie człowiek na człowieku. Nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek wprowadzano bezwzględny obowiązek noszenia masek na zewnątrz tak jak w Polsce. W innych krajach jest albo, że w pomieszczeniach zamkniętych, albo zależnie od tego, czy jesteś w stanie zachować dystans, co się sprowadza do tego, że ludzie zakładają te maski do sklepu itp. a po ulicy chodzą normalnie bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Radar28 napisał:

Maski na zewnątrz są bez sensu ewentualnie poza sytuacjami, gdzie jest faktycznie człowiek na człowieku. Nie przypominam sobie, żeby gdziekolwiek wprowadzano bezwzględny obowiązek noszenia masek na zewnątrz tak jak w Polsce. W innych krajach jest albo, że w pomieszczeniach zamkniętych, albo zależnie od tego, czy jesteś w stanie zachować dystans, co się sprowadza do tego, że ludzie zakładają te maski do sklepu itp. a po ulicy chodzą normalnie bez.

Twierdzisz, że na całym świecie ludzie dobrowolnie chodzą w maseczkach na dworze?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, B@nita napisał:

Twierdzisz, że na całym świecie ludzie dobrowolnie chodzą w maseczkach na dworze?

Na dworze ludzie noszą maski głównie w krajach azjatyckich, gdzie taka kultura panuje od dawna z jednej strony ze względu na zagęszczenie ludności a z drugiej zanieczyszczenia powietrza. Nie znam przypadków, gdzie byłoby to nakazane odgórnie tak jak w Polsce. Jak znasz, to zapodaj konkretem. Co najwyżej są przepisy takie, że albo zachowuje się dystans, albo trzeba mieć tą maskę na twarzy. Są miejsca i sytuacje, gdzie nie da się trzymać odstępu od innych ludzi i wtedy być może maski mają sens również na otwartej przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, vhp napisał:

Jak wejdzie ustawa nakazująca noszenie masek, to jak zobaczę w telewizji czy w Internecie jakiegoś pisowca bez maski, będę wysyłał zawiadomienia na policję.

Do Sanepidu też warto wysłać zawiadomienie. Notatka policyjna to nie jest ani jedyny możliwy, ani najlepszy środek dowodowy. Obywatel też może złożyć zawiadomienie, zwłaszcza jak materiał dowodowy jest zabezpieczany przez media.

32 minuty temu, B@nita napisał:

Ale nie tylko on to wprowadził, na całym świecie noszą maski.

Z tego co wiem w zdecydowanej większości krajów maski nie są obowiązkowe na większości otwartych przestrzeni. Przeważnie tylko  określonych miejscach "zatłoczonych" i przestrzeniach zamkniętych (np. Niemcy i UK), ewentualnie określone gminy mogą ten obowiązek rozszerzać na swoim terenie (np. we Francji). Tak, że nawet na tle ogólnoświatowej koronagłupawki jesteśmy jednymi z liderów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, vhp napisał:

Nowa religia covidian - zdrowa osoba zaraża. Ciekawe jak?

Wiesz co to jest nosicielstwo?
Jest wiele chorób, gdzie nie są aktywne, a masz patogen w organizmie i jak najbardziej możesz zarażać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bono[UG] napisał:

Wiesz co to jest nosicielstwo?
Jest wiele chorób, gdzie nie są aktywne, a masz patogen w organizmie i jak najbardziej możesz zarażać.

To jest jeszcze kwestia jak się zarażają i w konsekwencji - jak tego uniknąć. Bo jeśli zarażają przez pocałunek czy stosunek seksualny, to większość ordynowanych obostrzeń raczej nic tu nie pomoże ;)
Wg mnie jedyny realny scenariusz zarażania od bezobjawowca, któremu dystans i maseczki mają szansę zapobiec, to dłuższa rozmowa twarzą w twarz. Ale nawet tu ryzyko nie wydaje się duże.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Radar28 napisał:

Nawet z resztą w podlinkowanym przez ciebie artykule jest napisane, że ryzyko zakażenia jest mniejsze a nie, że go nie ma.

No jasne. Na trafienie „szóstki” w Lotto też szansa jest zawsze. 

Godzinę temu, B@nita napisał:

To po za Polska nie noszą maseczek?? Daruj sobie te polityczne wycieczki.

Mnie nie interesuje, co się dzieje poza Polską. Interesuje mnie tylko, żeby pisowcy przestrzegali uchwalonych przez siebie absurdalnych przepisów. Bo ja tego robić nie zamierzam.

39 minut temu, Bono[UG] napisał:

Jest wiele chorób, gdzie nie są aktywne, a masz patogen w organizmie i jak najbardziej możesz zarażać.

A wiesz, że grypa przenosi się drogą kropelkową? To jak zdrowa osoba może kogoś zarazić taką drogą?

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, vhp napisał:

A wiesz, że grypa przenosi się drogą kropelkową?

A wiesz, że kropelki rozsiewasz nie tylko podczas kichania bądź kaszlu? Nawet przy normalnym oddechu czy rozmowie.

https://www.pnas.org/content/117/22/11875

https://www.sciencemag.org/news/2020/04/you-may-be-able-spread-coronavirus-just-breathing-new-report-finds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Radar28 napisał:

A wiesz, że kropelki rozsiewasz nie tylko podczas kichania bądź kaszlu? Nawet przy normalnym oddechu czy rozmowie.

Wiem. A wiesz, jak wyjdziesz na ulicę, to możesz wpaść pod samochód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, vhp napisał:

Wiem. A wiesz, jak wyjdziesz na ulicę, to możesz wpaść pod samochód?

Dlatego się rozglądam zanim wejdę na ulicę. :)

Zajrzałeś chociaż, do któregoś artykułu, który podlinkowałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Radar28 napisał:

Dlatego się rozglądam zanim wejdę na ulicę. :)

Rozglądanie się nic nie da. Zawsze możesz się zagapić. Rząd powinien zakazać przechodzenia przez ulice.

16 minut temu, Radar28 napisał:

Zajrzałeś chociaż, do któregoś artykułu, który podlinkowałem?

Nie.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Assassin napisał:

To jest jeszcze kwestia jak się zarażają i w konsekwencji - jak tego uniknąć. Bo jeśli zarażają przez pocałunek czy stosunek seksualny, to większość ordynowanych obostrzeń raczej nic tu nie pomoże ;)
Wg mnie jedyny realny scenariusz zarażania od bezobjawowca, któremu dystans i maseczki mają szansę zapobiec, to dłuższa rozmowa twarzą w twarz. Ale nawet tu ryzyko nie wydaje się duże.

Nie wnikam co kto robi prywatnie w domu ;) Ale jak ktoś bardzo chce, to może się zabezpieczyć, na dół prezerwatywa, na górę chusteczka lateksowa ;)

Tak jak i u objawowego, kwestia stężenia.
Z tego co ostatnio czytałem, to największe jest tuż przed objawami i kilka dni od pojawienia się. Ma to sens, bo to okres kiedy wirus zdąży się namnożyć, a organizm dopiero się ostro zabiera do roboty i zanim poziom wirusa spadnie, to chwilę czasu zajmie.
Czy typowo bezobjawowa osoba ma na tyle dużo wirusa, żeby łatwo zarażać innych ciężko mi powiedzieć. Tu chyba nawet naukowcy niespecjalnie są zgodni, bo pojawiają się opinie, że mogą być super roznosicielami, a też takie, że praktycznie nie stanowią zagrożenia.

Jeżeli przyjąć, że szkoły się wybitnie przyczyniły do rozniesienia, to jednak trzeba by uznać, że osoby bez objawów jednak skutecznie przenoszą.

44 minuty temu, vhp napisał:

A wiesz, że grypa przenosi się drogą kropelkową? To jak zdrowa osoba może kogoś zarazić taką drogą?

Jak podasz definicję osoby chorej, którą się posługujesz, to można dalej dyskutować. A tak to nie bardzo jest się o co zaczepić, bo ja będę o jednym, a ty o drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bono[UG] napisał:

Jak podasz definicję osoby chorej, którą się posługujesz, to można dalej dyskutować.

Chora osoba ma objawy. Nie ma grypy bezobjawowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, można tak podejść do sprawy, że jak nie ma objawów to zdrowy.
Tylko w takim razie roznosić mogą osoby zdrowe, które są nosicielami patogenu. No chyba że wykluczasz sytuację, że zanim pojawią się objawy, to patogen nie może się wydostawać np. ze śliną.

A bezobjawowa grypa jak najbardziej może być. Po prostu organizm sobie z nią poradzi na tyle szybko, że nie dojdzie do stanów zapalnych.
Poza tym pierwsze dni choroby/po zakażeniu będą bez objawów, bo objawy to przede wszystkim nic innego jak ostra reakcja organizmu na patogen. Gorączka - walka organizmu, wydzielina z nosa - tak samo, kaszel to najczęściej efekt spływania wydzieliny w gardło, ból gardła - stan zapalny, czyli też efekt walki organizmu.

A żeby nie było że sobie wymyślam bezobjawową grypę:

Cytat

Okres od zainfekowania do rozwoju objawów wynosi od 1 do 4 dni. Źródłem zakażenia jesteśmy już na dzień przed pojawieniem się objawów – wtedy może dojść do przeniesienia wirusa na 5 do 20% osób, z którymi mamy kontakt (np. współpracowników). Osoba dorosła zakażona wirusem może go przenosić na innych przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia nawet przez 7 dni. W początkowej fazie zakażenie może jednak przebiegać bezobjawowo, co dodatkowo sprzyja szerzeniu się wirusa.

https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/zdrowie-w-4-krokach/zdrowie-na-co-dzien/zobacz-co-radzi-lekarz-lux-med/dorosli/grypa---objawy-przebieg-profilaktyka-szczepienia.html

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://fb.watch/1Wb-vlpHp1/

Takie nawet zabawne.  :E 

Nie umim w Pejszbuka ale film o wirusie jest na samej górze.  :E  

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.facebook.com/100000566463874/videos/4138948112800697/

Ludzie już mają dość lockdownów.  Czego i kogo oni chcą chronić tymi restrykcjami ? Ludzie wolą przechorować i normalnie pracować !

Foliowcy wyjdźcie z piwnic , włączcie myślenie , wyłączcie TV !

Edytowane przez Dario+
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Radar28 napisał:

Dlatego się rozglądam zanim wejdę na ulicę. :)

 

Możesz dostać na chodniku oponą, która odpadnie od samochodu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak nagrywać filmików do premiera na FB. To jest walka godna 2020 roku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, galakty napisał:

Nie ma to jak nagrywać filmików do premiera na FB. To jest walka godna 2020 roku. 

Cały ten rok 2020 jest dziwny XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Dario+ napisał:

Cały ten rok 2020 jest dziwny XD

Wakacje były w miarę normalne, poza noszeniem masek w sklepach/komunikacji to szło normalnie żyć. Ale teraz to jest porażka jakaś, ja już się przyzwyczaiłem do "zimowania", będą gierki, seriale i książki, a na wiosnę wrócę do życia w społeczeństwie :E 

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze chcąc zrobić świętowanie urodzin w pubie trzeba było zorganizować "szkolenie barmańskie" Normalnie każdy dostaje listę i umowę szkolenia do podpisania za nocne szkolenie w zamknietym pubie no i się "szkolilić" :E Fajnie że zupełnie legalnie w ten sposób można wyjść do pubu i się "doszkolić" Z tego co widzę to wszystkie puby normalnie tak działają. Wystarczy zadzwonić i się z nimi umówić. Oczywiście mowa o szkoleniu ;) Z ciekawości obdzwoniłem pare swoich ulubionych i każdy miał w ofercie takie szkolenie ;)

Edytowane przez Zigu17
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała dyskusja o tym co Chińczycy napisali, że bezobjawowi nie zarażają :E 

Jeszcze przed chwilą niektórzy biorący w tej dyskusji udział uważali, że cała pandemia to spisek, celowe działanie itd. ale jak Chińczycy napisali, że bezobjawowi nie zarażają, to już spisku nie widać? Skoro komuś zależy na tym by zarazić jak najwięcej ludzi, bo depopulacja, bo kasa, bo jakieś inne cele, to czemu miałby publikować prawdziwe badania? ;) :P 

Oj, mało konsekwentne postępowanie. Widać wybiórczość akceptacji wyników badań względem przyjętej narracji.

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...