Skocz do zawartości
kamil2239

Monitor 24-27" 144Hz IPS do 2000zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem zakupić monitor 24-27” 144hz IPS do gier i nie tylko do około 2000zl. Przeszukałem Monitory w przedziale 1000-2300zl i znalazłem tylko 3 kandydatów z racji ze nie widziałem nic lepszego o tych parametrach.

LG 27GL850-B 27” 144hz IPS 1440p 2149zl (chyba najlepszy monitor 1440p do tej ceny)

AOC 27G2U 27” 144hz IPS 1080p 1200zl~

LG 27GL63T 27” 144hz IPS 1080p 1200zl~

Wiem ze jest niezły skok cenowy pomiędzy pierwszym a pozostałymi dwoma, ale jak napisałem nic lepszego w tych parametrach nie widziałem a jeżeli pominąłem jakiś dobry monitorek to śmiało pisać.

Przechodząc do rzeczy zależy mi na 144hz i IPS ponieważ lubię ta matryce i chciałbym w końcu mieć konkretne odświeżanie gdyż głównie gram w takie gry jak PUBG, PoE, Diablo 3, czasami CSGO oraz inne FPS’y, lubię tez zagrać w jakieś tytuły AAA/RPG typu W3,RDR2 itd. 144hz głównie kieruje do płynności gier typu FPS bo 60hz zaczęło mocno irytować, no i jeżeli da się w innych to czemu nie.

 

Największy dylemat w tych monitorach jest dla mnie 1440p czy 1080p ? Posiadam kartę GTX 1060 z i5 7600k i nie wiem jak to będzie z wydajnością i spadkiem fpsow w tej rozdzielczości, oczywiście nie zależy mi żeby grać na jakiś ultra detalach bo wiadomo w FPS’y gra się przeważnie na low dla widoczności i fpsow a gry typu hack&slash czy RPG człowiek się cieszy w 60fps nawet. Podobno ten LG 27GL850-B jest bardzo dobry i dlatego się nad nim zastanawiam a z 2 strony od lat siedzę na rozdzielczości 1080p i obawiam się jakie będzie moje odczucie przesiadki na 1440p a szczególnie w grach typu FPS.

 

Co do pozostałych 2 monitorów to główne pytanie to jak to w końcu jest z tym 27” a 1080p? Jedni mówią ze „pikseloza” a drudzy ze jest normalnie, sam siedzę w odległości od monitora ok. 50cm wiec nie wiem jak by to było. Dodam ze sam posiadam monitor 24” 1080p. Jeszcze pytanie który z tych 2 monitorów 1080p byłby lepszy AOC czy LG ?

 

Podsumowując, to jak lepiej zrobić? Zakupić monitor 1440p, przyzwyczaić się i patrzyć przyszłościowo czy zakupić któryś z tych 1080p i po prostu cieszyć się IPS z 144hz i większa wydajnością? Największy dylemat jak pisałem leży u mnie pomiędzy 1440p a 1080p dlatego mocno się zastanawiam. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez kamil2239

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś miał chęć odpowiedzieć to jeszcze dopinam ze nie wiem czy w przypadku 1080p najlepiej nie będzie wziąć AOC 24G2U z racji 24 cali zamiast tego 27 bo chyba po za wielkością się niczym nie rożni a zawsze na 24 1080p lepiej wygląda. Niby 1000zl,ale monitor wygląda solidnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 27" FHD będzie wyglądać trochę mniej ostro niż na Twoim obecnym monitorku, natomiast WQHD będzie wyglądać wyraźnie ostrzej. Siedząc 50 cm od niego powinieneś z łatwością zauważyć różnicę :)

Myślę że jak masz pieniądze, to powinieneś kupić już 1440p 144Hz, i taki monitor (o ile się nie zepsuje) będzie optymalny przez długie lata.

Miej na uwadze tylko to, że zarówno wyższe odświeżanie jak i wyższa rozdzielczość dadzą popalić Twojej karcie graficznej. Oczywiście nie w grach typu CS, ale gdybyś chciał zagrać w RDR2 to czekają Cię spore kompromisy. Z tego co widzę po testach to przeskok z FHD na WQHD to spadek ilości klatek o jakieś 20-30%, a więc nieproporcjonalnie mało (prawie dwa razy tyle pikseli do wyliczenia). Przeskok z 60 Hz na 144 to znacznie wieksze zapotrzebowanie na moc karty. Ale w grach AAA można grać poniżej 144 fps, zwłaszcza jak monitor ma Freesync.

Generalnie po kupnie monitora może się okazać, że zaczniesz myśleć o zmianie karty lub całej platformy, to też miej na uwadze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz, własnie dlatego myślałem nad kupnem tego AOC w wersji 24 calowej, wydaje się na prawdę spoko z tego co czytałem po necie nawet jak za taka cenę. Nie wiem kiedy będę wymieniał własnie kartę lub całego kompa i stad się wziął dylemat co do tego LG 1440p.

Edytowane przez kamil2239

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wpłynie na decyzję autora, ale osobiście siedzę na 27 cali 1440p ips 144hz i mogę szczerze powiedzieć że nie wyobrażam sobie przejścia z powrotem na 23-24 cale full hd. Już nie wspominając o 60 hz bo to kompletnie inna bajka. Osobiście wybrałem IPS ze względu na świetne kąty widzenia. Dzisiaj bym mierzył w nano ips i zdaje się że LG 27GL850-B posiada ten typ matrycy. Aczkolwiek trzeba sobie powiedzieć przy 1440p i 144hz potrzeba mocnej grafiki, i jest to zazwyczaj top mainstream - obecnie rtx 2070 super / rx 5700 xt wydajnościowo będzie dobrym wyborem, ale i wydajność rtx 2080 ti wcale tutaj nie jest overkill(prócz jego ceny).

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...