Skocz do zawartości
orange99

[Modernizacja] 1600 zł Gry/Programy/OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W związku, że niestety doświadczam niskiego średniego fpsu w grach najnowszych chciałbym zmienić swój leciwy sprzęt 4790k @4.8GHz i 32GB DDR3 2200MHz Cl10 na coś nowszego i lepszego.

Jeśli to ważne to gram w ustawieniach Full HD i 60Hz.

WAŻNE: Potrzebuje płytę główną z 6 slotami SATA, które nie będą w żaden sposób ograniczone/dzielone przy podłączeniu 6 dysków i tak samo 32GB ram to warunek z którego nie mogę zrezygnować.

Jeśli chodzi o łącze M.2 na płycie głównej to nie mam zamiaru z tego korzystać w ogóle.

Budżet 1600 zł na zakup płyty głównej + procesor + ram, ewentualnie mogę dołożyć max stówkę do tego.

Interesuje mnie sprzęt, który da się podkręcać - sprzętu nigdy nie oszczędzałem i podkręcałem do granic możliwości.

Obecnie też grywam w Path of Exile I Fajnie jakby procesor lubił się też z tą grą...

Czy Intel czy AMD - dla mnie to obojętne.

Przepraszam za chaotyczny post - piszę go z rana w pracy, bez kawy po nocce grania :))

 

Z obecnego zestawu zostaje

Obudowa Fractal Design (Nie pamiętam modelu, ale jest Full Tower)

3 x HDD

3 x SSD (SATA)

Zasilacz Corsair RMX650W

Karta muzyczna Asus Xonar DX/1

Karta graficzna Gainward GTX 1080 (nie pamiętam który model, ale zajmuje 2.5 słota....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3600 plus fortis3 plus crucial balistix 3000/3200 2x16gb, to daje ok. 1600zl, a płytę to już dobierz sobie sam pod swoje potrzeby. W 1600zl się nie zmieścisz. Raczej 2200-2500zl. Jak sprzedaż swój obecny sprzęt i dołożysz kasę do budżetu to będzie ok.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może chłodzenie zostanie to co mam obecnie jeśli producent będzie tak miły i podrzuci/odsprzeda mi zapinki pod tego Amd, będę do niego wieczorem pisał to się sprawa wyklaruje.

Hmm ok rozumiem, ram widzę że tu podniósł kwotę...

Crucial Balistix Sport tak? 3000MHz CL15 lub 3200MHz CL16? Rozumiem, że z OC tych pamięci nie powinno być też problemu czy może to budżetowe kości które jedyne się zmieściły w moim budżecie?

Na jakie modele/firmy płyt głównych zwracać uwagę? Nie śledziłem dawno już nowinek informatycznych.

Jak wypada ten ryzen w porównaniu do mojego leciwego Hasswella? Próbowałem doszukać się jakiś testów OC vs OC, ale coś się nie doszukałem.

Oczywiście wiem, że to różne procesy techniczne, różne marki.

Po prostu mnie ciekawi czy ta wymiana ma sens i jaki będzie przyrost mocy na wielowątkowości oraz pojedynczym rdzeniu?

Czytałem, że OC Ryzego kończy się przeważnie na 4.1-4.2GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież 60 fps to na swoim napewno masz,po co ta zmiana,poczekałbym z pół roku do ryzen 4xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te cruciale kręcą się do 3600-3733mhz, powinno ci wystarczyć. 3200 cl16 mam u siebie. Z płytami to raczej musisz szukać x570. Na b450 podłączysz 6 dysków ale nie wiem jak tam będzie z transferami szczególnie na ssd. Może ktoś wejdzie na temat i pomoże w tym względzie.

 

Przyrost mocy na 1 wątku będzie spory, jaki dokładnie to szukaj wyników w temacie o ryzen 3000. Myślę że ok. 20%, a na wszystkich wątkach to jest kolosalna różnica.

 

Zrób test cb20 i porównuj do wyników na forum. Ryzen 1600af na 4,1 GHz ma na jednym wątku ponad 420pkt, a 3600 w zależności od OC patrz j.w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie raczej zostawię sobie Phanteks PH-TC14PE - producent podeślę mi zapinki pod AM4 tylko muszę pokryć koszt wysyłki 9 euro co i tak wychodzi taniej i wydajniej od Fortisa 3.

 

Porobiłem testy, wychodzi na to że kręcony Ryzen 3600 4.2GHz ma na jednym rdzeniu o 40 więcej pkt w Cb20 niż mój obecnym proc po OC, na wielowątkowości to już różnica +-1500 pkt.

Kusi mnie ten Ryzen i dopłata 500 zł ma tu jak najbardziej sens.

 

Muszę tylko dowiedzieć się od GGG czy POE już ten procek działa jak należy - doszukałem się tematów z grudnia 2019r, że 3700X działał w tej grze znacznie gorzej niż obecny 4790K.... A co dopiero 3600....

 

Kolejna kwestia to płyta główna - x570 drogie ale mógłbym tam kolejną generację Ryzena wsadzić, ale to znów nadwyręża kolejny budżet....

Kusi też 3700X - tu znów kolejny tysiak.....

Ciężki wybór :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...