Skocz do zawartości
Gość DamianWJ

Temperatura GPU 90'C podczas testu OCCT`

Rekomendowane odpowiedzi

Gość DamianWJ

Witam, miałem problem z wyłączającym się monitorem podczas obciążenia karty grafiki. Zdaje się że zdiagnozowałem problem dzięki pomocy użytkowników tego forum. Okazało się że to slot PCIE jest winowajcą, bo po podgięciu pinów w slocie, monitor już się nie wyłącza. Link do tematu dla ciekawych: https://forum.pclab.pl/topic/1298781-Wyłącza-się-monitor-Padł-zasilacz-czy-karta-grafiki/

 

Teraz mam inny problem chyba z tym poprzednim powiązany.

Robiąc test OCCT pod 3d zauważyłem na dwóch programach monitorujących temperatury, że temp na gpu momentalnie skacze z 50'C do ~90'C gdy włącze ten test. Gdy wyłączam test, to temperatura w ciągu sekundy spada z 90'C do 50'C.

Czy to jest normalne, czy coś jednak w GPU jest nie tak? Odczyty raczej są prawidłowe, bo korzystałem z dwóch osobnych programów pokazujących temperatury. Chyba, że czujnik jest wadliwy, w co wątpię.

 

Rozumiem gdyby temperatura stopniowo wzrozła do 90`C, ale to się dzieje w ciągu jednego tiku 50`C -> 90`C

EDIT: No może dwa tiki: 90`C <tik> 66`C <tik> 50`C

Edytowane przez DamianWJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w grach?

MSI Radeon RX 480 GAMING X 4GB GDDR5 (256 Bit) ma dobre chłodzenie...może pasta zaschnięta...

 

Nie podałeś jaką masz obudowę...

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

A w grach?

MSI Radeon RX 480 GAMING X 4GB GDDR5 (256 Bit) ma dobre chłodzenie...może pasta zaschnięta...

 

Nie podałeś jaką masz obudowę...

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T. Chłodzenie procesora: Ferra 3 he1224 v2.

Przed chwilą grałem sobie w Escape from tarkov i max temperatura była 82'C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco za dużo...ja bym jednak sprawdził trop pasty bo już kilka lat minęło...

screenshot_2020-01-237zjy4.png

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

A jaka max temperatura jest jeszcze bezpieczna?

Bo po tych wszystkich przejściach, jak się okazało ze slotem pcie, boje się już wyciągać kartę, żeby znowu się nie zepsuło :/

Edytowane przez DamianWJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 80 stopni max.

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Serio? Bo patrząc na tą tabelkę od Ciebie, to tam RX480 w Wiedźminie 3 ma 82'C. Co by się zgadzało z moimi 82 stopniami w Escape from tarkov, które wydaje mi się ma większe wymagania i bardziej obciąża komputer. Dodam że te 82' to była maksymalna temperatura, bo jak patrzyłem co jakiś czas podczas gry, to temp była w okolicach 68-77 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Bo patrząc na tą tabelkę od Ciebie, to tam RX480 w Wiedźminie 3 ma 82'C. Co by się zgadzało z moimi 82 stopniami w Escape from tarkov, które wydaje mi się ma większe wymagania i bardziej obciąża komputer. Dodam że te 82' to była maksymalna temperatura, bo jak patrzyłem co jakiś czas podczas gry, to temp była w okolicach 68-77 stopni.

 

Ta pozycja na liście to model referencyjny z turbinką. Modele niereferencyjne zwykle są wydajniejsze w kwestii odprowadzania ciepła, stąd też wersja od MSI ma temperaturę o 10 stopni niższą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Rozumiem, ale te 82 stopnie to dużo jak na tarkova? Dodam, że ta temperatura to max, występuje ona na chwilę w trakcie doczytywania mapy.

 

PS. Podkręciłem ustawienia wiatraków na GPU i teraz w trakcie tej gry mam 75'C - to dobrze, czy dalej źle?

 

Tak czy inaczej, gdy nacieszę się już tym, że rozwiązałem problem z wyłączającym się monitorem, to wezmę się za wymianę pasty na gpu. Jaką pastę polecacie? Czy może termopada?

Edytowane przez DamianWJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Poradźcie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale te 82 stopnie to dużo jak na tarkova? Dodam, że ta temperatura to max, występuje ona na chwilę w trakcie doczytywania mapy.

 

PS. Podkręciłem ustawienia wiatraków na GPU i teraz w trakcie tej gry mam 75'C - to dobrze, czy dalej źle?

 

Tak czy inaczej, gdy nacieszę się już tym, że rozwiązałem problem z wyłączającym się monitorem, to wezmę się za wymianę pasty na gpu. Jaką pastę polecacie? Czy może termopada?

Lepiej...

Wentylatorów jak coś

 

Pasta Arctic MX2/MX4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile temperatury tego GPU są w sumie jeszcze normalne (działa throttling, karta nie wyłącza się awaryjnie) tak sekundowy skok temp z 50 na 90 sugeruje problem z dociskiem. Temperatura karty bez pasty rośnie wolniej. W przypadku CPU taka sytuacja, to norma ale ta karta prawdopodobnie nie ma w ogóle docisku do radiatora, albo milimetrową przerwę. Kartę należy wyciągnąć, ściągnąć chłodzenie i dokonać inspekcji kołków i sprężynek. Przy okazji wymienić pastę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Dziękuję za pomoc, możliwe że coś się poluzowało jak wyciągałem kartę. Teraz niby już temperatura rośnie stopniowo, ale przy tej samej grze maksymalna temperatura to totalny random, raz 75' a za drugim razem 83'. Faktycznie może być to spowodowane dociskiem radiatora, który po rozgrzaniu mógł się przykleić z powrotem i stąd ta losowość. Zmieniłem jeszcze sterowniki z tych najnowszych, na te które po skanowaniu polecił mi program od amd - trochę starsze, ale niby zalecane.

 

Jak kupię pastę, to wyciągnę kartę i popatrzę co tam się dzieje i przy okazji zmienię pastę.

Pozdrawiam

 

EDIT: Zastanawia mnie tylko jedno, w ustawieniach wentylatora w programie AMD, jest tam ostatnia opcja 85'C - ciekawe czy to max dla tej karty, czy we wszystkich sterownikach tak jest.

Edytowane przez DamianWJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Witam ponownie. Zgodnie z poradami zmieniłem pastę na gpu, użyłem zalecanej Arctic MX4 i dalej mam temp. powyżej 80'C, a nawet dochodzące do 85'C. Co się dzieje? Coś zrobiłem źle, czy może karta graficzna jest uszkodzona, albo jest jakieś spięcie po tym jak wyginałem piny w pcie?

Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli to nie wina słabego docisku radiatora, to kwestia takiego a nie innego profilu pracy wentylatorów pod obciążeniem. Skoro pisałeś że podkręciłeś ustawienia wentylatorów to jakie masz teraz procentowe użycie wentylatorów (Fan Speed) przy tych 80-85*C?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Jeśli to nie wina słabego docisku radiatora, to kwestia takiego a nie innego profilu pracy wentylatorów pod obciążeniem. Skoro pisałeś że podkręciłeś ustawienia wentylatorów to jakie masz teraz procentowe użycie wentylatorów (Fan Speed) przy tych 80-85*C?

Pracują na 100% 2500rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Coś jest nie tak, albo z chłodzeniem albo z samą kartą tzn. jej biosem. Ludzie też mieli podobny problem z wysokimi obrotami wentylatorów i temperaturą w tym modelu (tematy na forum.techlipton.pl) i po naprawie gwarancyjnej dostawali karty już "naprawione" w sensie z normalnymi temperaturami i obrotami pod obciążeniem. Pewnie nie masz już gwarancji więc zostaje naprawa we własnym zakresie np. undervolting, który jest zresztą popularny w RX-ach 480.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Ogólnie to coś dziwnego dzieje się z tą kartą. Przed podgięciem pinów w pcie, karta wyłączała monitor, ale komputer pracował dalej i wentylatory głośno pracowały - pomagało jedynie obniżenie taktowania o 10%.

Gdy pobawiłem się z PCIE, to karta przestała wyłączać monitor, ale za to grzeje się niemiłosiernie, a ciekawe jest, że gdy obniżę taktowanie i ustawię wentylatory na 100%, to spadają FPS prawie o połowę, gdy przywrócę fabryczne ustawienia wentylatorów, to mam dużo więcej fpsów, ale za to temp przekracza 80'c, a wentylatorów nie słychać :/

Ogólnie wydaje mi się, że karta lepiej sobie daję rade przy mniejszych obrotach wentylatorów, tak jakby one zabierały jej moc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ciekawe jest, że gdy obniżę taktowanie i ustawię wentylatory na 100%, to spadają FPS prawie o połowę, gdy przywrócę fabryczne ustawienia wentylatorów, to mam dużo więcej fpsów, ale za to temp przekracza 80'c, a wentylatorów nie słychać :/

Ogólnie wydaje mi się, że karta lepiej sobie daję rade przy mniejszych obrotach wentylatorów, tak jakby one zabierały jej moc...

 

Bo tak właśnie się dzieje, ale ogólnie nie powinno to wpływać na stabilność karty graficznej...chyba że masz problem z zasileniem tej karty, a tutaj przyczyn może być wiele. Np. uszkodzony zasilacz, albo uszkodzone gniazdo PCI-E.

Skoro grzebałeś właśnie w PCI-E i ogólnie poprawiło to pracę grafiki (nie wyłącza się monitor), to strzelam że tam właśnie należy szukać przyczyny.

Wyjmij kartę i raz jeszcze przyjrzyj się pinom, bo może przy wkładaniu karty, któryś z nich się wygiął?

No ale przede wszystkim sprawdź docisk radiatora do GPU, bo te skoki temperatur to faktycznie dziwna sprawa - możliwe też, że zanim "zreperowałeś" PCI-E, to karta zdążyła już się popsuć - poszło jakieś zwarcie?

Popatrz na docisk radiatora i sprawdź PCI-E - tyle przychodzi mi do głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DamianWJ

Bo tak właśnie się dzieje, ale ogólnie nie powinno to wpływać na stabilność karty graficznej...chyba że masz problem z zasileniem tej karty, a tutaj przyczyn może być wiele. Np. uszkodzony zasilacz, albo uszkodzone gniazdo PCI-E.

Skoro grzebałeś właśnie w PCI-E i ogólnie poprawiło to pracę grafiki (nie wyłącza się monitor), to strzelam że tam właśnie należy szukać przyczyny.

Wyjmij kartę i raz jeszcze przyjrzyj się pinom, bo może przy wkładaniu karty, któryś z nich się wygiął?

No ale przede wszystkim sprawdź docisk radiatora do GPU, bo te skoki temperatur to faktycznie dziwna sprawa - możliwe też, że zanim "zreperowałeś" PCI-E, to karta zdążyła już się popsuć - poszło jakieś zwarcie?

Popatrz na docisk radiatora i sprawdź PCI-E - tyle przychodzi mi do głowy.

Dzięki, sprawdzę jeszcze raz, a jak nie to może oddam do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...