Skocz do zawartości
greyspider

Nowy monitor 1440p/144hz - ASUS TUF VG27AQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Że tak powiem nie mam co robić z kasą a że lubię ciągłe ulepszenia to chciałbym kupić sobie lepszy monitor ten który mam, który da mi przewagę w grach z uwagi na lepszą widoczność przeciwników w oddali (niż jak pixele) jak to na TN oraz większą widoczność i podobny szybki czas reakcji (chociaż tutaj podobno 1ms a 5ms to nie wiele różnicy).

 

Aktualnie mam 1080p FULL HD 144hz TN (LG 24GM79G-B)

 

Myślałem o tych monitorach:

 

ASUS TUF VG27AQ HDR

 

 

monitor ma identyczne specyfikacje w stosunku do mojego monitora, 350 cd/m2 jasność, static contrast 1000:0, jedynie czas reakcji jest 4ms zamiast 1ms..

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/82f8f9ded

 

w/w monitor znalazlem na bazie strony, The 7 Best 1440p 144Hz Monitors - Winter 2020:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/1440p-144hz

 

 

Nie wiadomo jednak czy firma nie promuje tylko te swoje monitory co chca sprzedać, stąd biore na to poprawke

 

Wczesniej chcialem kupic: LG 27GL850B ale ostatecznie sie wstrzymalem z uwagi na duzo zlych opini, a nie chce kupic cos co po miesiacu lub dwóch sie rozwali.

 

Na czym mi zależy?

- Lepsze kolory z zachowaniem równie szybkiej matrycy, czasu reakcji, jestem i chce byc mistrzem w szybkie reakcje, gry FPS.

- nisko położony monitor, chce by byl jak najnizej biurka, leze na fotelu jak gram wiec nie lubie patrzec do gory tylko miec na rowno srodek ekranu z oczami, niz jak patrzec sie do gory ale ew zamontuje VEGA

w/w asus schodzi aż do ziemi, koooozaaak:

- dobry interface z opcja super resolution (wyostrzanie/crosshair w formie kropki)

 

 

Najwazniejsze zeby gra o ktorej mowie czyli COD MW, ew bf5 w ktorego juz nie gram, dala rade pod 1440p i 144hz, nie chce miec spadkow fps ponizej 144fps, tym sie wiec martwie.

Mam 1080ti od aorusa i 8700k, oba podkrecone, raczej standardowy high end zestaw, oprocz tych przereklamowanych RTX ktore maja podobna wydajnosc.

 

 

Czekam na sugestie :)

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, im wiecej czytam o tym monitorze tym wydaje mi sie ze jest to idealny monitor dla mnie, pomijam juz technologię ASUS Extreme Low Motion Blur, ktora daje 1ms czasu reakcji i nie rozmazuje ekranu, ciekawe czy współpracuje z nvidia panel z trybem ultra niskiego opóźnienia.

 

Najważniejsze pytanie czy ta opcja wylacza flicker free i powoduje migotanie ekranu? tak jak to sie dzieje w np. motion blur reduction w moim LG?

 

 

Edit.

 

Tyle było z Waszej pomocy, w media expert jest kod NOCNY po 20:00, zamowilem go z darmowa przesylka za 2199zł, z uwagi ze ten sklep jest u mnie to sobie go potestuje przez 14 dni a jakby byla kupa to zwroce za freeko przechodzac sie do sklepu z monitorem :D

 

Ale sie podjaralem

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, im wiecej czytam o tym monitorze tym wydaje mi sie ze jest to idealny monitor dla mnie, pomijam juz technologię ASUS Extreme Low Motion Blur, ktora daje 1ms czasu reakcji i nie rozmazuje ekranu, ciekawe czy współpracuje z nvidia panel z trybem ultra niskiego opóźnienia.

 

Najważniejsze pytanie czy ta opcja wylacza flicker free i powoduje migotanie ekranu? tak jak to sie dzieje w np. motion blur reduction w moim LG?

 

 

Edit.

 

Tyle było z Waszej pomocy, w media expert jest kod NOCNY po 20:00, zamowilem go z darmowa przesylka za 2199zł, z uwagi ze ten sklep jest u mnie to sobie go potestuje przez 14 dni a jakby byla kupa to zwroce za freeko przechodzac sie do sklepu z monitorem :D

 

Ale sie podjaralem

 

Przecież był test na tftcentral. Dla mnie ten monitor nie do przyjęcia. Minimalna jasność 113 nitów. Gorzej niż TN'ka. Tak samo overdrive.

 

Odpowiadając na twoje pytanie. ASUS Extreme Low Motion Blur to tryb stroboskopowy, czyli naśladujący monitory CRT. Włączając to ekran miga jak szalony, więc nie jest flicker free i zajeżdżasz sobie oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież był test na tftcentral. Dla mnie ten monitor nie do przyjęcia. Minimalna jasność 113 nitów. Gorzej niż TN'ka. Tak samo overdrive.

 

Odpowiadając na twoje pytanie. ASUS Extreme Low Motion Blur to tryb stroboskopowy, czyli naśladujący monitory CRT. Włączając to ekran miga jak szalony, więc nie jest flicker free i zajeżdżasz sobie oczy.

 

A kogo obchodzi jasność? Ja akurat nie patrze na to, liczy sie dla mnie widocznosc, akurat i tak gram na niskiej jasnosci + filtr nocny. Zwiekszam tylko w grach

 

Co z overdrive?? Nie kumam

 

Taki sam tryb mam w swoim LG24GM79G, mam okulary z filtrem wiec nie sadze ze mnie bedzie dotyczyc.

 

Czemu wiec ten monitor tutaj zbiera najwieksze noty?

https://www.rtings.com/monitor/reviews/asus/tuf-vg27aq

 

Jaki wiec polecałbyś inny monitor? Każdy go zachwala, wystarczy sprawdzic komentarze albo opinie na amazon. Nie rozumiem czemu hejtuja ludzie tego asusa, tak jakby tutaj byli pracownicy LG (27GL850-B)

 

 

W skrócie, potrzebuje najszybszego monitora do gier ale z zachowaniem lepszych kolorow, mam juz dość 1080p + chce miec 1440p. Ten Asus zebral najlepsze noty.

A roznica 5ms czy 1ms to podobno nie ma znaczenia, stad warto kupic szybkiego IPS, miec lepsze kolory, niz miec o 3ms szybsa matryce = tn ale kolory nie do zaakceptowania

 

Teraz juz zwatpilem

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kogo obchodzi jasność?

Do czytania powinna każdego obchodzić. Minimalna jasność ponad 100cd jest dosyć wysoka. Można ją dalej obcinać nastawą kontrastu, ale ... no właśnie, to już zabijać będzie kontrast, a przy monitorach z małą nadmiarowością, może zacząć pojawiać się banding.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czytania powinna każdego obchodzić. Minimalna jasność ponad 100cd jest dosyć wysoka. Można ją dalej obcinać nastawą kontrastu, ale ... no właśnie, to już zabijać będzie kontrast, a przy monitorach z małą nadmiarowością, może zacząć pojawiać się banding.

 

Kurde, tak na prawde kupilem ten tez monitor Asus, bo jako jedyny ma prawidlowa podstawe, normalna + mozna go obnizyc na sam dół niz jak w porownaniu do innyhc monitorów gdzie trzeba inwestować w chwyt VESA...

Np ten Monitor LG 27GL850-B, wszystko fajnie ale co z tego jak musze placic 200zl za chwyt...

 

Czyli ten Monitor LG 27GL850-B jest najlepszym wyborem? czy tez ma jakies wady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten Monitor LG 27GL850-B jest najlepszym wyborem? czy tez ma jakies wady?

Ma legendarnie paskudnie niski kontrast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma legendarnie paskudnie niski kontrast.

Rozumiem, hmm, a jak sprecyzuje pytanie w ten sposób?

 

-Który z wszystkich monitorów IPS będzie miał najszybszą matryce, tj. input lag, najlepszy motion blur, response time? - chodzi o najbardziej szybkie gry typu COD MW, BF, overwatch itp, czyli w tych grach gdzie liczy się reakcja i szybkość, bez żadnego rozmazania.

Reszta rzeczy, jakies kolory itp, mnie nie interesuje, pod warunkiem, że nie będzie gorzej niz na mojej matrycy TN :) czyli chcę widzieć przeciwków dobrze/lepiej (niż jak na TN), a np. to jak będą wyglądać filmy np. netflix - i dont care. Chce byc najlepszym graczem w cod MW - serio ;)

 

 

Porównuje jeszcze raz ten monitor z LG i wydaje mi sie on być bardzo podobnym wyborem, pomijajac ta jascność (czy to faktycznie ma znaczenie w grach? nie sądze) i kontrast (na plus dla Asusa), response time, asus za to ma lepszyu flicker time = mozna dluzej grac, mniej glowa boli pewnie

 

ywbCy6g.png

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomijajac ta jascność (czy to faktycznie ma znaczenie w grach? nie sądze)

Jasność w grach osobiście ustawiam wysoką (160cd), więc minimalna na poziomie 110cd nie stanowiłaby dla mnie w grach najmniejszego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasność w grach osobiście ustawiam wysoką (160cd), więc minimalna na poziomie 110cd nie stanowiłaby dla mnie w grach najmniejszego problemu.

O widzisz, jakaś dobra wiadomość, czyli ten asus w cale nie jest taki zły, oprócz lekko wolniejszej matrycy, ale ogółem wydaje mi się, że nie powinienem popadać w taką skrajność, różnica 5ms? czy to zauważe? bede gorszy?

 

Dodatkowo, z ciekawosci, 160cd, to ile w OSD na suwaku? na swoim LG gram w grach na jasności 90/100.

 

Masz jakis pooradnik jak skalibrować tego asusa na bazie OSD, bo urządzenia do kalibracji nie posiadam, wole sie opierac na ludzkim oku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy 10ms response time na tym Asusie to nie za dużo? Teraz na TN miałem 1ms jak włączałem blur reduction (oczy wcale nie bolały mimo że nie było flicker free)

 

Pytanie wiec jesli nie bede uzywal ELMB (choc i tak to sprawdze, bo gram w okularach) to czy te 10ms nie bedzie za duzo do competive play?

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, z ciekawosci, 160cd, to ile w OSD na suwaku? na swoim LG gram w grach na jasności 90/100.

W tym modelu nie wiem (co model, to jest nieco inna wartość).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj coś z 240 Hz matrycą:

Samsung C27RG50FQUX - VA, lepszy obraz od TN, ale tylko 1080p

ASUS TUF VG279QM - IPS, lepszy obraz od TN, tylko 1080p i mała/brak dostępności

HP OMEN X 27 Gaming - TN, ale z HDRem, więc na pewno wygląda choć trochę lepiej od tego co masz teraz

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj coś z 240 Hz matrycą:

Samsung C27RG50FQUX - VA, lepszy obraz od TN, ale tylko 1080p

ASUS TUF VG279QM - IPS, lepszy obraz od TN, tylko 1080p i mała/brak dostępności

HP OMEN X 27 Gaming - TN, ale z HDRem, więc na pewno wygląda choć trochę lepiej od tego co masz teraz

Dzięki, zagłębiłem się trochę w response time, bo ma on dosyć kluczowy dla mnie wpływ jeśli chodzi o widoczność, w tym ghosting i blur.

 

Wychodzi na to że jak ktoś gra na 144hz albo chociaz na 120hz, to potrzebuje 2ms response time albo niżej, by nie był widoczny tzw. ghosting albo blur reduction, co ma sens.. Ten asus, czy nawet LG, wiec w tym przypadku akurat nie ma to wiekszego znaczenia, ma response time w granicy 5ms~ (LG 4.8ms, Asus 5.1MS przy overdrive 80).

 

Na moim aktualnym monitorze korzystając z Motion blur reduction (1ms), faktycznie migotanie (flicker) jest ale mam idealny płynny obraz - i oczy nie bolą, tak jak pewnie by bolały na ELMB w przypadku tego asusa.

 

Zastanawiam się teraz czy warto iść w te 1440p, choć lubie mieć dużą widoczność wszystkiego na ekranie ale jak odpaliłem sobie wczoraj DSR (w nvidia panel i zasymulowałem 1440p w grze - to nie mialem stabilnych 144fps, bo spadały one do 120fps).

 

Matryca 240hz po tym co piszesz byłaby więc jakimś pomysłem, musiałbym wtedy zrezygnować z 1440p, a różnica między 144hz a 240hz podobno nie jest jakaś znacząca.

Tylko podobno VA do gier bardzo smuży i tego się nie poleca....

 

Wychodzi na to że potrzebuje czegoś co i tak nie zobacze lepiej niż jak na moim monitorze LG 24GM79G-G (który okazuje sie być najlepszym monitorem na matrycy TN /144hz - szczególnie jeśli chodzi o response time)

 

Pytanie jednak jest teraz zasadnicze, czy kupując 240hz monitor będę miał aż tyle klatek FPS = 240hz w owej grze którą gram (Call of Duty modern warfare 2019 - multiplayer)... bo jezeli nie to wciaz lepiej bedzie zostac na aktualnym 144hz, skoro i tak klatki mi beda sie zrzucaly do powiedzmy 144fps = 144hz, a tylko czasem zobacze te 244hz...

 

Teraz to już mam mind fuck i nie wiem czy anulowac zamówienie tego monitora Asusa, czy już przeczekać, zamówić, przetestować go te 14 dni, sprawdzic jak bede sie czul na tym IPS i czy bedzie mi przeszkadzal ten blur/ghosting na response time 5.1ms..

 

Ciezki orzech do zgryzienia, a jak, jak ja, zawsze wymagajacy i dla mnie zawsze bedzie mało...

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj coś z 240 Hz matrycą:

Samsung C27RG50FQUX - VA, lepszy obraz od TN, ale tylko 1080p

ASUS TUF VG279QM - IPS, lepszy obraz od TN, tylko 1080p i mała/brak dostępności

HP OMEN X 27 Gaming - TN, ale z HDRem, więc na pewno wygląda choć trochę lepiej od tego co masz teraz

 

Wszystkie z tych monitorów to 27 cale, podobno 27 cale na 1080p to nie jest dobry wybór, bo pixele są za duże...

 

Choc ten asus jest fajny bo ma fajna podstawke i regulacje monitora do samego dolu

 

Czy masz dobre polecenia monitory 1080p, ale 24 lub max 25 cali, 240hz? matryca TN, juz walic tego IPS, skoro ja juz zdalem sobie sprawe ze nie potrzebuje 1440p, tym bardziej ze jak patrzylem teraz to bez problemu wyciagam 200~fps w tym cod mw na 1080p, a na 1440p, ledwo 130~fps

Edytowane przez greyspider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...